Švédsko 2022

June 2022
Skåneleden Read more

Třetí trek

June 10, 2022 in Sweden ⋅ ☁️ 19 °C

Po snídani jsme se vydali na třetí Trek, etapa 20 Hållehal-Örlid. Začátek cesty vedl kolem hrobu a torza domu z kamenů do kterého se dalo vlezl. Dále jsme šli po silnici mezi spoustou farem a loukami s krávami. Potom cesta vedla přes mokřad Hallandsåsen. Mokřadem jsme šli místy po malém dřevěném chodníčků uprostřed bylo vyhlídkové místo kde jsme si uvařili kafe a dali svačinu.
    Viděli jsme zase suchopýr rosnatku a další spoustu křovin a stromů. Mokřad byl rozsáhlý a moc hezký. Po 16 kilometrech nás podle mapy měl čekat přístřešek a útulna. Útulná byla spíše horská chata kterou měl někdo asi pronajatou protože se tam konala nějaká párty. Proto jsme zůstali přístřešku kousek opodál. Protože bylo krásně vytáhli jsme si karimatky na trávu a všichni tři odpočívali na sluníčku. K Večeři jsme vařili čočku s mrkvi a kari a připravovali jsme ji klasicky v ešusu na ohni

Zpět do Båstadu

June 11, 2022 in Sweden ⋅ ☀️ 19 °C

Dnešní den nás čekalo pouze 10 km a Cesta zpět k autu v Båstadu. Po etapě 21 Ängelsbäcksstrand - Båstad. Začátek cesty vedl po silnici opět mezi farmami a výběhy pro koně a míjeli jsme jeden výběh s lamami. Kde jsme se na moment zastavili ale opravdu jen na moment protože po sobě Za chvíli začaly lamy flusat. Dal cesta pokračovala skrz přírodní rezervaci Alexstorps téměř až k autu. Autem jsme míjeli food truck s hamburgery u kterého jsme stavěli ,protože jsme měli hlad. Bohužel nešlo platit v hotovosti ani kartou ,ale pouze přes místní aplikaci Wisch,která nám nefungovala protože jsme neměli švédské telefonní číslo. Naštěstí jsme poprosili jednoho pana ,který si tu jídlo kupoval taky jestli by nám neobjednal přes aplikaci a my mu je zaplatili v hotovosti. Dali jsme si burgr s dvojitým masem a jalapeno a druhý s javorovým sirupem.Read more

Mölle

June 11, 2022 in Sweden ⋅ ☀️ 18 °C

Cestou jsme se ještě zastavili nakoupit ve Willys a zamířili jsme do first kempu v Möelle.
    Po ubytování kde jsme nechali odpočívat pejska jsme se vydali na promenádu u pobřeží Möelle, viděli jsme krásný přístav. Zastavili jsme se na veveří v místním bistru Salty Dog ,kde jsme si dali grilované krevety a kalamarove kroužky. Místní pivo a drink. Po jídle jsme si zašli ještě k majáku a vyrazili zpět do chatky.Read more

Kullaberg

June 12, 2022 in Sweden ⋅ ⛅ 16 °C

Ráno po snídani jsme popojeli autem na parkoviště do národního rezervace Västra Kullabergs. Odtud jsme se vydali pěšky po žluté Kullabmanersgraf, kde byl vidět jen větší kámen. Dále jsme pokračovali po červené až na Skåne 5 etapa 3 Arlid-Möelle. Kde se nám konečně otevřel výhled na moře. A my pokračovali po pobřeží kolem golfových hřišť ,vojenských radaru. Pobřeží bylo dost skalnaté, moře divoké ,byli velké vlny a dost foukalo. Procházeli jsme ohradou kolem dvoubarevných krav a z dálky byl vidět maják ,ke kterému jsme šli. Vylezli jsme si na skálu ze které byl krásný výhled na moře a Möelle. Slezli jsme dolů k jeskyni - Lahibiagrottan. Po tom jsme došli k malé kavárně ,kde jsme si dali místní kávu a vafle s morušovým džemem. Prohlédli jsme si muzeum NP a pokračovali k majáku Kullensfri. Dále jsme sešli blíže k moři ke značenému přístřešku kde jsme chtěli nocovat, ale byla to spise pozorovatelna bez střechy, takže se tu nedalo spát. A Ke druhému majáku - Kullensvästra fri. Po velmi těžkém terénu, vysokých kamenech jsme se prodrali ke druhé jeskyni Silvergrottan. Vrátili jsme se na parkoviště za první maják a přišel déšť. Proto jsme se rozhodli poslední část k autu zkrátit autobusem. A dojeli jsme zpět k parkovišti kde jsme měli auto ,protože tam byl nejbližší použitelný přístřešek. Na venkovním vysokém grilu jsme si uvařili kávu , a potomi večeři na místním Večer jsme docela dlouho ještě seděli u ohně.Read more

Mölle 2 část

June 13, 2022 in Sweden ⋅ ⛅ 13 °C

Ráno po snídani jsme se sbalili a autem přejeli na další parkoviště poblíž Möelle. U parkoviště byl přístřešek ve kterém jsme chtěli tuto noc přespat proto jsme na dnešní výlet vyrazili jen s jednodenním batohem. Asi po 500 metrech nás překvapil skanzen a u něj 3 nové přístřešky i s grily. Pokračovali jsme po cestě Röd Strövstige , kolem malých mokřadů až k Ona mosse (močál). Odtud jsme vystoupali na kopec Gregers Backar, kde jsme si uvařili kafe. Byl tu pomník letcům, kteří se zde zabili. Pak jsme sešli dolu kolem druhého močálu Hakkulli sjö. . Vystoupali jsme zpět na kopec Håkull, který má 188 m.n.m. ,kde byli k vidění 3 komínky. A vrátili jsme se zpět k parkovišti. Jelikož bylo poměrně brzy, asi půl 4. Rozhodli jsme se ještě popojet k národnímu parku Söderåsen.Read more

NP Söderåsen 1.část

June 13, 2022 in Sweden ⋅ ⛅ 15 °C

Nechali auto u jezera Klåverödsdammen. Kde měla být v blízkosti útulna a 3 přístřešky. U útulny parkovali karavany, takže jsme tu nechtěli zůstat. A další 3 přístřešky u jezera byli obsazené. Takže jsme museli ke třetímu ,který byl více v lese. Naštěstí byl prázdný, tak jsme se v n zabydleli. Nachystali jsme si spaní, rozdělali oheň ,což bylo obtížnější protože všechno dřevo bylo mokré. A po chvíli přišli 2 další trekari, Němci. Ti se s námi dali do řeči a nakonec se rozhodli zůstat v přístřešku přes noc s námi. Jmenovali se Simon a Martin, byli moc milí. Dali nám ochutnat svoji večeři, specialitu buřty ve wrapu s bramborovým salátem a chilli omáčkou. Překvapivě to bylo moc dobré a pokecali jsme s nimi u ohně a piva skoro do půlnoci.Read more

NP Söderåsen, spoka, cesta do Falsterbo

June 14, 2022 in Sweden ⋅ ⛅ 14 °C

Ráno jsme společně posnídali ,vyfotili se. Předali si kontakty a my jsme vyrazili přes hrad , torzo Vattenkvarn. Zpět k autu, batohy jsme nechali v autě a opět s jednodenním batůžkem vyrazili na cestu Långaspåret. Šli jsme přes velký močál Traneröds mosse k první rozhledně. Pokračovali jsme dál ke druhé rozhledně Höjehall. A zpět k autu (10 km) a jeli jsme dál do národního parku Soredasen. Kde jsme šli další 10 km okruh. Nejdříve jsme Sli po hřebeni etapa 4 Skåne Klåveröt - Soderasen NP. A dále údolím podél řeky Kärån. Z národního parku jsme si chtěli ještě zajet na sopku Jällabjär. Bohužel nám navigace našla Gällabjär a my tak vystoupali 4 km na vedlejší kopec. Takže na sopku jsme se nakonec vyprdli. A jeli jsme cca hodinu a půl do města Flasterbo. Po cestě jsme ještě nakoupili. Do kempu jsme přijeli asi v půl 8,takže jsme se akorát najedli, umyli a šli spát.Read more

Flaszerbo

June 15, 2022 in Sweden ⋅ ⛅ 13 °C

Ráno po snídani a výborném uzeném lososu jsme se bez pejska, který zůstal v chatce odpočívat vydali na výlet. Chtěli jsme si projit pobřeží kde mají byt tuleni. Popojeli jsme autem blíže k pobřeží odkud jsme šli do přístavu, Skåne 5 etapa 20 Fotvigen - Ljungens přes malou promenádu, kolem majáku podél moře a golfových hřišť. Cestou jsme Viděli malé barevné domky. Obešli jsme golfový rezort a dostali se zpět na promenádu, kde jsme si dali k obědu fish and chips a v místní restauraci jsme si koupili tresku na gril. Vrátili jsme se zpět do kempu, vyvenčili Herminku, dali si kafe a šli po druhé straně poloostrova k ptačí vyhlídce. Cestou jsme se smočili v moři, které bylo celkem studené. Bohužel jsme neviděli žádné tuleně protože jejich sezóna je od září do ledna. Po 10 km jsme se vrátili do kempu. Rozdělal se gril, na kterém jsme udělali rybu. K tomu jsme si opekli místní chléb podobný wrapu.Read more

Přístřešek u Flasterbo

June 16, 2022 in Sweden ⋅ ☁️ 18 °C

Ráno po snídani jsme uklidili chatku, sbalili se a vydali se všichni 3 na malou procházku po pobřeží. Šli jsme podél moře, barevných domku a hradu Skånors. Po cestě zpět k autu jsme ještě minuli mlýn. Celkem asi 4 km. V přístavu jsme si dali zmrzlinu a popíjeli jsme na parkoviště k jedinému přístřešku na tomto poloostrově. V přístřešku jsme dali oběd, kafe a vyblbi se s pejskem v moři. A Pokračovali jsme autem až do Malmö kde jsme se ubytovali. Zajeli jsme koupit prezenty pro rodinu a kamarády. A po krátkém odpočinku jsme si zašli pěšky do outdoorového krámu a odešli odtud s merino ponožkami, dřevěnou vidličkou a speciálním místním repelentem na komáry který smrdí jako kouř. Zašli jsme si ještě na večeři do vyhlášené restaurace Bullen na místní pivo a masové koule.Read more