Madeira 2022

August 2022
Ostrov věcného jara, ostrov dřeva...
Naše dovolená v apartmánu u Čechů a s půjčenou červenou Toyotkou Aigo.

Přílet a ubytování ve Vile Scirocco

August 18, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 22 °C

Protože vlaky mezi Ústím nad Orlicí a Chocní poslední dobou dokonce 3x za dva dny stály, Renča domluvila odvoz autem až na letiště. ✈️

Tam jsme dorazili v půl desáté, letělo nám to ve 12:20. Záhy ale přišla Martinovi úprava, že budeme mít zpoždění a poletíme ve 12:50. A tak jsme s odbavením nespěchali.

Ve 13:10 jsme nakonec odletěli a napoprvé přistáli velmi klidně na Madeiře. Řidič Aghostino na nás s cedulí čekal na letišti a odjeli jsme s ním do apartmánu.

Vladimír, náš český domácí, nás přivítal a vše nám ukázal. Ještě jsme si stihli dojít nakoupit na večeři, poradit se s paní domácí ohledně programu na další dny a už bylo deset hodin. Tak jsme šli spát.

Z Pico do Facho do Porto da Cruz

August 19, 2022 in Portugal ⋅ ☀️ 21 °C

Protože jsme ještě dnes neměli auto, vydali jsme se na pěší výlet a vzali to pěkně zostra.

Od villy nás čekala cesta do Machica a pak do kopce na Pico do Facho (295 m. n. m.). Po asfaltce jsme došli do horní části Machica, kde jsme se napojili na Levadu do Canical a pomalu podle levady stoupali vzhůru.

Následně bylo stoupání ještě prudší, to když jsme odbočili na veradu vedoucí k vyhlídce Boca do Risco.

Tam se nám otevřel krásný výhled na severní pobřeží a dál naše trasa vedla cestičkou podél pobřeží, přímo vytesanou do hrany skály. Asi po čtyřech kilometrech jsme došli na začátek Porto da Cruz, kde nám zastavil pán z USA a hodil nás do města.

Na zastávce jsme si našli autobus domů, najedli se v místní restauraci a prohlédli si výrobu rumu. Cesta autobusem zpět byl zážitek - místní řidiči se s velkým zájezdovým autobusem vejdou kamkoliv. 🙈🚌

Ponta de Sao Lourenco a pláž Prainha

August 20, 2022 in Portugal ⋅ ☀️ 22 °C

V devět ráno jsme měli přebírat auto z půjčovny. Trochu se to protáhlo (kluk zaspal) a odjížděli jsme před desátou - naší červenou Toytou Aigo.

Vyrazili jsme na poloostrov Ponta de Sao Lourenco. Parkoviště na konci cesty bylo tou dobou samozřejmě téměř plné a všude byla spousta lidí.

Cesta na konec poloostrova připomínala cestu na Sněžku, jen tu navíc byly útesy a moře. Turistů tu bylo stejně. 🤪 Došli jsme na konec, udělali si fotku a frčeli stejnou cestou zpátky.

Na zpáteční cestě jsme se ještě zastavili vykoupat na pláži Prainha, kde mají černý písek. Zážitek moc pěkný, hlavně ten písek úplně všude. 🙈

S. António da Serra, Balcoes, Santana

August 21, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 24 °C

Renča ráno rozespale: "Kolik je?"
    Martin: "Půl desátý."
    Renča: "Kecáš."
    Martin: "Kecám. Až za sedm minut."
    Renča: "Kecáš."
    Renča se podívá na mobil: "Nekecáš!"

Nasnídali jsme se a vyrazili se podívat na místní trh do Santo António da Serra.

Horní část trhu připomínala spíš polskou tržnici, v té spodní pak místní prodávali vypěstované ovoce a zeleninu, prodávali a podávali různá jídla. Nic jsme neochutnali, protože jsme byli po snídani a mnohdy ani nevěděli, co to vlastně je. 🤷🏻‍♂️🤭

Proto naše cesta pokračovala do Ribeiro Frio - kvůli pstruží farmě a levádě, která je zakončena "balkónem" s výhledem a pěnkavami, které prý zobou z ruky.

Všude parkovalo mnoho aut, ale restaurace byla v poledne prázdná, tak jsme si dali každý grilovaného pstruha. A pak se konečně vydali na levádu. Lidí na tom krátkém úseku bylo celkem dost a pěnkavy překrmené. 🤣 Výhled z balkónu to byl ale pěkný.

Poslední zastávkou bylo městečko Santana, které je známé především malovanými domky. Takže máme barevné fotky i tam odtud. 😉

Levady Caldeirao Verde a Inferno

August 22, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 22 °C

Přivstali jsme si a opět po prudké cestě do kopce dojeli na parkoviště do Queimadas. Byli jsme třetí auto.

Začátek cesty byl pěkně po rovině a cestička kolem levady se stále zužovala až na šířku průchodu pro jednoho člověka. Předešlo nás jen asi šest lidí (obecně jsme nepatřili k rychlíkům - ono to focení a pózovaní zabere dost času 🤭).

Na konci levady Caldeirao Verde na nás čekal nádherný vodopád a po chvíli jsme ho měli už jen sami pro sebe. Všechno jsme tam řádně vyfotili a natočili a pokračovali dále na Inferno.

Cesta kolem levady byla po rovině - až na asi 200 schodů na v půlce cesty. U pramene na nás čekala skoro vyschlé jezírko a několik drobných čůrků, které napájely levadu - prostě jsme chytli sucho. Občerstvili jsme se naší klasickou bagetou a vydali se pomalu zpět.

A co jsme nestihli vyfotit cestou tam, zvládli jsme cestou zpět. Po kávě u již plného parkoviště nás čekalo prudké klesání po silnici směrem domů.

Na úplný závěr dne jsme se ještě stavili vykoupat na naší oblíbené pláži.

Pico Grande

August 23, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 20 °C

Renča dnes pro změnu chtěla nějakou horskou turistiku, a tak jsme vyrazili na Pico Grande (1 654 m. n. m.) - jeden z nejtěžších treků na Madeiře.

Toyotkou jsme vyjeli k budově lesní správy v Bocca da Corrida ve 1 235 m. n. n. První kilometry ubíhaly na madeirské poměry "celkem" po rovině. I když polední slunce nám dávalo dost zabrat. 🌅

To horší samozřejmě přišlo později. V sedle Bocca do Cerro (1 250 m. n. m.) nás čekalo pár schodů a výškových metrů a od blízké vyhlidky to začalo být zajímavé. Navigace hlásila do cíle 800 metrů, ale také zbývající převýšení 400 m. 🙈

Pokračovali jsme tedy pomalu dále nahoru. Po jednom větším odpočinku uprostřed jsme nakonec stanuli těsně pod vrcholem a po zdolání poslední skalky nás konečně cesta odměnila nádhernými výhledy.

Pokochali jsme se, vyfotili, co se dalo a začali postupně sestupovat. Cesta zpět byla ze začátku taky podobně obtížná jako nahoru, pak už to bylo spíš po rovině. A za pár hodin jsme dorazili k autu, trochu zaprášení, unavení, ale s pocitem, že jsme dali tenhle nejtěžší trek na Madeiře. 💪🏆

Encumenada, Fanal, Porto Moniz

August 24, 2022 in Portugal ⋅ ☀️ 20 °C

Po včerejším náročném turistickém dni jsme se rozhodli pro spíše vyhlídkovější den a cestování autem. 🚗

Dojeli jsme na hřeben zvaný Encumenada, ze kterého je vidět jak na severní, tak i na jižní pobřeží. Všude byla spousta lidí a mraků, které se valila a lámala přes hřeben.💨

Naše další cesta vedla po klikaté silnici kolem větrných elektráren do Fanal - vavřínového lesa známého mlhou a evidentně i pikniky. Obešli jsme po stezce blízký kopec, vše pořádně vyfotili a zamířili dále do Porto Moniz.

Cestou jsme se ještě stihli v Ribeira da Janela zhoupnout na houpačce a pokochat mořem a skalami. 🌊

V restauraci v Porto Moniz jsme měli pozdní oběd - Renča ochutnala místní specialitu - rybu v těstíčku s banánovým přelivem. Byla moc dobrá. 🤤🐟🍌

Poslední dnešní aktivitou bylo koupání v lávových jezírkách! 🏊 V Porto Moniz jsou dvoje - jedny hodně upravené s placeným vstupem, druhé pak přírodní a volným vstupem. Zvolili jsme ty přírodní a koupání bylo super - i v sedm večer byla krásně teplá voda, málo lidí (o to víc krabů) a spousta místa k plavání. 🤭

A pak už jsme frčeli domů - asi hodinu, přes celý ostrov. Naší červenou toyotkou (která teda prohrála závod s letadlem). 🛬

Levada do Moinho a Nova, Calheta

August 25, 2022 in Portugal ⋅ ☀️ 22 °C

Na dnešek byly v plánu dvě levady, které spolu tvoří okruh - jednou se jde tam, druhou zpět. To proto, že vedou na stejném svahu pod sebou.

Cesta tam byla jako obvykle vzrůšo - po dálnici v pohodě, stoupání uličkami k výchozímu místu už bylo především pro Renču náročnější. 😉

Auto jsme zaparkovali u kaple Igreja da Lombada a vydali se spodní levadou (Levada do Moinho) k vodopádu na konci. Trasa to byla jednoduchá, kolem žlabu s vodu a jen s minimem turistů.

Na konci údolí jsme kolem odpočinkového a grilovacího místa ještě popošli kousek proti proudu, přelezli suché koryto řeky a napojili se na Levadu Nova.

Ta je sice v mapách označována jako černá (tedy nejtěžší) a to jen proto, že nemá téměř žádné zábradlí. Jinak ale vede po úplně rovině a není nijak náročná.

Když jsme došli zpět ke kapli a naší červené toyotce, rozhodli jsme se, že zajedeme ještě do Calhety se podívat na druhou písečnou pláž na ostrově (písek dovezli ze Sahary). No, na plážích tam byla hlava na hlavě, vlny žádné - takový náš rybník. 🤷🏻‍♂️ Po zmrzlině a čekání až nějaká slečna na laně skočí z jeřábu, jsme se vydali domů.

Funchal a botanická zahrada

August 26, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 21 °C

Devátý den naší dovolené jsme se vydali do hlavního města Madeiry. Po relativně snadné cestě (jednou nás navigace nutila odbočit v tunelu doleva) jsme nechali auto v parkovacím domě, který nám doporučila paní domácí.

Pěšky jsme se přes různá náměstíčka a uličky a kolem katedrály Sé dostali až ke spodní stanici lanovky. Ta nás vyvezla na kopec Monte, kde se nachází známá madeirská tropická botanická zahrada. 🌴

Zahrada to byla velká, a fakt plná samých tropických rostlin, jezírek, ryb atp. Dalo nám to pár hodin než jsme ji celou prošli. Nakonec jsme viděli i místní atrakci - jízdu na saních ulicí. Pokochaní a po kafi nás lanovka zase zavezla dolů. Cestou zpátky k autu jsme potkali malované dveře, obchod s gumovými kačenkami a prošli si i místní známou tržnici. 🥑🫒🥝🍌🍍

Všude tam byla spousta různého ovoce, které jsme vůbec neznali. I přes varování paní domácí, že je to tam drahé, jsme od prodavače (který uměl trochu česky) koupili jeden kousek žlutého dračího ovoce (pitaya - Selenicerus megalanthus). Stálo nás na naše skoro 200 Kč... Doma (ve vile) jsme ho snědli - a bylo výborné!!!

Ještě jsme si prošli pár místních parků (v jednom byla nějaká demonstrace), vyzkoušeli, jestli mají stejné H&M jako u nás (mají), došli k toyotce a frčeli domů. Také unavení, ale tentokrát z městského chození. 🦾

Levada das 25 fontes a Levada do Risco

August 27, 2022 in Portugal ⋅ ⛅ 18 °C

Dnes jsme měli v plánu přechod z Pico do Areeiro na Ruvio a zpět. Měli... Přivstali jsme si a na Pico do Areeiro (v cca 1 800 m. n. m) jsme byli asi v půl osmé. Jenže všude byla mlha, 8 stupňů 🌬️, silně mrholilo 🌧️ a parkovalo tam a šmajdalo spousta lidí. Tak jsme to vzdali a operativně naplánovali další dvě levady.

K nim nás vedla taková úzká a kvalitní silnička. I kolem Údolí jeptišek jsme jeli - ale z druhé strany než posledně. Naše putování pěšky začalo na malém parkovišťátku trochu stranou. Podle jeho plnosti a počtu dodávek s turisty ale už bylo dost profláklé. Vydali jsme se tedy Jezdeckým tunelem (dalo se jím projet na koni) o délce 800 m k Levadě 25 pramenů.

Tam začala ta pravá česká turistika! Potkávali jsme tam hodně Čechů a také hodně lidí obecně. Na konci nás kvůli suchu 25 pramenů nečekalo, spíš 25 (a ani to možná ne) malých čůrků. V období většího mokra to tam ale musel být pěkný frčák! 🌊

Zkratkou do kopce jsme se prodrali hustým lesem na Levadu do Risco, která vedla souběžně o několik desítek výškových metrů výše. Po poměrně široké a rovné cestičce jsme opět došli k vodopádu na konci - tentokrát majestátnějšímu a vodnatějšímu. Cestou domů nás čekala zastávka na kafe v turistickém centru. Tam jsme také viděli krmení pěnkav z ruky 🐦 a místního průvodce, který netrpělivě popoháněl svoje svěřenkyně, aby už přestaly krmit ty ptáky a pokračovaly dál!

Ještě jsme ten den stihli rychlou koupačku na naší oblíbené pláži 🏖️ a večeři v pizzerce hned vedle našeho ubytování. Renča tam měla luxusní tomatovou polévku a ochutnala krevetový salát. 🍤🍲