Galapagos

March - July 2017
A 146-day adventure by Petr Read more

Española

March 15, 2017 in Ecuador ⋅ 🌬 18 °C

Odstrčený ostrov na jihovýchodě souostroví. Je známý hlavně jako hnízdiště albatrosů, ale na ty jsme netrefili správnou sezónu.
    Přesto stal ostrov za to. Mořští leguáni jsou tu krásně barevní, to samé platí pro ještěrky. Samice zrovna vyhrabávaly hnízda a viděli jsme i několik leguánů zdolávat útesy v bouřlivé vodě.
    Hnízdí tu i mnoho ptáků, viděli jsme boobies, pelikány, fregatky i hodně malých pěnkav. Speciální zážitek je vždycky kolonie lachtanů se spoustou hravých mláďat.
    Na ostrově bylo pekelné vedro, ono vyskytovat se v poledne na rovníku pod oblohou bez mraků na skoro holé skále není zrovna chytré, ale měli jsme povolení jen od 12 do 14h.
    Nesmělo chybět ani šnorchlování u nedalekého ostrůvku Isla Gardner. Voda byla velice čistá, překvapivě studená a ryb nebylo moc. Ale viděli jsme želvu i lachtany ve vodě.
    Nejhorší byla cesta. Malá loď s patnácti lidmi na palubě byla přeplněná a nepohodlná. Bylo horko, minimum stínu, všude smrděl benzín a plavba k ostrovu trvala dvě hodiny. Ale přežili jsme to. Poučení zní, že kvalita různých výletů se může hrozně lišit a podle ceny to nejde předem odhadnout.

San Cristobal - highlands

March 16, 2017 in Ecuador ⋅ ⛅ 24 °C

Každý obydlený ostrov má své zemědělské oblasti. Na Santa Cruz je to jihozápadní část nad hlavním městem, kudy vede jediná silnice, je tu několik vesniček a spousta farem.
    Sehnali jsme odvoz. Jeden ze synů majitele hotelu vzal na výlet kluka jiného ze synů. Babička nám udělala snídani a malému řekla, ať se chová slušně.
    Jeli jsme nejdřív ke kráteru El Junco, který je celý pokrytý zelení a v kráteru je jezero. Chodí tam pít fregatky z celého souostroví. Kráter jsme obešli dokola a těsně utekli davu dětí na výletě.
    Na pláži Puerto Chino jsme zažili jedno z nejlepších koupání. Bylo pekelné polední vedro, ale voda byla příjemná, vlny mírné a písek bílý.
    Třetí zastávka byla na oběd. Vybrali jsme si luxusní restauraci Otoy, která se snaží zajistit maximum surovin z vlastních zdrojů. Mají několik hektarů pozemků a pěstují snad všechno najednou. Na jednom záhonu najdete kukuřice a ananas, fazole se pnou po papájách, keříky chilli paprik střídají melouny a okolní "les" je hlavně z banánovníků, avokád a guav.
    Oběd samotný byl skvělý, i když by se dalo diskutovat, jestli někteří domorodci v malých bufetech nevařili líp, ale ten výhled do zahrady a vyleštěné sklenice zážitku dodají na síle.
    Ještě byl v plánu domek na stromě, údajně jenom z nejstarších na ostrově, ale nikdo nebyl doma, takže nám kafe neuvařili.

Přelet San Cristobal - Isabela

March 18, 2017, South Pacific Ocean ⋅ ☀️ 25 °C

Zábava se vším všudy. Letadlo pro 8 cestujících, několik zmatených Američanů, překvapených, že za jejich třicetikilové kufry musejí doplácet, Eva vedle pilota.
    Celý let trval 40 minut a nahradil dvě dvouhodinové plavby s noclehem na Santa Cruz. Krásné výhledy jsou tak nějak samozřejmostí, letěli jsme jen 500m vysoko.
    Přílet znamenal odnést svůj kufr z letadla, zaplatit poplatek $10 za vstup na Isabelu a zjistit, že letištní budova je větší autobusová zastávka uprostřed polopouště. Žádné taxíky a složité domlouvání odvozu.
    Nakonec jsme se do Puerto Villamil dostali a jedno je jisté: když někde budou psát o "ospalém tropickém městečku u pláže", bude to děsná díra s prašnými cestami, kde se náhodou podařilo vyfotit dvě pěkná místa do katalogu.

Isabela - Las Tintorreras

March 17, 2017 in Ecuador ⋅ 🌧 20 °C

Timtorreras jsou španělsky žraloci. Skalnaté ostrůvky okolo přístavu u Puerto Villamil se tak jmenuji, protože se sem žraloci stahují odpočívat. V úzkých prasklinách mezí lávovými bloky jich odpočívají desítky.
    My jsme neviděli ani jednoho. Byl zrovna odliv (příliv a odliv se střídají každých 6 hodin) a pro žraloky málo vody. Po krátké procházce po jednom z ostrovů (klasika: leguáni, želvy, tulení školka) jsme šnorchlovali mezi útesy a pro nás bylo vody tak akorát. Plavat sotva metrovými prasklinami je jako vodní bludiště. Ryb nebylo moc, zato jsme potkali extra hravé tuleně a taky tučňáky.
    Bylo to krátké, nemuseli jsme vlastně nikam plout, ale velice zábavné.

Isabela - Los Tuneles

March 18, 2017 in Ecuador ⋅ ⛅ 17 °C

Další šnorchlovací výprava slibovala žraloky i mořské koníky. Lodí jsme se přesunuli na místo, kde moře postupně rozbíjí lávové tunely. Vznikla tak spleť tunelů, jeskyní a lávových oblouků, mezi kterými se dá plavat. Na břehu jsme viděli blue footed boobies a leguány, ve vodě všechno možné, ale hlavně došlo na desítky žraloků, odpočívajících v temných zákoutích lávových jeskyní. Bylo potřeba strčit hlavu pod vodu do jeskyně tak dna metry od žraloků, ale tihle byli docela malí, tak do 1,5 metrů, takže se prý nebylo čeho bát.
    Později jsme plavali hledat mořské koníky v magrovech, ale to bylo docela zklamání. Žádní barevní průsvitní z pohádek se nekonali, tihle bylo hnědí a schovávali se docela úspěšně na bahnitém dně. Zážitek ovšem doplnilo hejno nejmíň deseti zlatých rejnoků, kteří plavali těsně vedle sebe, jakoby se vznášeli.
    Želvy, pelikány a podobnou havěť, která je docela běžná, už ani není třeba zmiňovat.

Isabela - Sierra Negra

March 19, 2017 in Ecuador ⋅ 🌙 -9 °C

Na naše zvyklosti dost netypický výlet. Auto nás vyvezlo do nějakých 800 m nad mořem, odkud jsme měli pokračovat k okraji kráteru pěšky a cestou mít krásné výhledy. Bohužel v 900 metrech jsme došli do mraků.
    Cestou jsme se na několika vyhlídkách zahlédnout dno nebo část kráteru, viděli jsme jen mlhu. Průvodce zkusil aspoň oblíbený trik s krásně se vracející ozvěnou, což v mlze krásně fungovalo, náladu tím skupině ale moc nespravil.
    Naštěstí se po nějakých šesti kilometrech chůze začalo lepšit počasí, takže u našeho cíle poblíž místa poslední erupce v roce 2005 už bylo docela hezky.
    Dali jsme si svačinu (houska s banánem a sýrem), nafotili něco lávy a měsíční krajiny a vydali se stejnou cestou zpět.
    Na sopce je vidět vývoj vegetačních pásem od suché pouště po tropický les. Je tam chladněji, příjemněji, než na pobřeží.
    Sierra Negra není nijak vysoká sopka vzhledem k průměru kolem 9 km. Většina kráteru se totiž zhroutila do sebe, dno je pokryté místy horkými kameny a lávou.
    Cestou dolů jsme v polootevřeném autě docela zmokli, měli jen chvíli na převlečení a následovala dost divoká plavba na Santa Cruz.

Monte Mar - zase káva

March 21, 2017 in Ecuador ⋅ ⛅ 27 °C

Zase farma? Jistě. Náhodou se nám podařilo domluvit návštěvu na farmě, která teprve začíná s naprosto ekologickou produkcí na šesti hektarech.
    Provedla nad milá majitelka Reyna, která na farmě bydlí s manželem a dětmi. Postavili dva další domky k pronájmu pro turisty, které pronajímají celé včetně možnosti vaření.
    Celá farma funguje soběstačně včetně vody a elektřiny, kávu hnojí kompostem z produkce farmy. Plantáž vypadá spíš jako les s banány a papájou, velkými stromy nad nimi.
    Měli teprve první sklizeň, která je na prodej. Pražení zatím probíhá v Quitu, na Galapágách nenašli nikoho, kdo by pražení věnoval dostatečnou péči.
    Pak jsme ochutnali jejich kávu na krásné terase, okolo poletovali ptáci a chodily obří želvy. Takový venkov by se mi líbil.
    Jo a káva je výborná. Vzorek je na cestě.

Baltra - zrušený let

March 21, 2017 in Ecuador ⋅ ⛅ 29 °C

Tak se mám rozpadlo letadlo. Nepřiletělo ani z Quita, zůstali jsme sami na letišti. Znovu dopravní kolečko autobus-trajekt-autobus do 45 km vzdáleného města do hotelu, co ho platí aerolinky.
    Máme večer navíc na Galapágách, což je fajn, ale přiletíme o den později komplikovanou trasou Galapágy-Quito-Guayaquil-Amsterodam-Vídeň. 32 hodin v letadlech nebo na letištích.
    Zašlu jsme na molo za lachtany a pelikány, dali si večeři na účet aerolinek, lokální pivo za vlastní a zítra v devět proběhne druhý pokus o odlet.

Quito

March 22, 2017 in Ecuador ⋅ ⛅ 19 °C

Tak už letíme. Quito je od letiště daleko, tam se nepodíváme, takže zůstaneme pár hodin na místě. Stejně je zima (nějakých 18 stupňů), prší a z nadmořské výšky 2500 m nás bolí hlava.
    Na přepážce KLM, které jsme dostali jako náhradní spoj, nám řekli, že kufry odbavené až do Vídně si musíme stejně vyzvednout a znova odbavit. Naštěstí je už někdo našel a přitáhl k přepážce. Dostali jsme i prémiová místa na dlouhý let, tak snad už teď všecko půjde hladce.
    Ale oběd stál za to. Letištní gril měl steaky za $10 a to po Galapágách působí fakt levně. A tak dobrý steak jsem už dlouho neměl.