Pavel Herman

9.30 - 12.00
    10,4 km
    Stoupání 478 m
    Klesání 478 m

Dneska čekáme na Adama, až dolyžuje, abychom mu mohli odvézt lyžařské vybavení domů.
    Na výlet na kopec nad město jsme šli jen já a Vítek. Pavlík šetřil koleno. Cesta vedla kolem trailové trasy cyklistů, byly krásné výhledy a dokonce jsme vystoupali na takový malý vrchol Crête dům Fioc (2042 m). Samozřejmě jsme si udělali vrcholové fotky na samospoušť.
    Pak jsme sešli dolů do města, vyzvedli Pavlíka, zašli do fastfoodu na oběd, koupili kopečkovou zmrzlinu a něco k snědku na cestu, sbalili a počkali na Adama s Terkou. Ti přepakovali auto, naložili nám nepotřebné věci a každý jsme se rozjeli jiným směrem - my k domovu a oni do Portugalska surfovat.

Domů jsme dorazili v neděli ve 3.30 a ještě jsme zalezli do postele.

• Jul12

12. Les 2 Alpes podruhé

July 12 in France ⋅ ☀️ 18 °C

9.45 - 14.30
    9,1 km
    Stoupání 517 m
    Klesání 517 m

Adam s Terkou šli hoblovat trubky na ledovec. My ostatní jsme se vyvezli lanovkou Le Diable do výšky 2400 m a vydali se na procházku po letním lyžařském středisku. Byly nádherné výhledy, modré nebe, akorát ve stínu trochu zima. Teploměr ukazoval 10 stupňů. Chvílemi jsme šli sjezdovkou, ale také po horských pěšinách. Sem tam byl i sníh, tak jsme se mohli koulovat a dokonce jsme i svezli. Našli jsme matraci, jejíž úkolem v zimě bývá zakrytí železných sloupů, aby lyžař, když nevybere zatáčku a narazí do sloupu, měl měkčí dopad. Krásně jsme se povozili jako na bobech. Dolů do města jsme sjeli opět lanovkou.
    Stavili jsme se v marketu pro oběd a jeli do apartmánu. Večer jsme zašli na závěrečnou večeři. Cestou jsme se zastavili na bobové dráze, kterou měli A a T v rámci permice. Víťovi jsme koupili samostatný lístek.

• Jul11

11. Les 2 Alpes (Aiguille Lodge)

July 11 in France ⋅ ☁️ 16 °C

na kole:
    9.30 - 14.00
    42 km
    Stoupání 1600 m
    Klesání 1600 m

Bourg d'Oisans - La Paute - La Palud - Ornon - Les - Ornon - La Rivier - Col d'Ornon - a zpět

Včera jsme již ukončili slavnou Tour de Oisans, ale naše dovolená zdaleka nekončí.
    Na dnešní den jsme si připravili výlet na elektrokolech. Od rána bylo pod mrakem, což je pro cyklistiku ideální.
    Autem jsme dojeli z Venosc do Bourg d'Oisans, kde jsme měli zarezervovaná kola - my s Pavlíkem normální a Vítek celopéro.
    Hned před půjčovnou mi kolo upadlo a vypadla baterie. Naštěstí si toho obsluha nevšimla. Bravurně jsem baterku vrátila na místo, jen se zvedáním samotného kola jsem měla problém. Je totiž děsně těžké.
    Měli jsme najitou červenou trasu z průvodce, na jejíž start jsme se museli teprve dostat. Cesta vedla po silnici do prudkého kopce, ale na elektrokolech to byla brnkačka. Tedy docela, zpocení jsme byli i tak. Po chvíli jsme silnici opustili a jeli po šotolině, trávě a kamení - to ještě šlo. Pak jsme odbočili po turistické cestě po kořenech a menších skalkách - to už fakt nešlo. Museli jsme se vrátit. Ještě jsme zkusili jinou cestu, ale taky to nešlo. Otočili jsme se a vyjeli do neplánovaného sedla Col d'Ornon po silnici. Tam jsme se naobědvali (burger, omeleta, zmrzlinka, kafe) a vrátili se stejnou cestou do Oisans.
    Odevzdali jsme kola, nakoupili v supermarketu a odjeli se ubytovat do Les 2 Alpes, kde je i Adam.

• Jul10

10. Ref. Muzelle - Le Bourg d'Oisans

July 10 in France ⋅ 🌙 18 °C

8.08 - 11.00, pak 13.15 - 17.30
    22,4 km
    Stoupání 325 m
    Klesání 1709 m

Ref. de la Muzelle (2115 m) - Venosc 1000 m (odložení batohů) - nalehko podél řeky - Le Bourg d´Oisans (750 m)

Dnešním cílem bylo dostat se k autu a oficiálně ukončit trek.
    Ráno jsme nemuseli spěchat, protože nás čekala nenáročná, ale delší túra. V noci se vypršelo a teď jsme měli azuro. Sestupovali jsme z hřebene a pod námi se přelévaly mraky, do kterých jsme se postupně nořili. Nevadilo to, aspoň nebylo takové vedro.
    Došli jsme do města Venosc, kde spíme. Tady jsme nechali 2 batohy, do třetího jsme si sbalili jen bundy a pití, a vyrazili do Le Bourg d'Oisans k autu. To bylo už víceméně po rovině podél řeky.
    V Oisans jsme se šťastně shledali s autem, nakoupili v supermarketu večeři, koupili Pavlíkovi boty, objednali elektrokola na zítra a dojeli do Venosc do ubytování.
    Na pokoji jsme si dali slavnostní večeři ze supermarketu, povinné pivo, vitězné víno a hajdy na kutě.

• Jul9

9. Valsenestre - Ref. de la Muzelle

July 9 in France ⋅ ☁️ 11 °C

8.15 - 14.30
    9,1 km
    Stoupání 1305 m
    Klesání 508 m

Valsenestre (1310 m ) - Col de la Muzelle (2600 m) - Lac de la Muzelle - Ref. de la Muzelle (2115 m)

Dneska jsme měli dvakrát štěstí. Poprvé hned ráno, ,když jsme se chystali vyrazit, spustil se prudký déšť. Tak jsme rychle zalezli zpět do chaty a počkali, až se déšť přežene. Pak jsme už pěkně za sucha a tepla stoupali do sedla Muzelle (2650?m). Výstup po drolivém suťovisku byl dost exponovaný. Ze sedla jsme sestupovali také prudce často po sněhových polích. U jezera Lac de la Muzelle jsme uvařili těstoviny. Máme krátký výlet, a nechtělo se nám tak brzy do chaty a taky jsme měli hlad. Nad hlavami se nám stále honily mraky, jen sprchnout. Sotva jsme dovařili, sbalili a došli do chaty, kde spíme, spustil se pořádný liják. To bylo to druhé dnešní štěstí :-)
    Těstoviny z vlastních zásob zřejmě nestačily, protože si Víťa s Pavlem objednali omeletku, já jen víno.

• Jul8

8. Ref. Les Souffles - Valsenestre

July 8 in France ⋅ ⛅ 16 °C

5.10 - 19.00
    21 km
    Stoupání 1795 m
    Klesání 2464 m

Ref. Les Souffles (1970 m) - Col de la Vaurze (2500 m) - Le Desert en Valjouffrey (1250 m) - sedlo - Col de Cote Belle (2290 m) - Valsenestre (1310 m)

Dneska jsme museli vstávat brzo, protože Adam potřeboval být co nejdříve u auta, aby dojel vyzvednout kamarádku na letiště v Grenoblu a pak odjet do Les 2 Alpes koupit permice.
    Snídani jsme měli objednanou na 4.30 a v 5.10 jsme už šlapali do sedla Col de la Vaurze ( 2500 m). Adam s Vítkem šli svižným tempem a já s Pavlíkem jsme šli, co nám síly stačily, za nimi. V sedle byli o půl hodiny dříve než my, zamávali nám a byli v trapu. Ze sedla následoval drsný sestup. S Vítkem jsme se potkali až na parkovišti, kde si Adam vyzvedl auto, předal Víťovi naše věci (kus stanu, jídlo a vaření). Všichni jsme byli tak unavení, že jsme si hned uvařili slepičí polévku s kuskusem (specialita, kterou jsme vynalezli v Pyrenejích). V místním sýrovém krámku jsme si koupili sýry, jeden tvrdý a jeden čerstvý, ze kterého se vyklubal tvaroh. Stále jsme nebyli svěží, proto jsme se vydali za vesnici a plácli tam sebou do trávy, snědli sýry, abychom je netáhli, a asi hodinu spali.
    Pak jsme opět stoupali do dalšího sedla (2290m) a znovu klesali do cíle. Původní plán byl spát v kempu. V reálu byl kemp přitlučená cedule "bivouac" na stromě v lese. Nečekali jsme bůhví co, ale nebyla tu ani voda. Sešli jsme tedy do vesnice Valsenestre, kde jsme sehnali nocleh v chatě, se sprchou, postelí a snídaní. Přišli jsme akorát, když podávali večeři, tak nám odmítli dát něco k jídlu a nechali nás uvařit si na zahrádce. Pivo a víno neodmítli vydat. To nám stačilo.

• Jul7

7. Chabourneou - Ref. Les Souffles

July 7 in France ⋅ ⛅ 16 °C

8.10 - 17.30
    23,2 km
    Stoupání 1089 m
    Klesání 1135 m

Chabourneou - Le Casset - La Chapelle en-Valgaudémaur (1050 m) - Les Souffles (1970 m)

Ráno ještě trochu pršelo, tak jsme vyráželi v bundách. Za chvíli se ale vyjasnilo a bylo sluníčko. První část trasy vedla s kopce, jak jinak než podél potoka. Na jedné křižovatce se nám ztratil Pavlíček, ale brzy se zas našel. Naštěstí se jeho cesta zanedlouho spojila s tou naší správnou. Prošli jsme ves. Le Casset a pak ves. La Chapelle en-Valgaudémaur.
    Tady jsme zapadli do prvního baru-restaurace a dali si oběd včetně dezertu. Po chvíli se tam objevili naši známí Příbramáci.
    Po obědě jsme šli ještě asi 5 km po rovině a pak začali stoupat cca 1000m k chatě. Byla to dost dřina. Mě došly síly a musela jsem do sebe rvát tyčinku za tyčinkou.
    Dneska musíme jít spát hodně brzy, protože Adam chce vyrazit v 5.00, zítra se od nás totiž odpojuje.

• Jul6

6. Chaumette - Chabourneou

July 6 in France ⋅ ☀️ 17 °C

8.10 - 16.45
    14,9 km
    Stoupání 1357 m
    Klesání 1135 m

chata Chaumette (1790 m) - sedlo Col de la Vallette (2668 m) - sedlo Col de Gouiran (2597 m) - sedlo Col de Vallonpierre (2607 m) - ch. Vallonpierre - ch. Chabourneou (2020m)

Původní plán byl spát v chatě Vallonpierre, ale nevešli jsme se. Nocleh jsme sehnali v ch. Chabourneou, která není na trase GR 54. Tím jsme trochu prodloužili dnešní trasu a naopak zítřejší trošičku zkrátili.

Na chatu jsme přišli relativně brzo, tak jsme si stihli zahrát prší a místní hlavolamy. Za jeden obzvlášť těžký dostal Adam pivo zdarma.
    Sprcha byla zdarma, ale studená. Spát jsme šli chvíli po 21 h. Na horách je to zvykem, že se chodí spát s vypnutím elektřiny. V noci se přihnala hrozná bouřka a vítr.

• Jul5

5. Vallois - Refuge Chaumette

July 5 in France ⋅ ☀️ 18 °C

9.00 - 18.00
    18 km
    Stoupání 1634 m
    Klesání 994 m

Vallouise - parkoviště - údolí potoka Toreat - sedlo Col de l´Aup Martin (2761 m) - sedlo Pas de la Cavale (2735 m) - Ref. du Pré de la Chaumette (1790 m)

Dneska měla být nejdelší trasa - 24 km, z toho prvních 8 km po silnici, která končí parkovištěm, výchozím bodem túr. Cestou jsme si stopli taxi, čímž jsme si ušetřili síly a cestu zkrátili asi o 6 km.
    Z parkoviště jsme stoupali podél potoka krásným údolím. Do sedla to bylo dost daleko a stoupání bylo hodně příkré.

Potkali jsme 2 Čechy. Poznali jsme to tak, že ta žena zakopla a řekla "ty brďo". Šli ke stejné chatě, akorát v ní nespali jako my, ale postavili si stan. Večer jsme strávili s nimi. Byli to hospodáři z Příbramska.

• Jul4

4. Monêtier les Bans - Vallouise

July 4 in France ⋅ ☀️ 22 °C

9.00 - 17.30
    19,3 km
    Stoupání 1040 m
    Klesání 1367 m

Monêtier - lyž. středisko Le Bachas - Col de l'Eychauda (2425 m) - vesnička Chambran - Vallouise (hotel Les Vallois)

Adam nám předvedl super číslo při sjezdu po sněhovém poli. Když skončil sníh, pokračovalo bahýnko, na kterém chtěl zastavit. To se nepovedlo a místo toho běh přešel v kotouly a přemety. Na to, jak to vypadalo, dopadl docela dobře, jen pár odřenin.Read more

Never miss updates of Pavel Herman with our app: