Thailand
Ban Ting Rai

Koh Jum

January 27, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 29 °C

Dnešný deň začal skoro - hneď po polnoci, keď zapli elektrinu. Mamka šla baliť kufre. Ja som si povedal, že ráno je múdrejšie ako večer a tak som šiel spať. Ráno zbalíme posledné veci, naraňajkujeme sa, poďme za novými dobrodružstvami. Prišiel pre nás mikrobus a keď vodič videl našu batožinu asi si pomyslel, či to tam dá. Podarilo sa, kufor zaplnený až po strechu a niečo ešte na voľné sedadlá a vyrážame. Po viac ako hodine prichádzame do prístavu. Je tam nepríjemný zápach, no ale čo, veď sme chceli nejaké dobrodružstvá a to patrí k tomu. Za pol hodiny sa loď zaplní cestujúcimi a tovarom. More je kľudné, slniečko hreje a o nejaký čas pristávame v prístave Koh Jum. Tu nás už čaká auto, ktoré nás aj s batožinou berie na miesto ubytovania. Ako inak, vyvolení k vodičovi a zvyšok aj s batožinou na korbu, kde už sedeli 2 Francúzsky s batožinou. Po zaplatení ideme na recepciu, kde nás čaká prekvapenie v podobe našich bungalovov, ktoré Tomáš objednal. V týchto bungalovoch totiž nie je teplá voda a Adamka treba aj okúpať a zatiaľ ho nikto nechce otužovať. A tak Tomáš so Zuzkou a mamkou vyjednávajú iné ubytovanie. Po dlhom čase nakoniec prídu, že máme prvé dva bungalovy od vchodu, s teplou vodou, ale za takmer dvojnásobnú cenu. No čo sa dá robiť keď aj teplá voda je luxusom.
      Bungalov nie je až taký malý ako som čakal, pre naše potreby však stačí i keď priestoru naviac nie je. Po vybalení sa ideme najesť. Objednal som si jedlo s honosným názvom, ale keď som ho ochutnal, zistil som, že je to trocha upravený guláš. Mäso, zemiaky, cibuľa, polievka. Nevadí nebolo to zlé, hlavne keď tu chcem ochutnať thajské špeciality. K tomu ananásový a mango koktail to bola dobrota všetci sme usúdili, že to muselo byť veľmi dobré a zrelé ovocie.Chvíľu sa poprechádzame po uličke, pozrieme do požičovne motoriek, zajtra asi nejakú požičiame a pokračujeme do našich bungalovov. Zuzka sa ide okúpať do mora, Tomáš na ňu dávať pozor a my ostávame s Adamkom. Môj zdravotný stav ráno nevyzeral najlepšie. Keď ma Tomáš ráno počul zachrípnuto rozprávať, chcel ísť so mnou k lekárovi. Ale neskôr sa to upravilo a ja sa už cítim lepšie. Už by som si aj pivo dal a to už je dostatočný dôkaz o mojom zdraví. :-) Zatiaľ si však nič studené ani bublinkaté nedávam a to je pri tej teplote čo tu panuje teda veľká obeta. Zajtra sa už chystáme na pláž všetci.

Die geruhsame Insel Koh Jum

December 28, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 31 °C

Wir sind voll angekommen im Inselleben. Nachdem wir die letzten Wochen eigentlich immer unterwegs waren, bekommen wir hier das Kontrastprogramm. Hier gibt es nicht viel und für Leute die Nachtleben und Kultur wollen ist sie sicherlich nichts. Jedoch kann man hier ganz prima entspannen und am Strand liegen, genau richtig für uns. Koh Jum hat wenige geteerte Straßen und entlang derer finden sich kleine Restaurants, welche eigentlich immer Familienbetriebe sind, wo der Mann den Service macht und die Frau kocht. Außerdem eine kleine Moschee und eine Tankstelle, welche ihr auf den letzten Bildern seht. Alles ist sehr geruhsam und wir merken wie diese Inselvibes auf uns übergehen.Read more

Doobedie s Adamkom

January 28, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 29 °C

Dnešný deň sa nezačal až tak ideálne ako som si to ráno pri prechádzke k moru predstavovala.
      No ráno - okolo desiatej - vidím ako Tomi trieli k recepcii. Neskôr sa dozviem, že kvôli mravcom, majú ich aj v izbe aj v kúpeľni.
      Do obeda prebieha deratizácia, v izbe smrad, terasa to istí. Adamko sa na nej napapal a po krátkej prechádzke sladko zaspal v kočiariku. Aby nespal sám, dedko mu výdatne pomáhal na posteli. Ale Adamko sa nedal tromfnúť dedkom, po 40 minútach je hore.
      Potreboval by pospať aspoň hodinku a pol. Po polhodine čičíkania sa mi ho podarí uspať, uvidíme dokedy, hádam sa stihneme naobedovať.
      Tomáško so Zuzkou požičali skúter a vyrazili obstarať Adamkovi čerstvé suroviny k príprave jedla.

Skoré ráno na pláži

January 30, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 30 °C

Budím sa skoro, keďźe je všade tma, dá sa len behať po internete, poniektorí doma na Slovensku ešte nespia, tak pokecáme.
      Okolo pol siedmej sa rozvidnieva, idem si dať liečivú prechádzku popri mori.
      Tam to už žije, dvaja kajakári šantia na vode, miestne psy sa už tiež zobudili, jeden sa ma snaží sprevádzať. Krabíky už rýchlo behajú po svojich cestičkách. Pláž je posiata nádhernými “živými” kameňmi.
      Oproti mne už štýlom “nordic walking” rýchlo prejde usmievavá pani s paličkami. Ďalšia usmievavá dvojica dôchodcov sa blíži k moru na svoje ranné plávanie. Vládne tu neskutočná pohoda.
      Popri cestičke k bungalovu zbadám, že tu rastú aj huby a z reštaurácie už rozvoniavajú raňajky. Ja si idem dať mangové pirôžky, mňam.

Ranná pohoda na pláži

January 31, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 30 °C

Všade pokoj, počuť len šum mora a stretnúť sa dajú len takí ranní vtáci ako ja - niektorí sa už plavia na kajaku, iní behajú, prechádzajú sa alebo sa kúpu.
      Ja si dnes užívam pohľad do krištáľovo čistej vody a pozorujem behajúcich krabov a plávajúce rybičkyRead more

Adammast a jeho 8 mesiacov ❤️

January 31, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 24 °C

Dnes počas svojho veľkého dobrodružstva, ktoré si žiaľ nebude pamätať, oslavuje Adamko svojich 8 mesiacov. Svoj deň začal rannou rozcvičkou v mori, po ktorej si rovno dal šlofíka v stane. Deň pokračoval hrou na teraske pred ubytkom, slávnostným obedom: batat, mrkva, brokolica a ďalším šlofíkom na pláži. Aby si svoj deň užil poriadne, zobudil sa na západ slnka a pri večeri to oslávil s mango džúsom, s ktorým pomohol babke :)Read more

Takmer ideálny deň

January 31, 2023 in Thailand

Ráno vstanem zjem lieky a posadím sa na terasu. Pokiaľ by neboli tie lieky tak by to bol ideálny deň. S pocitom pohody sledujem okolie - zelené stromy a pokojnú okolitú atmosféru. Je bezvetrie, pod mrakom, teplúčko, tichúčko, pohoda, proste raj na zemi. Čo mi chýba ku šťastiu? Po raňajkách ideme na pláž spolu s Adamkom sa okúpať. Leňošiť na deke potom obed. Mamka si na obed dá vajíčka a kuracie mäsko. My ostatní hľadáme niečo nové čo sme ešte neochutnali. Počas obeda využijeme miestnu práčovňu. Poobede znova na pláž znova sa okúpeme a večer oslavujeme. Adamko má 8 mesiacov. Na oslavu si pripijeme my dospelí pivom Chang a oslávenec s babkou mango džúsom. Adamkovi úžasne chutil. Myslím, že by si dal aj častejšie. Je večer, deň končí, Adamko sa ide okúpať a do hajan. No povedzte, čo viac čakať od ideálneho dňa? Všetko sa vydarilo ako sme si to predstavovali.Read more

Koh Jum ... posledný deň

February 2, 2023 in Thailand

Zajtra končíme náš pobyt na ostrove Koh Jum a presúvame sa na ostrov Ko Lanta. Pôvodne naša cesta mala viesť na Phi Phi, ale vzhľadom na podmienky na ostrove by bol náš presun až veľmi komplikovaný. A tak sme za pochodu zmenili plány a náš vedúci zájazdu Tomčo preskúmal iné, nám viac priateľné možnosti.
      Dnešný deň sme si užili rannou rozcvičkou v mori, v pomerne sviežej vode a tomu zodpovedajúcej nálade. Ale šlofík v kočíku na pláži už nebol taký zlý. Počas toho sme sa posnažili minúť naše zásoby zeleniny, aspoň tie čo by už presun nezvládli. Na obed sa vybrali babka, dedko aj Tomčo vyskúšať nové miesto, kde sme doteraz nejedli a kde mali rezance, ktoré by mohli babku potešiť. My s Adamkom sme bojkotovali slnečný deň a ostali sme sa hrať na izbe. Môj žalúdok tú kombináciu vyššej teploty a iného druhu kuchyne prestáva zvládať. Z vychádzky nám doniesli fajné mango a dedko bol taký dobrý a skočil nám aj po banány. Pochúťka na olovrant je už jasná. Ku večeru sme si dali ešte relax vo vode (už teplej) pri západe slnka, aj keď nás strašilo zopár kvapiek dažďa. Kým sme sa vychystali, z dažďa nič nebolo. Trošku väčšie vlnky rozhodli, že z cvičenia nič nebude, a tak tato pobehol po koleso a iba sme sa čvachtali. Keď už bola tma a teplota znesitelnejšia, išla som sa aj ja normálne najesť v sprievode mojich dvoch chlapcov a ide sa baliť. Tomčo musí robiť, ja baliť a Adamko spokojme buvkať, aby sme sa zajtra v pohode presunuli za novými zážitkami.
      Ostrov Koh Jum je vo všeobecnosti pekný, kľudný, neznámi pre väčšinu turistov. Ubytovanie v Season Bungalow malo svoje muchy. Na pohľad útulné ubytovanie, nebolo úplne príjemné. Odhliadnúc od (ne)informácii o teplej vode, ten každodenný boj vždy s novou armádou mravcov na pohodlí nepridal. Mám obavy, že som našim sprejom zasiahla asi tak tretinu mravenčieho obyvateľstva ostrova Koh Jum. Avšak, s miestnymi komármi mali asi dobré vzťahy a patrične ich pomstili. Nie som si istá, či tu mám dosť gélu na štípance. Taktiež, ubytovať rodinu s bábätkom pred rockový bar mi tiež neprišlo úplne vhodné, aj keď samozrejme 3 takmer prebdené noci mám za sebou iba ja. Bábätko jak aj tato, zavreli oči a spali. Mňa zachránili až perfektné slúchadlá od dedka. Ďalšie noci hluk ustál, asi majú otvorené len sobota až pondelok, neviem. Svoje štuple do uší som našla samozrejme až v utorok, problém priveľkej batožiny. Aj napriek tomu tu bolo dobre, ale sa aj teším na nové miesto :) Zajtra nám tu má pršať, tak som zvedavá ako sa nám bude presúvať.

Môj dnešný obed - mňam

January 31, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 25 °C

Dnes ráno sme si boli kúpiť vodu v samoobsluhe na európsky spôsob, do ktorej sa ale treba vyzuť - podlaha je v nej čistučká. Žiadna garáž, obchod a pumpa v jednom ako keď sme nakupovali čerstvé mango. Vedľa samoobsluhy majú prístrešok so zopár stolmi, jeden pult a vitrínku.
      A čo za dobrotu som ja v tej vitrínke zbadala - uvarené kuracie mäsko, pečienky, žalúdky, srdcia a vajíčka natvrdo.
      Naložili mi porciu kari ryže, nato mi nakrájali vnútornosti, pridali kúsok mäska a vajce natvrdo, ozdobili kolieskami uhorky. Priniesli mi k tomu aj asi čili zálievku a vývar, ale mne to najviac chutilo na sucho.
      Konečne som sa tak po domácky najedla.
      Tomi a ocko ešte ochutnali závitky s kuracím mäskom v tenučkom ceste ako na lazane, ale zrejme z ryžovej múky.
      Moje jedlo malo stáť 50THB a závitky 30 THB. Tí domáci boli takí nadšení, že si u nich niekto kúpil to ich jedlo, že za všetko vzali iba 40 THB a nijakovsky nechceli viac. K môjmu obedu nám ešte všetkým ponúkli vodu.
      V rezorte Golden Pearl, kde obedoval zvyšok posádky som si dala spolu s Adamkom čerstvý ananásový džús, z ktorého Adamko s lyžičkou pojedol všetku našľahanú penu. Ananás mu veľmi chutil, skúšame po trošku, zajtra už dostane rozmizovaný ananás ako jednu porciu jedla. Mango už mal, tiež mu veľmi chutilo aj spolu s banánom.

Reise auf die Insel Koh Jum

December 26, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 30 °C

Heute reisen wir weiter. Da es sowieso durchwachsenes Wetter hat, passt das ganz gut. Von Krabi nehmen wir ein Taxi zum Laem Kruang Pier, welcher eine halbe Stunde von Krabi entfernt ist. Dort fahren kleine Boote nach Koh Jum. Natürlich verpassen wir die Fähre und müssen eineinhalb Stunden warten. Wir sitzen am Pier und schauen uns die Krabben und Fische an, die während der Ebbe im Schlamm zu sehen sind. Unglaublich wie viel Leben in ein paar Metern Schlamm steckt. Nach einer halbstündigen Bootsfahrt kommen wir dann auf Koh Jum (was übrigens Krabbeninsel heißt) an.Read more

Ban Ting Rai, บ้านติงไหร