Spain
Barajas

Discover travel destinations of travelers writing a travel journal on FindPenguins.

53 travelers at this place

 • Jul15

  Headed Home

  July 15, 2019 in Spain ⋅ ⛅ 30 °C

  We’re at Madrid airport, waiting for our flight to Atlanta. We returned to Santiago by bus on Sunday — no more walking! We had the rest of the day, and yesterday, to do our laundry and do some sightseeing. We also visited a couple of our favorite restaurants.

  The interior of the cathedral is empty of the pews and the massive organ pipes; scaffolding and plastic cover the walls. It’s being readied for 2021, the next Holy Year (when St. James’ birthday, July 25th, falls on a Sunday). The exterior was completed last year, and the Portico of Glory at the old entrance is now open to the public. This is the first time I was able to see the Portico, on my third trip to Santiago. But no photos were allowed, sorry!

  We had a great trip, no injuries or crises, and we’re actually feeling great. And now it’s time to go back to the “real world.”

  Thanks for coming along!

  Laurie and John
  Read more

 • Day2

  Madrid nach Bogota

  March 6, 2019 in Spain ⋅ 🌧 10 °C

  Gleich beginnt das Boarding für unseren langen 10 Stunden Flug. Das Tablet mit vielen Filmen, Magnesium, viel Trinken und Reisestrümpfe liegen bereit. Es kann losgehen 🛫

  Überraschung: Philipp hat XL Sitze gebucht 🥳 so lässt sich der lange Flug doch gut aushalten 👌🏻Read more

 • Day13

  Madrid

  June 4, 2019 in Spain ⋅ ⛅ 24 °C

  Phoenix overnight to London, manhandled (in a nice, polite way) through security (Trump is in England now and they told me we can have him back, thank you) ran to catch my connecting flight to Madrid on Iberian airlines - a plane full of impossibly good-looking Spanish people, even the ones older than me -Then all the rigmarole with finding my checked bag (they wouldn't let me carry on my walking poles, even though I could disable somebody more easily with my fists than with those light weight poles), figuring out the European SIM card for my cell phone, getting Euros, taxi, hotel, wake up call at 5am to take an Uber back to the airport for my flight to Porto, Portugal. The details can be challenging for me, but I'm happy to be here!

  I got an international calling plan on my phone before I left and a Spanish SIM card at the Madrid airport. But like every time I go overseas, I can't remember how to call or message people in the US with my GD phone.
  505-252-0241?
  1-505-252-0241?
  001-505-252-0241?
  +1-505-252-0241?
  Nothings seems to work. Tips welcome.

  5 June: the first "etapa" of my Camino: walking about 4 miles though "el Catedral" de Madrid airport to my gate at 5:15am. I'm the only "pilgrim" here.
  As we boarded the plane, a group of business men behind me were singing. Now I'm on the plane and the two German men sitting next to me spontaneously sang a song and then went back to chatting. You know you're not in the U S anymore when random groups of people burst into song in public.
  Read more

 • Day4

  Monday, Madrid

  September 25, 2017 in Spain ⋅ ☀️ 20 °C

  Little sleep on the flight over and we walked forever to wait in the customs line. When my turn came, the passport officer said not a word, but stamped my passport and I was on my way. Found an ATM that worked so got a few euros, and got assistance from tourist info to reach my hotel. Got to learn how to dial in this country. I'll try 011 in front of the number next time.

  At hotel, checked in and ready to take a metro to Puerto del Sol for food and sight seeing.

  Took the metro, but had lots of trouble finding it. I used my limited Spanish and was successful. Plazas Sol and Major were big and crowded . Folks here smoke more than Americans do and was it obvious. Tapas are wonderful and I made a meal of what I got. Rick steves audio guide gave me some difficulty as I had to restart often as the volume died.

  Anyway, after a fashion I realized that I gotta take a nap so all for now.

  Two hours and I feel great. Hope I can get some shut eye later. I've also learned that the Spanish have trouble giving directions that make sense. For example the directions I got this am for the metro seemed pretty simple...straight, then make a left. He even gave me a map. Wrong way as I had to ask multiple times and had all sorts of twists and turns before arriving at the metro, and finding a supermarket with directions proved to be an around the block twice effort. Go straight he says, but the street curved to the right. I found it and had a wonderful tuna salad sandwich for dinner.

  All for today...
  Read more

 • Day21

  Always be fluent in sign language.

  July 10, 2016 in Spain ⋅ ☀️ 25 °C

  After sleeping in (much needed after last night) we peeled ourselves out of bed and decided to head out on the second walking tour.

  We started in the Puerta Del Sol square where we saw the Clock of Casa de Correos (which rings in the new year) before heading up the famous Calle Arenal Streeet. On this street, we ate at the San Ginés Chocolate Bar next to the Monastery San Ginés - they serve quite literally the BEST CHOCOLATE CON CHURROS I HAVE EVER HAD IN MY LIFE. NO LIE. if you are ever in Madrid... Go here.

  After eating as much chocolate as we could manage (ie. A lot) we wandered past a few places great for photo ops. There was the Monastery of the Incarceration, Plaza de Oriente behind the Royal Opera House and the Royal Palace and Gardens. Afterwards came the La Almudena Cathedral, which was closed today, and the Plaza de la Villa square, which wasn't. We then stumbled into the Church of San Miguel (which was super creepy) before ending at the Plaza Mayor square, which housed fat superman.

  After our tour, we met our new Australian friend Pheobe for dinner - again! You may remember her from the lunch we had together in Barcelona... Turns out we ended up in Madrid at the same time as well! We ate at this cute little spot where we spoke about life, home, and asian nail salons (big boiiiiiiii) before going our seperate waya again. Pheobe is heading to Toronto and Montreal in September/October and we couldnt be happier!

  Afterwards, we went back Home to chill, watch Netflix and creep on instagram (i am looking at you mama Tay) until the wee hours of the morning. Oops.
  Read more

 • Day2

  Flying to Madrid

  December 31, 2019 in Spain ⋅ 🌙 0 °C

  From the pension to the bus station. Departure at 6:28. Easy process in the pleasant airport of Seville. Nice flight in a propeller plane. On time. About 4 hours in Barajas. Nice: reading, fixing problems at home.Read more

 • Day23

  Rychle a zběsile: Madridská mise

  August 11, 2016 in Spain ⋅ ☀️ 30 °C

  Vracíme auto! Plán zněl jasně - nejpozději v 8:30 vyrazit (čeká nás přes 400 km dlouhá cesta a chceme mít 2 hodiny rezervu), abychom se před vrácením auta (do 15 hodin) stihli ještě zastavit v hotelu Vincci Soho v centru Madridu (mimochodem hotel je opravdu skvělý) a nechat si v něm zavazadla. Přeci se s nimi nebudeme dřít až z letiště, kam vracíme auto, ne? 🙂 Ze začátku šlo vše dle plánu a ve 13 hodin jsme opravdu přijížděli k hotelu, před kterým ovšem nebylo možné zaparkovat. Udělali jsme si kolem třikrát kolečko a stále nic. Martina to psychicky nevydržela a zavelela, že přeci nemá cenu jezdit kolem a čekat, až se něco uvolní, když je tu přeci podzemní parkoviště! Jasně… Hned, jak jsme do něj vjeli, tak jsme si vzpomněli, jak úzké tu dělají vjezdy a místa. Uf. Ještě pěkně všude přidat ostré sloupy, ať se ukáže, jaký jsi řidič! Nebudeme vás napínat, zvládli jsme to a auto jsme na poslední chvíli neodřeli, ale podruhé bychom tam opravdu nezajížděli. 😀 Tato akce spustila lavinu dalších událostí, které vyvrcholily rozbitím 2 láhví Riojy (z toho jedné Rezervy), které nám vypadly cestou na hotel z velice praktické dárkové krabice na 3 vína, kterou jsme ke koupi dostali. Vypadalo to asi takto… Uf, zaparkovali jsme (zatím bez škrábance - hurá, cestou ven z garáží si musíme dát pozor), nahodíme krosny a rychle do hotelu, už potřebujeme na záchod a čas letí. Ještě ta vína, no, je to jen kousek, tak je ani nebudeme dávat do krosen a vezmeme je v krabici. Tak šup šup, rychle rychle… Štrádujeme si to ulicí k hotelu a najednou rána na celou ulici, všichni koukají, my také koukáme, zavoní Rioja a už teče do kanálu (bílou tedy neochutnáme)… Jirka zastavuje dopravu, ale nějaký Číňan to nevydrží a stejně přejíždí střep velikosti tenisáku. Kola jeho BMW naštěstí vydržela. Martina s krosnou na zádech sbírá ostatní střepy a drhne dlažbu. Hlavně žádné slzičky a jede se dál! 🙂 Kupodivu to jedna láhev (Rezerva) přežila! Po příchodu na hotel jsme ji slavnostně otevřeli. Martina totiž prohlásila, že už ji nikam neveze. 🙂
  Cestou na letiště z hotelu další drama. Auto musíme vrátit s plnou nádrží. Hledání benzinky bylo lahůdkové, ale zvládli jsme to. Brali jsme benzín uprostřed letištních skladišť. Snad to nebyl kerosin. Pokračujeme na terminál 1 (psali v e-mailu den předem, že tam máme vrátit auto). Když míjíme odbočku na terminál 4, tak Martina nahlas popřemýšlí, zda to náhodou nemělo být tam. Rychlý pohled do našich papírů k autu nám potvrzuje, že ano. Ach jo. Jak se ale sakra teď otočit na dálnici? Martina šílí, když si Jirka za hustého provozu přenastavuje navigaci a má strach, že to auto fakt nakonec naboříme. Do garáží Europcaru vjíždíme v 14:45 (pohodová rezerva 15 minut). Pán kontroluje auto a my se modlíme, aby si nevšiml žádných škrábanců (dvakrát jsme ho proto nenápadně přeparkovali, aby na něj ze strany nebylo moc vidět z čehož Jirka už nemohl :-)). Uf, hotovo. Tváříme se jako boží telátka, ale je to čistá euforie. Ještě jenom požádat o fakturu a cestou z letiště na pořádný drink. Zase to dobře dopadlo. Jak to ale příště udělat, aby to bylo konečně bez nervů, je nám záhadou.
  PS: Auto nám posloužilo skvěle. Seat Leon nás opravdu příjemně překvapil, nejen proto, že dle popisu vad to nejdříve vypadalo, že jsme si pronajali auto, který právě stáhli z „demolition derby“ (výčet vad na protokolu před převzetím auta: prasklé čelní sklo, nabourané zepředu, nabourané zezadu…). Asi mají v Europcaru šikovné techniky, my na něm nic takového nenašli. 😉
  Read more

 • Day1

  Aeroporto

  November 25, 2019 in Spain ⋅ ⛅ 14 °C

  E anche quest'anno Christina ed io facciamo un viaggio insieme ed abbiamo scelto Madrid come meta. L'attesa come sempre è lunga, ma finalmente giunge il giorno della partenza...
  Partiamo da Venezia che ha sempre un suo fascino, ed arriviamo a destinazione con mezz'ora di anticipo.
  Una breve corsa con l'ormai testato Uber e siamo in centro città.
  Read more

You might also know this place by the following names:

Barajas de Madrid, Barajas, MAD

Join us:

FindPenguins for iOSFindPenguins for Android

Sign up now