Serbia
Sremski Karlovci

Discover travel destinations of travelers writing a travel journal on FindPenguins.
Travelers at this place
  • Day 166

   Bee Museum & Sremski Karlovci, Serbia

   October 21, 2022 in Serbia ⋅ ☁️ 19 °C

   In Sremski Karlovci, Serbia, just south of Belgrade, among the Danube River, David and Emily went to a wine and honey tasting. The site also had a Museum dedicated to bee keeping and also the family trade and history of the owners, the Živanović Family and their trade.

   The Živanović Family beekeeping for 155 years continuously through five generations. The tradition started with Professor Jovan Živanović, at about 1865, and is regarded as "the "father of rational beekeeping" in this part of Europe and in these regions." He also taught beekeeping and biology in Vienna.

   At that time, bee keeping was done by creating a wicker basket, and covering it with a mixture of mud and cow dumb (every bee's dream). An example can be seen in the pictures. However, to harvest the honey, the bees had to be killed. Jovan Živanović created the first "modern" hive in this area, where the side could be removed and the bees could be shaken off the hive, saving the bees.

   Not to bury the lead, but the tasting we had here was very interesting. We got to try two native varieties: Prokupac (a grape), and Bermet (a spiced dessert wine). In addition, the honeys were a meadow honey, a sesame seed honey and a linden honey. The tasting had 7 wines, 3 honeys and a guided museum tour by a Živanović and it cost 650 RSD... about $5.50 a person. I feel like all of that could have cost $650 in Napa. Crazy good price. We'd recommend it.

   Quickly, the town itself was very quaint. It features Karlovci Gymnasium, a big fancy yellow building which is the second oldest secondary school in Serbia.
   Read more

  • Day 1

   Cesta do Srbska

   June 13, 2022 in Serbia ⋅ ⛅ 28 °C

   Odchádzame o 7mej ráno a pod Dargovom stretávame podivuhodne zabalenú partnerskú loď.
   Edo svoju loď zabalil na prvý pohľad do nejakej siete, s ktorou môže chytať morské (riečne) panny na Dunaji. Hlavne, že je to funkčné, ale vyzerá to zaujímavo.
   Do Miskolca to nejako dotiahnem a potom už využívam lehátko vo svojom lôžkovom aute a nasleduje Danka.
   Tá vo všetkej snahe odbočí na pumpu, kvôli čuraniu tak kvalitne, že ani sa nenazdáme a už sme späť na diaľnici a druhé auto už len tlačí nohy k sebe a preberá radšej iniciatívu vedúceho vozidla.
   Schengenská hranica na vstupe do Srbska nám dá poriadne zabrať. Veľké kolóny a snáď hodina v rade.
   V Srbsku vchádzame na diaľnicu, berieme si lístok na vstupe. Ten dávam ockovi, nech ho uloží...
   Keď ocko po 15 minútach zahlási "kde som dal ten lístok", tak ma obleje pot. Poznáme ocka s jeho pamäťou... Lístok sa našťastie rýchlo našiel.
   Prechod Nového sadu je plný stresu. Naviguje ma Danka aj ocko naraz. Každý ma zapnutý iný navigátor a z každého navigátora nie len, že idú protichodné informácie, ale tí dvaja sa nakoniec ešte pokúšaju konečnú informáciu doladiť. Takže počúvam dvoch mobilných navigátorov, Danku aj ocka a občas každý tvrdí niečo iné. No zážitok.
   Do hotelu nakoniec dorážame až niekedy po 4tej. Úplne mimo našich pôvodných predpokladov.
   A hotel (hlavne spoločné časti) sú veľmi vkusne zariadené a vydekorované.
   Na každej izbe vaňa (Ňaňo spokojný), ktorá však aspoň u nás vyzerá, že zažila socializmus a dve postele. Jedna normálna a jedna manželská. Ocko teda nemusí spať s Edom a opačne v manželskom objatí a Ňaňo s Majou majú stále možnosť sa pohádať...
   A keby niečo na každej izbe je tlačítko S.O.S....
   Read more

  • Day 1

   Trapas! Vchod do vody zamknutý

   June 13, 2022 in Serbia ⋅ ⛅ 28 °C

   Edo zisťuje, že marína, kde sme chceli vkladať loď je v skutočnosti nejaký rybársky zväz. Problém je, že vchod je zamknutý (s tým plánovač Edo nepočítal, čakali sme voľný vstup) a navyše vchod celkom kvalitne strmý. Všetci sa okúňajú a čakajú, kto to nejako porieši.
   Nachádzam teda nejakého miestneho sekajúceho rybu a vysvetľujem mu posunkovo-slovenčino-srbsko-angličtinou, čo chceme. Že hľadáme nejakého miestneho bossa, lebo potrebujeme vložiť loď do vody... Nakoniec, do toho zapojíme ďalších srbov, tí telefonujú bossovi a situácia je bravúrne poriešená. Bránku nám odomknú a vybavím dokonca aj dve parkovacie miesta zadarmo v rybárskej maríne na móle, ale poriadne zážitky sa ešte len začínajú...
   Read more

  • Day 1

   Pokazená loď a havária na Dunaji

   June 13, 2022 in Serbia ⋅ ⛅ 22 °C

   Ňaňo vloží Edovu loď do vody. A Edo asi plne nepripravený na silu prúdu Dunaja nejako nezvládne cúvací manéver a pri odplávaní sa obúcha o dve lode.
   Všetci na brehu show, Edo nedobrovoľne hlavná atrakcia a hlavne už pripravená čata Srbov, ktorá mala ukontrolovať mňa, aby som im nerozbil ďalšiu loď v prístave.
   Lenže katastrofa. Dávam kľúč do jednotky a moja loď nič. Prístroje nenabehávajú, nič nejde...
   V lodi napratanej, že sa tam nedá ani pohybovať sa mi podarí zapnúť USB slot s minivoltmetrom, ktorý ukáže 6voltov!
   Kriste pane. Baterka kaput. Ako sa to stalo? Čo ju vybilo, čo je pokazené? Čo teraz. Už rozmýšľam nad alternatívami ako vymontujem baterku z Nissanu. Megastres. Loď nefunkčná.
   Predieram sa do vnútorností lode a hľadám servisný kufrík, kde som v nejakej intuícií zobral multimeter. Dopredieram sa k baterke a tá je ok, avšak stále nič nejde.
   Intuitívne skúšam, či však celkovo vyzerajúca mŕtva loď nenaštartuje a zdá sa, že štart by mohol ísť...
   Ňaňo mi teda vloží zadok lode do vody a skúšam štartovať. Naskočilo! Teraz už len odísť loďou z vozíka a nezdemolovať pri silnom prúde Dunaja okolo stojace lode miestnych. Prístroje nejdú, hĺbku teda netuším, zhora na mňa pozerajú ľudia a čakajú ďalšiu katastrofu... No ale vedel som do čoho idem a po tom, čo zažil Edo, už som to bral ešte vážnejšie, takže manéver sa mne podaril priam ukážkovo...
   Ešte pristáť na trošku problémovejšom mieste, za ktorým je pod vodou plavebná prekážka v podobe potopeného bunkra.
   A hups naskočili prístroje. Nechápem... Obetavý Ňaňo veľmi rýchlo objavuje chybu v elektrike, ktorú asi spôsobila drkotavá diaľnica pri Budapešti (alebo zlý elektroinštalatér? :).
   Kým riešime skladanie striešky, do mojej lode vojde veľký čierny pes. Normálne si preskočil z móla a usadil sa na prednom matraci, že hurá ide sa na výlet... To čo má byť?
   Ešte, že Maja ho rýchlo chytí za obojok, ale pes sa bráni. On nechce ísť von z mojej lode. Čo sú tu za psy? To je šok, to sú doslovne nečakané situácie, ktoré človek nevymyslí. Kde ten pes plánoval so mnou ísť?
   Večer končíme na reštauračnej terase nášho hotela, pod nami Dunaj a výhľad na zakotvené loďky, nad tým všetkým splnový mesiac... a parádne jedlo... To je odylka... (do chvíle kým nevylezú pavúky a dunajské komáre).

   P.S. na hlavnej foto ocko v pozadí s delovým člnom plaviacim sa po Dunaji... No takú foto nemá hoc kto...
   Read more

  • Day 2

   Loď kaput! Zas!

   June 14, 2022 in Serbia ⋅ ⛅ 21 °C

   Ráno naštartujem loď a ide sa... Teda dáko nejde. Čln radikálne preťažený celou batožinou na dovolenku sa síce nejako rozbieha, ale okolo nás 2m vysoká vlna a nič... No a po 10 sekundách motor kaput!
   To snáď nie...
   Neskôr zisťujem, že som musel omylom vypnúť (drgnúť) elektroventil paliva.
   Takže nakoniec sme to nejako rozbehli a fičíme až k sútoku rieky Tisa s riekou Dunaj. Vplávame do Tisy a to vo mne vyvoláva špeciálne emócie, keďže nedávno som preplavil Tisu v dľžke asi 600km a skončil na srbskej hranici, len asi 100km od tohto bodu.
   Nakoniec ešte fotíme ikonický majáčik takmer na sútoku.

   P.S.Hlavná foto je tesne pred motor kaput...
   Read more

  • Day 7

   Novi Sad

   July 1, 2022 in Serbia ⋅ ⛅ 22 °C

   Nach langer Fahrt hab ich Abends noch Novi Sad erreicht. Leider gab es ein Umleitung die mir fast 20km Umweg eingebracht hat. Außerdem sind beide Campingplätze die Google bietet Nieten. Ich beschließe daher am Donauufer zu schlafen. Den Abend verbringe ich mit Tausenden auf der Partymeile am Ufer. Hier ist echt was los. Ich gönn' mir einen Mohito. Das hab ich mir verdient 😀Read more

  • Day 54

   Ecocamp

   August 10, 2019 in Serbia ⋅ ☀️ 29 °C

   ...unsere Nacht war dann doch recht laut mit wenig Schlaf. Gestern Abend hatten wir uns entschlossen das wir heute fahren wollten....dementsprechend sind wir zeitig ins Bett gegangen. Unsere serbischen und bulgarischen Nachbarn hatten schon den ganzen Tag dem Rakija und Bier zugesprochen, was aber eine schöne und ausgelassene Stimmung mitbrachte...laute Musik, tanzen und viel Lachen...eigentlich dachten wir die Bande wäre dann früh k.o., aber weit gefehlt...gegen 22 Uhr ging es mit wankenden Schritten ins Dorf, ab zur richtigen Party...

   ...wir legten uns aufs Ohr...bis 24 Uhr, dann wurden wir durch ein lautes Feuerwerk geweckt und danach drehte Guca noch mal sanft am Lautstärkeregler...gegen 1 Uhr kamen dann der erste Teil der Bande zurück...nicht nüchterner und nicht leiser...aber man muss och jönne könne...alles gut

   Plötzlich merken wir das unser LKW wackelt..."wat is dat "...jemand benötigte unsere Schaufel die am Dach befestigt ist...normal 😂...wir konntem dem Kollegen aber mit einem Klappspaten aushelfen...die Party nebenan ging dann bis etwa halb drei...

   Pünktlich um 7 Uhr wecken drei Donnerschläge das Partyvolk, soll ja kein Spaß hier sein...danach stimmte der Nachbarshund wie jeden Morgen sein Gebell an...also aufstehen...etwas übermüdet, aber trotzdem gute Laune

   Das war ein sehr schönes Fest...laut, bunt, voller Leben...mit vielen verschiedenen Gerüchen und Gerichten...neuen faszinierenden Eindrücken und toller Musik...es war schön das wir hier waren...vielleicht bis demnächst

   ....wir fuhren Richtung Novi Sad, ca 250 km....kleiner Stopp am Wegesrand zum Einkaufen...sofort kommt ein jüngerer Kerl auf uns zu und quatscht mit uns...da wir zufällig vor einem Cafe stehen werden wir auf einen Espresso eingeladen....da ist es schon wieder...Gastfreundschaft pur...

   Kurz vor Novi Sad hatten wir uns ein kleines Ecocamp ausgesucht...schön auf einer Lichtung, heiße Duschen und Waschmaschine...und das alles umsonst

   ...die Ruhe können wir gebrauchen
   Read more

  • Day 2

   Sremski Karlovci (Karlowitz)

   September 8, 2016 in Serbia ⋅ ☀️ 22 °C

   Hier wurde 1697 der Frieden von Karlowitz geschlossen, in dem Österreich Ungarn und Siebenbürgen von den Osmanen erhielt.
   In den 1840er Jahren wurde hier die Vojvodina gegründet.

  You might also know this place by the following names:

  Sremski Karlovci, Горад Срэмскі-Карлаўцы, Сремски Карловци, Σρέμσκι Καρλόβτσι, Opština Sremski Karlovci, Srijemski Karlovci, スレムスキ・カルロヴツィ, 스렘스키카를로브치, Carolovicia, Сремски-Карловци, سریمسکی کارلووچی, Carloviț, Karlofça, 斯雷姆斯基卡尔洛夫奇

  Join us:

  FindPenguins for iOSFindPenguins for Android