SriMal

February 2016
A 17-day adventure by Katalin Read more

The beach

February 26, 2016, Laccadive Sea ⋅ ☀️ 32 °C

Nehéz az élet :-)! ... Ma azért ledöbbentem. Csak álltam a parton, lábam a vízben, és nehezen hittem a szememnek. Engem lenyugoz ez a szinvilag, pedig evekkel ezelott nem szerettem a keket. Aztan osszeszedtem minden eromet es megmartoztam a türkisz-vízben. Hadd ne mondjam, csodalatosan selymes es oleloen meleg a tenger errefelé... Ami a Maldivot illeti, fontos megjegyezni, hogy par evvel ezelottig csak resort szallodakban lehetett megszallni, viszont 2009 utan engedelyeztek, hogy a lakott szigeteken vendeghazakat/hoteleket mukodtessenek, igy gyakorlatilag megfizetheto aron lehet itt nyaralni. Maafushi az uttoroje ennek, itt van a legtobb vendeghaz, es ahogy a pelda is mutatja, folyamatosak a tovabbi epitkezesek. A szigeten ugyanakkor be kell tartani helyi oltozkodesi szabalyokat es alkoholt sem lehet fogyasztani. Persze kivetelek mindig vannak, itt is all a part mellett egy etterem hajo, ahol mereg dragan lehet fogyasztani barmit, amire a kedves vendeg megszomjazik. Ami pedig a ruhazkodast illeti, bikiniben csak az arra kijelolt strandon lehet lenni, egyebkent pedig keretik nem kihivoan oltozkodni... persze nemelyik orosz kolleginanak ez itt sem jon ossze. A sziget alapvetoen azert egyszeru es szegenyes, helyenkent komolyan szemetes is, de sajnos ez a problema a legtobb forro eghajlatovi paradicsomra jellemzo. Azert kivancsi lennek, hogy a szemet hany szazalekat okozzuk mi, turistak es mennyit a helyiek. Ami a a programlehetosegeket illeti, par oras vagy egesz napos sznorizasra, halaszasra, buvarkodasra, resort latogatasra el lehet kirandulni, tok jo arakon. Talan mi is elemgyunk uszkalni a capakkal holnap.
    A parti uton van egy nagy vizisport bazis. A helyi arcok hatalmas hangfalakbol nyomatjak a modern elektronikus zeneket, megjelenesukben pedig leginkabb Bob Marleyt idezik... erdekes keveredes ez is. A nok itt tenyleg fejkendot viselnek, de tobbseguk csinos, ekszert hord es okos telefonnal jarkal. Tobb izben lattunk ferfit- feltehetoen- tobb feleseg tarsasagaban... en ezt nem ertem, de ha nekik jo!... Szoval nem ugy tunnek, mint akinek nagyon rossz lenne, vagy arra vagynanak, hogy minden aron emancipalodjanak.

Maafushi

February 26, 2016, Laccadive Sea ⋅ ⛅ 29 °C

Megérkeztünk, több mint két órás késés után. Dani nagyon jó kedvu volt egesz nap, orom volt latni.
    Minden repuloternek megvan a sajatos hangulata, foldrajzi elhelyezkedesetol fuggoen. A colomboi repteren jellegzetesen keverednek az ocean menti nepek es az arab vilag. Szomszedos kapunal Szaud-arabiaba utaztak az emberek, lathatoan zarandoklatra (hadzs), talpig feherben. A repulogepunk Mihinlanka-helyi fapados tarsasag-tele volt vendegmunkasokkal. Nem is volt ezzel semmi gond, de lathatoan a legiutaskiseroknek nem volt egyszeru a helyzete, mivel a legtobben nem a szamukra kijelolt helyekre ultek. Es itt tudtam meg, hogy a repulotarsasag a sri lankai kosarlabda csapatbol szerzodteti alkalmazottait, mert ezek a fiuk olyan magasak(es szepek es erosek) voltak, amilyeneket en 11 nap alatt egyet sem lattam.
    Szallasunk bo felorara van gyorshajoval a fovarostol. Nagyon szuper volt hajozni, meg akkor is, ha nem lattunk semmit, mivel sotet volt, csak erezni lehetett, hogy mennyire mas videken vagyunk. Ahogy elhaladt a motorcsonak a fovaros szigete mellett, tavolbol latszottak elfatyolozott asszonyok, az oriasi cargo hajok, a kivilagitott mecsetek es irodahazak. Furcsa lehet egy ilyen apro szigeten elni, ahol nincs egy talpalatnyi szabad terulet. Lehet csak en erzem igy, de van valami hatborzongatoan titokzatos ebben a muzulman vilagban...

Ramboda waterfalls and tea lands

February 25, 2016 in Sri Lanka ⋅ ☀️ 24 °C

Nagyon szerettünk volna látni tea földeket, így egy kicsit délebbre vettük az irányt Kandytől. Sisira javaslatára kihagytuk Matale füves kertet és felkerestük Ramboda vízesést, mely 40km-re, bő egy órás autóútra van a királyi várostól. A fotók magukért beszélnek... Útközben megálltunk a Rotchield ültetvény mellett, ahol munkásasszonyok várták az arra járó turistakat, hogy nemi rupiaert cserebe egyutt pozoljanak. Hat en ezzel a lehetoseggel nem eltem. Megtudtam, hogy atlagosan 5 USD-t keresnek egy nap, ami havi szinten nezve nem is olyan rossz kereset. A hazvezetono Negomboban 40,000 HUF-t keres, csak ugy, mint Unawatunaban Zsoltnal az alkalmazott. A klima a hegyvideken valoban kellemesebb: Kandy 600 meterrel, a vizeses kb. 1000 meterrel a tengerszint felett van. Csodalatos panorama, amerre a szem ellat...
    Uton Negombo fele betertunk egy spice garden-be Andras kivansagra, ahol az oshonos novenyek gyogyhatasainak bemutatasa utan sokkoltuk magunkat nemi gyogyhatasu szerek vasarlasaval. Jol atbasztak, nem kerdes :-). Zaraskeppen Negomboban ukran ismeroseinknel varjuk (sweet lanka negombo), hogy tovabb indulhassunk a Maldivra. Dani itt nagyon boldog, oriasi helye van maszkalni.

Kandy

February 23, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 25 °C

Eljott a napja tehat, hogy elhagyjuk a partot. Nyolc este egy helyen... csak a gyerek miatt volt lehetseges, pedig igy lehet igazan pihenni! Ukran ismeroseink altal ajanlott uriember, Sisira jott ertunk, hogy meglatogassuk a hires neves Kandy varost. Sisirarol annyit, hogy folyekonyan beszel oroszul, mert mint kiderult 1988 es 2011 kozott Ukrajnaban tanult, majd dolgozott es csaladot alapitott. Rendkivul kedves, nyugodt, muvelt es megbizhato ember, es nem utolso sorban hybriddel jar... mint oly sokan masok.
    Az ut hosszunak igerkezett, es az is volt: kb 220 km-t tettunk meg tobb, mint negy ora alatt: az elso felet egy ora alatt az autopolyan, majd 100 km-t bo harom ora alatt az orszaguton. Gyakorlatilag egyre-masra erik egymast a telepulesek, igy keptelenseg jo tempoval haladni. Dani hatalmasat aludt az autoban, tobb mint 2.5 orat, aminek koszonhetoen kibirta egeszen estig alvas nelkul- Andras szerint azert, hogy o is eljusson a templomba. Kandy belvarosa buszken hordozza magan az egykoron kiralyi varos hangulatat, nyuzsgo bevasarlo utcain hompolyog a tomeg, de egyaltalan nem nyomaszto. Amikor a varos hatarahoz ertunk, megalltunk egy kifozdenel, ahol nagyon keves penzert nagyon finomakat ettunk. Nagyon sokan voltak, latszott, hogy kozkedvelt hely. Vegre nem csak curryt kostoltam!!! :-) Kandy arrol nevezetes leginkabb, hogy itt talalhato a "Temple of Tooth" , a buddhistak egyik legnevesebb temploma, ahol Buddha fogat orzik. Naponta haromszor kinyilnak a kapuk es meg lehet tekinteni - igaz tavolrol - a fogat. Nagyon sokan voltak, rengeteg turista, de igy is atjott valami felelmetes es monumentalis ero. Talan a sok elrebegett ima, a tortenelem szelleme, mely ott kisertett, erintett meg ennyire minket. Ilyenkor komolyan ugy gondolom, hogy szep az elet es milyen gyonyorkodteto ez a kulturalis sokszinuseg.

Poya Day

February 22, 2016 in Sri Lanka ⋅ ☀️ 22 °C

Pont jo. Igy volt a jo, hogy tovabb maradtunk, mert ma mar ugy ereztem, eleget voltunk itt, mehetunk tovabb. Aztan a termeszet is kegyes volt, mert ma volt a legszebb szinu a tenger, amiota itt vagyunk. Napkozben meglatogattuk Zsolt baratunk haciendajat, es utjozben betertunk egy helyi templom komplexumba is. Sok feher ruhas lany/no gyult ossze egy nagy teremben, latszolag kotetlenul beszelgettek, kozosen imadkoztak. Egy masik sarkon piros kendobe csavart kisfiuk vigyorogtak - szerzetes tanoncok, es persze sok volt a helyi zarandok, aki koszonteni jott Buddhat. A parton ma talan meg tobb volt a helyi, akik lathatolag a strandszakasz egyik szegleteben gyultek ossze, a buddha szobor arnyekaban. Egesz nap hallani hangosbemondobol a kantalast, eneklest. A taxisok fele nem dolgozik es vannak olyan boltok is, amik nem nyitottak ma ki, alkoholt sem szabad fogyasstani. Mindenkinek kijar egy kis piheno:-).Read more

Japanese peace pagoda

February 21, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 -5 °C

A mai nap csucspontja mindenkeppen az volt, amikor gyerekkel a hatunkon atkirandultunk az obol masik oldalara. Ezt ugy kell elpezelni, mintha Nagymarosrol mennel at Zebegenybe naplementet nezni. A helyi oserdoben vezet at a nem kicsit emelkedos ut, meg a tukk-tukknak sem konnyu ottan felmenni. Es hogy miert mentunk at? Leginkabb azert, hogy megnezzuk a 11 eve a tsunami aldozatainak emlekere emelt japan beke pagodat. Eppen egy szertartasba csoppentunk bele, sokan voltak az unnepen. Megkapo, nyugalmat araszto, lelekemelo... ezekkel a szavakkal tudnam leirni az erzest, ami elfogott. Halas voltam, hogy bepillantast nyerhettem a helyi emberek unneplesebe. Nem mellesleg hetfon "poya day", vagyis telihold lesz, ami itt minden honapban hivatalos unnep: zarva tartanak a hivatalok, iskolak es a boltok tobbsege is. Erezheto is volt a hosszu hetvege, hiszen megtelt a part sri lankai csaladokkal...Read more

Galle

February 19, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 6 °C

Ma megtortent az, ami azt hittem soha nem fog: bekentem magam 50 faktoros kremmel! Amikor sut a nap, az nagyon durva. Amugy a parat eleg gyorsan megszoktam, de lehet nekem is kellett volna szoliznom utazas elott... mindenesetre ma bementunk a reggeli furdozes utan Galle-ba, aminek tobb oka is volt: Andras fule bedugult es orvost kellett keresni. A tegnapi tukk-tukkos bacsira raakadtunk, aki orommel elfuvarozott ismet minket. A magankorhazban gyorsan es szakszeruen ellattak minket, 3000 Huf - ba kerult a fulmosas. Aztan elmentunk az allomasra, hogy megvegyuk Ella- Kandy jegyunket, de vegul nem tettuk, mert a penztaros szerint tele vannak a vonatok 22-en. Ez nagyon meglepo lenne, foleg, mivel utolag kiderult nem is lehet mas allomason jegyet venni, csak ott, ahonnan indulsz. Ezek utan az Unesco vilagorokseg reszekent nyilvantartott Galle Fort-ba vettuk az iranyt. Hangulatos kis epuletek, regi autok, kicsit talan emlekeztetett SanCristobalra. Ez delutan haromkor volt, es a hoseg kezdett nehezen elviselhetove valni, igy aztan hazaindtunk, hogy az este beallta elott meg lehutsuk magunkat a nagy zold vizben. Dani kicsit nehezen viselte a napot, kevesebbet aludt a szokasosnal, igy felmerult, hogy lemondom az estere hivott dadust. De vegul nem tettem, kar is lett volna... Egy rendkivul kedves es szeretetteljes kisugarzasu holgy jott vigyazni KisBucira, amig mi apaval es az ujdonsult magyar ismerosokkel egy kicsit lazultunk a parton. Egy pillanat alatt letrejott a kemia Dani es a kisholgy kozott, aki lathatoan nagyon gyakorlottan ert hozza. Kiderult, o is anyuka, nemsokara iskolaba megy a fia, meselte buszken a fiatal lany. Aztan addig kerdezoskodtem - jo szokasomhoz hivem -, amig ki nem deritettem, hogy valojaban elvalt, mert a ferje megcsalta amikor a 9. honapban volt, hogy a gyermeket a megozvegyult edesanyja neveli akinek o rendszeresen hazakuldi fizeteset, es o valojaban nagyjabol csak ket havonta tudja latni a fiat. Nem panaszkodott, csak meselt: elmondta, hogy a munkaban boldog es hogy mennyire orul, hogy ilyen jo allasa van(masszor), hogy sokat medital, amibol energiat tud meriteni, es hogy " i have big dreams for my son"... Csak ott ultem, figyeltem, anyakent megdobbenten... legszivesebben elsirtam volna elotte magam. Nehez szivvel, de magukra hagytam oket Danival, akinek fel sem tunt tavozasom... igy tudtam, hogy minden rendben van. Az este tovabbi resze felettebb jol sikeredett, jottek meg tobben magyarok, es persze megbeszeltuk, hogy kulfoldon inkabb keruljuk egymast, de megis milyen jo most igy osszetalalkozni. Nem tudom, hogy a pentek este kellett-e hozza, de ugy dontottunk, hogy maradunk meg itt ket napot es az eredetileg 4 naposra tervezett kirandulasbol csinalunk egy napot. Daninak is jobb lesz igy, aki mostanra teljesen megszokta es megszerette ezt a meses kornyezetet. Szo se rola, nem volt nehez.Read more

Mirissa

February 18, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 24 °C

No, ha csak ennyi jutott a napsutesbol, akkor sem sapadtan megyek mar haza. At-tukk-tukkoltunk Mirissara, ami arrol nevezetes, hogy onnan indulnak a hajok balnalesre. Gyonoru a part, a hullamok a palmafak torzset mossak (majdnem), hatalmasok a hullamok, igazi szorf paradicsom - mint Sri Lanka nagyresze. Nagyon jo a vibe, szol a reagge, es fiatalok/idosek ugy ugralnak a hullamokra, mintha gyerekek lennenek. Sikerult netto masfel orat a napon/vizben tolteni es olyan a szinem, mint egy het Adria utan. Amugy sokkal rosszabbra szamitottam, mar ami a vezetesi stilust illeti, es az orszagutnak is jobb a minosege, mint nalunk. Dani nagyokat aludt a hordozoban, napon nem volt, de ahol erte megis a nap, ott szepen barnul. Kezdi felvenni a mediterran tempot: napi haromszor alszik, igy as esteket is jol birja, az ejszakat pedig szepen atalussza. Ja, es valoban zold a tenger!Read more

Unawatuna a magyar falu

February 17, 2016 in Sri Lanka ⋅ 🌙 0 °C

A mai nap tanulsagat igy lehetne osszefoglalni: Unawatuna, a magyar falu. Azt hiszem kulonbozo tortenetek es sztereotipiak elnek bennunk, amikor magyarokkal talalkozunk kulfoldon. Itt ez is megdolni latszik. A mai napon sikerult osszefutni a jelenleg faluban tartozkodo szerinten nagyjabol osszes magyarral, nem kis meglepetesunkre es oromunkre. Ezek kozul kiemelnem Zsoltot, a 47 eves online marketing ceget felado elvalt haromgyerekes sraccal, aki egy kisebb udulokomplexumot uzemeltet a dzsungelban, akivel a masodik sorunket fogyasztottuk el a parton. Pentek estet be is terveztuk vele, felkutatjuk a meltan elhiresult banana beach bart. Aztan este elmentunk az oranikus ettermesek altal ajanlott masik kis etterembe, ahol magyarul is ki volt irva a menu, kisebb helyesirasi hibakkal. Ez mar gyanus volt, de rogton kegvilagosodtam, amikor egy nagyon szep arcu kisfiu rankkoszont magyarul. Kiderult magyar az apukaja es itt el a csalad. Lathatoan o is orult nekunk, egesz este szoval tartott es persze meselt sokat, a vilagutazo kalandor apukajarol, kedvenc kutyajarol, iskolarol. Az etlapon tobbek kozott palacsinta, paradicsomleves es rantott csirkemell is szerepelt... Tuti visszaterunk, Dani nagy oromere. A kaja amugy mindenhol finom es olcso, a sor viszont annyiba kerul, mint egy tal etel... igaz, 6.5 dl kiszerelesben adjak, az angolok nagy oromere. Jah, es a kave is draga nagyon! Zaroljelben megjegyzem, hogy allitolag harom napja, vagyis amiota itt vagyunk, azota felhos az eg. Engem ez maximum azert zavar, mert annyira paras a levego, hogy nem latni jol a szineket a parton - ez talan a kepeken is latszik. Ma azert mar egy pillanatra megmutatta magat a smaragd zold tenger... remelem lesz meg belole tobb is. Es vegre lattunk helyi tiniket is furodni: egy osztalynyi gyerek iszogatott a parton es egymasba karolva furdoztek a hullamokban, termeszetesen ruhaban. Hasonlo jelenetet lattunk Mexikoban is, ahol szinten ismeretlen fogalom volt a furdoruha a lanyok koreben.Read more