Nepál 2018

Currently traveling
  • 2,061days

Den 21 - letíme dom

September 28, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 32 °C

Letíme domů.... vstáváme před šestou hodinou. V 6:15 nás nabírá taxi za 500R a frčíme na letiště. Cesta je hladká a řidič příjemný. Měníme ještem pár dolarů, včera už bylo všude zavřeno a tak jsme měli smůlu. Tím, že se opozdil bus o cca 4 hodiny jsme si vlastně pořádně poslední večer neužili. Vyčerpaní jsme balili a pak padli za vlast jak se říká :D

Letiště mají v KTM malé, ale příjemné. U check-inu si můžete koupit kávu za 250R, kokosové sušenky na 100R, tak snídáme. Odbavení bylo rychlé. Zabalená zavazadla ve folii (500R/ks) vypadala menší než když sem jela :D z mých 20kg je 19,5kg :D evidentně Matějova bunda a polštář vážili přesně takhle :D. Vlastík má 12 kg a měl 11 kg, trochu se ty váhy rozložily jinak, ale i tak jsme na tom dobře a dost stejně a to vezeme dárečky. Každý máme mít 30 kg, tak je to fajn. Jsme skromní 😀 příště tam přidám ještě pohory 👟👠.

Pri kontrole jsme rozděleny na muže a ženy, kontrola probíhá odděleně a ještě vám při kontrole dají do boarding pasu razítko o kontrole. Na kazdem vstupu, uz od zacatku vstupu na letiste chteji videt kam letite a kontroluji letenky či informace o letenkách. Komtrolují nejen tašky, ale prohmatávají i vás. Na displeji o odletech mají lety za celý den až do 02:10 ráno, jak praktické, když letíte v 9:40 ráno a čekáte než se to celé projde :)

Nasedáme na let směr Dubai, letíme s Flydubi Boeing 737-800, sedíme na konci letadla u okénka a máme celou sedačku pro sebe. Paráda. Čeká nás 4 hodinový let, zásobeni sušenkami a vodou jsme připraveni. Asi dostaneme i něco k snědku, tak snad to bude lepší jak na cestě sem. Vyrážíme na čas. Vlasta má Flydubai jak evropské Ryanair 😂. Jen s tím rozdílem, že když letíte s Emiratama, tak dostanete jídlo. Zbytek má smůlu a 4,5 hodiny je o hladu a bez pití. Dostáváme bramboru plněnou květákem, brokolicí a sýrem, k tomu dvě bramborové placky s kukuřicí, žampiony a rajčatovo paprikovou směs. Chutná to fakt dobře. O proti minulé zkušenosti, kdy se to vůbec nedalo jíst je to příjemná změna. Nejaou tu obrazovky a tak si čteme, doplňujeme informace do příspěvků, ale spát se nám nechce. Přilétáme do Dubaje ve 12:30 místního času (9:51 ČR) čeká nás přestup na terminál 1. Máme na to 3 hodiny, ale přestup z terminálu 3 je poměrně dlouhý, tak to vyjde akorát.

Na letišti obcházíme obchůdky a vytvářím nátlak, mám hlad. Nakonec jíme v ROOTS něco jako KFC. Drahota, ale ňamka. Hranolky jsou hrozně tenoučké a maso čouhá přes celý burger. No kam se fast foody u nás hrabou.

Další nádhera co nás dopraví do rodné hroudy je boeing 777-300ER, letadlo je dost prázdné a tak se cestující postupně rozesazují po volných místech. Cesta s emiráty je příjemná, koukáme na filmy, popíjime akorát mne se od Dubaje nedaří, stihla jsem ztratit průvodce, rozlít ďzus do kapsy sedačky a polít nás červeným vínem, turbulence za to nemohli :/ cesta trvá 5,5 hodiny a hlavním pilotem je Slovák. K jídlu dostáváme stroghanow se zelninou a těstovinami, mangovou pěnu, zeleninový salatek a housku. Prostě pohoda v oblacích.

Přistáváme v 19:45, teplota venku 12C, hruza, moc se nám do toho teda nechce. Jsme vyhřátl a tak to bude asi těžší si zvykat. Zlatý Thorong La Pass 😀.

Poznatky z Nepálu

September 28, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 30 °C

- jezdí se zde opačně na levé straně
    - jsou tu milí lidé (pár jich bylo otravných, sle jinak ve směs přátelští)
    - hlavním jídlem je dahl bath takiki (rýže a čočková polévka, bramborová směr, jogurt a pak ruzne dalsi přísady)
    - mají tu jedny z nejvyšších hor světa - Anapurna (Anapurna komplex), Everest
    - cestování je dlouhé a úsek 50 km může trvat i 3 hodiny, když je špatné počasí i někdy déle
    - nepálské jméno mám Durga (což je hinduistická bohyně hor)
    - cesta jeepy - zazitek, ktery asi jen tak člověk nezopakuje, ale stojí za to, někdy stojíte na samém okraji krajnice a pod vámi propast i 1km.
    - mají tu celkem dost (živých) psů, čím jsme výš, tím lépe vypadají - mají kvalitnější srst a vypadají najedení :D
    - rostou jim tu jablka na stromech ve 3000tisic nad mořem a jsou chuťově moc dobré
    - na trek je dobré vzit si samolepky a na guethousech zanechat po sobě stopu
    - v horách nejde žádná síť, místy chytíte občas E, což má své výhody
    - světlem se šetří, takže v noci fungujete po baterkách a svíti se jen v hlavní místnosti na čajovnách (viz. více o Nepálu)
    - jídlo se začíná vařit až když přijdete do restaurace, takže ho máte čerstvé, ale o to déle to někdy trvá, záleží jak početná skupina dorazí
    - v Pokhaře (i v dalšich městech, ale tady, jsme si toho všimli nejvíce) mají na menu ceny bez dýška/servisu (10%) a daně (13%), takže si finální cenu musíte dopočítat a je mnohdy vyšší než původní a asi byste si to as za tu cenu nedali
    - jidlo začínaji pripravovat od začátku, to znamená, že když si objednáte, hledají suroviny a někdy si je musí prostě dojit koupit. Příprava tak někdy trvá i hodinu.
    - záchody májí převážně tureckého stylu, což jsme v horách ocenili, toaletní papír po použití neházejí do záchoda, ale vedle a to i v případě použití při klasickém evropském záchodě.
    - u záchodu mají jako ve většině asijských zemí sprchu na opláchnutí, což schvalujeme a líbí se nám to
    - rozdílný čas Indie a Nepál je o 15 minut
    - docela dobře a spolehlivě zde funguje whatsapp
    - cesty autobusem jsou dle map cca hodinu, nepálsky je to tak 3 hodiny
    - tráva jim tu roste na některých místech jako plevel a dorůstá i výšky jako keře

Nepál - základní informace

September 28, 2018 in India ⋅ ☀️ 26 °C

Hlavní město: Kathmandu
    Další velká města: Pokhara
    Měna: nepálská rupie (NPR) cca 5 Kč českých
    Jazyk: nepálština
    Víza: turistická víza jsou k dispozici po příletu a cena pro nás ke 40$ na 30 dní, tzn. cca 800 Kč/osoba
    Čas: je zde 5:45 vůči ČR (v Indii je oproti ČR 5:30, tzn. rozdíl mezi těmito zeměmi je 15 minut, Nepál nemá letní čas)
    Hlavní sezona: říjen - listopad
    Telefon: Nepal Telecom či Ncell
    Počet obyvatel na km2: 30 lidí
    Náboženství: 81% hinduisté, 9%budhisté, 4% muslimové, 3% kiráti a 3% zbytek.
    Obyvatelstvo (2014): 31 mil. obyvatel a každoročně se o 1,2% zvyšuje.
    Rozloha: 147 181 km2 - vnitrozemský pruh země, 800km dlouhý, 200km široký. Nejnižší bod 70 m.n.m./ nejvyšší Everest 8850m.
    Střední déla života: 67 let
    Gramotnost dospělých: 57% (překvapilo mne, zme i starší docela dobře mluví anglicky, hlavně v turistických oblastech)
    HDP: 730 USD na hlavu
    Průměrný věk: 23 let

Zakladatel Nepálu Prithví Nárájan Šáh popisoval Nepál jako “jam mezi dvěma balvany” - konkrétně mezi Indií a Čínou - tato metafora je platná geologicky i historicky.

Nepálská vlajk se nepodobá žádné jiné. Tvoří ji dva překrývající se trojůhelníky na nichž se bílý měsíc a bílé slunce s dvanácti paprsky (první mytičtí králové Nepálu prý byli potomky Slunce a Měsíce).

První auta se do údolí KTM dostala v rozebraném stavu na zádech nosičů, v té době ještě v království nebyly žádné silnice ani benzin. Jedno z prvních auto - starý hudson - je k vidění v muzeu v KTM.

O Nepálu se říká, že svůj název odvozuje od Nepa, teda jména nevárského království v údolí KTM. Výraz Nepa je odvozen od jména mytického hinduistického mudrce jménem Ne, který kdysi v údolí žil.

20.11.2015 byla po letech dohadování byla schválena nová ústava Nepálu, která zemi definuje jako Nepálskou Federativní demokratickou republiku.

Po zrušení monarchie (trvala 240let) v roce 2008 byla králova tvář odstraněba z bankovek v hodnotě 10 NPR, z názvu státních aerolinií zmizelo slovo “královské”, stejně jako z názvu parků a královy narozeniny nahradil státní svátek.

NPR bankovky mají hodnoty 1,2, 5,10,20,100,500 a 1000 rupií. Od roku 2008 je na všech bankovkách Everest.

Namasté je v Nepálu univerzální pozdrav, doprovázený sepnutím rukou na úrovni srdce jako při motlitbě 🙏. Pro projevení větší úcty lze použít pozdrav namaskar.

Z nepálského jména se dozvíte mnoho o jehoosobnosti, často i o jeho kastě, zaměstnání, etnické kultuře či o místě kde žije. Příjmení Kami je nepálským ekvivalentem příjmení Novák.

Starší lidé jsou respektovanými příslušníky komunity a jejich děti se o ně starají. Staří je doba pro relaxaci, mozlitbj a meditaci. Mrtví se obvykle spalují a pozůstalí synové si oholí hlavy a po celý následující rok nosí bílý oděv.

Nepál je převážně venkovský a chudý - 83% obyvatel žije na venkově. Farmaření je stále hlavním a významným faktorem v životě mnoha lidí jsou dluhy.

Ženy mají v Nepálu těžký život, úmrtnost žen je vyšší než úmrtnost mužu, ženy jsou častěji negramotné a pracují déle a tvrdějo než muži. Skutečné postavení ve společnosti získávají tehdy, když svému muži dají syna. Mít dítě je tu důležité, pokud ani po 10 letech, vezme si muž druhou ženu.

V horách dalekého západu se v průběhu let vyvinul systém polyandrie (jedna žena si vezme dva bratry) jako reakce na omezené množství půdy i kvůli každoročnímu obchodování a cestám, které vyžadují, aby muž na celé měsíce opustil rodinu. V odlehlých tibetských komunitách se tento systém pořád využívá.

Tradiční předsudky proto dcerám se zrdcadlí i v hormkém nepálském přísloví: Vychovávat dívku je jako zalévat sousedovu zahradu.

Asi 64% rozlohy je hornatých. Plochá krajina terají je pouhých 17% celkové rozlohy Nepálu, ale polovinu populace a 70% zemědělské půdy.

Nepál je tak hornatá země, že nepálština má dva různé výrazy pro strmý - ukálo (strmě do kopce) a orálo (strmě z kopce).

Nepálci dělí rok na 6 období - basant (jaro), grisma (vedro před monzunem), barkha (monzun), šarad (po monzunu), hemanta (podzim), šít (zima)

Trek - Annapurna Circut

September 28, 2018 in India ⋅ ☀️ 26 °C

Tento trek patří k nejoblíbenějším trekingovým trasám v Nepálu, na kterých zažijete větší kulturní rozmanitost a větší poci putování odněkud někam než při cestě do základních táborů a kde vás čekají nádherné výhledy na velehory. Trasa vede údolím Marsyangdi k nádherným horským výhledům, vysokým jezerům, vyhlídkám na ledovcích a budhistickým poutním místům v okolí Manangu, aby nakonec překročila horský průsmyk Thorong La ležící ve výsce 5416m a skončila v Jomsomu. Někde se začiná budovat silnice. Přesto se jedná o jeden z nejvyhlášenější trek na světě.

Slovo trek pochází z jazyka Burů (afrikánština, použivají ji nizozemští usedlíci v Jižní Africe) a znamená dlouhou a náročnou cestu. Kořen slova je nizozemské “trekken” což je tahat nebo táhnout.

Himaláj
    Jedna třetina celkové délky Himálaje leží na území Nepálu a země si činí nároky na 10 ze 14 nejvyšších hor světa. Nepál leží v téměř stejné nadmořské výšce jako Kanárské ostrovy a často tu prší, takže hory jsou pokryté do výšky 3500 až 4000m. Lidé žijí do 2700m. Himaláj není jednolitá stěna vrcholů, pohoří se dělí do skupin zasněžených masivů (himál), oddělených ledovci a řekami, vytékající z Tibetské plošiny. Sanskrtský výraz Himálaja znamená příbytek nebo domov (álaja) sněhu (himál).

Temný den Nepálu

September 27, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 22 °C

V 11.56 hodin, 25.4.2015 postihlo Nepál silné zeměstřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály.

Dopoledne 25.4.2015 přineslo do centrální oblasti Nepálu zkázu, tisíce budov se zřítily při prvním otřesu i otřesech následných. Více jak 8500 lidí přišlo o život a mnoho dalších o střechu nad hlavou. Otřesy probíhaly dál a další velký otřes proběhl 12.5.2015, kdy přisly o život další stovky lidí. V okolí epicentra v oblasti Gorkha v Kathmándském údolí byly zničeny celé vesnice a stovky staré monumenty. Následky byly katastrofální a turismus je jedním z nejdůležitějším příjmem.

Sčítání škod
    Přestože patří zemětřesení k největším katastrofám, je třeba si uvědomit, že postižené oblasti jsou jasně ohraničené. KTM a další města v údolí byla poškozena vážně, pouze malé škody však vznikly v oblastech Pokhary či Annapuren a jen střední oblasti zasáhlyoblast terají či západní a východní Nepál. Je třeba si uvědomit, že zkáza nebyla naprostá, a to i navzdory zprávám z médií, např. z náměstí Darbár v KTM. Ačkoliv se desítky historických chrámů, paláců a památek proměnilo v hromadu sutin, mnoho dalších přežilo bez poškození.

Najednou si všichni cestovatelé kladli otázku, ne kam jinam než do Nepálu, ale kdy bude možné se do Nepálu vrátit. Vláda prosila, aby se cestovatelé nevraceli příliš brzy, bylo zde mnoho práce a nikdo nechtěl plýtvat cennými zdroji a překážet při zachraných pracích. V dnešní době už dochází k tomu, že je na cestovatele apelováno, aby se vraceli zpět do této země a utráceli zde peníze, díky kterým bude probíhat obnova Nepálu.

Ztraceno bylo mnohé, Nepál je však stále beze všech pochybností Nepálem. Historická města v údolí KTM jsou stále plná ukázek středověké architektury a úpatí Himaláje stále zbodí kamenné vesničky a křižují dobře udežované trekingové trasy.

Den 19 - Chitwan - den druhý

September 26, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 31 °C

Volnější den začal vstáváním až v půl deváté, část už vyrazila půjčit si motorku, kluci vyrazili pro kola a my si s holkama daly dobrou snidani - palačinky s ovocem. Mňamka :) pak jsme chtěly jít do bazénu, ale úplně to neklaplo. Dala jsem si oraz a pak vyrazila za holkama na oběd. Daly jsme si vege burger a sandwich se sýrem a rajčaty.
    Po obědě jsem vyrazila na kapučíno a čekat na zbytek. Byl to dost volný den :D když dorazili kolisti a motorkáři, tak jsme dali všichni kávičku a pak měl dorazit náš kamarád Čabi, tak jsme si vyzkoušeli asijský způsob jízdy ve čtyřech na skůtru, byla to sranda a místní se taky smáli 😀.

Večer jsme seděli u řeky na pláži, pili pivko a bavili se. Pak jsme se přesunuli do místní restaurace na dlabanec a bylo to teda moc dobroučký. Pak už jsme se přesunuli na hotel a byli jsme docela unavení, tak jsme šli spát. Vstávačka na 6, abychom se přesunuli do Kathmandů.

Den 18 - Chitwan - den první

September 26, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 31 °C

Další den ráno vstáváme v 5:30, abychom byli v 6 u našeho průvodce džunglí. Včas tam sice jsme, ale je problém s lístky. Prý vykradli kancelář a teď to řeší policie. Tak čekáme, prý si máme zatím dát čaj. Pijeme a pořád nic, tak že nás vezmou na procházku kolem řeky, po hodině a půl čekání a procházky nic. Máme si dát snídani, tak trpchu rezignujeme, vypadá to jak obchodní trik a tak mizíme k nám na hotel na snídani. Její příprava trvá hodinu, klasika :D pulku surovin jedou nakoupit tak se to protáhne.

Pak už konečně frčíme do džungle jeepem. Je to sranda, 2,5 hodiny brázdíme cesty a hledáme obyvatele. Podaří se nám vidět (dva typy) 🦌,🦏,🐊,🐕 (liška) a spoustu ptáků. Bylo to fajn. I to pěkně kolébalo a to vedeo nás nějak unavuje. Po projíždce jsme frčeli na oběd, zase k nám na hotel, už jsme měli představu jak vaří tak byla volba jasná. A po obídku jsme dali trochu odpočinek a v 15 hodin šup na lodičky. Hned jak jsme přišli k vodě jsme viděli 🐊, což nás trochu znepokojilo a do loděk, které vypadaly, že je vytesali z klády a moc toho nevydrží se nám nechtělo 😂, ale jsme odvážní a tak jsme vypluli vstříct novému dobrodružství. Cesta hezky plynula a potkali jsme zase pár ptáků, viděli koupat se krávy a dalšího 🐊.

Po přibližně 40ti minutách jsme byli u cíle. Rozdělili jsme se na 2 menší skupiny a vyrazili s průvodci po džungly. Oblečeni složené z kraťasů, tílek a sandálí sice tedy tmavé barvy, ale i tak, nebylo úplně vhodné, průvodci to zjistili taky až celkem pozdě (ale u nepálců se není čemu divit 😀). Ale nedalo se nic dělat a vydali jsme se na cestu.

Drali jsme se křovím a trávou a ano, dlouhé kalhoty, dlouhé triko a klobouk by se hodil. Skupina má vždy 2 průvodce - seniora, co má licenci provázet a juniora, co se zaucuje. U nasi skupinky ro vypadalo, že jsou oba zkušení dost. Což nás uklidňovalo :D vlastně celkem se šlo v pohodě. Člověk si moc neuvědomoval nástrahy džungle. Ani po tom co nám dali přednášku, jak se chovat v případě potřeby a vyjmenovali nám 8 druhů nejnebezpečnějších zvířat zde. Až do chvíle, kdy se něco šustlo v křoví a viděli jsme tmavý flek vypadající jak gorila, byl to medvěd viz obrázek, který jsme našli až potom, ale i tak jsme měli docela dost strach. Druhá skupina nám to pak nevěřila, ale my už jsme byli ostražitější a je pravda, že nás to poznamenalo :D když jsme odcházeli z jedné vyhlídkové věže a napravo u řeky měli krokodýla, který už tam byl na cestě na vež, tak se najednou někdo otočil a křičel běžte, bežte a rychle, nevěděli jsme proč, ale měli strach a tak frčeli na věž, schody brali po dvou a skoro se ušlapali. Ve finále jsme zjistili, že to byl planý poplach, akorát někdo z věže nás volal, že jsou vidět nosorožci. Stala se z toho pak večer vtipná historka. Od věže už nás čekala jen krátká cesta k řece, kde nás převezla lodička a hura se dat do kupy po výletě a na večeři a pivo, bylo třeba to spláchnout.

Na večeři jsme šli do krámku vedle od obchodu, kde nám dělali prohlídku po okolí. Všichni jsme si dali véču složenou z momo knedlíčků, čínské polévky, spring rolls a smažených nudlí. Byl to veselý večer a s místními jsme se dobře pobavili. Byla jsem překvapená, že dobře umí anglicky a i starší lidé. Asi už je to turistické místo, tak je to třeba. Ve 22 hodin nás poprosili, abychom se přesunuli, že se nesmi moc juchařit, protože vedle jsou vojáci a armádní objekt. Čekal nás volnější den, tak jsme jěstě poseděli na zahradě u ubytování a pak postupnem a pomalu do hajan.

Den 17 - směr Chitwan

September 26, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 31 °C

Ráno jsme trochu se zpozděníčkem, hůř se nám vstávalo vyrazili směr bus do Chitwanu - Sauhary. U snídaně jsme se ještě pozdravili s pár odjíždejícími směr ČR :) Obchodník, co nám prodal lístky nás dobrovodil až skoro na konec kolony autobusů, mohlo jich tam být tak 15. Po přibližně 3 hodinách na dlouhém popojíždení v koloně na jediné cestě směr KTM jsme měli zastávku. 10 minut - vyčůrat, koupit njakou menší sváču a pokračujeme dál směr dobrodružství. Po dalších hodinách zastavujeme u většího odpočivadla a máme 25 minut pauzu na oběd. Vypadá to tam celkem slušně, jak nějaký horší motorest v ČR.

Krajina a cesta se pomalu mění a dorážíme do teplých krajin, je sice tak 30 stupnů, ale pocitově snad padesát :D jsme v jungle oblasti, vlhkost vysoká a my začínáme vypadat, jak když jsme vylezli právě ze sprchy 🚿. Po příjezdu na autobusové nádraží se na nás sesypou místní nahaněči na hotely. Jednoho teda zkusíme, už nás cpe do auta a přiběhne známý našeho jednoho průvodce Čabiho. Tak jedeme obhlídnout možnosti a končíme u kamaráda průvodce. Dostáváme celkem pěkné bungalovi a noc za 140 Kč. Dáme u nich rovnou jídlo a jsme překvapeni, je dobré a je toho dost. Jako pozornost hotelu dostáváme obhlídku okolí se západem slunce. Tak vyrážíme na cestu.

Potkáváme místního nosorožce🦏, který krouží okolím a lidí se vůbec nebojí a jede si to své. Přecházíme do části národního parku, tak potkáváme farmu slonů, které tam má vláda. A vlastně většinou pak na cestách ve měsťe vidíme pár slonů, zda jsou z farmy přesně nevíme, ale je to zajímavý pohled 🐘.

Procházka džunglí je fajn, jen jsme si nevzali úplně vhodné oblečení :D nějak nalm to vůbec prostě nedošlo. No nevadí. Večer domlouváme program na další den a bude to výprava do džungle a hned na několik způsobů. Celkem nás to vyjde na 600, z toho je tak půlka za permanentku na vstup.

Pak už jen rychlá véča a spánek, vstáváme zase kolem 5:30, abychom vyrazili co nejdřív.

Den 20 - směr Kathmandu a last night

September 26, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 30 °C

Ráno budík nemilosrdně zazvonil v 6 hodin, rychle dobalit, nasnídat (předem objednaná snídaně, aby byla včas 😀), všichni jsme měli omeletu a toustík s máslem a medem (med mají připravený s rozpuštěným máslem, ale je tam víc medu než co jsme zvyklí z tábora 😀, to je dost opak a navíc s Ramou). Pak už jsme frčeli na autobusouvou stanici. Dorazili jsme tam brzy, týpek z hotelu sice tvrdil, že jedeme brzy, ale na lístku bylo 7:00, a my měli docela strach jak to je. Přeci jen jsme zvyklý, že většinou čas na lístku je odjezd. Jelo to až v 8:00, tak jsme čekali asi 45minut 😀 a zatím si tam hráli s kozou, která byla dost zvědavá a líbily se jí naše batohy. Chvilku nás otravoval i místní kupec, co prodával něco mezi houslemi a mini basou. No každopádně stres. Cesta před námi měla trvat maximálně 7 hodin, takže dojezd tak v 15:00. Cesta je směr KTM klidnějsí a moc to nehoupe. A my se těšíme na poslední večer a vymýšlíme co budeme dělat.

Ale cesta trvá déle, před KTM to stojí a najednou až tak, že jsme stáli asi 40 minut na místě a trávili dost času venku. A chcílemu jsme si už mysleli, že jedeme rovnou na letiště. Takže po cca 11,5 hodinách jsme dorazili do cíle. Dokonce jsme potkali asi dvě auta značky Škoda :) A když se to tak vezme z hotelu jsme razili v 7:00 ráno, takže je to už 12,5 hodiny na cestě. Poslední noc v Kathmandu začíná a my pořád v buse, bez nového hotelu k ubytování a dost máme hlad.

Posilam jeste ukázku dnešního oběda, jeste k tomu bylo pár sušenek a jinak nic, tak máme hladíky a těšíme se na večeři :)

Dorážíme pozdě, kolem 19 hodiny. Poslední nákupy vůbec nestíháme, protože než se najíme a ubytujeme je 21:30 a to půlka obchodů a směnárna zavřely, což nás mrzí, ale nedá se svítit. Frčíme dotáhnout poslední resty a to hlavně zabalit a nachystat se na další den. Je skoro 11 a úplně kaput uleháme ať naspíme před odletem aspoň chvilku.

Kathmandu life

September 23, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 27 °C

Ráno vyspáváme až do 9 hodin. Dostali jsme lepší pokoj než minule a tak si užíváme každý svou velkou lóži :D snídaně je formou rautu a vybrat si můžete od sladkého po slané tradiční nepálské. Celý den máme volno na nákupy suvenýrů a odpočinek. Procházíme město, kupujeme koření a nějaké další věcičky do Čech.

Na oběd vyrážíme na tradiční momo. Je moc dobré a 10 kousků stojí v přepočtu jen 20Kč. Pak se jdeme podívat na náměstí, které bylo zasaženo zemětřesením v roce 2015 a část starých chrámů popadala nebo jsou rozlomeny a musí být poddpředny. Poté už frčíme na hotel připravit se na slávu.

V 17 hodin odchazime do společenské místnosti a dostáváme zde certifikáty a šaly a končí naše letní škola. Je to smutné loučeni, zvykly jsme si na sebe a naše denní rituály a bude to fuč. Budou chybět i nepálci Radju, Rupak, Saran, Čabi, kteří se o nás skvěle (s nepálským timemanagementem) starali :)

Zítra část z nás pokračuje směr Chitwan (místní safari). Vstáváme v 6:00, takže dobrou noc :*