Norge
Stryn

Upptäck resmål hos resenärer som för resejournal på FindPenguins.
Resenärer på denna plats
    • Dag 8

Brigdalsgletscher

17 augusti 2023, Norge ⋅ ⛅ 10 °C

Noch vor den kreuzfahrttouris schnell Richtung brigdalsbre. Wie immer begleitet uns eine tolle Landschaft mit vielen ohhhs und ahhhs. Volle Sonne, aber leider kein Gletscher mehr da bzw. zu weit weg. Gratisdusche am Wasserfall kleivafosssen. Jetzt geht's in Richtung Bergen.Läs mer

• Dag 15

Final Destination

29 augusti 2023, Norge ⋅ ⛅ 8 °C

Dieser Spot ist von einer anderen Welt 🌎
      Zwischen zwei Gletscherarmen und jeder Menge Bergen… direkt unter einem riesigen Wasserfall 💦💦
      Inmitten wundervoll wilder Natur!

Nach 7 Tagen wild campen ein Campingplatz der Superlative 🏕️
      Riesige Campingbuchten und alles was unsere Herzen ♥️ begehren um den Perfekten Campingplatz zu haben.

• Dag 10

Belerázódás

8 maj, Norge ⋅ ☁️ 9 °C

....nnnna! Szóval elment egy kis idő, de hiába voltunk mink mán itten kétszer is, mindig újra meg újra bele kell rázódni a munkába, meg hát minden másba is...

Alapvetés, hogy az együttélés mindig tartogat kihívásokat bármilyen emberek is élnek együtt.... de igyekszünk!
      Mondjuk mikor az első szabadnapunkon reggel hétkor kopogtak a srácok a ajtónkon, nnna, akkor nagyon kellett. Mármint igyekezni! 😁 És nem is annyira sikerült 🙈
      A munka rendben van; mindig akad valami kihívás. És egyre több önállóságot kapunk, ami jólesik, de esetenként megijeszt 😵 ... valamiért ők mindig tudják előre, hogy meg fogom tudni oldani, amiről én azt gondolom, hogy nem. Érdekes... 🤔🤔🤔

Nincs most olyan sok hajó, de rengeteg az árazni- és kipakolni-, átrendezni való a boltokban, szóval nem unatkozunk.
      Egyik nap nagyon álmosan keltem, és ez később sem változott, így a reggeli csodás instant kávémra ráküldtem még egyet a melóban, majd Antónia főzött le frissen norvég kávét és abból is ittam egy nagy bögrével (hogy valami íze legyen).
      Nem is volt gond, egészen felébredtem, viszont egy óra múlva bakker szédülök... konkrétan le kellett feküdnöm a padlóra egy kartondobozra, mert forgott az egész világ!!! Na, már láttam lelki szemeim előtt, hogy elkaptam valami kolerát itt a hajós népségektől, majd hányni-f*sni fogok két napig... Aztán olyan hányinger jött rám, mint a későhúszas éveink végén buli után 😂 és hát kijött, aminek ki kellett (melóban még sosem hánytam szóval ebből is megvolt az első😆).
      Ezek után gyanúsan hamar jobban lettem, Viktor meg jól kiröhögött, hogy valószínűleg koffeintúladagolást végeztem magamon, mert amúgy egy kicsit ő is beszédült a kávé után.
      Ugyanis a norvég kávé mosogatólészerű íze miatt becsapja az embert; sokkal több benne a koffein, mint gondolnánk! Na f@sza! (bocs!)
      Szóval sikeresen koffeinmérgezés kaptam. Le is gugliztam később; minden stimmelt. Gratulálok!

Ja, igen! Az első munkanap!
      Odd rendelt 21 raklapnyi (!) kapucnis felsőt, hogy most ne járjunk úgy mint tavaly, de a sofőr nem volt hajlandó (vagy nem tudott) felmenni a felső garázshoz, így utánfutóval jórészt mi ketten hordtuk fel, és raktároztuk el Viktorral... aznap nem kellett altatni!

• Dag 19

Május 17.

17 maj, Norge ⋅ ☀️ 16 °C

...sajnos 11-ig sikerült aludni (már megint 😳 ... ez a norvég levegő miket hoz ki az emberből!!? ) így 2x is újra kellett gondolnom a nagy kirándulós terveimet.
      Eredetileg Viktort akartam elcipelni valahová, hogy végre mozduljon ki egy kicsit, de még mindig nagyon köhög meg vacakul van; és még egészségesen is utál kirándulni, így őt hagytam pihenni.
      Én kinéztem egy útvonalat, ami átvisz a hegyünkön át Loenbe, de ugye onnan nem lehet gyalog hazajönni, így variálnom kellett már indulás előtt is... meg aztán közben is 😊
      Mivel tudtam, hogy ismeretlen terepre megyek mentettem a szükséges óvintézkedéseket; vittem vizet (mert amúgy minek, hiszen a hegyről jön le a víz?!), szendvicset, csokit, hosszúujjút, powerbankot és bankkártyát! 😁
      Orsiék 12 körül elmentek a felvonulásra (május 17. norvég nemzeti ünnep) én pedig 13.00 óra körül indultam. De nem tudom mi volt velem, mert már az első 1km-nél lógott a belem. Folyamatosan meg kellett állnom, mert alig bírtam szusszal 🙄 A padon konkrétan 10 perces pihenőt kellett tartanom, és alig bírtam felvonszolni magam a Huaren tetejére.
      Közben láttam egy embert, aki túrabottal vágtázott el mellettem. Asszem el kell rajta gondolkodnom, hogy beszerezzek egyet.
      Na, de ez nem mehet így tovább - gondoltam, és bevágtam egy "csúcscsokit" majd megtáltosodva folytattam az utam Lostølen felé. Gondoltam megnézetem a sætrát és visszajövök. De annyira undok és barátságtalan és ijesztő és meredek (lefelé) volt a terep, hogy hamar kiderült számomra, hogy én itten vissza nem mászok! Vagy elmegyek Loenbe, vagy lesz, ami lesz, megkeresem a körutat, ami visszavisz a Huarenhez menő kerülős shortcuthoz.
      Végül az utóbbit választottam, és milyen jól tettem, mert olyan terep volt, amit annyira szeretek! Úgy képzelem, hogy ilyen helyen élnek az erdei tündérek! 😊 Mohás kövek és farönkök, gyökerek kígyóznak, áfonyabokrok mindenfelé, és sötét részeken is auért átszűrődnek a fák lombjai között a napsugarak! Élveztem minden percét, de sajnos a vártnál hamarabb kijutottam az elágazáshoz, így még egyszer visszakapaszkodtam a Huarenre! Itt azért már éreztem, hogy fáradok, de megérte! Konstatáltam, hogy ezt a kerülő shortcutot mindig csak felfelé használom, így megfogadtam, hogy legközelebb lefelé választom, hiszen úgy más a táj! 😊
      Tanulság: Lostølen sætra csalódás, a vízmerítő mindig jól jön, és a Skåla hegycsúcsa még mindig hívogat.
      Valamivel 6 után értem haza, szóval remek kis túra kerekedett (10km és összesen 542 szintkülönbség).
      Kezdek lassan formába jönni! 😉

• Dag 25

Innvikfjorden

26 maj, Norge ⋅ ⛅ 22 °C

Immer wieder faszinierend, die Ausblicke auf die riesigen Fjorde und die Natur überhaupt. Da können Bilder nur ein bisschen transportieren. Ständig umgeben von Wasser in rauhen Mengen, irre. Ich fühle mich so klein und bin oft sprachlos und unendlich dankbar - diese Natur berührt mich sehr. 🙏🏽💚🤩

Unten auf ca. 39 hm Strandfeeling am Fjord. Und kaum ist man ca. 150 - 400 hm weiter oben sieht man Loipen, Skigebiete und eben auch Gletscherzungen. Abgefahren. 😀

• Dag 25

Skarsteinssætra

23 maj, Norge ⋅ ☀️ 15 °C

... este Orsi ismét lefekvés előtt megkérdezte, hogy reggel meló előtt nem szaladok-e fel vele a Skarsteinsætrára... Hááát, ha szaladni nem is, de szívesen elmegyek vele - gondoltam.
      De Orsi komolyan gondolta a szaladást... 😳😳😳
      Ráadásul persze pont vártam a mikulást, így amúgy sem a legjobb erőmben voltam... de ha szaladni kell, akkor szaladni kell, nincs mese! ... jó, valószínűleg én éltem csak meg annak 😆
      A táj a szokásosan csodálatos; ezt sosem tudom megunni!
      Lent Orsi gyorsan csobbant egyet a jéghideg fjordban, majd zúztunk dolgozni.

(...mondjuk, ha tudom, hogy este 9-ig fogunk melózni, nem biztos, hogy hegymászassal kezdem a napot... este majd összeestem! 😮‍💨 )

• Dag 27

Laukifossen

25 maj, Norge ⋅ ☀️ 20 °C

Véééégre egy szabadnap!!! Orsiék pedig elmentek Skjåkba. Egy volt a bibi: a következő héten mi főztünk, így nagybevásárlást kellett tartani, amivel mindig elmegy a fél nap 😡 így nagy kirándulás kilőve 😢

Szóval bevásárlás... külön patika Viktornak, külön a Coop a szódáspalack miatt, külön a Normal olvasószemüveg miatt 😅, külön a pék, normális kenyér miatt és utána a Rema 1000. Jaaa, és még külön a Bunnpris is, mert ott olcsó a chip!!!! 😵‍💫😵🤪 Csoda, hogy elmegy a fél nap!
      Aztán az összes cuccot, amiből főzni fogunk, be kell préselni a hűtőbe, ahol egy, ismétlem 1 db polcunk van! Na, ez a művészet, kérem szépen!!!

Mivel Norvégiában késő délután még jobb is az idő, és marha sokáig világos van, nem para, hogy csak 4 után mentem el sétálni.
      A Laukifossennél is voltam már párszor, de könnyű, rövid, látványos séta, tehát pont ideális volt.
      Sajnos a végén Viktor felhívott, hogy tönkrement a tűzhely, és hogy most mi lesz, így egy kicsit elrontotta, de sebaj!
      ...aztán egy pici baj mégis lett, mert sehogy sem tudtunk életet lehelni belé. Kihúztuk, bedugtuk, végigkapcsoltuk a biztosíték táblát, de semmi! Na, Odd, hogy fog örülni! Már láttuk lelki szemeink előtt, hogy ajjajj! ... és nem mellesleg nem tudtunk meleg vacsorát enni, ahogy elterveztük! 🙁
      ... másnap beszéltünk Orsiékkal, hogy mizu, erre kiderült, hogy van valami kütyü, ami, ha problémát gondol, akkor letiltja a tűzhelyet, és csak egy gombot kell megnyomni.... pfffff...... basszussssssssssssss

• Dag 32

Fordított Huaren 😁

30 maj, Norge ⋅ ☁️ 17 °C

... ha már szabadnap, akkor a szokásos mosás, pakolászás, főzés mellett, csak el kell menni sétálni egyet. Júniusra úgyis elromlik az idő, illetve sztem túl sok szabadidőnk nem is lesz.
      Viktor cuki volt, bevállalta a főzést meg a srácokat (mert úgy esett, hogy ránk maradtak), így én el tudtam menni.
      Semmi extra, csak a Huaren volt tervben ismét, de most fordítva! Felfelé a sima Orsi-féle shortcutok, és majd lefelé a szeretett "körút".
      A napokban esett hosszú idő után, ezért azt hittem vizes, sáros lesz a terep, de semmi. Jól megitta a föld az összeset. 😶
      Szerettem ezt a sétát; hiába voltam ezerszer, most a fordított irány okozott meglepetéseket. Konkrétan azt hittem néha, hogy eltévedtem, annyira nem volt ismerős. Nagyon fura. 🤪
      Nem mondom, hogy fáztam, mert marhára nem, sőt fölfelé jól ki is melegedtem, de azért nem volt ragyogó idő. Este 8-9-re persze elkezdett 7ágra sütni a nap. Érdekes ország ez.

• Dag 34

Sundssætra a csipetcsapattal

1 juni, Norge ⋅ ☁️ 13 °C

...megint este(!) kérdezte Orsi, hogy van-e kedvünk velük tartani, mert kirándulni mennek Gabiékkal, meg a dokiékkal (akinél Viktor is volt Strynben). Én csak meresztettem a szemem, de szólni sem mertem, mert ugye tudvalevő, hogy Viktor mennyire szeret kirándulni! 😬
      Szerencsére egy naiv felelőtlen pillanatában igent mondott, így én már reggel ünneplőbe öltöztettem a szívem 😊 és vártam az indulást... ami norvég módra (vagy Orsiékos módra? 🤪) kettő után jött csak el. Én tényleg, Viktor meg "alig várta" 😂🤣😂, mert addigra esett le neki, hogy mibe is keveredett! 😁😁😁
      Nálunk volt a gyülekező; innen mentünk karavánban; Orsiék, mi, Gabi + Noel és most Béla, az apuka is, meg a dokiéktól Martin és a kislányuk Lili. (Martin szlovák, a felesége határon túli magyar, de ő sajnos nem tudott jönni.)
      Az elmúlt hetekben valaki otthagyott egy pár túrabotot a boltban, amit pár hét szemezés után elkértem Orsitól, hogy majd milyen jó lesz nekem. Nosza itt a jó alaklom kipróbálni - gondoltam, de Viktor lebeszélt a gyerekek miatt, hogy majd azzal akarnak kardozni, meg hülyéskedni, így nem vittem. Erre a doki mivel jött a túrára?!?!? Túrabottal... pffff.... és milyen jól jött neki a nehéz emelkedőkön fel, majd ugye le is. Szuperrrrrr.....
      Na, szóval nagy nehezen elindultunk, de előtte még kisbolt, mert nincs elég szendvics, majd rossz útra fordulás, majd az első 5 perc után a gyerekek leültek csokit enni 😵‍💫😵🥴 Szóval nem volt egyszerű....
      Sőt az elején bárányt is kellett menteni, mert még a farmoknál belegabalyodott az egyik egy műanyag kerítésbe. De Viktor hősiesen kiszabadította! 💪

Maga a túra kellemes volt; jó meredek hegyoldallal, vízátfolyásokkal. Szeretem az ilyen terepet. Igaz, hogy lóg a belem, de közben érzem, hogy élek! 😀
      Viktor is érezte! De hős volt, nem nagyon káromkodott! 😅😅😅 Mondjuk, lehet, hogy csak a gyerekek miatt nem. Bár Olíviát leszámítva a mászás alatt nem nagyon láttuk őket, mert ők úgy szaladtak fel a hegyre, mint akiket kergetnek! Hihetetlen mennyi energia van bennük! Kivéve Olíviát... őt úgy kellett felimádkodni. Így, mivel megvártam Viktort, mi voltunk 3asban a sereghajtók.
      A sætra kicsi volt (csak 3 ház), de a kilátás annál szebb! Akartam is csináltatni magamról képet egy nagyon jó kis helyről, de valamiért óriási buli kerekedett abból, hogy a srácok ezt nem hagyják nekem! Eleinte bosszantott, de végül egy jó nagyot mulattunk rajta.
      Közben kiderült, hogy a helikopter-szülőség ellenére Béla is egészen jófej; egészen összekovácsolódott a kis csapat.
      Reméljük júniusban lesz még ismétlés, mert pompásan éreztük magunkat! Helyesbítek; én pompásan éreztem magam, Viktor pedig egészen elviselhetőnek bélyegezte. 😂😂😂

• Dag 53–54

Oldebukta und Jostedalsbreen

11 juni, Norge ⋅ ☁️ 6 °C

Von Runde verlassen wir die Küste erst einmal und fahren in Richtung der tiefen Fjorde, eingeschlossen von hohen Gipfeln und steilen Felswänden. Bei Stryn wandern wir auf die malerische Alm Rakssetra. Was für ein Bilderbuchpanorama! Wir haben ein Vesper dabei und genießen die Aussicht.

In Olden tief unter uns liegt die Iona, ein Kreuzfahrtschiff mit einer maximalen Kapazität von 5.200 Passagieren! 2020 vom Stapel gelaufen und bis dahin das größte Schiff, das in Deutschland gebaut wurde. Wenn man sich vorstellt, dass inzwischen fast täglich so eine schwimmende Bettenburg in den Fjord einfährt - und das ist der Fall, ist es absolut richtig, dass die norwegische Regierung hier pro Umwelt und Klima Gesetze einführen wird, damit künftig zumindest Dreckschleudern draußen bleiben müssen.

Zurück im Tal fahren wir weiter ins Oldedalen an dessen Talschluss wir früh am nächsten Morgen zum Briksdalsbreen laufen. Der Gletscher gehört zum mächtigen Jostedalsbreen, dem größten Festlandsgletscher Europas. Mit 500 m Eis an der stärksten Stelle reichen seine Arme in verschiedene Täler und bieten lohnende Wanderziele. Um diese Uhrzeit haben wir die Gletscherzunge des Briksdalsbreen auch noch für uns allein.

Du kanske också känner till platsen med följande namn:

Stryn

Gå med oss: