RAINY INDONESIA

December 2015 - January 2016
A 42-day adventure by Svata Read more

December 17, 2015 in Indonesia ⋅ ⛅ 27 °C

Dostala jsem penize zpet, dala si sprchu a sla spat. Moc mi to ale neslo, tak jsem se v 5 sebrala a sla se podivat do Sacred Monkey Forest. Je tu par chramu, hinduistickych soch, ale hlavni atrakci jsou samozrejme makaci, co tu delaji kravinky. Bylo vedro jak svina, vlhkost vzduchu asi tak 150%. Propocena na kost jsem se sla zchladit ledovym creme brulee kafcem do Anomali Cafe. Maji tu i kopi luwak z kavovych bobu, co prosly travicim traktem cibetek. Drahe jak vylet na mesic. Ochutnam na Sumatre.
    Zaslouzenou veceri jsem si doprala v typickem balineskem warungu Biah Biah (jako predkrm tempe - neco jako tofu ze sojoveho mleka, smazene a pry desne zdrave, hlavni ryzi s urutanem - tradicnimi indoneskymi klobaskami) a ted posloucham zivou hudbu u sklenky kyseleho (a to mam suche fakt rada!) balineskeho bileho v mem hostelu (Ubud). Zacalo prset. Dobry timing. Snad se na noc ochladi. Uz jsem zminila, ze se porad potim jako prasatko... :-/?

December 18, 2015 in Indonesia ⋅ 🌬 28 °C

Tak jsem se sla rano projit, abych si trochu odpocala od ruchu "velkomesta". I to dokonce vypadalo, ze neni az tak vedro, coz ale nebyla pravda. Za chvilku jsem se potila az za usima :-(.
    Kousek za kralovskym palacem zacina cesticka nahoru na horu, hreben mezi dvema rekami. Je tu klid, ryzova policka a par lidi tu sklizelo srpem jakesi traviny. Kazdy druhy domecek je galerie mistniho umelce. Uplne mi to pripomnelo "artisticky" Zeland, az na to, ze tady se mi obcas i neco libilo. A stalo to skoro nic (a min a min, cim bliz a bliz jsem byla dverim ven :-)).
    Dostat se zpatky do mesta mi trvalo asi 3 hodiny. Docela slusna prochazka v tom vedru. Pak jsem si musela dat ledovy caj v jedne z restauraci, protoze jsem nutne musela na zachod (co ze vcerejsiho jidla/piti to asi bylo :-(?).
    Na Ubud marketu prodavaji cetky tretky a rozhodla jsem se, ze si tu koupim saty. Coz se ani po 2hodinovem bloumani po stancich a zkouseni vseho mozneho nestalo. Vsechno mi bylo desne velke nebo to vypadalo jak pytel :-(.
    Tak jsem zasla na pedikuru, obrousit svoje unavene nozky znicene z pohor. Nadvakrat. Poprve tam chlapec, co mu bylo asi 15, jen cosi udelal s nehty. To roba ze spa na Monkey Forest Road se do toho oprela a pekne mi odrezala vsechnu starou kuzi. Jako samet. Ted si jeste oholit ty chlupy, se mi nechce :-(.

December 18, 2015 in Indonesia ⋅ ⛅ 27 °C

Vecer byl v kralovskem palaci Ubud tradicni balinesky tanec Legong a Barong. Tradicni "ziva" hudba (muzikanti hrali na bubinky a neco, co vypadalo jako velke xylofony, do kterych se busilo kladivky), maskary, demoni, carodejnice.
    Barong je tanec monstra Barong, jehoz hlavu vede jeden, ocas druhy tanecnik. Legong je tradicni tanec 3 divek, ktery driv bavil panovnika.
    A pak tu byl Telek, pribeh z Ramayany a Mahabharaty, boj dobra se zlem. Zajimave, ale hodinka a pul pro predstavu bohate stacila :-).

December 19, 2015 in Indonesia ⋅ 🌬 25 °C

Brzo rano jsem si skocila na trh pro tradicni balineskou snidani. Neco jako palacinky, sladkou ryzi s kokosem, zeleny kolacek z cukru (opet s kokosem) a hromadu bananu. Vse dohromady za 32.000 rupii, tedy asi 4 NZD. Asi bych usmlouvala i vic, ale i tak dobre, ne?Read more

Pura Taman Ayun

December 19, 2015 in Indonesia ⋅ 🌬 27 °C

Vcera vecer jsem totalne zmenila plan. Nejdriv jsem chtela vylezt na Gunung Batur, ale kdyz jsem se docetla, ze vesnici na upati hory vladne mafie, co nikoho nenecha jit nahoru samotneho (a 2hodinovy pomerne snadny trek do 1700 m neni nic, za co by clovek chtel dat nekrestanskych 50 USD!), zabookovala jsem si ubytovani a zamluvila ridice, co me zitra vezme do Munduku.
    Centralni hory, jak tu oblasti rikaji, neni nic, kam by clovek chtel vyrazit autem z pujcovny ci nedejboze na skutru. Uzke strme silnicky s dirami hlubokymi desitky cm a - znovu opakuji - sileny provoz bez jakychkoli pravidel.
    V 10 me pred hostelem vyzvedl 46lety Balinesan Made Arka se sluzebnim klimatizovanym renaultem spolecnosti Ubud Taxi and Transport Services (nejlevnejsi nebyli, ale zdali se mi nejverohodnejsi a profi, takze jsem se rozhodla investovat 550.000 rupii).
    Made umel docela obstojne anglicky - rozhodne mnohem lip nez 99 % lidi, s kterymi jsem se na Bali zatim potkala. A i kdyz jsem to nemela v planu, prvni misto, kde me vysadil, byl kralovsky vodni chram Taman Ayun. Prvni z celkem 3 pamatek UNESCO, co dnes uvidim. Chram je obklopeny vodnimi kanaly. Hezke, turisticke, zpoplatnene (vcetne parkovani - 5.000 rupii, ktere jsem musela z kapsy vytahnout ja - mohlo by to byt v cene transportu, ne :-/?).
    Jo a tipnete si, proc jsem vyfotila tu ceduli na poslednim snimku ;-).

Jatiluwih

December 19, 2015 in Indonesia ⋅ ⛅ 22 °C

UNESCO No. 2, ryzova pole Jatiluwih ve stinu Gunung Batukau (2276 m) a dalsich dvou vulkanu. Vede sem 18 km dlouha uzoucka, strma, dirava silnicka odbocujici z "hlavni" na Munduk. U brany zaplati clovek (ja) vstupne (20.000 rupii) a parkovne (opet ja, 5.000 rupii), co pry jdou na udrzbu kanalu zavlazujicich terasy. No nevim, jak to tady na Bali pozoruju, spis bych rekla, ze to skonci v neci kapse.
    Ryzovymi terasami se da prochazet hodiny. Sledovat se tu daji vsechny mozne stupne zrani ryze. Od totalne suchych mist, kde nic neroste (Made mi prozradil, ze letosni sezona zatim nic moc, doma kousek od Ubudu ma taky male policko pro potreby rodiny), pres zaplavene vodni prikopy s vodopady az po uplne zralou ryzi pripravenou ke sklizni. A v malinkych polorozpadlych domcich jsou ubytovane kravy, s jejichz pomoci farmari sva policka obdelavaji.

Pura Ulun Danu Bratan

December 19, 2015 in Indonesia ⋅ ⛅ 22 °C

Prvni foto ilustruje typickou silnicni zacpu s nazvem "farmar a jeho zena jedou domu z prace na ryzovrm policku", se kterou jsme se dnes potykali hned nekolikrat pri ceste k vodnimu chramu Ulun Danu Bratan na hrehu jezera (Danau) Bratan. 30.000 pkus 5.000 rupii :-(.
    Superturusticka UNESCO "mrdka" (diky za ta vystizna slova, co jsi me naucila v Japonsku, sestro ;-)). Vidni chram asi proto, ze lezi na hrehu jezera, rozhodne nelezi na jezere. Spousta Asiatu porizujicich sva selfie. Autobusy z Javy (jsou tu pry prazdniny, konec skolniho roku). A na hladine jezera pod vulkanem Gunung Catur (2096 m), zakrytym mraky, jet boaty a slapadla ve tvaru labuti. No to me podrz. Vydrzela jsem to asi 10 minut a pak jsme jeli.

December 19, 2015 in Indonesia ⋅ ⛅ 22 °C

Danau Buyan a Danau Tablingau jsou 2 jezera lezici ve stinu vulkanu. Chtela jsem je z jedne strany obejit a aspon si trochu protahnout telo, ale Made prejel odbocku a pocasi se zkazilo, tak jsem se rozhodla nevracet. Uz bylo stejne docela pozde.
    V Munduku me Made vyhodil pred Edy Homestay, kde budu 2 dny spat. Edy tu bydli s rodinou a pronajima 3 pokoje. Objednala jsem si nejlevnejsi, ale krome me tu nikdo neni, tak jsem se nechala presvedcit pro drazsi (asi o 3 dolary denne) pokoj s dvouluzkem, vlastni koupelnou a vyhledem na hory. A plisni na stenach. Bez teple vody. Ale jinak ok.
    Munduk je prtava vesnice, ve ktere je kazdy druhy dum ubytovanim nebo restauraci (nejcasteji kombinaci obou s pridavkem supermarketu a dopravnich sluzeb). Edy mi dal krome mapy vytisteny seznam treku s pruvodcem. Ja uz s pruvodcem nikam nejdu (uz vubec ne na easy prochazky k vodopadum), ale idea, kterou deklaruje - podpora mistnich lidi, kterym pomaha ziskat praci - je hezka.
    Pozn. Veceri jsem si objednala ve warungu One s nadhernymi vyhledy, ale dala jsem si 2 vidlicky a zbytek nechala. Asi velmi dobre (klasika ryze s kurecim masem), ale muj zaludek uz 2 dny stavkuje. Premyslim, s cim si asi nedokazal poradit, a napadaji me ledova kafca a caje s ledem, pravdepodobne vyrobenym z desne spinave kohoutkove vody, co se v ni lidi koupou, perou, vyhazuji odpadky... :-( Uz nevypiju nic, co se nevyskytuje pod vickem originalni lahve (at zije Coca-Cola).

December 20, 2015 in Indonesia ⋅ ⛅ 22 °C

Dnesek jsem stravila v "horskem" Munduku. Rano mi Edy naserviroval sladkou ryzi a banan, coz bylo super, protoze mi bylo po vydatnem spanku mnohem lip. Pockala jsem, az ustane ranni lijavec, a vyrazila k vodopadum. A i bez guida jsem cestu dzungli kolem chaticek mistnich farmaru docela v pohode nasla. Melanting (60 m) i Laangan (50 m) Waterfalls stoji zato, jen kdyby vsude po ceste nebyly opet hory odpadku, predevsim pak pod cedulemi "zakaz odpadu" (na to si nezvyknu nikdy, je to des) :-(. Vybira se tu vstupne (opet klasika), ale ani u jednoho vodopadu nikdo nehlidal, tak jsem neplatila nic.
    Pak jsem objevila Eco Cafe, prijemnou kavarnu v dzungli, uprostred kavove plantaze. A mela jsem stesti, protoze zrovna dnes tu byl Budi, zcestovaly (mimo jine studia v Japonsku, sestro!) majitel, co umel vyborne anglicky a sdilel spoustu mych nazoru. Primo prede mnou na stole mi pripravil moji prvni indoneskou kopi luwak. Luwak se pripravuje z kavovych bobu, co projdou travicim traktem cibetek, neco mezi kockou s medvidkem. Na mistni plantazi jich tu divoce (nikoli v klecich, coz mi Budi potvrdil, je stale castejsi a komercni zpusob ziskavani bobu) zije vic nez 100 (jsou to nocni tvorove, spinkali nekde ve vetvich, tak jsem je nevidela). Kava byla silna, dvakrat filtrovana a vyborna. Mnohem lepsi nez kupovana luwak, co mi ji dal Budi pro srovnani ochutnat zdarma. A stala me 50.000 Rp, v Ubudu jsem ji videla od 110.000 nahoru (a buhvi jaka by byla). Stravila jsem tu asi hodinu a moc dobre si pokecala.
    Zpet jsem to vzala pres dalsi plantaze kavy, ryze a cloves (musim zjistit, co to je :-/). Dzungli, kde v kombinaci s mraky nad hlavou nebylo uplne vedro (dokonce jsem musela mit chvilku i bundu!). Vsude kolem byly chudinke, male, polorozpadle domecky lidi, co si evidentne neziji moc dobre. Pestuji ryzi, vari jidla a doufaji, ze si je nekdo koupi, provozuji mini supermarkety... chudoba z teto oblasti jenom cisi. Az je z toho cloveku trochu smutno. :-(.
    Pozn. Pokracuju v objevovani indoneske kuchyne. Na obed jsem mela lehkou polevku z varene travy s kurecim masem (trochu jako spenatovka, byla vynikajici!) a k veceri kureci stehno na grilu s peprovou omackou servirovane s dusenou zeleninou a opekanymi bramborami. Opet delikatesni, ale skoro mi uhorela pusa. Uaaaa....

December 21, 2015 in Indonesia ⋅ 🌙 29 °C

Nez jsem si rano stacila vycistit zuby, uz jsem mela snidani na stole. Primo pred pokojem. Poprve za 2 dny jsem taky videla vulkany, co se dnes rano konecne vynorily z mraku. Lepsi pozde, nezli pozdeji, ze ;-)? Pak me Edy obdaroval pytlikem cervene ryze a pytlikem kavy (asi ne kopi luwak, hadam :-)) a odvezl me na skutru na zastavku bema...
    ... kde dnes (ze me to ani neprekvapuje :-/) zadne bemo nebylo. Do asi 20 km vzdaleneho Seriritu na hlavni silnici, kde pry transport uz bude 100% (no nevim, teda :-(), me - za stejnou cenu, 50.000 rupii - odvezl kdosi na dalsim skutru. Krosnu si narval pred sebe pred nohy. Neumel ani slovo anglicky. Uz jsem asi fakt rezignovala...