South America backpacking

Fotky mluví za vše... ❤️

Calabazo - Tayrona National Park

January 16 in Colombia ⋅ ⛅ 29 °C

Část 1/2
    Plán na celý den bylo jít do národního parku, cestu dlouhou asi 15 km, takže jsme si přivstali, abychom měli víc času na pláže a chůzi pralesem. Když šla Niki ráno na záchod, vylezl po spláchnutí obří pavouk. Já odteď vždy splachuju, než si sednu, a Niki to sedání si vynechala kompletně. Po snídani jsme si objednali taxi motorky ke vstupu do parku Calabazo, což nám ušetřilo 1-2 hodiny chůze do kopce, kde nebylo nic zajímavého vidět. Díky tomu jsme byli na naší cestě kompletně sami a mohli vyrazit do džungle směrem na pláže. Cesta nebyla značená, takže jsme se drželi rady "když to jde, odboč doprava". Po cestě jsme narazili i na domorodce, kteří bydlí v uzavřených částech parku a prodávaj kokosy. Po vypití jsme si ho nechali rozseknout a zbytek vydlabali. Po přibližně třech hodinách chůze jsme dorazili na pláž s obříma vlnama, kde bylo liduprázdno. Smočili jsme nohy a pokračovali na Playa del Cabo, jednu z nejkrásnějších pláží Jižní Ameriky, která je obklopená vyhlazenými skálami. Tady jsme se vykoupali, najedli, udělali pár fotek a šli se podívat na přilehlé mokřady, kde byli aligátoři.Read more

Zaino - Tayrona National Park

January 16 in Colombia ⋅ ⛅ 27 °C

Část 2/2
    Po obdivování aligátora jsme pokračovali druhým směrem ke vstupu/východu Zaino. Na této cestě jsme potkali mnohem více turistů, takže jsme měli radost, že jsme se rozhodli pro naši polookružní cestu a start z Calabaza. Trochu nás tlačil čas, protože slunce zapadá v 18:00, a tak jsme se snažili nestavět na tolika místech. Na pláži La Piscina jsme se na chvilku smočili a pokračovali dál. Pak jsme v lese objevili opičky, a tak jsme tam zůstali asi půl hodiny. Ty skákaly po stromech, lezli po větvích a nechali se nakrmit našema oříškama. Poslední krátkou pauzu jsme měli při západu slunce. Pak jsme se vrátili do ubytování a padli unavení do postele.Read more

January 17 in Colombia ⋅ 🌙 26 °C

Loučíme se s Mama Tayrona, naším hostelem, na který už budeme navždy vzpomínat. Poslední chvilky zde jsme strávili odpočinkem u bazénu a v houpací síti. Bereme bus do městečka Palomino, který je rájem pro baťůžkáře na břehu Karibiku. Vede tudy jen jedna příjezdová asfaltová silnice, zbytek připomíná polní cesty. Protože jsme ještě totálně ko ze včerejší túry, dávame si akorát večeři a jdeme do postele. Místní minitechnopárty, která se odehrává hned za našimi dveřmi, navštívíme nejspíš až zítra.Read more

January 18 in Colombia ⋅ 🌙 26 °C

Konečně jsme neměli takový horko v ubytování a tak jsme toho využili a spali dlouho. Pak jsme šli do místní pekárny na snídani, kde na nás čekal malej koláč napůl a k tomu voda a kafe. Kolem poledne jsme si zacvičili, pak zavolali rodině a k obědu jsem si koupili empanada - v tomhle případě taštička plněná kuřecím masem, Niki oběd vynechala komplet. Následovala návštěva místní pláže, která je rozdělena na spoustu úseků, které částečně "patří" hotelům. Po 15 minutách jsme toho nechali a zůstali na kousku hned mezi dvěma hotely, kde jsme si mohli v klidu sednout a vykoupat se. Moře je hluboké asi 50-100 cm prvních 10 metrů, ale zato pravidelně přichází vlny okolo dvou metrů. Niki z toho moc nadšená nebyla, takže mě tam na dalších 15 minut nechala samotného. Po koupání byl čas jít zpět na hostel dát si sprchu a pomalu hledat restauraci na večeři. V koruně stromů jsme po cestě objevili papoušky, jak lezou po větvích a hrají si. Když jsme se vrátili do ubytování, našli jsme mrtvého švába v posteli pod batohem - dobrá trefa. K večeři jsme si vybrali restaurant s velkou zahradou a živou hudbou. To nám pro tento den stačilo, teď si jdeme pustit film a spát.Read more

January 19 in Colombia ⋅ 🌙 25 °C

Poslední celý den v Palominu jsme začali ochutnávkou místního kakaa - pijou ho tady jen s vodou a bez cukru. To nám stačilo jako snídaně a my se šli věnovat plánování financí. Máme v plánu přibližně každý týden dát dohromady finance a zkontrolovat, jestli musíme upravit naše výdaje. K obědu jsme si vybrali zapadlou restauraci, kde na cestě pobíhalo prase a v restauraci seděli jen místní, kteří opět neuměli ani slovo anglicky. Nějak se nám povedlo si objednat polední menu (menu del dia) - hovězí polévka, jako hlavní jídlo kuřecí (já) nebo vajíčko (Nikča) a k tomu rýže, smažený banán, fazole a salát + nápoj. Jídlo chutnalo skvěle, u Niki bohužel vydrželo jen 15 minut v žaludku, potom bylo ale zase vše fajn. Já se po obědě chvíli učil španělsky a pak si dal šlofíka, Niki si mezitím četla. Potom jsme vyprali a pověsili prádlo, zašli si na večeři a v 19:30 nám začínala lekce salsy. Po hodině marného snažení jsme odcházeli s nadšením a také kompletně propoceným trikem. Naposled jsme se tady stavili na pláži, koukali na vlny a k tomu si dali pivko. Večer končíme přípravou a balením na zítřek, kdy se budeme přesouvat do města Minca.Read more

January 20 in Colombia ⋅ 🌙 24 °C

Ráno zvonil budík v 7 a po sprše se šli balit poslední věci. Ty jsme nechali na pokoji a skočili si na vydatnou snídani, u které na nás řval přivázaný kohout k plotu. V Kolumbii maj ptáky zjevně oholený. Po návratu na pokoj jsme vzali naše věci a vyrazili na autobus zpět do Santa Marty, kde jsme jen přestoupili na další bus do Mincy. Teda, nebyl to úplně bus, ale dodávka, kde nám naše velký batohy napakovali na střechu a dovnitř nacpali 12 lidí. Na fotce z dodávky chybí ještě poslední řada lidí za náma, tam se "vešli" další 4 lidi. Sice se mi díky chybějícímu místu odkrvila pravá noha, i přesto nám ta cesta utekla poměrně rychle. Hotel tady máme přímo vedle zastávky autobusu a tak jsme aspoň nemuseli tahat naše věci daleko. Vyhladovělí jsme nechali vše na pokoji a vyrazili na pozdní oběd. Dneska jsme zvolili mexickou restauraci a jídlo bylo skvělé. Potom jsme prošli celou vesnici a večer završili na ubytování, kde jsme si uvařili ramen nudle, které s sebou taháme už několik dní, abychom uvolnili místo v batohu, a k tomu jsme si zahráli kostky.Read more

January 21 in Colombia ⋅ 🌙 22 °C

Včera večer jsme ještě si stihli zařídit tour na bird watching, tříhodinový výlet s dalekohledem a hledáním ptáků v korunách stromů. Na tu jsme museli vstávat v 5 ráno, abychom byli včas na srazu v 5:45. Když se všichni sešli, ujal se nás náš průvodce, profesor ornitologie, který ptáky už pozoruje přes 50 let. Dozvěděli jsme se například, že se v Kolumbii vyskytuje největší množství různých druhů ze všech zemí na světě a že tady jde najít až 20% všech možných druhů ptáků. Cesta vedla přes pole a les, kde jsme po cestě narazili na skvělou vyhlídku na město Santa Marta obklopené horami a za ním moře. Cestu jsme završili sledováním ptáků z vyhlídky, kde jsme nakonec viděli i tukana. Po návratu jsme si jako "Brunch" dali pizzu a nechali se odvízt na motorkách na kávovou farmu Finca Victoria. Cesta trvala asi 20 minut a hned po příjezdu se nám povedlo akorát stihnout začátek prohlídky, kde nám vysvětlili celý výrobní proces + ochutnávku. Odtamtud jsme pokračovali na místní vodopády Pozo Azul, pod kterými je možné se koupat. Oba jsme se ochladili po asi dvouhodinové chůzi a šli zpět do naší vesnice. Na večer jsme spontánně naplánovali sledování západu slunce z nově objevené vyhlídky a předtím skočili koupit hash brownie. Po asi hodině pozorování zapadajícího slunce na nás čekaly houpací židle ve dvorku našeho ubytování. Po necelé půl hodině houpání jsme si rychle došli na jídlo a tím den ukončili.Read more

January 22 in Colombia ⋅ 🌙 23 °C

Totálně unavení po včerejšku jsme se dnes v klidu vyspali, nasnídali a zůstali chvíli ležet v posteli a koukali na seriál. Teprve až kolem poledne jsme se konečně rozhoupali a vyrazili na místní farmu s kakaem La Candelaria, která měla být podle Google map 36 minut vzdálená. Po hodině chůze do prudkého kopce plné krásných výhledů a přírody jsme se zchladili v potoce vedle cesty a marně doufali, že farma bude za rohem. Po dalších 15 minutách chůze jsme konečně narazili na ceduli s informací, že je farma vzdálená dalších 15 minut. Nebyli jsme si úplně jistí, jestli je tím myšleno autem a nebo chůzí, ale v tomto terénu to asi stejně vyjde na stejno. Jakmile jsme dorazili, posadili jsme se na lavičku a dopíjeli poslední zbytky vody, když naší siestu přerušil pán procházející okolo, který nás upozornil, že právě začíná cocoa tour. Těch pár sekund odpočinku nám holt muselo stačit a my se rychle přidali ke skupince, která již dostávala první část výkladu. Naštěstí jsme nic nepropásli a tak nám byl vysvětlen celý proces výroby čokolády, od sběru až k finálnímu produktu. Různé mezikroky při výrobě čokolády jsme dokonce mohli ochutnat, stejně tak jako horkou čokoládu v několika úrovních (samotné kakao, s mlékem, s cukrem atd.). Nakonec nám udělal pleťovou masku a tím končila naše prohlídka. Poté jsme si ještě dali domácí kakaový koláč, pokochali se výhledem a vydali se na cestu zpět, protože nám už kručelo v břiše. Po návratu jsme objevili malinkou restauraci s burgerama a výhledem na farmu, ze které jsme se vrátili.Read more

Medellín

January 23 in Colombia ⋅ 🌙 17 °C

Náš pobyt v Mince končí a my opět balíme věci a naposledy si procházíme vesnici a stavujeme se na jídlo. Na jednu stranu se těšíme, až budeme pryč, protože nás tady ty komáři a písečné mouchy (sand flies) už pěkně serou. Abychom se dostali na letiště v Santa Marta, odkud máme letenku do Medellínu, je třeba vzít autobus do centra a tam přestoupit, protože letiště leží 20 km od mesta. Naštěstí se nám povedlo vyjednat skvělou cenu s taxikářem, a tak jsme si ušetřili asi dvě hodiny času a navíc jeli klimatizovaným autem. Na letiště jsme dorazili v 15:30, i když nám to letělo až ve 21:47. Hned vedle letiště se k našemu překvapení nachází krásná pláž, a tak jsme toho využili a šli se koupat. Tam jsme zůstali až do západu slunce a potom se pomalu vrátili na letiště odevzdat batohy a dát si něco k jídlu.
    Po dvou týdnech cestování Kolumbií přišel čas naučit se i nějaké ty důležitější fráze. Už umím bez pomoci říct "jen se koukám", "čekám na svoji přítelkyni" a "moje přítelkyně si chce něco koupit, já ne".
    Na letišti vše proběhlo hladce, v Medellínu jsme však zjistili, že jsme přistáli 38 km od našeho ubytování. Když jsme vylezli ven na ulici, zjistili jsme, že jezdí pravidelný autobusový spoj mezi letištěm a Medellínem. Na internetu jsme našli několik varování, že hlavně nemáme vystupovat v centru, ale u nákupního centra San Diego - prej to v centru v noci není dvakrát bezpečný. Po vystoupení jsme konečně mohli vzít Uber do našeho ubytování. Uber je tady ale nelegální, a tak nám řidič hned po nastoupení oznámil, že jeden z nás musí sedět vepředu a kdyby se někdo ptal, tak jsme familia. Pak nás vyhodil před naším hostelem, kde jsme napsali zprávu majiteli a ten nám poslal jednu z ubytovaných, aby nám otevřela a předala klíče. Z koupelny jsme jen zaslechli, jak se ostatní bavili, že tady teď bydlí nějaký gringos, tak uvidíme, jak spolu budeme těch dalších 5 dní vycházet. Do postele jsme se dostali až v 1 ráno, a tak jsme ještě rychle přesunuli zítřejší free walking tour na odpoledne.