Portugal
Praca 5 Outubro

Leinen los

March 24 in Portugal ⋅ 🌬 16 °C

Das Ende des Hafentörns ist in Sicht. Am Abend wollen wir auslaufen und in Richtung Frankreich segeln. Das Wetter scheint kräftigen Wind zu liefern. An Bord laufen alle Vorbereitungen für die nächsten Tage auf See.
      Leider kann ich nicht von Bord berichten, wenn wir außerhalb des Mobilfunknetzes sind. Ein nächster Footprint wird also erst in ca. einer Woche erscheinen.
      Ich fand es sehr schön, Zeit für eine Insel zu haben, an der ich schon oft vorbeigefahren bin, aber nie einen Stop hatte.

Ponta da Ferraria-Sete Cidades

July 7, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 21 °C

Dobro jutro...danes pa je čas za izlet,preden odrinemo na pot,pojemo zajtrk (obilen,okusen...)🥐

Pa gremo,prvo se gremo kopati v topli ocean(topli je zaradi tega ker je spodaj pod oceanom še tunel od lave,ki še malo vre).🤠

Popoti do jezer(bom potem povedala več o tem😉)se ustavimo pri mali cerkvici z drevoredom.

Pridemo do jezer,zanimivo(dva jezerja različnih barv,eden moder,drug zelen).🏞️

Potem smo se odpravili na razgledno točko in zapuščeni hotel.🏚️
      In gremo še na eno eno razgledno točko,na kateri vidiš tri jezera v kraterju od vulkana.🌋
      Pa še še sprehodimo do še enega jezera,ki je tudi za videt(zgleda zapuščeno).🏞️
      Gremo še pojest🍔

Zdaj pa v sobo, kopat,na večerjo in spat.🥘

Lahko noč🥱

Furnas - Vila Franca do Campo

July 8, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 19 °C

Kar letijo ti dnevi in verjetno bolj kot gre h koncu, bolj si bomo želeli spet domače postelje in tudi Isa nas verjetno že pogreša. Današnji dan je bil dolg in naporen, ampak spet smo odkljukali kar nekaj zadev. Danes je bila na vrsti dolina Furnas. Prvo si dolino pogledamo iz razgledne točke, z jezerom Furnas, kasneje še skočimo pogledati na Furnas golf igrišče, kakšne so cene green feejev in potem končno pridemo v Furnas.

Dolina Furnas je središče edinstvene geotermalne dejavnosti São Miguela. Tukaj smo obiskali dve aktivni vulkanski mesti, videli vrele kaldeire v akciji. Furnas je najstarejša turistična destinacija na Azorih. Dolina Furnas je pravzaprav krater, ostanek davno ugaslega vulkana. Obiskovalci prihajajo sem že stoletja, ko jih mikajo mineralna voda in termalni bazeni, za katere menijo, da pomagajo pri zdravljenju različnih zdravstvenih terapij. Furnas ima na stotine naravnih izvirov in potokov in dejansko jim termalna voda teče iz pip kar po mestu. Ima tako malo kiselkast okus. Domačini so jo poimenovali 'água azeda', kar v grobem pomeni "kisla voda". Vsak ima drugačen okus in verjamejo, da ima svoje zdravilne lastnosti. Najdel, če koga zanima :)

Água Azeda do Rebentão: Hladen, nakisan izvir s temperaturo 15,6 °C/60 °F. Po ljudskem zdravilstvu ta voda zdravi prhljaj in lajša prebavo

Água Azeda: To je ena izmed najbolj znanih izvirskih voda Furnas in ni prepoznavna le po kislem okusu, ampak tudi po modrih in belih ploščicah za njo; ima temperaturo 15,9 °C/60,6ºF in kisel pH

Železna voda: termalni vrelec s temperaturo 34,4°C/94°F in kislim pH, ki ga prebivalstvo uporablja v terapevtske namene, kot je zdravljenje alergij

Água Santa: izvir s temperaturo 95,5 °C/203 °F, visoko bazičen pH; pomešan z medom, cimetom in malo ruma daje odličen sirup za prehlad, laringitis in faringitis

Água do Caldeirão: Vroč vrelec s temperaturo 75,1 °C/167 °F, rahlo gaziran. Po ljudski medicini je ta voda, pomešana z medom, učinkovita pri zdravljenju kašlja in prehlada, tudi oslovskega kašlja.

Água do Padre José: Nahaja se v Chalet da Tia Mercês, s temperaturo 55,4 °C/132ºF, ta voda pomirja in zdravi "deskarje", primerna pa je tudi za zdravljenje holesterola

Água da Morangueira: Rahlo nakisana vroča izvirska voda pri 41,2 °C/106ºF, ki se nahaja na Avenida Dr. Manuel de Arriaga in je indicirana za zdravljenje bolezni jeter in ledvic

Água Dr. Bruno: Izvir s temperaturo 20,4 °C/69ºF, ki se nahaja na Rua Margarida Eugenia Moniz Oliveira, naj bi bil učinkovit proti napenjanju in naj bi ustavljal krvavitve

Água Glória Patri: To znamko vode boste verjetno videli v supermarketu ali celo v lokalnih restavracijah. Izvir izvira pri temperaturi 17,5°C/63,5°F, z nevtralnim pH.

Furnas je torej središče geotermalne dejavnosti otoka. Tu sta dve aktivni vulkanski mesti, kjer kaldere brbotajo in vrejo, fumarole pare in termalni bazeni so naravno ogreti na temperaturo kopeli. Furnas pa je znan tudi po svojem cozidu, tradicionalni portugalski enolončnici, ki jo kuhajo pod zemljo, za kuhanje pa uporabljajo geotermalno toploto. V bistvu je zelo podoben princip, kot ga poznamo od doma ali še bolj iz Hrvaške, “peka”, s tem da tukaj pač toplota vulkana oddela svoje. Jed poizkusimo v znani opciji, restavraciji Tonys. Dolgoletna tradicija med domačini je ta priljubljena jed. Jed je sestavljena iz skrbno zloženega lonca svinjine, govedine, piščanca, klobas, krompirja, korenja, zelja in ohrovta, ki se počasi kuha v zemlji približno 6 ur. Odkrito, je dobro, nič nismo čutili vonja ali pridiha žvepla, ni pa za “dol past”. Za poskusiti pa je.

Ko smo se torej nadihali žvepla iz kaldeir in probali tradicionalne jedi, smo še morali na toplo kopel. Terra Nostra park se zapira ob 16.30, zato gremo v Poças da Dona Beija. To je majhen park s šestimi bazeni z različnimi temperaturami (in bonus: ti bazeni so odprti do 23. ure!) Vstopnina 8 Eur na glavo, in uživanje v termalni vodi z 39 stopinj celzija.

Pregreti se odpeljemo naprej in na poti pred Ponta Delgado obiščemo še Vila Franca do Campo, mestece, ki je bilo prej glavno mesto São Miguela. Ogledamo si tudi Ermida de Nossa Senhora da Paz, bela kapelo na vrhu hriba s panoramskim razgledom na mesto. Malo se sprehodimo skozi praktično prazno mesto in se vrnemo nazaj v Ponta Delgado. Večerja je kar “street food” danes. Mesto pa slavi, cel vikend imajo zabavo. In ne kar neko. Festival Svetega Duha". Ta festival je zakoreninjen v srednjeveški tradiciji in običajno poteka na vseh otokih od maja do septembra. Praznovanje privabi na tisoče ljudi in vključuje živahne parade in velike pogostitve. V skladu s tradicijo juho in kruh delijo slavljencem po povorki. Danes se je začelo in bo trajalo cel vikend.

Dan je bil dolg, jutri nas čaka Gruta do Carvão in od vremena odvisno, kakšen slikovit pohod po tej prečudoviti naravi.

A day in the Azores

December 15, 2023 in Portugal ⋅ 🌬 18 °C

Spent the day visiting the largest of the Azores. Visited a small village in the bottom of a caldera, saw some amazing scenery, and wandered the streets of Punta Delgada. Now for another four sea days until we land in Bermuda.Read more

Terceira - São Miguel

July 6, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 19 °C

Zjutraj še zadnja vožnja s Paolom, ki je spet točen, podari mi vape, vsekakor lahko njega, kdorkoli bo šel kdaj na Terceiro, samo priporočim, ker tip je odličen. Krajši let, cca 40 minut in tako smo sklenili naš popotniški krog po otokih. Vrnemo se namreč na São Miguel.

Formalnosti z najemom avta, imeli smo srečo, da smo rezervirali dovolj hitro (preko Discovercars.com). Nissan Micra nas bo za zadnjih 6 dni stala 400 Eur. Sicer so cene najema avtomobilov tukaj lahko hudo visoke, saj jim avtov zmanjka. Paolo nam je povedal, da so dosegale cene celo do 200 Eur na dan in pozna primer, ko je en na otoku Pico, ker je pač hotel avto, odštel celo 500 Eur za najem avtomobila na dan. Noro.

Nissan Micra je super in prijavimo se v hotelu MS Vila Nova. Malo boljši hotel za konec, z bazenom. Sobo moramo čakati do dveh in čas izkoristimo za kosilo v odličnem barčku Suplexio. Delajo vrhunske burgerje in izkušnja je res ena boljših. Že dolgo ne tako okusnih burgerjev.

Ko se nastanimo v sobi in se malo “sestavimo” je pa čas za prve oglede. Pico je “črni otok”, Faial je “modri otok”, Terceira je “veseljaški otok”, São Miguel pa kličejo tukaj “zeleni otok”. Otok ima okoli 140.000 prebivalcev, od tega 45.000 ljudi v Ponta Delgadi, največjem mestu na otoku.São Miguel je baje mesto za tiste, ki želijo izkusiti klasično azorsko življenje, pa tudi večje mesto. Te kombinacije ne najdete na nobenem drugem azorskem otoku, čeprav so si med seboj dejansko različni. Tako po načinu življenja, ljudeh, tudi naravi nenazadnje.

São Miguel kot največji, ima za ponudit največ in zato bomo tukaj zadnjih 6 dni. Vsaj poskusili bomo doživeti, kar se mora. Ne odlašamo in takoj se odpeljemo v Gorreana Tea Factory. Je najstarejša in trenutno edina plantaža čaja v Evropi. Tukaj čaj gojijo že od leta 1883 in od takrat ohranjajo prvotno tradicijo Orienta ter starodavne lastnosti, ki so bile v tej družinski zgodbi že pet generacij. Tukaj ogled opraviš sam, greš skozi prostore, kjer vidiš kako iz listov čajevca delajo čaj, kako ga pakirajo, celo poizkusiš lahko čaj povsem zastonj. Delajo pa zeleni, črni in pomarančni čaj. Na koncu pa se še lahko sprehodis med nasadi, ki smo jih videli nazadnje v daljni Aziji. Zeleno, lepo, slikovito.

Nadaljujemo na krajši hike proti Salto da Farinha. Pred parkom Ribeira dos Caldeirões se pred vstopom v mestno območje da Salga pojavi slap s približno 40 metri. (večji pretok vode ima sicer v zimskih mesecih.) Tukaj je sicer razgledna točka, iz katere se vidi slap, mi pa vseeno naredimo slabo uro dolg sprehod do samega slapa. Vzpon nazaj je sicer zelo strm, ampak ni hudega, slap je pa v živo krasen. Bil bi še lepši, če bi bilo več vode. To so sicer scene, zaradi katerih je jasno, zakaj Azore poimenujejo tudi Evropski Havaji.

Dan se nam izteka in današnja zadnja postaja je plantaža azorskega ananasa. Plantaža azorskega ananasa je res čudovita izkušnja in se nahaja le nekaj minut od središča mesta Ponta Delgada. Tu izvemo o več kot 150 letni kulturi iz katere izvira najboljši ananas na svetu: azorski ananas!
      Brezplačni se sprehodimo skozi nasade, potem pa je največja izkušnja preizkušanje tega sadeža. Flambiran ananas z mandlji, cimetom in sladoledom, ananasov džem, ananasov liker, ananasov sladoled, ananasovi topli sendviči z lokalnimi siri in salamami, celo pivo imajo ananasovo. In res boljšega ananasa še nismo jedli. Vrhunsko.

Terceira -Sao Miguel

July 6, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 19 °C

Zbudimo se ob 7:00,se do konca spakiramo,oblečemo,umijemo,pojemo zajtrk.Ob 8:00 nas pride iskati taxist Paulo in nas pelje na letališče ob 8:30 še ne vemo check-in,ob 9:25 pa že bording(na letališčih je NORO).

Pristali smo na zadnjem otoku(kako beži čas😉) Sao Miguelu sredi Atlanskega oceana na Azorih. Čakanje na rent a car spet naporno◉‿◉

Končno pridemo do hotela in nam povejo,da ob soba ob 14:00pripravljena:‑)
      Gremo pa jest in najdemo luštno gostilnico z odličnimi burgerji😋.

In končno pridemo v sobo(lepo,majhno)
      in z mami se greva kopat v bazen.Jaz v vodo mami pa ne (mrzla voda(15-20°C).🥶

Ko prideva nazaj gremo na kratek izlet(nasadi čajev,slap,nasadi ananasov)Kamor koli pogledaš Vidiš samo nasade čajev lepo,pokazana pridelava čaja,poskusiš ga lahko zastonj.
      Obratujejo od leta 1888,še vedno obratuje.Noro.

Slap,lep,mali pohod,malo se znojiš.
      Ko greš do slapa enostavno samo navzdol,ko pa greš nazaj pa umreš.

Nasadi ananasov noter v toplejših prostorih,lepo za videt,potem pa še ananasova večerja za 30€,ni hudo:-).
      (Ananasov sok 3krat,9€).

Zdaj pa še v trgovino in spat,jutri pa nas čaka dolg izlet.😃

Lahko noč😴

Ponta da Ferraria - Sete Cidades

July 7, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 22 °C

Današnji dan pa je dan za eno najbolj ikoničnih točk Azorov. Da se vreme malo razčisti pa gremo prvo do Ponta da Ferraria. To je najbolj zahodna točka otoka in ima dramatične vulkanske obale in bazaltnega loka. Kar je tu še posebej posebno, pa je naravni bazen, ki se nahaja v obali.

To ni le stari bazen, ampak je voda v tem naravnem zalivu kombinacija geotermalne vode iz žveplenega vročega izvira in hladne vode iz oceana. Ob oseki je do bazena dostop po lestvi in ​​se kopa v vodi s temperaturo od 18C do 28C. Različna območja bazena imajo različne temperature, ko pa ste blizu izvira je lahko včasih vroče, kar sta tudi začutili punci danes. Jaz se nisem prepričal za vstop v vodo, tistih od 18 stopinj me moti. Vstop je prost, na bazenu pa so garderobe. Poslikamo še lok nad vodo, ki ga je naredila lava in nadaljujemo proti Sete Cidades.

Nahaja se v zahodnem delu Sao Miguela, Lagoa das Sete Cidades (jezera Sete Cidades) je eno najbolj priljubljenih krajev na otoku za obisk in z dobrim razlogom, je popolnoma osupljivo. Modro in zeleno jezero (Lagoa Azul in Lagoa Verde) sta glavni znamenitosti tukaj. Čeprav izgledata kot dve jezeri, sta v resnici eno jezero, ločeno z mostom.

Legenda pravi, da se je princesa zaljubila v pastirja, a ko je njen oče izvedel, ju je ločil. Dvojec je zlomljenega srca prejokal dovolj solz, da sta ustvarili jezeri, zeleno jezero, ki so ga ustvarile zelene oči pastirja, in modro jezero, ki so ga ustvarile princesa in njene modre oči. V resnici je Zeleno jezero videti zeleno zaradi goste, bujne vegetacije, ki ga obdaja. Modro jezero je na drugi strani večje in globlje, zaradi česar je videti bolj modro.

Pred tem še kratek postanek ob idlični sceni cerkvice z drevoredom, potem pa sprehod po jezeru in za najboljši razgled, gremo na razgledne točke nad jezerom. Prvo Vista do Rei, ki ponuja resnično krasen pogled na jezera. Imamo srečo in vreme nam tokrat služi. Še lepši razgled pa je tukaj iz strehe zapuščenega hotela Monte Panorama.

To je velikanska zgradba, ki razpada. Od zunaj ni mogoče natančno videti, kaj je, ali si niti predstavljati, kako velik je v resnici. Noben znak ali znamenje ne pove zgodbe o tej gradnji. Videti je nedoseženo, v resnici pa je bilo to najbolj luksuzno mesto na Azorih pred približno 30 leti, zdaj pa je popolnoma zapuščeno, uničeno in vse, kar je ostalo, je beton. Monte Palace je bil razkošen hotel s 5 zvezdicami. Zapuščen je od leta 1990 in je bil odprt le 18 mesecev. Monte Palace je prejel nagrado za najboljši hotel na Portugalskem v istem tednu, ko je za vedno zaprl svoja vrata. Kar je bil nekoč eden najrazkošnejših dosežkov otokov, je zdaj v propadajočem stanju. Imel je pet nadstropij, 88 sob, žal pa je propadel.

Vstop je sicer prepovedan, ker stavba razpada, na kar opozarjajo znaki po vsej fasadi. da ne smete vstopati, in da vstopite, morate plezati po stenah. Dostop do njega ni enostaven in ga vsake toliko otežijo. Sicer v stavbi ni veliko stvari za videti. Preddverje je zelo impresivno, saj je ogromno. Toda razlog, zakaj večina ljudi gre tja, je prav poseben pogled s strehe na jezera in ocean. V bistvu je enak pogled z vidika Vista do Rei, vendar gledano z višjega kota, kot da bi bili ptica, ki leti nad vulkanskim kraterjem. Za videti, ampak tudi biti previden, saj je polno lukenj, prazni jašek za dvigalo, itd.

Nadaljujemo naprej proti ikoničnem razgledu vseh razglednic Azorov. Boca do Inferno. Pot do tja je cca. 2,4 km dolg sprehod, ko pa prideš tja, pa je razgled res božanski. Na poti nazaj še skozi te zelene gozdove pogledamo majhno jezero Lagoa do Canario in se odpravimo nazaj pred zapuščeni hotel na “Food & Friends food truck”. Ulična hrana za mali denar, družinski food truck, ki strežejo burgerje in bifane. Dobro, poceni in simpatično.

Na poti nazaj si rezerviramo še termin v Gruta do Carvão, lavanski tunel, v katerega je vstop omejen. Tega bomo videli v soboto dopoldne. Malo počivanja, kratek večerni sprehod po Ponta Delgadi in jutri bomo dan preživeli v dolini Furnas in se kopali v vulkanskih vrelcih.

Furnas

July 8, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 19 °C

Danes pa je čas za še en izlet.
      Po zajtrku se odpravimo proti dolini Furnas.🏞️
      Prvo si Furnas ogledamo z razgledne točke,na kateri se tudi vidi Furnaško jezero(v obliki gobe)zanimivo🍄

Potem pa smo se spustili v mesto Furnas in se sprehodili mimo še delujočih vulkanskih vrelcev🌋

Po celem mestu so nameščene pipice z zdravilno kislo vodo(npr.za zdravljenje prehlada, ledvice...) zanimivo,ni dobra voda🤢

Potem smo se sprehodili do njihove značilne hrane(cozido)podobna naši enolončnici,za probat,ampak ne za ponovit.🍲🍛🥘
      Pred cozidoto pa smo videli narobe obrnjeno hišo🏡

Potem smo se odpravili do Furnaškega
      Jezera in si tam pogledalai kako se kuha(peče)cozido🥘

Potem pa smo se šli kopati v vrelce z 39°C
      Uživanje, zanimivo 🏊🧖

Potem smo se odpravili v še eno majhno mesto 🌆,ki ima na najvišjem vrhu mesta cerkvico🏫

Potem smo se odpravili proti domu.
      Pred spanjem pa na večerjo na ulici🍔🌭

Potem pa spat🛌

Lahko noč 😴

Gruta do Carvão - Nordeste

July 9, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 20 °C

Počasi zmanjšujemo tempo, saj smo po 15 dnevih že malo utrujeni. Gremo na rezerviran termin za ogled Gruta do Carvão. To je največji tunel lave na otoku São Miguel. Naj bi bila dolga skoraj 5 km, vendar nam pokažejo dva dela, oo katerih se lahko sprehodimo, izvemo marsikaj o tem, kaj vidimo v jami, predvsem speleološke strukture, kot so lava mostovi, stalaktiti, stalagmiti, stebri, gobasta lava, glazura in plesni. Razen več razpok so stene in strop raznobarvni (oranžna do rumenkasta) zaradi bazaltne oksidacije. Po slabi uri odložimo čelade in gremo poskusit srečo z Lagoa do Fogo. In jo celo imamo, sicer jezero ne vidimo v celoti, ampak vsaj vidimo ga, kar je redkost baje, glede na to kako se tukaj vreme hitro spreminja. Lep razgled, fantastičen, na pohod okoli pa ne gremo, je 11 km in ni ravno toplo tako visoko.

Pot in raziskovanje otoka nadaljujemo proti mestecu Nordeste. Majhno, simpatično mestece na skrajnem vzhodu otoka, kjer pojemo kosilo, odlična domača hrana, pečena “kura”, super :)

Na poti po spodnji strani otoka, si pogledamo še najstarejši svetilnik na otoku, Farol do Arnel. Več kot 140 let star, svetlničarji lepo skrbijo zanj, danes je pa bil zaprt, zato ga slikamo samo od daleč. Načeloma so ceste na otoku povsod v odličnem stanju, ampak pot po spodnji strani otoka se malo vleče. Prečkamo skozi Furnas in nazaj na hitro cesto in čez pol ure smo v hotelu.

Jutri je program še manj zahteven, en mali pohod na Lagoa do Congro in potem še namakanje v vrelcih v naravne okolju, Caldeira Velha.

Lagoa do Congro - Caldeira Velha

July 10, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 21 °C

Počasi umirjamo tempo in danes odrinemo na krajši pohod do jezera Lagoa do Congro. Od prostora, kjer pustimo avto, je do jezera in nazaj cca 2,5 km za hoditi. Skozi lepo, zeleno naravo, ko pa prideš do jezera pa je to en sam mir. Vse okoli zeleno, jezero skrito v gozdu in mir.

Po pohodu, prečkamo otok še po nekih lokalnih cestah, ki so še tlakovane in očitno ne vožene kaj dosti, saj je na cesti mah. Res je vse zeleno. Pridemo do Caldeira Velha, ki je danes še “uradno” naš zadnji ogled. Gre za 4 bazene z termalno vodo, vse skupaj pa je umeščeno v naravni park, tako da je okolje vse zeleno in lepo. Kopamo se ne, ker nismo imeli rezervacije, sprejemamo pa samo določeno število obiskovalcev vsako uro in pol, vendar največ 250 na dan. Smo pa lahko se sprehodili skozi park, nismo pa se smeli kopati.

Ko smo naredili še ta sprehod skozi park Caldeira Velha, smo se na poti nazaj ustavili še na plantaži ananasa, na kosilu in še enkrat preden gremo domov, okusimo ta dober ananas. Napolnimo gorivo in preostanek dneva bo počitek, bilijard, sprehod po mestu in danes malo žive glasbe v mestu. Jutri je zadnji dan.

Praca 5 Outubro