Spain
Plaza San Marcelo

Here you’ll find travel reports about Plaza San Marcelo. Discover travel destinations in Spain of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

20 travelers at this place:

 • Day84

  Well we came to Spain to eat...

  June 30, 2015 in Spain

  And eat we did! Tonight we ate the most amazing desert; coconut cream wrapped in thin slice of pineapple. Drizzled on top was a delightful raspberry sauce. Buen provecho! Desert seems to be the theme of the day. For lunch, we ended with a chilled berry soup with a drop of vanilla ice cream. Also here are some photos of the beautiful Burgos cathedral.

 • Day32

  León

  October 8, 2017 in Spain

  10.7.2017 Saturday
  Second day of rest ☺

  We returned to the León Cathedral to see the museum and were treated to see a huge open market in the plaza. The size and quality of the produce was outstanding. Then off to the museum.
  Unfortunately, no photos were allowed in the Cathedral so I can only say it had an incredible display of artifacts from the 10th to 17th century.
  At night the streets were filled with people (I think all of Leon) celebrating with bands playing throughout the streets. It was quite the spectacle!Read more

 • Day31

  León

  October 7, 2017 in Spain

  10.6.2017 Friday

  Cathedral León
  We visited this French inspired 13th-16th century cathedral in the late morning (today was one of the rare days we were able to sleep in 😴and rest our weary feet 💅). Upon entry there are 128 stained glassed windows with a surface of 1800 sq metres. Absolutely breathtaking. It took over am hour just for the audio tour and we'd have to return Saurday just to visit the museum.

  Probably haven't mentioned that all of Spain still takes a siesta in the afternoon. Typically from about 1:30 -4:00 pm (and later) All stores are closed and only some cafes and tourist shops are open.

  Evening was a relaxing gathering in our apartment with 4 of our lovely Canadian Camino friends. 🍷🍷🍷

  In the evening we enjoyed the Mideval festival feast and entertainment.
  Read more

 • Day7

  S Leonem v Leónu ;-)

  July 26, 2016 in Spain

  Další zastávkou, a nejenom naší, ale i mnoha poutníků do Santiaga, je León s údajně nejkrásnější katedrálou ve Španělsku. Celkem rušné město s opravdu bohatým nočním životem (končívá se kolem třetí ráno a proto je v jednu odpoledne město stále ještě v noční košili :-)). Večer je kolem desáté hodiny obstojné světlo a všechny podniky narvané k prasknutí... Děti hrající si o půlnoci v ulicích nejsou žádným překvapením stejně jako nově příchozí hosté. Oproti Salamance se ochladilo, přemýšlíme, že v noci vytáhneme svetry (slabých 22° C :-)). Vyzkoušeli jsme sangrii (nic moc) a parilladu (nálož masa), po které Martina prohlásila, že ji chytne žlučník… :-) Zajímavostí je, že v Leónu vám dají ke každé skleničce tapas zdarma (i když máte objednanou večeři, tak vám ho prostě narvou) a v celé Kastilii a Leónu jsou servírovaná pečená prasátka (obzvláště cochinillo asado) pěkně tučná. :-)Read more

 • Day9

  ¡Adiós León!

  July 28, 2016 in Spain

  Dopoledne jsme se rozloučili s Leónem na hlavním náměstí, které ještě spalo, a vydali se trochu s obavami hledat naše auto. Na radu domácího (samozřejmě pouze ve španělštině :-)) jsme ho při příjezdu jako správní šetřílci zaparkovali zdarma v boční ulici za katedrálou a tahle legrace nám zabrala asi hodinu, jelikož nás navigace stále vedla přes historické centrum, kam nelze zajet. Nakonec jsme to vzdali, zašli pěšky do hotelu a nechali si španělsky vysvětlit cestu :-D. (J: Byl to opravdu zážitek. Pán neuměl ani slovo anglicky. Za těch pár dnů, co jsme tady, jsem stihl sotva oprášit svou restaurační španělštinu a toto bylo jiné kafe. Ještě stále mám v paměti náš rozhovor… Pán neustále něco říkal v tom smyslu, že pojedu přes tři kruhové objezdy. Já na to, že mám navigaci, takže ať mi řekne, kam mám jet. Pán pokračuje něco ve smyslu: „Potom pojedete přes tři světelné křižovatky.“ Já: „Mám navigaci!“ Pán: „Potom pojedete kolem tohoto náměstí a tam musíte jet vpravo.“ Já si rezignovaně dělám poznámky… Přepis rozhovoru není zcela přesný, protože jsem rozuměl asi tak 50 %.) Auto dnes bylo naštěstí v pořádku na svém místě, takže hurá dál k oceánu...Read more

 • Day10

  Made dinner in our apartment last night which was a very nice 2 bedroom with a kitchen. Made eggs with mushrooms and cheese a side of salad and bread and then shared a candy bar for dessert. Had yogurt and toast and the rest of the eggs for breakfast. Then walked into town and had coffee while waiting for the bus to Leon. Met up with Becca and Kris at the hotel and then walked around town and had tapas for dinnerRead more

You might also know this place by the following names:

Plaza San Marcelo

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now