Hungary
Szeged

Here you’ll find travel reports about Szeged. Discover travel destinations in Hungary of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Noc v strešnom stane

October 20 in Hungary

Večer, po asi 5 a pol hodinovej ceste nájdeme miesto len asi 2km od centra, ale zároveň priamo na brehu Tiszy. Strešný stan má práve tieto výhody, že bývame presne kde chceme.
    A ten ranný výhľad stál za to.
    Danka sa tej kempingovej atmosféry a toho, že sme v noci neumrzli nemôže nabažiť a chce zostať ešte jednu noc :)

Historický Segedín

October 20 in Hungary

Doobedu si pešo prejdeme historické mestečko Szeged, po slovensky Segedín :) a sme naozaj fascinovaní. Na súši samá historická budova, parky, námestíčka a centrálne námestie s architektonickou lahôdkou 91m vysokým kostolom.

Csongrád smer Szeged

October 17 in Hungary

Ráno vyrážam už o 6:30, lebo vzhľadom na ďalší plán musím urobiť čo najviac kilometrov.
    Prvé kilometre takmer na úrovni drkotania zubami.
    Všade nad vodou biely opar a nikde ani duše.
    Prechádzam okolo ukážkovo upravenej pláže v dedinke Tiszakécske. Krásne do rovinky zrovnaná velikánska pláž s bufetmi za ňou. Vyzerá ako keby po nej prešli ratrakom.

Okolo 8mej stretávam prvých rybárov.
    Na rozdiel od prvých kilometrov na Tisze tu je pri každej dedine množstvo mól a lodí.

Postupne vojdem do 17000 tisícového (počet obyvateľov) mestečka Csongrád, z ktorého ale nevidím takmer nič, lebo aj keď mi sonar ukazuje niekde hĺbku až 10 metrov, nado mnou je ešte 10m vysoký trávnatý val a na ňom ešte okolo celého mesta postavená mohutná aspoň 10m vysoká betónová protipovodňová zábrana slúžiaca zároveň ako aj vyhliadkový chodník. Keby tam boli ešte postavené katapulty, tak uverím, že som sa presunul v čase. Také múrisko okolo celého mesta dnes už vidno málokde.

Ešte pred Csongrádom si užijem najväčší pontónový most na Tisze. Podjadzná výška sa pre môj čln s rozloženou strieškou dá označiť ako "len tak tak". Obsluha už bola nervózna, či prejdem a chystali sa ho otvoriť. A keby k tomu došlo, ani náhodou by som nepriznal, že tú striešku viem zložiť. Užil by som si to zastavenie premávky s plnou parádou.

Csongrád je okrem iného známy aj tým, že sa v ňom do Tiszy vlieva rieka Körös, ktorá je mimochodom plne splavná. 50km proti prúdu je navyše priehrada s plavebnou komorou, aby udržala splavnú ešte ďalšiu dosť dlhú časť. Bohužiaľ na jej skúmanie nemám čas.
    Avšak presne oproti prítoku sa rozprestiera jedna z dvoch najznámejších pláži na Tisze s centrálnou vyhliadkovou vežou, prístavom s loďami riadnych parametrov, množstvom bufetov a ďalej množstvom rôznych chatiek a iných ubytovacích možností.
    Škoda, že som ju nezažil v lete, keď je vraj prepchatá ľuďmi a ani extra foto nemám, lebo v tom čase som bol priamo oproti slnku, takže čokoľvek v smere pláže zdokumentovať bol problém.

Za Csongrádom je to dlhá nekonečná plavba lesmi s veľkou časťou pokrytou brečtanom. Krásne scenérie, ale už ich vidím 7 dní, tak už som si asi vybudoval rezistenciu, aby som pri pohľade na nich híkal.

Z letargie ma vytrhne motýľ, ktorý sa chvíľu rozhodne plaviť so mnou. Kde sa tu vzal... Potom vzlietne a ešte ma chvíľu prenasleduje, ale zjavne jeho 0,001hp nestačí na výkon môjho "Brumíka". - áno už mi švihá... Motoru som dal meno a cestou si pospevujem... Snáď sa to niekde hore nenahráva do "centrálneho počítača" a nebude to raz slúžiť ako výukový materiál, čo sa s ľuďmi stáva, keď sú týždeň mimo civilizácie :)

Po nejakých hodinách nečakané vzrúšo - gay pláž. Jedna z najkrajších pláží (teda nudapláží) aké som cestou videl, avšak obsadená 3ma nahými chlapmi. Až mi je ľúto tak úžasne romantického miesta, ako bolo poškvrnené...

Po cca 10km ďalšia nuda pláž - 6 chlapov, ale medzi nimi už 1 žena. Štatisticky pri tomto tempe to nevidím, žeby sa ten pomer do konca mojej plavby zmenil ;)

Za celú cestu som inak prešiel všetky kompy (popod oceľové lano, ktoré majú natiahnuté), tak to by nebola zábava, keby mi šťastie neskončilo na tej poslednej v dedinke Mindszent.
    Keďže je lano prehnuté, najvyššie je vždy pri brehu, tam je zas pre zmenu logicky najnižšia voda a najväčšie nebezpečenstvo odbiť vrtuľu.
    Prvý pokus nevyšiel, ale vidím, že už chýba len 5cm. Druhý pokus je už úplne na najmožnejšom kraji a vyzerá to, že prejdem 1 až 2cm popod. Tak sa to snažím, čo najpomalšie prejsť. Čo sa samozrejme nedá, lebo ma unášajú a stáčajú prúdy rieky. Všetko je to pri minimálnej rýchlosti, ale keď tu ide o centimetre, je to i tak dosť adrenalínové. Nakoniec lano tesne prejde popred prednú časť striešky, ale zabudol som, že zadok je o kus vyššie. Nepríjemne to šuchne a ja už vidím moju krásnu žltú striešku nevyčistiteľnú od maziva, alebo hrdze. Jedno lepšie ako druhé. Našťastie nič - nechápem to, ale ďakujem tam hore :)

Pred Szegedom na vode snáď 20 rýchlostných kajakov a ja za svet nemôžem obehnúť dve tajtrlíčky snáď 5km. Inak rýchlo idú.

Prístav Szeged

October 17 in Hungary

Postupne sa stmieva a ja to vpálim do prvého a jediného chráneného prístavu v Szegede.
    Szeged je totiž koniec mojej vodnej cesty, keďže je to hraničné mesto.
    Ďalej už Tisza tečie Srbskom a také plány som nemal ani v najdivokejších snoch aj keď palivo pre loďku aj pre mňa by mi na tých posledných 160km Srbskom stačilo... A potom už Dunaj...
    Ešte 3 dni dozadu som nemal v hlave plán, kde vlastne skončím a teraz som jeden z mála tých, ktorí preplávali celú Maďarskú Tiszu. Dobrá to méta, vynikajúci pocit.

Mám v pláne v prístave prespať a ráno sa vybrať vlakom domov po auto, ale ako to už chodí plány sú jedna vec a realita ďalšia...

Takže tento príbeh zďaleka ešte nekončí...

P.S. zhoršená kvalita fotografií je úmerná zhoršenej kvalite mesačného svitu

Szeged (still in Hungary)

September 1, 2016 in Hungary

Decided to treat myself (mainly because I deserve it) and stayed in a Novotel in the middle of the city...might sound extravagant but was only about a 1/3 of what you would pay in Brisbane or Sydney and it included breakfast and parking. I picked this city because it's close to the Romanian border and am not sure how long it might take me to cross as it isn't a schengen country, so actually have to stop at the border post to show passport and bike papers. The ride here wax fine, nothing special but enjoyable...lots of flat area in Hungary!!!

I got a bit lost trying to find the hotel but made it in the end but it was worth it...nice room

Just overnight so a quick walk around and dinner at an outside bistro.

Romania next

Ungarn Szeged Camping

August 8 in Hungary

Nach einer nervigen Stunde an der Ungarischen Grenze in Szeged angekommen... ein Bummel durch die Stadt und in der Hitze schmoren auch Nachts sieht es nicht nach Abkühlung aus da träumt man von den kühlen Bergen Rumäniens... Morgen weiter nach Österreich.

Szeged, Ungarn

January 26, 2017 in Hungary

Nach einem kleinen Ausflug in eine ungarische Kleinstadt aus Gründen sind wir abends in der Studentenstadt Szeged im Süd Osten des Landes. Am zugefrorenen im Licht der Straßenlaternen schimmernden Licht gehen wir Richtung Innenstadt mal wieder auf der Suche nach Essen. Mein Gefallen an Sightseeing im Dunklen wächst. Es macht etwas mit den Städten, wenn sie im Dunklen liegen und auch ihre Bewohner*innen nicht mehr dem Tagesgeschäft nachgehen. Nach einer ausgelassenen Runde auf dem Spielplatz gibt es noch einen Wein aus den Zahnputzbechern im Hotel und alle schlafen für die nächsten hunderte KilometerRead more

Szeged, Szegedin, Сегед, QZD, سکدین, Seghedin, Segedin