Thajsko 2017

December 2017 - January 2018
A 31-day adventure by Milan, Tomas & Dana Read more

Sme doma

January 11, 2018 in Slovakia ⋅ ☁️ 5 °C

Uspesne sme dorazili domov (do Kosic), davame si stedrovecerny obed (kapustnica, rezen, salat).
    Toto je posledny prispevok, zdravime vsetkych, ktori ste to s nami prezivali a ak by ste sa chystali do Thajska pridte si po know how, my uz sme tam boli ako doma ;)Read more

Letisko Bangkok

January 10, 2018 in Thailand ⋅ 🌙 23 °C

Na letisku v Bangkoku prechadzame tolkymi kontrolami, ze dostat sa z vystupu z lietadla az k hale, kde sa caka na nas let nam trva asi 2,5 hodiny. Ak pocitame, ze s povodnym letom sme mali prist 2h a 50min pred odletom lietadla do Viedne, tak sme aj radi, ze nakoniec vsetko dopadlo ako dopadlo.
    Aktualne sa chystame k nastupu a ak vsetko dobre dopadne rano o 5:30 (o 11 a pol hodiny) pristavame vo Viedni.

Tesne pred nastupom (len, kvoli napatiu) sa z reproduktoru ozvu nase 3 mena, ze sa mame dostavit k okienku... Uz ked som pocul Milan vedel som, ze sa daco zas graduje.
    Bereme si serepeticky a rozmyslame, co zas za problem. Nejaky kriticky pripad, ze zas neodletime? To uz snad nie je mozne dat nas vyhlasit do letiskoveho rozhlasu. Po tom vsetkom, co sme dnes zazili pocut svoje meno vyhlasene do rozhlasu je iny stres.

Nakoniec problem nie je az taky vazny, len sa rozhodli prave nas v lietadle posadit na ine miesta ako sme mali rezervovane.
    Skoda, ze Tomco nestihol rychlo zareagovat a povedat, ze aj prva trieda zdarma by zapadla do nasich dnesnych zazitkov.
    No ten uz len chudak bedaka "nech uz sme konecne v lietadle". Uz nechce ziadne zazitky a myslim, ze sa boji, ze pocas 11 a polhodinoveho letu by sa este nieco mohlo vyskytnut, kedze to doslovne pritahujeme...

Nakoniec sa az v lietadle dozvieme, ze sme dostali najlepsie sedadla v triede pre spodinu. Boze tam hore na nas v kuse myslia. Uplne prve sedadla pri nudzovom vychode, takze na natiahnutie noh mame asi 2,5m priestoru. S Dankou tu mozeme pocas letu doslovne tancovat na nasich vlastnych styroch metroch stvorcovych.

Neplatne letenky a maxistres na letisku

January 10, 2018 in Thailand ⋅ 🌙 26 °C

Klidanko si sedime na letisku v Phukete a zavidime vsetkym, ktori letia spolocnostou Bangkok Air. Ti totiz vsetci (aj ekonomicka trieda) maju vlastny salonik, kde si pochutnavaju na kolackoch a pukancoch s dzusikom zadarmo.
    My letime do Bangkoku spolocnostou Thai Smile, takze sa mozeme tesit mozno na usmiate letusky, ale to je asi tak vsetko.
    Do odletu mame dobre 4 hodinky (radsej viac ako zmeskat). Danka s Tomcom za tazke posledne bahty nakupuju dajake jedlo, lebo v lietadle nemame nic obejdnane. Ja to radsej neriskujem.
    Dve hodinky pred odletom Tomco intuitivne zahlasi, ze podme radsej skor na checkin, aby sme boli medzi prvymi.
    Ked uz sme pri tej intuicii, Tomcovi sa zopar noci dozadu snivalo, ze sme nestihli lietadlo. Podobne Danka ma nejake tazke tusenie, ze sa daco zomelie.
    A ja som smutny z toho, ze nam konci dovolenka a uz si uz neuzijeme ziaden zazitok.

Na checkine na nas tetuska pozera nejako divne a bez akejkolvek slovnej komunikacie je aj mne vzadu jasne, ze tu daco nehra. Bud neleti lietadlo, alebo predali viac leteniek ako je pasazierov (znama taktika)...
    V kazdom pripade uz je to tu!

Tetuska zistuje, ze nie sme v zozname pasazierov. Sebavedomy Tomco presvedcuje tetusku, ze ved mame letenku, pokial nas nevie najst v pocitaci.
    A tetuska s usmevom ukazuje na nasu vytlacenu letenku, kde velkym svieti 10 december 2017 a s humorom sa nas pyta "aky je dnes datum"?
    Ako sa to mohlo stat? Predstavujem si ako 10 decembra (den pred nasim odletom na dovolenku) sa po celom letisku v Phukete rozlieha nejaky "Last call" s nasimi menami...

Kym sa ona rehoce my sme v sekunde od stresu cely mokri. Uvedomujeme si totiz dosledky. Do zopar hodin musime byt v Bangkoku (cesta busom dva dni), odkial nam leti hlavny let do Viedne. A ked ten nestihneme to este len zacne zabava. Dnes nam koncia viza, letenka domov na poslednu chvilu bude drahsia ako cela nasa dovolenka...
    Vzhladom na to, ze v case objednavania leteniek bol velky problem letenku zohnat, rozmyslam v duchu, kolko je tak asi letov v rozmedzi max. 2 hodin do Bangkoku s volnymi miestami teraz na poslednu chvilu a kolko to asi moze stat... No tazka to rovnica.

Danku pasujeme za strazcu nasej batoziny a s Tomcom behame okamzite na priecinok leteckej spolocnosti Thai smile, kde nam tetuska oznamuje, ze nejake letenky pre troch ludi by sa este nasli. "Len" za 110 Eur na osobu - povodna letenka stala 30 Eur.

Brzdim Tomca, ktory uz od stresu pomaly taha kartu pripraveny zaplatit cokolvek, len aby sme sa dostali z tejto slamastiky.
    Navrhujem odskusat este ceny leteniek v inych aerolinkach. V strese behame po dalsich okienkach a na nasom oblubenom Bangkok air zistujeme, ze este maju 3 volne miesta, dokonca "len" za 64 Eur. Ma to len uplne malicky hacik. Lietadlo odletelo asi pred 10minutami a tetka v priecinku nas stale presviedca, ze ziaden problem. Neskor pochopime, ze v jej thajskej anglictine medzi slovickami 17:15 a 17:50 nie je vobec ziaden rozdiel. Dobra sprava je, ze lietadlo este neodletelo. Zla je, ze este sme nekupili letenky, nepresli checkin, nepresli zaverecnou kontrolou prirucnej batoziny a procesom nastupu a do odletu lietadla je necelych 25 minut.
    Ak ste leteli lietadlom, tak viete, ze niekedy uz nejakych 20min pred odletom moze byt problem dostat sa na palubu lietadla...
    Ubezpecujeme sa, ci to isto nebude problem a kupujeme 3x listok tzv. premium economy trieda. Najvyssia trieda v tomto type lietadla. Teda ak uz nic ine, poletime aspon o triedu vyssou triedou ako standardne. Uz si v duchu v predstavujem masazne sedadla prvej triedy, aj ked mi je jasne, ze toto su len naivne predstavy vyprodukovane v tomto strese.
    Letenky mame, rychlo cez pol letiska ku kontrole batoziny. V sekunde volim spravny rad a prejdem. Obzriem sa dozadu a vidim, ze Tomco zamrzol v rade. V strese vybaluje vsetku svoju elektroniku a ujko z kontroly ho ukludnuje, ze sa vobec nemusi plasit. Tomco mu odsekava, ze jeho lietadlo uz pomaly nastartovane.
    Ked konecne prejde kontrolu zistime, ze zamrzla Danka a jej znackova kabelka.
    Viac krat ju nechavaju prejst cez rentgen a vobec si neuvedomuju nas stres.
    Doslovne bezime po ulickach letiska a takmer na poslednu chvilu dobehneme k autobusu, ktory nas berie k lietadlu.

V lietadle z nas opadne stres, Danku chyti huronsky a neutichajuci smiech pocas celeho vzletu, az sa bojim, ze ho prerusia a nas vyhodia z lietadla. Prave sme si zaplatili a uzili adrenalinovy zazitok za 64eur na osobu.
    A to sme mohli mat este kolacky a pukance s dzusikom zadarmo vediet to skor, cim vlastne poletime.

Teraz je cas uzivat si "prvu" triedu. Ta sa v tomto lietadle sklada z prvych troch radov sedadiel. Dalej pokracuje druha trieda s totalne identickymi sedadlami.
    Utesujeme sa, ze dostaneme aspon daku buchtu naviac oproti tej "spodine" ;) v druhej triede, co sedi za nami. Nakoniec zistujeme, ze sme asi zaplatili viac za premium triedu a ta sa od tej druhej lisila jedine v tom, ze v tej nasej sedelo urevane indicke decko a zneprijemnovalo nam pocit, ze letime ako elita ;)

Aby toho nebolo dost na palube sa podavalo jedlo, ktore vsak Danka nezjedla vobec, kedze sa predtym najedla na letisku. Tomco bol na tom podobne a ja som to jediny spraskal, lebo na letisku som z bezpecnostnych dovodov (mozna hnacka) nejedol.
    Perlickou bol zemiakovotekvicovo neviem aky kolacik, ktory nikto z nas nedokazal dojest.
    Samozrejme moj aktualny stav po tom ako som spraskal to hlavne jedlo (stiplava ryba s ryzou) je, ze ma boli ma brucho... A navsteva WC sa asi stane nevyhnutnou...

P.S. Na akekolvek otazky v komentaroch tykajuce sa toho, kto tu letenku objednaval je zavedene informacne embargo ;)

Den odletu a dlhoprsty Milan

January 10, 2018 in Thailand ⋅ ⛅ 29 °C

Rano sa necitim najlepsie, tak podobne ako pred rokom v Krabi, vybavujeme predlzenie izby. Dobry cas na to, aby poniektori spolubyvajuci v cestovnej horucke 7x navstivili WCko.
    Az do 14tej balime, oddychujeme a preflakujeme den. Jedine Tomco stiha pozicat zlty bicykel a urobit si kratku turu po parku. Velmi rychlo sa vsak vracia. Predsa len bicykel bez prevodu, pre Tomca nizke sedadlo...

Kedze o 15tej ma prist taxik odhlasujeme sa z izby a dole v luxusnom saloniku v bielych kozenych sedackach cakame a na TV prepiname medzi roznymi thajskymi kanalmi az po wrestlingove zapasy, kohutie zapasy (dnes vynimocne nesli bycie zapasy) a rozne thajske telenovely.
    Miesto objednaneho auta pre 4och nas vyzdvihuje mikrobus (Van pre 10ludi), ktory mame cely len pre seba.
    Za necelu hodinku jazdy sa dostavame z mesta Phuket na letisko Phuket.

V ramci kontroly treba samozrejme vytiahnut vsetko z vrecak a nechat prejst cez detektor.
    Ja ako top truhlik dnesneho dna vytahujem z vrecka dialkove ovladanie od televizoru, ktory bol v hotelovom saloniku ;)
    Vyzera to komicky ked kazdy do kosika, ktory ma prejst detektorom polozi penazenku, mobil a podobne veci, ktore ma vo vreckach a ja tam polozim dialkovy ovladac od telky ;) a kedze ho nemam zbaleny v batozine, ale nosim ho pri sebe, musia v ostatnych hlavach vznikat otazky, co s tym ovladacom na letisku chcem tak dolezite robit, ze ho nosim pri sebe a na co ho vlastne mam.
    Najsmutnejsie je, ze aj ked nas to mrzi, uz nie je sposob ako ovladac vratit spat do hotela, takze poleti pekne s nami a 3 recepcne budu cele poobedie hladat, kde ten ovladac zmizol a ako vypnut telku... Samozrejme cela tato kradez bola neplanovana a kym som na letisku nezasiel do vrecka vobec som netusil, ze mam v nom ovladac a ani doteraz neviem ako som si ho podvedome privlastnil.
    Pokial ma niekto telku Panasonic mozeme mu teda az z Thajska dorucit uplne novucicko vyzerajuce dialkove vratane bonusu v podobe dvoch tuzkovych bateriek.
    P.S. Dialkove ma len europske symboly, ziadne thajske hakybaky, jednoducho vyhodna ponuka.

Plaz Paradise

January 9, 2018 in Thailand ⋅ ⛅ 27 °C

Rano mi je trochu lepsie, tak sa pred vsetkymi tvarim, ze mi je skvelo, lebo viem, ze len tak sa dostanem vonku.
    Tomco pre nas na posledny opalovaci den a na moje narodeniny vybral vylet na Paradise beach.

Najprv zajdeme do uliciek Patongu kupit este nejake somarinky. Cez den to vsak vobec nezije. Stastie vsak i tak stoji pri nas a nakup sa podari. A to vyjednavanie o cene to je top akcia tejto dovolenky. Podliezame aj nase predpokladane najnizsie mozne vyjednatelne ceny.

Stadial uz sup na Paradise beach.
    No a to uz bol trosku iny level ta plazicka. Je to totiz prva plaz v Thajsku, kde musime zaplatit za vstup (a nie malo) - okrem tych, co maju narodeniny (tym to plati sponzor Tomco)...
    Viac menej hned po vstupe zistujeme, ze ten poplatok i tak nic nezahrna, takze si mozeme ist pekne uzivat ako milionari a zaplatit si postel so slnecnikom na plazi, alebo lehatka. Aj ked mam dnes ako narodeninovy oslavenec uplne slobodnu volbu rozhadzovania Tomcovych penazi, pre pokoj jeho penazenky volim nizsi standard, lehatka so slnecnikom. Uzivam si vyhlad na malu plaz uzatvorenu v zatoke s velkymi oblymi kamenmi po okrajoch a v pozadi s velkou vyletnou lodou, kym sa ti dvaja clapkaju vo vode.
    Neskor na dorazenie atmosfery si objednavame obed rovno do postele (teda "lehatka") vo forme fajnej pizze (asi uz mame abtinencne priznaky po europskom jedle).
    Ked uz ma zacne teplo dorazat zbalime veci.

Cestou sa este pokusime kupit maly darcek, ktory si Nano zazelal a vobec to nie je sranda. No pekne nam to zakomplikoval. I tento projekt sa nakoniec podari i ked trochu inak ako sme zamyslali.

Tetuske z pozicovne vraciame motorky a vyzera byt stastna, ze sa tie motorky po 8-ich dnoch fakt vratili a ze na sebe nemaju ani skrabancek - no zda sa, ze vyssi level je uz iba nejaka upchata 12 prudovka v Bangkoku, ale to uz tuto dovolenku nebudeme skusat...

P.S. Urcite mi je lepsie, ale extra zdravo sa necitim a pridali sa dalsie priznaky.
    Tie pred zvyskom tajim, lebo by sa na mna hned vrhli so svojimi lekarnickami...

Panwa beach by Tomco

January 8, 2018 in Thailand ⋅ ⛅ 25 °C

Kedze nas hlavny pisatel nie je schopny dnes poriadne pisat, musel som prevziat tuto zodpovednost ja (Tomco). Dnesok ako obycajne ranajky, ktore nam uz pomaly zacinaju liezt krkom, nakolko si dame vzdy to iste (volske oko, mini parky, sunka, hranolky, rizoto, nejaka ta zeleninka, toastovy chlieb s dzemom a dzus, plus nejake to ovocie). Nasledne sme sli dospat a oddychnut si a ako som tak pozeral pocasie a tak mojou vizualnou kontrolou na zaklade kurzu meteorologie som potvrdil, ze o cca stvrtej zacne prsat. Odisli sme teda na plaz o pol hodinu skorej. O 11:30 cca. Odisli by sme aj skor, ale samozrejme, tak ako minuly rok sa mi vo vaku vyliala voda a musel som vsetky svoje doklady a peniaze susit, tak sa mi teraz vo vaku otvoril krem na opalovanie, ktory som uz niekolko dni hladal. Pas a medzinarodny vodicak si to odniesli, nastastie su stale pouzitelne. No vak je dost od kremu. Zbalil som sa teda do igelitky ako spravny gadzo na dovolenke.

Cesta na novu plaz PANWA nam trvala necelu pol hodinku, ale finalne hladanie este zabralo mozno 10 minut. Nakoniec sme nasli nejaky pristup ku plazi kde nam ujko povedal, ze mozeme tam zaparkovat a ze plaz je hned tu blizko. Potom nas hned volal nech sa pozrieme na jeho Farmu peral. On totiz pstuje musle a v nich su perly, Jeho asi manzelka potom z toho vyraba rozne nahrdelniky a podobne, ktore predava. Cize nas nalakal rovno do obchodu aj s malou exkurziou. Bolo vidiet, ze ujka to bavi a so zanietenim nam rozpraval ako to tam pestuju. Zial, chudobni slovaci (Milan s Dankou uz nemaju ziadne peniaze a ja som aktualne jak banka), nic sme nekupili a sli na plaz. Plaz velmi pekna, trosku mimo od vsetkych, ale asi 3 ubytovacie rezorty tam boli. Jeden vyzeral ako terasovite domceky, co sme zhodnotili, ze uplne hore by sme teda byvat nechceli, az kym sme nevideli ako ludia hore chodia. Rezort mal vlastnu zubackovu lanovku. Pre info, apartman pre dvoch v tom rezorte stoji po zlave 289 eur na noc. Zlavnene z cca 899. No nekup to. Rozlozili sme sa pri nejakych dvoch rusoch pod palmou, ktora ako Milan neskor poznamenal, ”ta palma nejak rychlo chodi”. Vzdy sme sa museli presuvat pod jej tien. Voda mala krasnych 30 stupnov. Zaparkovane plachetnicky dotvarali atmosferu plaze. Tu sa mi naozaj pacilo. Nuz o pol tretej odchadzame do Hotela nakolko je nam teplo, mne treba na zachod (ziadne po blizku) a Milan uz nejako nevladze.

V hoteli zistujeme, ze Milan ma teplotu. Danka prebera rolu doktora, ordinuje liecbu ale milan sa neda. Meriame teplotu a zistujeme ci stupa a ci klesa. Davam mu rusko aby nenakazil ostatnych a odchadzame s Dankou mu kupit veceru. Konecne to robime ako pravi thajci. Polievka v sacku, druhe jedlo v papieri :) Neskor Milan dostava hnacku a uz nastupujem s Carbofit-om s podmienkou, ze az sa to zopakuje, tak si da. Suhlasil.

Na teraz sa lucim a zajtra rano snad budeme vsetci zdravi.

Plaz Panwa a chory Milan

January 8, 2018 in Thailand ⋅ ⛅ 25 °C

Dnes sme si nasli malu plazicku na myse Panwa, kde sme sa rozlozili rovno pod rezort, kde najdrahsie izby stali bez zlavy okolo 800Eur za noc. Rezort sa rozkladal v kopci a medzi jednotlivymi apartmanmi chodila vlastna zubacka.
    Pred rezortom sa poziciavali otvorene bezkylove plachetnice a trimaran, ale cena okolo 80Eur za osobu bola dostatocne velka na to, aby sme nepodlahli.

Tiez sme sa zastavili na farme, kde vyrabaju perly (pestuju musle, ktore vyrobia perlu) a prezreli sme si ako to funguje.

Po tom ma vsak chytila nejaka riadna slabost, tak ma spoludovolenkovnici odpratali do izby. Tu teraz musim poslusne lezat s ruskom na ustach a v pravidelnych intervaloch merat teplotu.
    Keby bolo po Danke, ale este mam nejake sily branit sa, tak uz mam v sebe aj sacok liekov. Kazdu chvilu tu chodi s novymi diagnozami na zaklade mojich priznakov a ordinuje mi nove lieky.
    No nic blizi sa cas odletu, bola by to nuda, keby sa zas daco neudialo ;)

Vecerne trhy a vysnivana kabelka

January 7, 2018 in Thailand ⋅ ⛅ 25 °C

Po az 2h oddychu vyrazame smer vecerne trhy. Tym, ze je dnes nedela funguju aj vikendove trhy a to netreba zmeskat.
    Prvy vikendovy trh plny na prasknutie. Doslovne sa predierame pomedzi ludi. Vsade kopa jedla, suvenirov, ale aj poulicni umelci, hudba...
    Ked sa presunieme na druhy, sme uz fyzicky mimo. Teda len ja s Tomcom. Danka, ktora uz snad piaty den kriva na jednu nohu, lebo ju ma tak pretazenu, vzdy zahadne ked ideme na trh prestane krivat a vojde do nej kopa energie. Ked zisti, ze tento trh je okrem ineho o "znackovych" kabelkach, zrazu ma energie viac ako dost.
    Hned na zaciatku trhu kvalitne zjedna cenu na kabelku znacky Prada a ked sa kupa vydari to ju riadne nadopuje a len srsi energiou.
    Bohuzial trh je tak velky, ze sa na nom daju stravit hodiny a my uz ledva od unavy chodime, takze krotime Dankine nakupne vasne a ideme pekne domov spat...
    A hlavne uz mozeme ist domov (myslim na Slovensko), lebo Danka posledne dni stale hucala o tom, ze este nema kabelku kupenu ;) a bez nej by sme sa na SK s kludom v dusi vratit nemohli ;)

P.S. Na foto cierny hamburger (dako s uhlim to robili); nakrajane mango v tvare kvetu; deti malujuce na trhu (za 3 eura sa kupila nieco ako omalovanka predpripravena na platne a clovek si to mohol vyfarbit a zobrat cely obraz); v pozadi hlavnej fotky v strede trhu pomedzi roznych predajcov jedla kadernik striha zakaznicku, v pozadi tiez vidno, ze stare mesto je postavene v portugalsko-cinskom style, co je tu uplne unikatne, Thajci a cinania su z tych domcekov uplne paf, pre nas europanov to nie je az taka superrarita

Nakupne centra, vyhliadka a chram

January 7, 2018 in Thailand ⋅ ⛅ 25 °C

Kedze Danka stale nema kupenu kabelku, absolvujeme dnes poldennu turu po nakupnych centrach. Myslim, ze su na vyssej urovni ako tie nase, ale plne znackovych produktov, ktore nie su o nic lacnejsie ako u nas.
    Poprechodime nie len centra tipu Optima Kosice, ale aj nieco co bola skrizena Kika (nabytok) a Hornbach a i tak nic extra nekupime.

Potom sa este vyskrabeme na nejaky vyhliadkovy kopec, z ktoreho vidno prave mesto Phuket (teda cast, kde byvame) a stadial este pokracujeme do zaujimaveho chramu.
    Po tretej sa vsak spusti mensi dazd, tak konecne zopar dni pred koncom mesacnej dovolenky mame dovod trochu si oddychnut.

P.s. Na jednej z foto jedno z parkovisk motoriek pred obchodnym centrom - no a skuste z toho vyjst vonku...

Chillva market

January 6, 2018 in Thailand ⋅ ⛅ 27 °C

Vecer este objavujeme velky nocny mestsky trh ladeny viac pre turistov. Kopa jedla, oblecenia a dalsich somarin. Zas kupujeme nejaky thajsky dezert vo forme, aku sme predtym nikdy nevideli a dorazam to nanukom zmrazenym zo zelenej Fanty (zajtra skusam Sprite). Cele je to doladene centralnym podiom kde Thajci spievaju najnovsie svetove hity.

Zaujme nas tiez cast pre deti. Da sa tu napr. pozicat detsky bager na dialkove ovladanie za pol eura na 5 minut a bagrom sa moze chodit po ploche a hrabat si z nej k sebe nejake malickosti. Vsetko, co sa stihne nahrabat si clovek moze nechat. Moze sa toto oplatit? S Tomcom o tom z recesie vazne uvazujeme, ze sa zahrame s bagrom, ale kedze su tam same male deti, tak sa nakoniec krotime.

P.S. Tomco ako veduca motorka dnes mal zas svoj den. Zopar krat drzo v 4 prudovke, ci 6 prudovke odbocuje na cervenu (tak, ze krizuje auta v protismere) a my to za nim niekedy ledva stihame a niekedy radsej cakame, co je lepsia volba ako nechat sa prevalcovat.
    Najlepsie na tom je, ze on to ani nerobi naschval. On sa proste prisposobil thajskemu stylu jazdenia a mysickami sa prebija kde sa da. A ze prave niekde svieti nejaka cervena to tu sikovneho motocyklistu netrapi.

Vsimli ste si tie tricka na fotke? 1864 zakrut...