Argentina
Arroyo Calafate

Half a day in el calafate

November 21, 2019 in Argentina ⋅ ⛅ 11 °C

We arrived here after a very early get up at 5.30am to catch our flight for el calafate ... (the place where icy treks happen!) So we had just half a day here before our 5hr bus to Puerto Natales the next day. We decided to chill, have a beer ( a few!) and some empanadas (fried bread pastries yum!!)Read more

El Calafate

November 28, 2022 in Argentina ⋅ ⛅ 15 °C

Nach dem anstrengenden Tag gestern wollten wir es heute eigentlich etwas ruhiger angehen lassen.
      Argentinien hatte aber einen anderen Plan😁
      So verbrachten wir den Tag mit dem Kauf von Bustickets (natürlich alles in bar vor Ort und nicht bequem übers Internet).
      , Gaskartuschen, Lebensmitteln usw.
      Dafür landeten wir am Ende im Reserva Laguna Nimez. Ein Vogelreservat in einer Lagune am Lago Argentino.
      Ich habe noch nie Gletscher, azurblaue Seen, Flamingos und Steppe in einem Bild einfangen können.
      Das kann nur Patagonien😍

Arrivée à El Calafate

January 4, 2023 in Argentina ⋅ ⛅ 17 °C

El Chaltén c'est fini. On remercie notre hôte, Omar et on continue notre périple à la destination suivante : El Calafate.
      C'est une ville touristique connue pour organiser des excursions vers les glaciers alentours et notamment le Perito Moreno qui est très connu dans la région.

Pour le moment, on a besoin de s'organiser un peu.
      3h de bus pour y aller.
      Trouver une auberge pour les prochains jours.
      Trouver une laverie pour nos vêtements.
      Trouver un point de retrait car nous n'avons plus de pesos argentins.

C'est pas une journée folichonne en termes d'activités mais nécessaire.

20h : Missions accomplies !
      C'est l'heure de l'apéro et d'un bon plat de pâtes.

El Calafate

December 26, 2022 in Argentina ⋅ 🌬 10 °C

Encore un joli glacier, visite sous la pluie. Il faut savoir que la patagonie c'est pire que la Bretagne, on traverse réellement plusieurs saisons en une journée, d'une pluie frigorifique à un soleil brûlant, et le vent.... Oh mais quel putain de vent en Argentine..Read more

Laguna Nimez

February 14, 2023 in Argentina ⋅ ⛅ 5 °C

Heute um 7:00 aufgestanden. Wir wollen heute in das Vogelschutzgebiet "Laguna Nimez". Das ist nur ein kurzer Spaziergang von unserer Unterkunft entfernt.

Auf dem Weg dorthin schließt sich uns ein Hundi an. Katti würde ihn am liebsten behalten. Er weicht uns bis zur Lagune nicht mehr von der Seite.

Es kostet normalerweise 3000 ARS pP Eintritt. Das derzeit aber ein Teil der Wege wegen Überflutung nicht begehbar sind, gibt es 50% Rabatt. Mann kann sich für 500 ARS noch ein Fernglas ausleihen. Katti nutz das Angebot auch.

Wir sind die ersten im Park. Das ist ganz angenehm, da viele Vögel sich noch in Ufernähe aufhalten.

El Calafate & El Chaltén

May 7 in Argentina ⋅ ☁️ 1 °C

I když jsme včera nic nedělali a jen seděli na letišti a nebo v letadle, byli jsme extrémně unavení a vykašlali se na nějaké vstávání kvůli snídani. Stejně má být podle recenzí špatná.

Check-out jsme skoro stihli, když jsme opouštěli pokoj už zvonil telefon, že máme vypadnout. Možná se to z našeho vyprávění nezdá, ale moc se nám tady líbilo a rozhodli jsme se zrušit naše ubytování v El Calafate za pár dní a namísto něj zabookovat pokoj právě tady. Jistota teplé vody ve sprše a fungující topení nás prostě zlákali. Takový luxus nemůžeme očekávat všude a při teplotách kolem 0°C se nám nechce riskovat.

Batohy jsme nechali na hostelu a šli vyměnit peníze. Díky vysoké inflaci tady nedoporučují vybírat peníze ani měnit ve směnárně, ale použít western union a využít takzvaný "blue dollar rate", neboli modrý dolarový kurz. Modrým ho nazývají jen proto, aby tomu nemuseli říkat tak, jak to doopravdy je - výměna na černo.

Nakonec jsme dostali o cca. 10% lepší kurz, než na burze. Kurz se navíc liší podle toho, jaké bankovky chceme měnit. U stovek máme kurz 950 Pesos za dolar, u dvacítek dostaneme pouze 900 Pesos za dolar.

Ve Western Union nám důvod jednoduše vysvětlil. VEINTE, řekl a ukázal prstem na dvacetidolarovku, a CIEN, řekl opět pomalu a ukázal na stovku. Tak ať si políbí prdel. Vyměnili jsme stovky a šli dál. Zkusili jsme ještě v jedné restauraci vyměnit ty dvacky, tam nám ale paní už trochu srozumitelněji vysvětlila, že padesátidolarovky a stovky jdou lépe na odbyt, protože je o ně větší zájem a tak za ně nabízejí lepší kurz. Čím nižší notace, tím blíže se člověk vrací tak nízko, až dosáhne oficiálního kurzu. Zajímavá měnová politika.
      Jen pro zajímavost, inflace za rok 2023 v Argentině činila 211,4%.

Teď už zbývalo jen aktivovat SIM-karty od Claro. O to jsme snažili už ráno, nic však nefungovalo. Navíc k aktivaci potřebujeme WiFi a tu už teď ve městě nemáme. Rozhodli jsme se koupit si nové SIMky, tentokrát od Movistar.

Kvůli aktivaci jsme si sedli do restaurace s WiFi hned vedle sámošky, ve které jsme SIMky koupili. Opět nic nešlo a my nutně potřebovali internet, bez něj se tu neobejdeme. Po jídle jsme šli zpět do krámu a tentokrát nám za 5 dolarů za osobu pomohli aktivovat karty, abychom na ně mohli nahrát peníze. Je třeba zmínit, že obsluha neuměla ani slovo anglicky a vše jsme s nima museli vyřešit ve španělštině (a k tomu hodně gestikulace), na což jsme byli patřičně hrdí.

Tím bylo vše podstatné vyřešeno - peníze a internet. Nejdůležitější věci, které řešíme jako první v každé zemi. A teď můžeme na autobus. Vyzvedli jsme naše batohy na hostelu a vyrazili směrem na autobusový terminál. Tam nás čekalo malé zklamání, protože bylo 14:20 a nám prý zrovna ujel autobus a další jede v 18:00. My jsme totiž tentokrát nerezervovali nic předem, protože jsme nevěděli, jak dlouho bude proces výměny peněz a shánění SIMek trvat.

Abychom čas nějak rozumně využili, dohodli jsme s obsluhou na přepážce, že si u nich necháme naše velké batohy a šli jsme zpět do města navštívit Lagunu Nimez. Ta se nachází na kraji města hned u jezera Argentino. Po 40 minutách jsme dorazili na místo, koupili vstupenky a dostali výklad o všech různých druzích ptactva, které se tu nachází.

Nad mokřady vedla lávka a podél rostla vysoká tráva, ve které se občas ukrývali různí ptáci. Nádherná podzimní atmosféra spolu s horami v pozadí jen umocňovala naše pocity. V El Calafate zrovna končí podzim, my však stihli ještě poslední chvilky té barevné fáze, kde stromy nejsou úplně holé a všude voní listí spadané na zem.

Slunce tu zapadá sice až v 6 večer, poslední dvě až tři hodiny ale svítí pod nízkým úhlem a tak to vypadá jak západ slunce několik hodin v kuse. Část hladiny jezera už byla zamrzlá, na krajích ale ještě plavaly kachny a další ptáci a ve vodě se procházeli plameňáci.

Museli jsme si tu pospíšit, abychom stihli náš autobus. Ve městě jsme ještě po cestě nakoupili trochu jídla na cestu a v 17:45 už jsme seděli nahoře nad řidičem, odkud je nejlepší výhled. Vyrazili jsme přesně a my stihli ještě asi hodinovou podívanou na západ slunce a okolní hory tyčící se nad jezery.

Do El Chaltén jsme přijeli ve 21:00. Všude leželo asi 5-10 cm sněhu a my si uvědomili, že tady už je zima v plném proudu a o barevném podzimu si jen můžeme nechat zdát. Došli jsme do našeho ubytování, které je tentokrát nádherné a skvěle vybavené, skočili do krámu pro jídlo na zítřejší túru a šli spát.

Geraldo 1

February 19 in Argentina ⋅ ☁️ 12 °C

Me voici arrivée dans l'Estancia BON ACCORD sur le Campo de Geraldo.
      Je viens trouver refuge dans cette petite Tiny House pendant 2 semaines. Mes seuls compagnons seront des vaches, des moutons, des cheveux, un chien, des chats, des zorro, des aigles, parfois un condor et sans oublié les flammants RoSE.
      Ici, mes missions sont diverses. Ca passe par l'entretien des parties communes avec Geraldo et mijotage de bon petit plat pour nous deux. Discussion autour d'un maté sur l'histoire des Gauchos et de la politique du pays.
      Nettoyages des boxes des animaux. Il faut que toute les petites crottes de moutons disparaissent car les clients arrivent dans 10 jours.
      Balade sur les terres de Geraldo pour vérifier que les animaux ne ce coincent pas dans la lagune ou dans les chorizos (canaux d'eau construit par Geraldo).
      C'est arrivé une fois. Au loin je vois un moutons 🐑 qui n'arrive pas à sortir du Canal. Après plusieurs tentative pour le sortir moi même, je m'essouffle et n'arrive pas à soulever toute seule le poids de toute cette laine mouillée. Je panique un peu. Je me met moi même dans l'eau froide. Je me rend compte que c'est profond et tout pleins de boue au fond. Y'a pas de reseau, geraldo ne peux pas venir m'aider. La je fais un gros bisous au moutons et lui dit de te tenir bon.
      Je couuuuuuurs à fond fond fond !! J'ai mal au coeur, au poumon. A deux doigts de vomir. En 20 minutes je suis la maison.
      Je criie Géraaaaaaldoooooo.
      Lui tout tranquille me dit qu'il prenait un peu de temps pour finir ce qu'il était en train de faire et qu'ensuite on sortirais ce moutons.
      HAPPY End. A l'aide d'une corde et des bras de Garaldo, on sort ce petit moutons tout tremblant de froid. Ouf il vivra encore un peuuu. Mon cœur peu se détendre. Me Voila epuisée d'avoir autant paniqué.

Une petite gorgée de Fernet, un bon petit repas et hop au lit 🛌

Day 6 El Calafete

February 18 in Argentina ⋅ ☁️ 13 °C

Bad nights sleep as most of the town were partying and honking their car horns outside our hotel window until past 2 a.m.
      We walked down to the nature reserve where it was peaceful , sunny and windy . We were delighted to see flamingos today - lovely to see them swimming and flying as well as just standing. Photos don’t do it justice . Scenery across Lake Argentario is beautiful , again photos just don’t do it justice.
      We then headed out of town on a free bus to the Glacier museum. Very interesting and showed not only how glaciers are formed and move forward but also how they are sadly shrinking!
      We finished the afternoon with both having a well needed massage .
      Actually had Patagonian trout for supper !

El Calafate Town I

May 11, 2023 in Argentina ⋅ ☁️ 8 °C

El Calafate ist ein kleines gepflegtes Touristenstädtchen mit schnuckeligen Häusern und kleinen Hotels. Hässliche Bettenburgen sucht man zum Glück noch vergebens. Calafate ist der Name einer Beere (ähnlich einer Blaubeere 🫐), die hier an stacheligen Sträuchern wächst. Eine Ansammlung dieser Büsche am Ende des Lago Argentina bot Wollhändlern und anderen Reisenden Windschutz. Und als sich dann dort eine Ortschaft bildete, nannte man sie kurzum El Calafate.
      Bei bestem Herbstwetter schaute ich mir die Laguna Nimez an, die sich am See gebildet hat und jetzt ein sumpfiges Vogelschutzgebiet ist. Neben Enten und ein paar bunten Vögeln gabs vor allem Flamingos (weit weg) und Hochlandgänse, auch Magellan-Gänse genannt (ganz dicht) zu sehen. Irgendwann war ich die Einzige dort und ganz allein mit dem Schnattergetier. Schööön!!! Bei meinem Spaziergang entlang der Seepromenade zurück in die Stadt, bekam ich Gesellschaft. Einen Wachhund, der ganz kraulbedürftig war. Hier gibt es viele freilaufende Hunde, die die Menschen aber in Ruhe lassen und nur sich selbst anbellen. Sind auch alle wohl genährt. Ingesamt, ein nettes Örtchen am Lago Argentino. Dieser ist übrigens mit 1.415 qkm der grösste See Argentiniens und damit 3x so gross wie der Bodensee. In El Calafate nur 2m tief (was im Winter Schlittschuhlaufen bedeutet) und an den Gletschern, die ihn speisen, bis zu 700m tief.

El Calafate is a small, well-kept tourist town with cute houses and small hotels. Luckily, you won't find any ugly high buildings. Calafate is the name of a berry (similar to a blueberry 🫐) that grows on spiky bushes here. A cluster of these bushes at the end of Lago Argentino provided shelter from the wind for wool merchants and other travelers. And when a village was established there, they called it El Calafate as well.
      In the best autumn weather, I looked at the Laguna Nimez, which is nowadays a swampy bird sanctuary. In addition to ducks and a few colorful birds, there were mainly flamingos (far away) and highland geese, also called Magellan geese (very close). At some point I was the only one there and all alone with the birds. Nice!!! On my walk along the lake promenade back to the city, I got company. A guard dog that was in need of some cuddles. There are a lot of free-roaming dogs here, but they leave people alone and only bark at themselves. All of them are well fed. Overall, a nice little city on Lago Argentino. Incidentally, this is Argentina's largest lake at 1,415 square kilometers and is three times the size of Lake Constance. At El Calafate only 2m deep (which means it is frozen and is used for ice skating in winter) and at the glaciers that feed it up to 700m deep.

Good Morning El Calafate

July 5, 2022 in Argentina ⋅ ⛅ 0 °C

Apres une courte nuit, nous voilà arrivés dans la terre de feu - où plutôt de glace avec -2°C à l’arrivée. 🥶
      Nous récupérons la voiture avec des chaînes, obligatoires dans les parcs nationaux, et nous partons à la découverte de la ville.
      Le sud de la Patagonie semble être le bout du monde, littéralement où tout s’arrête et rien ni personne ne se trouverait plus bas. Nous avons l’impression d’être arrêtés dans le temps.
      Nous nous demandons presque si nous ne sommes pas finalement arrivés au pays du père noël 🤫
      On finit notre verre de vin et on se retrouve demain pour la découverte du Parc National Los Glacieres 🏔

Arroyo Calafate