A 30-day adventure by Alexandra Read more
  • 905kilometers

Moon Valley & the lithium theory

March 5 in Chile ⋅ ☀️ 28 °C

Το βανάκι ήρθε και με πήρες τις τέσσερις, με τον οδηγό και την ξεναγο Renata. Η πρώτη μας στάση μέσα στο National Park , ήταν κάτι βράχοι με το όνομα οι τρεις μαρίες. Γύρω στο 1800 ο ιερέας του χωριού πέρασε από το σημείο και σε αυτούς τους βράχους είδε τρεις προσευχόμενες παναγίες. Μάλλον κάτι είχε καπνίσει πριν .... Η δεύτερη στάση ήταν κάτι βράχοι με το όνομα αμφιθέατρο. Η τρίτη στάση ήταν το περπατημα προς το σημείο θέας, ήταν όμορφα, αλλά έχω δει καλύτερα. Μετά πήγαμε για πικνικ. Μας είχαν ετοιμάσει κοκτέιλ με το εθνικό ποτό της χιλής που φτιάχνεται από σταφύλια και λέγεται pisco. Ίσως να είναι σαν ρακή η τσίπουρο. Δεν ξέρω. Στο υποτίθεται ξινό κοκτέιλ βάζουν ζάχαρη λεμόνι και ένα ντόπιο βοτανο που είναι φανταστικό, και λέγεται Rika Rika. Η Ρενάτα είναι από το Puerto montt. Όλη της την ζωή έπαιρνε φάρμακα λιθίου για την κατάθλιψη και δεν είναι ούτε 28, κατά την γνώμη μου. Πριν από κανένα χρόνο ήρθε εδώ με σκοπό να δουλέψει για περίπου 1 μήνα. Όταν έφτασε το τοπίο αυτό την συνεπήρε και μας είπε ότι για πρώτη φορά στη ζωή της ένιωσε το αίσθημα της ευτυχίας. Δεν το είχε νιώσει ποτέ και γενικά ποτέ στη ζωή της δεν μπορούσε να νιώσει το οτιδήποτε. Μέσα σε ένα μήνα είχε φτιάξει μία δικιά της εταιρεία αλλά μετά την έκλεισε γιατί ήρθε ο χειμώνας και οι τουρίστες έφυγαν. Τότε αποφάσισε ότι απλά θα δουλέψει σαν ξεναγός. Για περίπου μία με δύο εβδομάδες έμαθε τη δουλειά και τώρα την κάνει χωρίς βοηθο. Η θεωρία του λιθίου από τους ντόπιους έχει τη ρίζα της στα ορυχεία λιθίου της περιοχής. Λένε ότι επειδή κάνουν την εξόρυξη λιθίου, ο αέρας και η περιοχή είναι γεμάτη λίθιο και έτσι το σώμα τους το απορροφάει από το περιβάλλον. Για αυτό εδώ οι άνθρωποι είναι περισσότερο χαρούμενοι. Η Renata ξέρει μόνο, ότι από τότε που ήρθε εδώ και ένιωσε έτσι, δεν ξαναπήρε ποτέ στη ζωή της φάρμακα.Read more

Salt flats

March 6 in Chile ⋅ ☁️ 24 °C

Σήμερα το πρωί έφαγα χαλαρά πρωινό και έκανα παρέα με το συγκατοικό μου τον daniel. Γεννήθηκε και μεγάλωσε στη βιρτζίνια κοντά στην ουάσιγκτον η μαμά του είναι σουηδέζα, και πλέον μένει στο άμστερνταμ. Κάνουμε πολύ καλή παρέα και μου έδωσε πάρα πολλή βοήθεια για το buenos aires και την κατάσταση με τα λεφτά και διάφορες προτάσεις. Το σημερινό μεσημεριανό ήταν σάντουιτς με κοτόπουλο και αβοκάντο και ντομάτα. Μου έχει κάνει εντύπωση το κτίσμα στο οποίο έχουν στήσει αυτή την καντίνα. Το τούρκοι ξεκίνησε στις δύο το μεσημέρι και από το hostel μας πήγαμε 5 άτομα. Έκατσα δίπλα σε ένα άσχετο αγόρι στο βαν χωρίς όμως να το μιλήσω. Όταν κάνουμε την πρώτη μας στάση ακούω από πίσω μου αλεξάνδρα γεια σου! Ήταν αυτό το παιδί και ήταν έλληνας τον λένε νίκο. Κάναμε πολύ γέλιο και χαρήκαμε πολύ που βρήκαμε ο ένας τον άλλον! Και αυτός μου έδωσε ένα σωρό tips ειδικά για την παταγονία και το πιθανότερο είναι ότι θα τροποποιήσω το ταξίδι μου για κάποιες μέρες..Read more

Floating in the salt water με τον Νίκο

March 6 in Chile ⋅ ☀️ 27 °C

Τέλος πήγαμε για μπάνιο στην πολύ αλμυρή λίμνη που μοιάζει με την νεκρά θάλασσα. Μπήκα και εγώ και είχε πλάκα. Το τοπίο γύρω είναι κατά τη γνώμη μου πανέμορφο. Επειδή αύριο θα πάω σε υψόμετρο πάνω από 4.000 μέτρα δεν πρέπει να φάω κρέας και γαλακτοκομικά ούτε να πιω αλκοόλ. Την έβγαλα λοιπόν με πράσινη σαλάτα κ φαντα η οποία είναι τρομερά πορτοκαλι!Read more

Laguna Chaxa-a lake that will disappear

March 7 in Chile ⋅ ☀️ 13 °C

Το ταξίδι σήμερα ξεκίνησε με πρώτη στάση το reserve των φλαμίνγκο. Ο,τι βλέπετε θα εξαφανιστεί σε μερικά χρόνια λόγω της εξόρυξης λιθίου. Ο ξεναγός μας, το εξηγεί στο βίντεο. Στεναχωρήθηκα πάρα πολύ !!!! Τα φλαμίνγκο θα μεταναστεύσουν στην Βολιβία.Read more

Climbing up to 4200m

March 7 in Chile ⋅ ☁️ 8 °C

Μια ευτυχία. Γύρω μας τα πεκούνιας, τα άγρια καμηλο-λαμα των Άνδεων. Επίσης είδαμε για την στρουθοκαμηλο των ανδεων. Τα πεκούνιας Είναι ντροπαλα κι επιθετικά. Δεν τα έβγαλα φωτογραφία. Από εκείνο το σημείο κ μετά έκατσα μπροστά με τον οδηγό για να μην ζαλιστώ. Ακολουθεί κ ένα βίντεο με το μπαλέτο τοθ φλαμίνγκο. Έτσι τρώνε, το ένα από τα 4 είδη. Γέλασα πολύ. Θα ανεβάσω κ ένα στα σοσιαλ με μουσική.Read more

Λιμνη Miscanti-συγκινηθηκα

March 7 in Chile ⋅ ☁️ 8 °C

Ανεβαίνοντας με το αυτοκίνητο αντίκρισαμε αυτήν την θέα. Δυστυχώς η φωτό το αδικεί. Μου κόπηκε η αναπνοή, στην πραγματικότητα. Ο οδηγός τρόμαξε. δεν μπορούσα να συγκρατήσω την έκπληξη μου. Αυτός γέλασε γιατί άρχισε κι εγώ να γελάω από έκπληξη. Πώς γίνεται να υπάρχει τέτοιο μέρος. Τεράστια έκταση, πανέμορφη. Τα βουνά στα 6000μ στο βάθος. Εμείς στα 4200μ. Κι αυτό το Λαγκούν μπροστά μας!!! Παραδίπλα η λίμνη Miniques. Για το υπόλοιπο του ταξιδιού συγκινουμουν μόνη μου μην μπορώντας να πιστέψω τα όσα είδα. Ήταν η μέρα που η φύση με συγκίνησε. Μιλώντας με τον φίλο μου τον Ντάνιελ στο χοστελ, μου είπε ότι έχει βιώσει στην Νορβηγία. Ευτυχώς δεν είμαι η μόνη !Read more

Have you been to a salty beach?

March 7 in Chile ⋅ ☀️ 10 °C

Ε τώρα τι να πω....ήταν η πιο όμορφη μέρα μέχρι στιγμής και η πρώτη που ένιωσα πραγματικά γεμάτη.

The day off 08.03.2024

March 8 in Chile ⋅ ☁️ 26 °C

The school in Atacama. When the school is over, ice cream trucks come :D
    The music in the big super market!!

Want to smash the roommates 02am

March 9 in Chile ⋅ 🌙 12 °C

Σηκώθηκα λοιπόν μιάμιση, έκανα μπάνιο και κάνω πράγματα στην κουζίνα. Κι έχω νεύρα!!!!

Again with Mauricio the driver

March 9 in Chile ⋅ ☀️ 23 °C

Του έβαλα φωτιά με φωτιά και τρελάθηκε! Μου είπε να βγούμε αλλά είπα όχι. Μου είπε να πιάνω τα μαλλιά ψηλά γιατί μου πάνε. Στεναχωρήθηκε που δεν θα με ξαναδεί. Πάλι με ρώτησε πώς ξέρω ότι ο Αλέξανδρος τώρα δεν φιλάει άλλες γυναίκες; Του λέω μα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη! Πλάκα είχε πάλι.Read more