Pyreneje 2018

• 480kilometers

Středa 3

July 11, 2018 in France ⋅ 🌧 17 °C

Počasí: polojasno, večer déšť

Dnes byla slabší snídaně, samé průmyslové výrobky (pitíčko, muffin balený po jednom, mini buchtičky také samostatně balené).
    Hned ze začátku jsme stoupali podél potoka. Chvílemi jsme potokem šli. Najednou Vítek uklouzl a vyválel se v bahně. V místě, kde se sbíhaly 3 potoky jsme opustili značenou cestu a cestu vůbec, v tu chvíli jsme byli závislí jen na GPS a popisu z prûvodce. Vystoupali jsme do sedla (2683m) po hromadě kamení, kde bylo roztomilé jezírko a pěkný výhled na okolní vrcholy. Snědli jsme oběd z vlastních zásob (zapomněli jsme si objednat piknik). Pavlíček při tom vysypal sušené ovoce a oříšky do trávy (při přemisťování vzduchem).
    Spaní máme v chatě přímo u přečerpávací elektrárny. Dorazili jsme velmi brzy a to bylo dobře, protože asi dvě hodiny za námi přišla úplně promočená skupina lidí. Kvůli nim byla posunutá večeře asi o 1,5 h, což bylo poněkud nepříjemné, poněvadž jsme měli velký hlad. Večeře a 1/2 l vína nám ovšem spravil náladu.

7:45 - 15:30
    Trasa: Refugio de Viados - Refuge de la Soula (1690m)
    Stoupání: 1000m
    Klesání: 1070m

Čtvrtek 3

July 12, 2018 in France ⋅ 🌧 10 °C

Počasí: polojasno, krátce sprchlo (předpověď byla horší)

Hned ráno jsme řešili, kam dnes vlastně půjdeme. Předpověď počasí nebyla příznivá a čekala nás těžká etapa plus další 3 dny také nelehké. Nabízela se varianta obejít těžké úseky jinou 3-denní trasou, ale museli bychom se vrátit na předchozí chatu, čímž bychom ztratili den. Letos je prý abnormálně hodně sněhu a ostatní turisté i personál se shodovali, že bez kompletního vybavení (cepín, mačky) je cesta nebezpečná. My nemáme cepíny, ale nechtělo se nám vracet. K rozhodnutí pokračovat dál pomohlo, že nám chatař prodal fungl nový cepín, který mu zase prodal jiný turista. Nelitovali jsme, cesta byla téměř celá po sněhu a vedla kolem několika nádherných ledovcových jezer. Nejtěžší byl sestup k chatě, kdy jsme nemohli trefit cestu a stále nazouvali a sundávali mačky a k tomu se přidala mlha. V jednom okamžiku jsem uklouzla a se slovy "jé, už jedu" jsem jela po sněhu dolů. Naštěstí se mi podařilo hned zastavit. Nedodržela jsem ani jednu správnou zásadu chůze na sněhu, kterou nám Pavlíček vštěpoval. Taky jsem to pěkně schytala.

8:30 - 16:00
    Trasa: Refugio de la Soula - sedlo (2880 m) - Refuge du Portillon (Jean Arlaud) 2571 m
    Stoupání: 1300m
    Klesání: 430m

Pátek 4

July 13, 2018 in Spain ⋅ ⛅ 20 °C

Počasí: polojasno, v 16:00 zahřmělo a trochu sprchlo

Ráno nás trochu vyděsil vítr a černé mraky. Naštěstí se vyjasnilo, než jsme dosnídali. Stoupali jsme do sedla Col Inférieur de Literole (nejvyššího místa na trase - 2983m). V sedle jsme nasadili mačky a šli děsně dlouho po sněhu. Já dostala přidělený cepín, nevím proč. Procházeli jsme takřka měsíční krajinou - skály, sníh, pustina, proště nádhera. Počasí nám také přálo, i když se hodily mraky, ale v podstatě bylo slunečno. Druhá část cesty vedla údolím podél potoka, spíše několika potoků, kdy jsme je museli překonávat. Příjemná byla zastávka "v civilizaci" - v restauraci u silnice, kde jsme dali pivečko, kafíčko, nanůčka, omeletku, muffiny, a pokračovali dál. Do chaty jsme dorazili včas před večeří. Potkali jsme první Čechy, kteří budou zítra útočit na Pico de Aneto (3404m - nejvyšší horu Pyrenejí) jako my.

8:00 - 17:45
    Trasa: Refuge du Portillon - Refugio de la Renclusa (2140m)
    Stoupání: 900m
    Klesání: 1330m

Sobota 4

July 14, 2018 in Spain ⋅ ☀️ 17 °C

Počasí: slunečno, až polojasno

Hlavní úkol dne je dobýt nejvyšší vrchol Pyrenejí - Pico de Aneto (3404m).
    Když jsme večer zjišťovali, v kolik je snídaně, bylo nám nekompromisně řečeno, že pokud jdeme na Aneto, tak v 5.00. Vstávali jsme tedy v 5:00 a v 6:00 vyrazili s davem. Z Vítka jsme udělali nosiče břemen, který nám nesl mačky a svačiny, a my šli nalehko. Po dnech samoty to byl nezvyk jít v zástupu po cestě. Nejprve jsme stoupali kamenitým terénem a poté po sněhu. Cesta sněhem vedla v podstatě až na vrchol. Vyšlo nám krásně počasí, tak jsme se po celou dobu mohli kochat výhledy. Cesta zpět vedla stejnou trasou a také jsme přespali na stejné chatě (tentokrát na matracích na zemi).

6:00 - 14:20, 10,6km
    Teasa: Renclusa - Pico de Aneto a zpět
    Stoupání: 1385m
    Klesání: 1385m

Neděle 4

July 15, 2018 in Spain ⋅ 🌙 15 °C

Počasí: slunečno

Ráno jsme vyrazili od chaty směrem dolů a napojili se na cestu vedoucí rozlehlým údolím plným svišťů, kterým protékal větší potok, a začali jsme pomalu stoupat. Po skoro celou dobu jsme měli výhled na včerejší trasu a na Pico de Aneto. Travnatý a skalnatý terén přešel ve sníh. Nasadili jsme mačky a stoupali do sedla Mulleres (2928 m). Do sedla jsme šli paradoxně přes vrchol Tuc de Mulleres (3010 m). Klesání bylo poněkud náročnější. Nejprve jsme si zahorolezili, to jsem se trochu bála, a pak zase v mačkách po sněhu příkrým svahem, nakonec dlouho po skalách, potoky, lesem a loukou.
    Po dlouhé době spíme ve stanu - u pramene, u zavřené chaty a u dálnice.

7:20 - 19:30
    Trasa: Refugio de la Renclusa - Hospital de Vielha (1626m)
    Stoupání: 1100m
    Klesání: 1600m

Pondělí 4

July 16, 2018 in Spain ⋅ ⛅ 10 °C

Počasí: déšť, zataženo

Počasí nám nepřálo, od rána pršelo a ochladilo se. Jako naschvál zrovna když jsme spali ve stanu. Snídani jsme absolvovali ve stoje pod stříškou informační tabule. Naštěstí zrovna dneska šlo upravit trasu tak, že jsme ji mohli zkrátit, aniž bychom se odchýlili od trasy. Cestou jsme úplně promokli, ale pak přestalo pršet a než jsme přišli do chaty, trochu jsme uschli. Chata stojí u velkého jezera a přehrady, jak už je tady zvykem.

9:00 - 14:00
    Trasa: Hospital de Vielha - Refugi de la Restanca (2010m)
    Stoupání: 669m
    Klesání: 1052m

Úterý 4

July 17, 2018 in Spain ⋅ 🌙 14 °C

Počasí: slunečno, ne vedro

Dnešní den začal slibně. Ke snídani byla kromě marmelády i šunka a sýr, což si hlavně Pavlík a Víťa užívali. S plnými břichy jsme přešli přehradu a stoupali do sedla. Procházeli jsme kolem několika jezer. Stále nás udivuje, kolik je všude okolo nás vody. Druhá polovina cesty vedla po šotolinové a pak asfaltové silnici. Normálně to nemáme rádi, ale dnes se to hodilo. Potřebujeme se zbavit již nepotřebné zátěže - maček a cepínu. Asi 7 km od cíle jsme se rozdělili. Pavlík se vydal napřed, aby v Salardu (náš cíl) skočil do autobusu a odjel do města, kde je pošta, a poslal mačky domů. Já s Vítkem jsme se zatím ubytovali a nakoupili zásoby na další dny, protože budeme mimo civilizaci. Také jsme měli po dlouhé době nanuka!

8:30 - 16:00
    Trasa: Refugi de la Restanca (2010m) - Salardu (1270m)
    Stoupání: 600m
    Klesání: 1340m

Středa 4

July 18, 2018 in Spain ⋅ 🌧 10 °C

Počasí: slunečno, večer déšť

Dnes byla snídaně ještě lepší než včera. K šunce a sýru přibyla omeleta s bramborem, párečky a meloun, a káva byla výborná.
    Po snídani si Pavlíček oblékal kalhoty, které jsem včera pracně spravovala lepenkou a zašívala, a najednou se rozpadly. Kalhoty i s mou prací letěly do koše.
    Trasa vedla nejdříve vesničkami, pak lyžařským střediskem, poté jsme procházeli kolem přehrady a dále údolím s jezery a stádem koní. Stoupat jsme měli na vrchol, ke kterému vedla cesta, která existovala jen na mapě. Ve skutečnosti kde nic, tu nic, samý šutr a tráva. Vrchol Tuc de Marimanya (2662m) jsme nakonec dobyli. Za tu námahu jsme byli odměněni výhledy do všech světových stran. Pokračovali jsme po hřebeni a otvíraly se nám stále nové a nové pohledy do dolin. Následovala neznačená cesta dolů kamenným mořem, které nemělo konce. Upachtění jsme dorazili do chaloupky. Byla to taková chajda pro šest nocležníků dobře vybavená na přežití. Byli jsme za ní rádi, protože začalo pršet. Mysleli jsme, že ji budeme mít jen pro sebe, ale ve 21:30 dorazili dva promoklí lidé. Tak jsme se uskrovnili.

9:30 - 19:00
    Trasa: Salardu (1270) - Refugi Gracia Airoto (2200m)
    Stoupání: 1500m
    Klesání: 570m

Čtvrtek 4

July 19, 2018 in Spain ⋅ ⛅ 20 °C

Počasí: slunečno

Dnešní den byl tuze dlouhý. Spojili jsme si dvě etapy do jednoho dne, proto jsme vstávali v 5:00, abychom měli dost času. Vítek ráno zjistil, že má další ztrátu. V předvčerejší chatě zapomněl dlouhé kalhoty, tak snad nebude pršet, než seženeme nové.
    Od chaty jsme začali stoupat do sedla a pak jen klesali a klesali, samozřejmě že špatně značenou cestou, která vedla převážně mokrou trávou. Došli jsme do městečka, ve kterém původně končila etapa. Málem tu Vítka kousl pes, ale Vítek se ubránil hůlkou. Jinak tu chcípl pes, žádný obchod, žádný bar. Prošli jsme ji a pokračovali asi 45 minut po silnici. Pak jsme přešli řeku a stoupali k jezeru. Byla to nekonečná, vyčerpávající cesta, ale dočkali jsme se. Poobědvali jsme suchary s kečupem nebo marmeládou a pokračovali přes tři sedla dál k cíli. Krásné výhledy na spoustu jezer, potoků a krav nás opět udivovaly. K chatě jsme sestupovali po skalách a místy brodili potoky. Už z dálky bylo vidět, že je chata obsazená. Byl to stejný typ chaty jako včera - bez obsluhy, jen na přespání. Nevadí, nepršelo, tak jsme postavili stan. Po osvěžující koupeli v jezeře a vydatné večeři (kuřecí polévka s kuskusem, dezert - 1/3 musli tyčinky) jsme šli spát.

6:15 - 17:45
    Trasa: Refugi Garcia Airoto (2200m) - Alos de Isil (1270m) - Refugi Enric Pujol (2290)
    Stoupání: 1640m
    Klesání: 1570m

Pátek 5

July 20, 2018 in Spain ⋅ 🌧 12 °C

Počasí: slunečno, dopoledne vedro, k večeru větrno, bouřilo, spadlo pár kapek

Ráno byla snídaně na stojáka, pak jsme sbalili stan a vyrazili. Cesta byla celkem příjemná. Sklesali jsme do vesničky Noarre, kde jsme dali oběd z vlastních zásob a načerpali vodu. Pokračovali jsme lesem do kopce, pak údolím, kde se sbíhalo několik potoků. Vodopády už ani nepočítáme. Do sedla jsme se dostali přes pár sněhových polí a také dolů bylo dost sněhu. Kolem velkého jezera jsme se dostali do chaty Certascan, ve které nocujeme. Zkoušeli jsme se zeptat, jestli tu nejsou na půjčení kalhoty, protože Vítkovi zbyly už jen kraťasy a zítra má pršet. Bohužel nejsou.

8:30 - 17:30
    Trasa: Refugi Enric Pujol (2290m) - vesnička Noarre (1600m) - Refugi de Certascan (2240m)
    Stoupání: 1050m
    Klesání: 1100m