Romania

Top 10 Travel Destinations Suceava
Show all

Calimani NP - 12 Apostoli

September 1, 2023 in Romania ⋅ ☀️ 14 °C

Le sentier thématique des 12 Apôtres dans le parc national de Călimani a été sélectionné parmi les 7 plus beaux sentiers de Roumanie. Le long des 11 km du sentier thématique des 12 Apostoli, une randonnée fascinante à travers des forêts d'épicéas et des prairies subalpines, vers l'une des plus belles destinations du parc national de Călimani, la réserve des 12 Apostoli. La réserve abrite plusieurs figures zoomorphes et anthropomorphes, "sculptées" par les intempéries au cours des âges, constituées de fragments de lave cimentée.

L'ensemble des rochers qui forment la réserve comprend plusieurs "sculptures" fantastiques.
      Par exemple, la figure d'un vieil homme barbu au nord, un vieil homme au sud, un ours à la tête inclinée, une femme rappelant la silhouette de Néfertiti, etc. Parmi celles-ci, la mystérieuse figure du vieil homme se distingue, avec trois visages distincts, tous avec un visage humain. La singularité de ces rochers a suscité l'imagination des observateurs et certains les ont comparés aux mégalithes de l'île de Pâques.

Les 12 Apôtres sont le résultat de l'action millénaire du vent et de la pluie sur les roches volcaniques. Cependant, la possibilité d'une intervention d'anciens créateurs de symboles n'est pas exclue.

Unterwegs im Norden

September 4, 2023 in Romania ⋅ 🌫 13 °C

Nach eiem dürftigen Frühstück (die Rumänen müssen sparen) starteten wir gut gelaunt in den sonnigen Morgen. Der Weg führte uns nach Norden, dicht an die ukrainische Grenze und dann entlang des Flusses Theiß nach Osten. Erster Halt : Sâpânta,, der "Fröhliche Friedhof". Seit einigen Jahrzehnten schmücken die Bewohner ihre Familiengräber mit geschnitzten Kreuzen, auf denen die Lebensgeschichte der Verstorbenen in bunten Bildern nacherzählt wird – im Guten wie im Bösen.
      Dort gibt es echt schöne Motive zu entdecken. Scheinbar endlose Straßen trennten uns dann von Kloster Bârsana, einer vor 20 Jahren aus dem Boden gestampften Klosteranlage.
      Der kurze Abstecher hat sich trotzdem gelohnt.
      Der Genuss der folgenden Passstraße war durch die rasenden rumänischen Fahrtaglenker und den einsetzenden Regen doch sehr getrübt, so daß wir am Ende froh waren in der Unterkunft angekommen zu sein.

Voronet

September 5, 2023 in Romania ⋅ ⛅ 14 °C

Nach dem Frühstück machten wir uns auf den Weg zum Kloster Voronet. Es wurde 1487 von Stephan dem Großen gegründet, um einen Sieg über die Türken zu feiern. Aufgrund seiner Innen- und Außenwandmalereien ist dieses Kloster in ganz Europa als „Sixtinische Kapelle des Ostens“ bekannt und bietet eine Fülle von Fresken mit einem intensiven Blauton, der gemeinhin als „Voronet-Blau“ bekannt ist.
      Insgesamt ein tolles Erlebnis und absolut empfehlenswert.
      Danach ging es dann über kleine Bergstraßen nach Süden.
      Piatra Teiului:
      Legenden zufolge hätte der Teufel eines Nachts ein Stück Fels von der Spitze des Ceahlău abgebrochen, um das Wasser von Bistrița zu stoppen und das Gebiet zu überschwemmen. Als er mit dem Stein in seinen Armen flog, wäre er von der Morgendämmerung überrascht gewesen und hätte aus Angst vor dem Sonnenlicht es fallen lassen und wäre in der Dunkelheit in Deckung gerannt.

Kloster und Eiermuseum

September 12, 2023 in Romania ⋅ ☀️ 16 °C

08:00 Uhr wieder Abfahrt vom Hotel zum Kloster (UNESCO Weltkulturerbe). Mit der Nonne Tatjana eine sehr interessante Führung zum Kloster und einer Unterweisung in der Theologie erlebt. Anschließend Weiterfahrt zur weltweit groessten Eiersammlung (steht auch im Guinness Buch der Rekorde). 16000 Eier in den verschiedensten Größen und Farben sind hier von der Inhaberin gesammelt worden. Auf der Weiterfahrt zum Hotel haben wir die Bicak-Schlucht passiert. 100 m hohe Felswände und an der engsten Stelle nur 6 m auseinander. War schon ganz schön beeindruckend. Gegen 17:30 Uhr haben wir unser Hotel am lacu rosa (roter See) in den Karpaten erreicht.Read more

Abfahrt

March 29 in Romania ⋅ ☀️ 8 °C

Ein letztes Mal V/E an diesem schönen Platz. Die Nacht war stürmisch, und es regnete, weshalb auch der Platz mit großen Pfützen übersät war. Das Dachfenster schepperte die ganze Nacht. Gegen Morgen parkten wir um. Das hätte uns auch schon früher einfallen können.
      Beim Entsorgen der Toiletten waren wir doch wieder dankbar, dass wir unsere eigene haben.

Dedinka Ciocănești a múzeum kraslíc

February 17 in Romania ⋅ ☀️ 9 °C

Počas cesty prechádzame cez obec Ciocănești, ktorá je príznačná tým, že domy v obci sú dekorované rôznymi ornamentami a celá obec žije historickými tradíciami.

V rámci obce je niekoľko múzeí a my navštevujeme unikátne múzeum maľovaných vajíčok (kraslíc).
      Je ich tam vyše 1500 a celá jedna miestnosť obsahuje kraslice staré vyše 100 rokov.

Po ceste sme mali v pláne aj ešte unikátnejšie múzeum koreňov (ktoré celý život zbieral miestny lesník) a prírodných zaujímavostí, ale nakoniec sme to nechali tak... Možno nabudúce...

Maľované kláštory

February 17 in Romania ⋅ ☀️ 10 °C

V rámci atrakcií dnes po ceste pokračujeme v skúmaní maľovaných kláštorov zapísaných v UNESCO. Začíname kláštorom Humor. Kostol však preskúmame len zvonku, lebo bol zamknutý a bohužiaľ už sa na ňom podpísal zub času.

Úplne iný level je kláštor a kostol Sucevita a neskôr kláštor a kostol Moldovita.

Kostoly sú uzavreté v hradbách, v ktorých bývajú mníšky a samotné kostoly sú pomaľované oveľa krajšie ako včerajšia "Sixtínska kaplnka". Na stenách sú celé scény, možno snáď celá biblia v obrazoch. Je to niečo neskutočné a na fotografiách vôbec nevidno tu bohatosť, plasticitu a zložitosť ako je to namaľované tak, že sa zachovávajú, alebo zvýrazňujú rôzne stavebné oblúky, hrany a pod.
      Sme z týchto miest obaja nadšení a má to taký James-Bondovský nádych, keďže fotenie je všade zakázané, ale my špióni máme pre čitateľov kopu exkluzívnych fotiek :)

Kláštor v Sucevite má dokonca vlastnú lekáreň, kde predávajú rôzne bylinky, sirupčeky a tinktúry, ktoré mníšky zbierajú po miestnych horách. Je to taká zvláštna atmosféra, ktorá z týchto miest dýcha a nám sa to fakt páči.

Presun späť do Maramurešu

February 17 in Romania ⋅ ☀️ 5 °C

Celý deň sa presúvame v rámci Karpát za ďalšími atrakciami a tak je to o neustálom prekonávaní nejakých horských prechodov. Jeden hneď ráno mal také stúpanie, že behom troch kilometrov nám znížilo auto predpokladaný dojazd o 30 kilometrov.

Autá tu navyše často jazdia jedným kolesom v protismere, v dedinách idete 80tkou a všetkých zdržujete a nie je výnimočné, že vás obehne nejaká Dacia aj keď riadi pretekár Danka. Akákoľvek stopka sa rumunmi (a už aj nami) zásadne nedodržiava... Dankin rekord (čo som vypozoroval) zatiaľ 106kmh cez dedinu cez deň a nebolo to pri obiehaní...

Minule sme inak v Rumunskom vnútrozemí videli jeden povoz s koňmi, teraz tu v horách ich je kopa a stretávame ich neustále ďalšie a ďalšie.

Najväčší horský prechod, ktorý sme dnes dali ide do takmer 1500m.n.m. a nad ním sa týčia už vrcholy s výškou ako Tatry až do 2300m.n.m.
      Cestou sú nejaké lyžiarske strediská. Jedno je parádne s olympijskou červeno-čiernou 3km dlhou zjazdovkou s kabínkovou lanovkou, kde všetko vrátane cien funguje ako u nás 20
      rokov dozadu. Danku fascinujú hlavne lyžiari oblečení v šušťákoch...

Kláštor Voronet

February 16 in Romania ⋅ 🌙 2 °C

Podvečer ešte stíhame navštíviť kláštor Voronet a jeho 536 rokov starý Katholikon (hlavný kostol) svätého Juraja, zapísaný v UNESCO. Je to jeden z najznámejších kostolov v Rumunsku, nazývaný aj "Sixtínska kaplnka východu" z dôvodu bohatých živých fresiek, ktoré sa vyznačujú intenzívnym odtieňom modrej, v Rumunsku známym tiež ako „Voronetská modrá“.

Maľované kláštory sú príznačné pre rumunský región Bukovina a sú vo svete jedinečné. Práve maľbami sa v minulosti ľudu, ktorý nevedel čítať prezentovali náboženské témy.

Aj keď bol v kostole zákaz fotiť, spravil som pre čitateľov nejaké fotky najprv tajne a následne som tak zablikal očami na mníšku, čo nás kontrolovala, že podľahla a povolila ešte jednu fotečku.

Mníška nám tiež vysvetľovala, že jedna časť kostola bola pomaľovaná tak, že každá časť zobrazovala jeden deň v roku. Ja som si všimol akurát to, že každý piaty deň niekomu usekli hlavu. Mníška to vysvetlila slovom - mučenníci :)

Moldavské gastronomické špeciality

February 16 in Romania ⋅ 🌙 1 °C

Večer ešte zájdeme do mesta, kde si pozrieme unikátny vežičkatý kostol, ktorý Danke vežičkami pripomína zámok v Bojniciach.

No a stadiaľ už na večeru, kde si objednávam 750g moldavskú tradičnú špecialitu bez toho, aby som vôbec tušil o čo ide. To len, aby nás vo vani, kde si nasypeme vedro miestnej soli (ktoré sme si v kúpeľoch kúpili) veľmi nenadnášalo.

Ochutnať moldavské jedlo (sme ešte asi 100km od hranice Moldavska) sa mi tak skoro asi nepodarí.

V reále koho to zaujíma, tak to bola megaporcia kolena, klobásy, slaniny s volským okom, bryndzou, nejakou zeleninou a kašou, ktorá pozostávala z krupice zmiešanej so zemiakmi - no výdatná porcia (nie len hmotnosťou) ako pre drevorubača.

Suceava, Bucovine, Județul Suceava