Thajsko 2017

December 2017 - January 2018
A 31-day adventure by Milan, Tomas & Dana Read more

Nocny trh a obzersky vecer

December 22, 2017 in Thailand ⋅ 🌙 18 °C

Vecer odchadzame do znackovej restauracie, ale nejako nam nechuti.
    Hned na to to vsak smykneme nocne trhy a zozerieme (pisem len moju porciu):

1ks kuracia spilka
    1ks bravcova spilka
    1ks hotdog so syrom
    1ks extra velka raznici spilka
    4ks kuracie pirohy
    12 ks ovocne minipalacinky

To vsetko asi za 2 a pol eura ;) a este to vecer dorazime family packom chipsov...

Cely nocny trh sa inak nesie v znameni cisla 1864. Na tomto cisle v tomto meste postavili dokonca cely biznis. To cislo vyjadruje kolko zakrut treba prekonat len z najblizsieho mesta Pai, ktore je vzdialene 110km, kym sa do mesta dostanete. Priemerne mate pocas 110km zakrutu kazdych 60m. Aj to bol jeden z dovodov, preco sme my sli lietadlom.
    Predavaju tu tricka s tymto cislom, odznaciky, nasivky, no kadeco... Na radnici ak mate zaujem vam daju peciatku potvrdzujucu, ze ste tuto najzakrutovejsiu ceste min. v Thajsku zvladli.
    Cely trh ma zaroven uzasnu atmosferu. Je totiz priamo v centre na brehu maleho jazera, ktore tvori centrum mesta a okolo ktoreho sa nachadzaju vysvietene chramy.

Cajova dedina, bambusovy most, vodopad

December 23, 2017 in Thailand ⋅ 🌙 13 °C

Dnes vylet na motorkach do 45km vzdialenej dedinky preslavenej pestovanim a vyrobou cinskeho caju. Ta sa nachadza uz uplne na hranici s Mjanmarskom (Barma). Predtym este navstivime jeden vodopad. Posledne kilometre pred dedinou zakruta za zakrutou v ukrutnom stupani.
    Cela dedinka sa rozprestiera okolo maleho jazera. Milion predajcov caju a roznych jedal a po kopcoch cajove kriky. To vsetko v cca 1200m nad morom a vsade okolo kopa kopcov.

Odskusame 3 rozne caje, nieco zjeme a pokracujeme do tzv. Thajskeho Svajciarska.
    K peknemu jazeru uprostred strmych kopcov, kde sa da zaplatit clnkovanie na bambusovej plti.
    Ludia si tam prenajimaju stany, aby prezili noc v tomto tichom prostredi uplne mimo sveta a rano sa zobudili v uplnej hmle, ktoru postupne rozpustaju luce svetla. To nad jazerom vytvara fascinujuce scenerie.

Dalsou atrakciou je 500m dlhy most z bambusu (vratane podlahy), ktory si dedincania postavili ako skratku k hore na ktorej maju vybudovane nejake chramy a nabozenske stavby. Je zaujimave po tom chodit, makke a pruzne zaroven.
    Medzi roznymi nabozenskymi soskami objavujeme aj Budhu s Ipadom (teda ak to je vobec Budha) vid. foto ;)

Nakoniec palime do horskej dediny s dlhokrkymi zenami. Ked vsak prejdeme snad 12km, skonci sa asfaltka a my uz nechceme riskovat, takze 12km zase spat a nic sme nevideli.

Medzitym este bonus v podobe tankovania na rucnej benzinke. Pozrite si foto, to je zbytocne popisovat.

Vecer ako inak ziadna komercna vecera, ale sup na trh, skusat dalsie spilkoprodukty...

Zajtra vraciame motorky a nejakym sposobom preflakame polku dna, lebo podvecer letime spat do Chiang Mai a po jednodnovej prestavke pokracujeme dalsim letom a celonocnym autobusom nasledovanym lodou az na teple ostrovy Andamanskeho mora. Za 2 dni sa presunieme o 1500km juznejsie.

P.s. Na obrazku, kde su domceky, to zelene okolo nich su cajove kriky. Kazdy den sa z jedneho kricku mozu ozbierat max. 2 listky. Sikovny zberac za den nazbiera 10kg az 20kg, pricom vykupna cena za 10kg je cca 0,7eur.
    My kupujeme uz spracovany (vysuseny) caj za turisticku cenu v prepocte asi 30eur za kilo, teda 300eur za 10kg.

Rano v Mae Hong Son

December 24, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 19 °C

Od Tomca uz vecer dochadzaju spravy z vedlajsej izby, ze ho po posteli nahana mravec. To by sa este dalo prezit, ale on si aj s chutou z Tomca odkuskuje.

Hlavny ranny plan Danky a Tomca je stihnut sprievod mnichov, ktori kazdy den rano obchadzaju cele mesto a zobru prispevok na kazdodenne prezitie v zmysle hesla zi v pritomnom okamziku a len z toho, co ti vesmir (ludia) daju. Tak ako prechadzaju mesto bubnuju na bubny, co sa ozyva po celom meste.

Tomco tvrdi, ze vobec nespal, ale bubny zahadne nepocul a Danka ked zacula bubny sla rychlo do sprchy (snad si nebude pozerat mnichov smradlava, ved sa umyvala len vcera vecer), co sa jej stalo osudnym - mnichov nestihla.
    Ja som to vsetko sladko prespal a mozem povedat, ze vzhladom na moj rebricek priorit som z nas troch pravdepodobne najlepsie vyuzil tento pritomny okamih.
    Potom klidanko do sprchy v hotelovych papuckach velkosti Thai. Vid. Foto.

Hned rano Danka vybera nas vesiakovy stolicek z izby a odnasa ho na vedlajsie parkovisko, kde z neho robi susiak na veci, ktore perie. Uz sa nam to zacina. Na ostrovoch zas budeme ako ciganske maringotky. Vid. foto.

Kufriky su kazdy den tazsie a tazsie a prechod letiskom bude len problemovejsi. Vsetci sme doslovne na hrane, alebo tesne za nou.

Danka ma zazitky, lebo objavila rano dakde v ulickach fialovy kockaty furik v stavebninach (strasne sa jej pacil) a zlepsovak na bilboardy, vid. fotky.

P.s.
    Nakoniec foto z nasho bungaloviku v Mae Hong Son, kde sme prezili dve noci.
    Je libo ventilator - ziaden problem.
    Chce to vyssi kaliber? Je tu klimatizacia (akokeby ta nedokazala fukat ako ventilator). No ale v popise hotela moze byt, ze mame aj to aj to.
    No dorazenie dalsia vymozenost prave LCD TV, ale prosim nezapinat, zistite, ze ma len jeden thajsky kanal...

Odlet z Himalaji

December 24, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 21 °C

Motorky sa nam podari vratit. Ujko ich nastastie pozrie len zbezne a vyzera, ze je rad, ze sme sa vratili v celku. Zjavne sme z jeho pohladu vyzerali ako rozbijaci. Uz pri odovzdavani stale opakoval, ze mame byt velmi obozretni...
    Ani neviem, ci ho lutovat, alebo to proste neriesit a je to ok, s tym sa pocita.
    Rychlo utekame prec a cez trhy plne doslovne vsetkeho (to proste treba vidiet) koncime az v centre pri jazere.
    Tam sa dnes kona detsky festival. Deti zo 60 horskych lokalit blizko Mae Hong Son sa stretnu kazdy rok na vianoce (maju vtedy prazdniny) a pridu predviest nieco zo svojich talentov. Vsetko je samozrejme ako vsade v Thajsku spojene s trhmi. Predavaju sa od roznych pamatnych predmetov pre turistov az po kadejake jedlo. To nam ako inak vyhovuje. Hned do seba tlacime gofry. Chceme este vyskusat jazierkove plavajuce labute, ale nikde nevidno, kto to vlastne obsluhuje.
    Konecne mame tiez cas pozriet budhisticke chramy pri jazere.
    Kym tam dojdeme Tomcovu Musto ciapku (snad pre stastie) oserka vtacik.
    V tychto chramoch ziju realni mnisi a podla Danky to zvnutra vyzera uplne inak ako sme doteraz videli. My s Tomcom radsej lebedime pod stromom.
    Este fajny obed, ktory vsetkych troch spolu vysiel na 3 eura (a to Danka a Tomco mali aj polievku aj druhe) a pomaly sa poberame na letisko. Ten obed bol vlastne nasou vianocnou vecerou. Odteraz uz tie turisticke lokality budu asi ine a toto bol mozno posledny sialene lacny obed ;)

Lietadlo odlieta s meskanim. Celkovo je to zaujimavy zazitok sledovat dianie na letisku, kde za den prileti 3x jedno a to iste lietadlo a to je vsetko. Tomcov strach z lietania sa nestihne prejavit, ked zisti, aku paradnu letusku mame. Trosku jej pozmenit oblecenie (nie zeby v tomto nebola sexi) a je z nej original gejsa pripravena splnit akykolvek muzsky sen ;)

Pilot riadny adrenalista. Asi preto ze su vsade hory hned po vzlete sialene rychlo nabera vysku, to som este nikde nezazil. Obcas tiez robi nie prave prijemne naklony, Tomco zahadne vobec nema strach a ja uz prsty preventivne zaryte v opierkach.

Na to v akom sme zapadakove, kde lieta len jedno lietadlo mame obcerstvenie pocas kratkeho letu nie len na palube, ale aj pocas cakania na letisku pchame do seba kolaciky, popcorn, kavicku a dzusy zadarmo.

P.S. Hory, po ktorych sme chodili su geografickou sucastou Himalaji. Tak ako napr. Tatry su sucastou Karpat. Takze preto ten nadpis...

Vianocny darcek

December 24, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 21 °C

Na vianoce som nam vsetkym objednal luxusny hotel s bazenom na streche a s whirpool vanou v nasej izbe.

Tomco a Danka sa na neho vybodnu a nie, aby si odychli pred dlhou cestou, ktora nas zajtra caka, ale vianocny cas (19:00) odchadzaju do nakupneho centra. Za trest budu o dva dni byvat v bambusovom bungalove, ktory mozno nebude mat teplu vodu, ani elektriku.

Ja si pripravujem hotelove bambusove papucky tej spravnej velkosti a idem sa konecne po dvoch tyzdnoch vyvalit do cistuckej vane...

Cela kupelna je presklena a pokial sa vyhrnu zaluzie, je z vane krasne vidiet celu izbu (plati to aj opacne ;).
    Takze laham do vane, 5 minut lustim ako z thajskych hakybakov v televizore prepnut na english a nasledne prepinam na Russia today s predpokladom, ze to budem ako tak rozumiet a aspon uvidim, co nove vo svete. Russia Today vsak vysiela v thajcine, takze prepinam na thajsky hudobny kanal a uzivam si vanu... To je relax, hodny vianoc v Thajsku...

Ti dvaja sa po case vracaju so zistenim, ze i tak tam bolo vsetko drahe...

Danka unavena, Tomco ududrany, ked si od neho poziciavam az jeden hotelovy zupan (on ma dva a nam zabudli dat). Vana navyse nebola whirpool, ale normalna... No nic, vianoce za nami ide sa spat...

P.S. zupan nakoniec Tomco vybavi...

Vsetkym prajeme krasne prezitie sviatkov a myslime na vas...

Na foto pohlad z vane...

Jedlo - farebne ranajky

December 25, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 19 °C

Na zelanie posielame zopar fotiek jedla. Konkretne to su nase dnesne ranajky (boli uz aj lepsie). Aj ked tam zopar veci vyzera zaujimavo, v podstate vacsinu vieme definovat - nie su to tie zlozite jedla, co dojdu a clovek doslovne nevie od coho zacat.
    Ta zelena natierka je pangan (nevieme presne, co to je, ale velmi dobre sladko to chuti v palacinkach a pod.).
    Parena buchta je v skutocnosti plnena niecim tazko definovatelnym, co by mohlo chutou vzdialene pripominat mlete az kasovite maso.
    Klobasky su aj napriek ocakavanej chuti v skutocnosti sladke v stiplavej omacke.
    Ruzovy dzus je nieco tazko definovatelne, ma to trosku chut bieleho melonu, ale asi to bude ine lokalne ovocie.

Toto su ranajky v hoteloch, kde je to prisposobene roznym turistom. Realne vsak thajci ranajkuju napr. vyvar s nudlami, alebo rozne spageto-nudlove jedla v nejakej polievko-omacke bohato dochutene roznymi dalsimi nahadzanymi prisadami.
    V podstate ranajky su vacsinou objemovo podobne az nasmu obedu.

Jedlo - nedefinovatelne

December 25, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 23 °C

No a takto vyzera jedlo, ktore vam donesu na stol a vy neviete skadial zacat. Co s tou ryzou? Kydnut ju do polievky ako sa to tu vacsinou robi, alebo jest osobitne? A co je to vlastne v strede - polievka? Omacka? Co s tou nedefinovanou zeleninou (nic z toho neviete co je), namacat to do tej omacky, alebo to len tak hryzkat? Samozrejme teoriu ako sa to je mame, ale ci je spravna... Aby to nebolo az take jednoduche dostanete k tomu lyzicku, max. vidlicku (thajci noz nepouzivaju a ani vidlicka sa nestrka do pusy). No a s takymi nastrojmi skuste rozdelit tu zelenu paradajku (je to daco ine, ale neviem ako sa to vola). Ak sa vam nepaci mozete ist na vyssi level, ani vidlicka, ani lyzicka, len dve palicky.
    Konkretne sa inak jedna o nejake mjanmarske jedlo s velmi privetivym nazvom, clovek by necakal, ze dojde take nieco.

Dalsie jedlo na foto ten paradajkochickensalat je tiez nejaka mjanmarska specialita, uz si nepamatam nazov, ale aspon netrebalo spekulovat, ako sa to je a hlavne to bolo chutne.

Presun smer juh

December 25, 2017 in Thailand ⋅ 🌙 25 °C

Cele doobedu odychujeme na izbe, t.j. ja vana s penou ;)
    Poobede sa pomaly presuvame na letisko, preletime do Bangkoku a k veceru nastupujeme do autobusu smer Ranong.
    Brali sme najvacsi komfort aky sa da. Na nase pomery to vobec nie je drahe. Cely velikansky autobus ma len 24 sedadiel (3 v jednom rade). Sedadla su obrovske (pripomina mi to riaditelske kreslo), ja mam plne natiahnute nohy. V cene mame obcerstvenie, deku, vankus, no parada. Vraj mame aj stewardku, ale zatial vidim len stewarda, no uvidime...
    Rano okolo 7mej by sme mali dorazit do Ranongu a stadial este 2h cakat na lod a potom este 2h plavba a sme konecne na nasom prvom ostrove v teplucku pri mori.

Na fotke sedenie v autobuse (to je sedacia poloha), este sa to da zlozit az do lezacej polohy.

Ostrov Chang Noi

December 26, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 29 °C

Celonocne putovanie v autobuse sa dalo prezit. Dobre, ze sme brali VIP bus s obrovskym priestorom. Zaujimava bola zastavka o asi jednej hodine v noci na trhovisku, ktore funguje 24 hodin nonstop, takze stale otvorene.
    Na ostrov Chang Noi ideme rychlolodou a vyzera, ze je to nas posledny kontakt s modernym svetom.
    Ostrov je doslovne lenivy. Tetuska na recepcii nam vysvetluje, ze tu sa vsetko vlecie pomaly a to je prave zmyslom tohto ostrova oblubeneho u ludi, ktori chcu totalne vypnut.
    Na ostrove sa vsetci poznaju a vyzera to, ze nie len domaci, ale aj turisti, ktori tu zvyknu travit napr. celu europsku zimu. Vraj je tu dlhodobo doslovne nulova kriminalita, kedze sa tu stretava pravdepodobne podobny typ ludi. Dokonca v miestnej restauracii sa objednava tak, ze si sami zapiseme, co chceme a raz sa nam to cele spocita, maximalna dovera.

Co nas trosku trapi je pocasie. Sme o tisicpatsto kilometrov nizsie a cakali sme minimalne 30 stupnov. Prave v tomto obdobi je tu zamracene a max. 25. More tiez nie je prave neznesitelne teple.

V kazdom pripade oproti minulemu roku sme zatial nezazili ani kvapku dazda.

V rezorte nie je tepla voda, elektrika je len 4 hodiny denne, aby sme to neprehanali s mobilmi a nas samotny beachfront bungalowik ma svoje caro tu, ale na Sirave by sme ho asi oznacili za budku. Teda zvonku to vyzera ako bungalov na plazi a ma to aj svoju atmosferu, ale pohlad vo vnutri je nieco ako chatrc skrizena s montaznou halou. Wcko ziaden zazrak, clovek az rozmysla, ci nezacne drzat 3 dnovy post, aby sa jeho navsteve vyhol.

Po ostrove (a zas az tak maly nie je) sa da pohybovat jedine peso, pozicat sa tu asi neda nic a vyzera, ze hlavnou aktivitou je vylihovanie v hojdacej sieti na teraske bungalowiku, kupanie a prechadzky po nekonecne prazdnych plazach...

1. Foto plaz pred bungalowom a na nej iba Tomco
    2. Foto bungalow zvonku
    3. Foto vyhlad z bungalowu, hned za stromom pla
    4. Foto bungalow vnutri
    5. Foto bungalow vnutri strecha
    6. Foto klucka na vstup do wc
    7. Foto wc som vas usetril ;)

Cestou do obchodu

December 26, 2017 in Thailand ⋅ 🌧 20 °C

Obrazky z malej prechadzky po vnutrozemi ostrova do obchodu, ktory je juzne od nas. V reale sa lopotime hodinu po severnej casti ostrova a obchod samozrejme nenajdeme.
    Ten betonovy chodnicek to je cesta prvej triedy na tomto ostrove. Nic sirsie tu nie je a na tomto sa jazdi od motorky az po pickup. Na druhej foto tiez mozno vidiet kaucukovniky.
    V skratke je to tu kaucukovnik, kesovnik (orechy kesu, ktore su vsak zrele az v marci), kokosova palma (uz opadava), bananovnik (uz su plody, ale este to chce dozriet), daky velky fikus a takto zase cely les dookola...