Thailand
Laem Chorakhe

Visita parco Tarutao

December 5, 2022 in Thailand

Ci fermiamo durante il tragitto per lasciarci avvolgere da mangrovie, giungla, verde a perdita d’occhio abitato da scimmie e varani.. per poi addentrarci in una grotta lunga, stretta e alquanto buia, piena di pipistrelli addormentati a testa in giù. Quando poi mettiamo i piedi su una larga spiaggia, ci sorprende un temporale che ci fa rientrare in barca sgocciolanti.Read more

Den 22 panensky Tarutao

January 9, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 28 °C

Po prejdeni kontroly narodneho parku vstupujeme do upraveneho (vykoseneho) parku kryteho vysokymi stromami (neviem si zvyknut na kombinaciu paliem a ihlicnanov) s upravenymwi chodnickami, sedackami, ci stylovymi drevenymi hojdackami zavesenymi na stromoch. Z Tomca a Danky opadavaju prve obavy, ked vidia, ze nemienim stanovat uprostred dzungle. Nachadzame jediny obchod na ostrove, ktory nam svojou ponukou pripomina casy socializmu. Policky poloprazdne. Polovicku produktov nepoznam co to je (maju tam nejake hnojivo ci co). Zvysok su hluposti, ktore nepotrebujeme. Snad jedinu pouzitelnu vec tam maju nejake keksy. Pre niekoho by to mohlo zniet desivo, avsak u mna prave to vytvara pocit vzrusenia, ze sme na tom spravnom mieste.
      Neskor objavujeme miestnu restauraciu (jednu z dvoch na ostrove) a davame si nejake thajske dobroty. Pocas toho restauraciu z lesa najprv navstivi male dive prasiatko a o chvilu uz riadna diva svina.

Objednavame si domcek pri plazi (teda prvy od plaze, ale na plaz je este asi 50m travicky, takze Ko Jumu to nemoze konkurovat).
      Domcek stoji polovicku toho, co sme platili inde a ma az dve poschodia, teda taky mezonetik jeden a pol. Je velmi priestranny i ked ma dva neduhy. Tym, ze sme na odlahlom ostrove, nie je tu elektrika. Ide len od siestej vecer do polnoci. S tym suvisi aj to, ze tu nikde na celom ostrove nejde tepla voda. To uz bude vacsi problem. Od dnes sa umyvam len v mori.
      Horsie je, ze je tu ukrutne teplo a my sa mozeme vacsinu dna pozerat na nefunkcny ventilator ;) To je vsak vsetko dan za panensky ostrov.
      Na celom tom velkom ostrove je totiz po prislusnom zaokruhleni nikto. Je tu zopar domacich a narazit na turistu si vyzaduje uz vacsie usilie.

Tomco sa bezi vykupat na nasu plaz. Na celej dlhokanskej plazi pokial dovidim nie je nikto okrem nas.
      Takto si predstavujem darcek k narodeninam. Vlastnu niekolkokilometrovu plaz s dvoma residentami - Tomcom a Dankou.
      Je to na neuverenie. Toto sme nikde v Thajsku nezazili, este aj poloprazdny Ko Jum bol oproti tomuto tu prepchaty.

Navyse je tu uzasne ticho. Motorky maju povolene pouzivat len domaci a tych je tu pat a pol (turista si moze max. prenajat bicykel). Navyse je tu podla vsetkeho na celom ostrove jeden jediny taxik, ktory sluzi ako MHD "az" 2x denne, alebo ked si ho niekto objedna (ale tu nikto nie je).
      Vsetko co tu pocut je hukot vln, rozne vtacky, opice (neviem ako znie pyton). Ked rozpravam svojim silnym hlasom mam pocit, ze narusujem maximalnu hladinu hluku tohto ostrova.

Po obede v miestnej uplne prazdnej restauracii (pripominam, ze je "peak seasson" najvyssia sezona v ramci najvyssej sezony) sa taxikom v podobe nakladaku, kde sa sedi na korbe presuvame na dalsiu plaz vzdialenu asi 4km. Do kopca to ledva vytlaci na jednotke, ale zvlada to.
      Koncime v palmovom hajiku s restauraciou a zopar bungalowikmi na plazi. Rozlozime sa na peknej asi 500m dlhej a riadne sirokej pieskovej plazi ohranicenej vysokymi skalnymi masivmi. Tie su obrastene bujnou zelenou vegetaciou a cele to vytvara pocit rozpravkovej dovolenky, hlavne ked je tam na plazi - no tipnite si kolko ludi okrem nas ;)
      No nie, sami tam nie sme. Okrem nas tam este stanuje jeden srb. To je vsetko. Uchvatne kupanie vo velkych vlnach!
      A po vyjdeni z vody pekne v tieniku uz pre mna medzi stromami nachystana hojdacia siet!

Nezabudam na skvele kexiky a cipsy, co som dostal od Danky a Tomca, ale egoisticky hodnotim, ze najlepsi darcek som si dal sam!

Samozrejme aj tento ostrov ma svoje musky, ale vsetko je zase aj vec pohladu, co clovek chce vidiet a co s radostou prehliadne.

Z plaze sa vraciame 4km pesky krizom (po ceste) cez les (dzunglu).
      Tomco ma stale vystrasene reci o pytonoch.
      Odvazna Danka tvrdi, ze zvierata su plache a cloveku sa vyhybaju (taky lev urcite v plachosti vynika) a vykracuje si svojim vyhliadkovym krokom, ze ju stale musime cakat.
      No a ja sa samozrejme nebojim... Az kym v lese nieco nezoskoci zo stromu a nezaskrieka. S vreskotom odskakujem na protilahlu stranu cesty a kricim "makaaaaaak!".

Vecer sa v restauracii schadzaju snad vsetci dovolenkari z ostrova. Okrem mas ich napocitam celkovo 9 kusov ;)

P.s. Domcek na foto je Tomcov domcek, my byvame vedla v takom istom.

Den 22 tajomny Tarotao

January 9, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 28 °C

Ostrov Tarutao (v preklade tajomny, starodavny) je jednym z najviac nedotknutych ostrovov v Thajsku a celom Andamanskom mori. Pri tom sa nejedna o ziaden ostrovcek, ale o velky ostrov o dlzke 26 a sirke 11km.

Prave pre jeho nedotknutost som si ho zvolil ako darcek k svojim okruhlym narodeninam.

Ak by sme nevedeli, ze priamo tam chceme ist a cielene po tom nesli, tak sa ani nedozvieme, ze je to mozne, lebo v neprebernej ponuke roznych lodnych vyletov a presunov Tarutao jednoducho nenajdete.

Len mizove percento ostrova je obyvane. Aj pri jeho velkosti sa mnozstvo vsetkych ludi na ostrove rata iba v desiatkach.
      Zvysna neobyvana cast ostrova je svojim zivotom zijuca pralesna dzungla, s najvyssimi vrcholmi az okolo 700 metrov nad morom, v ktorej nie je problem stretnut jelena, diviaka, rozne druhy opic, ale aj hady ako pytona, ci kralovsku kobru, rozne druhy pavukov, stonoziek, a inej havede. Vsimnite si, ze nikde nespominam svaba, takze by tam malo byt relativne bezpecno ;)

V mori zije mnozstvo roznofarebnych ryb a priamo na plazi hniezdia kraby a korytnacky.
      Cely ostrov obyva viac ako 100 druhov roznych vtakov.
      Rieky a mociare tohto ostrova boli poslednym znamym miestom na zemi, kde sa vyskytoval druh krokodila, ktory zil aj v slanej vode.
      Pre svoju nedotknutu krasu a divokost si ho zvolili thajski a filipinski filmari na natacanie reality show "Survivor" - nieco ako nasa show "Ostrov".

A my tam vyrazame... S obavami, co nas vlastne caka...

Den 23 kajakmi do Krokodilej jaskyne

January 10, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 29 °C

Po ranajkach poziciavame 2 kajaky a v ustrety dobrodruzstvam vyrazame po rieke do zakuti mangrovovych lesov. Este netusime, ze dnes pravdepodobne zazijeme naj zazitky tejto dovolenky. Ujko sa nas pyta, ci nepotrebujeme aj vodotesny vak - no na co by nam asi bol ;) Dalsie zazitky poukazu na to, ze ani ten by nam nepomohol.
      V nasich plecniacikoch nabalenych zakladnymi potrebami vratane vody na pitie a hlavne baterkami mame v plane preskumat Krokodiliu jaskynu. Ta sa nachadza v spleti roznych kanalov a kanalikov, ktore vytvara miestna riecka. Priblizne instrukcie ako sa na vode nestratit mame. Co nam na riecke hrozi, coho sa mame vyvarovat a co v nej zije sme sa zabudli spytat. Jedna sa totiz prave o riecku, kde kedysi v minulosti zili aj krokodily. Predpoklada sa (teda nie je to iste ;), ze dnes uz neziju.

Po zopar zaberoch padla Tomco s Dankou zacnu nadavat.
      Zas sme totiz dostali sit-on-top kajak, aky sa tu vsade poziciava a to je nieco, co sa neda porovnavat ani s komfortom nasho nafukovacieho a nie to este morskeho kajaku. Na tejto doske na vode vas po chvili boli vsetko.

Aby toho nebolo dost standardnou vybavou su vesla, alebo ako to Danka nazvala skor lopaty, ktore by nam mali pomahat posuvat sa vpred. Velmi nepomahaju. Svojim tvarom mi skor pripominaju drevenu lopatu, ktorou sa vybera chlieb z pece...
      Ucinnost katastrofalna. Samozrejme sa tlacime proti prudu rieky a vsetkenu este dopomaha odliv z mora. Chvilku prestaneme padlovat a uz nas to otaca a tlaci spat. Do toho vsetkeho sme pre istotu obleceni vo vestach a vonku cely den riadne pecie.

Je to umorne, Tomco ma chut sa otocit uz po prvych 100 metroch.

Vyhlady su vsak velmi pekne. Je to nieco podobne ako nas Ruzin. Obcas okolo nas vysoke skaly, obrastene utesy a po pobrezi takmer vzdy milion mangrovnikov (to je taky strom, co mu korene koncia az niekde meter nad zemou a az tam sa zacnu spajat do kmena).

Najoblubenejsou cinnostou pocas tohto umorneho kajakingu sa stava hladanie miest na riecke, kde je aspon trochu tienu, pripadne pridrzania sa korenov stromov na brehu v ramci castych oddychov, aby nas zas neodnieslo spat.

Cestou nachadzame vodny vstup do tohto mangrovnikoveho pralesa a po niekolkych metrov pretahovania sa uzkou uzinou pomedzi korene stromov sa ocitame v rajskom jazierku pod vysokym skalnym masivom. Tam je aspon tien, takze sa da chvilu oddychnut.

Riecka ma mnoho zakrut a odbociek a chvilami pochybujem, ci sme nezabludili. Stale sa viac a viac zuzuje, ale zjavne je hlboka. Teda aspon mame taky pocit.

Tomco stale viac a viac nevladze, takze skusa na kajaku rozne pololeziace polohy. Pri tom je oprety o vak, ktory ma na chrbte. Pri tychto polohach je vak len tesne nad vodou. Vo vaku ma samozrejme svoj nevodotesny mobil a vsetky doklady a peniaze.

Po case si vsimame, ze z Tomcovho vaku kvapka voda. Prestraseny Tomco vsetko vybaluje, aby zistil, ze vak bol napadnuty zvnutra. Tomcova voda na pitie pravdepodobne nevydrzala jeho opieranie sa o vak a praskla. Vak je cely zatopeny, ale mobil to pravdepodobne prezil.

Len tak mimochodom moj mobil ma z Thajska tazke nasledky. Aj ked ho neustale nosim v puzdre a maximalne setrim, tak nikto nevie kedy a ako, ale je cely prasknuty. Nastastie zatial len zadna strana ;)... Ak dobre pocitam je to uz jeho 4ta "fraktura" za svoj zivot a je to nezavisle na stale sa zvysujucej starostlivosti stale castejsie. Nejaka starecka mobilna osteoporoza ho trapi.

Inak cele toto padlovanie, ktore zahrna rozne "namorne" bitky medzi dvoma superiacimi kajakmi sa narehotame ako este nikdy.

Tarutao

February 5, 2020 in Thailand ⋅ ☁️ 26 °C

Sofar Tarutao was the most beautiful place I've been on, on my travels. It's a completely lonely island with almost untouched nature. I stayed there in a tent and sleep with like a thousand monkeys around me.
      I meet some cool French people there and with them I was almost the only Tourist on the whole island.

Den 25 Tomco si nasiel frajerku

January 12, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 26 °C

Tomco si na ostrove nasiel frajerku. Ta vsak od neho pozaduje, ze ak nieco ma byt, tak musi mat Tomco minimalne vysoku skolu. Takze Tomco zacina studovat - matematicky smer (Tomco inak z matematiky na strednej ledva presiel).
      Kratko pred nasim odchodom sa Tomco s frajerkou pohada. Vdaka tomu odmieta nastupit do lietadla. Vymysla, ze najde lepsi a lacnejsi let a preto zostava.
      Ja zostavam proti jeho voli tiez, co vsak Tomca vobec nezaujima (takze sa o mna nestara a ja som na letisku bezradny). Tomco stale melie o tom, ze diplom ma uz v hrsti (co ja tak nepocitujem), takze sa zacnu stastne casy s jeho vyvolenou. Ja v nej vidim vypocitavu mrchu. Tomco v skutocnosti neodletel preto, aby mohol o 2 hodiny (ked leti dalsi let) predlzit svoju agoniu a v nadeji, ze sa nieco zmeni sa dalej topit v ziali.
      Na to, aby dosiel domov nakoniec priplati 200eur naviac. To je ten jeho vyhodnejsi let.
      Ja nemam ziadne informacie o letoch a so svojou anglictinou na megaletisku mam problem, ako si kupit listok. Nakoniec taktiez prerabam dobrych 200 Eur. Tomco sa o mna cely cas nestara. On ma hlavu pre svoju vyvolenu a to, ze som tu zostal ja s nim, aby som ho tu nenechal sameho ho nezaujima. To je moj problem. Nikto ma o to neziadal, tak nech sa zariadim ako chcem.
      Budim sa... Do slnecneho a horuceho rana. Uz v posteli sa zo mna leje.
      Vazeni toto bol moj dnesny trosku desivy sen.
      Co je vsak na neuverenie aj Danka mala sen.
      Rano mi zivo rozprava o tom ako v jej sne bezradne bludim po letisku... Uz sa mi to nechce rozpisovat do detailov ;)

P.S. Vzhladom na to, ze sa jednalo o sen, vzniknute situacie a vlastnosti zucastnenych sa nemusia (ale mozu ;) zakladat na moznej realite ;)

Laem Chorakhe, แหลมจรเข้