Thajsko 2017

December 2017 - January 2018
A 31-day adventure by Milan, Tomas & Dana Read more

Horske kmene Hmong, offroadove zazitky

December 18, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 18 °C

S motorkami odbocujeme na odlahlu asi 5km dlhu cestu do dediny horskeho kmena Hmong (cinsky emigranti). Cesta trva o dost dlhsie ako by clovek cakal, lebo cesta nie je prave naj kvality a je pekne uzka. Danka prebera vedenie a uziva si to.
    Dedinka vo vyske pomaly 1600m sa sklada z drevenych domcekov az chatrci, kde nevyzera, zeby sa okrem vyvolenych mali nejako k peniazom. Pofotime nejake zienky v krojoch, male deti ako z ineho sveta a po nejakych dalsich cca 7km koncime v podobnej avsak o dost viac turisticky zameranej dedine.
    Stadial by podla Googlu mala ist cesta, ktorou sa vratime domov, aby sme sa nevracali po tej istej.
    Sme mozno 1300m nad morom a treba nam klesnut o dobru tisicku smerom dole. O cca hodinku sa stmieva a mame pred sebou z brucha 8km horsej cesty, kym sa napojime na hlavnu cestu.
    Kym cesta klesa a zuzuje sa na dve polmetrove betonove cesticky, na ktorych uz je dost tazke manevrovat s nasimi skutrikmi stale verime, ze je to len docasny stav.
    Postupne vsak betonove cesticky cim dalej tym viac miznu a hlavne zacina sa ukrutne klesanie v serpentinach.
    Danka 3x vyvali motorku, ale stale mame pocit, ze sa to da zvladnut, ze vracat sa je prilis problemove.
    A to je to spravne rozhodnutie, lebo len vdaka tomu sa nam mozno prave zacina naj zazitok tejto dovolenky (vtedy sme len dufali, ze ta zla cesta coskoro skonci). Pricom ta cesta sa stale zhorsuje a po nejakom asfalte, betone uz ani stopy, klesania su stale viac a viac strme, do toho prudke zakruty, to vsetko v hline, obcas strku a obcas obrovskych kamenoch ako z rieciska nejakej rieky. Situacia je stale horsia a horsia. Danka zhadzuje z top offroad destinacii Albansko a pasuje tam Thajsko. Postupne sa zotmie a my zostavame v thajskej dzungli niekde vysoko v horach na skutrikoch tam, kde by mala obcas problem mozno aj terenna motorka. Motorky su tak tazke, hlavne pre Danku, ktora ma kratke nohy a nevie si nimi dostatocne pomahat, ze obcas sa zosuchnut dole kopcom je pre nu nadludske usilie. Chvilami mame priemernu rychlost okolo 1km za hodinu, takze nam nic nepomaha informacia, ze hlavna cesta je uz iba 5km od nas.
    Okolo toho vsade tma tmuca a okolo nas dzungla - no nebola to ani zdaleka sranda.
    V duchu sa utesujem myslienkou, ze ako sa budeme blizit k hlavnej ceste mala by sa aj tato cesticka zlepsovat. No figu tankodrom ako vysity, nepustil by som tam ani svojho Nissana. Obcas kopce plne kamenov, ktore sa zosuvaju, smyka sa na nich motorka. Po kopcoch zjavne tiekla voda a vytvorila aj pol metra hlboke zlaby krizom, krazom cez cestu. Zist jeden kopec bolo obcas o zivot a tie kopce boli dalsie a dalsie. V podstate sme zisli prevysenie okolo 1000m v offroadovom terene na cisto cestnych skutrikoch. Obcas nejaky prechod potokom, obcas zapadnutie v blate. V poslednej faze original teren pre lesny traktor.
    Cesta do uplneho konca totalne adrenalinova. Do toho sa v noci zacina budit vsechno mozne zivocistvo. Tomco mysli na to, ake prvenstva v mnozstve zivotu nebezpecnych hadov drzi Thajsko, ja zas sledujem nie male kusy pavukov ako v malom pruzku svetla motorky obcas prebehnu cez cestu. Neraz prechadzame popod rozne visiace casti trav a stromov a len dufam, aby na nas nic neskocilo. Ked sa konecne dostaneme po vyse 2h v totalnej tme na asfaltku zistime, ze kazdeho boli snad vsetko aj to, co predtym netusil, ze ho boliet moze. Ze sme vycerpani po vsetkych strankach.
    Motorky mame v neviem akom stave (uvidime az rano, lebo aj tie co nepadli x krat sa obili o nejaky kamen a pod.) a netusime aku zaplatime pokutu min. za Dankinu oskretu motorku.
    Moj mobil si to v neviem ktorej situacii odniesol tym, ze zas praskol (v ochrannom puzdre), nastastie zatial len na zadnej strane.

No konecne zazitky! Tomco uz je na pokraji zufalstva z toho, ze na dovolenke si este nestihol oddychnut. No, ale oficialne mal dnes byt oddychovy den so skusobnou trasou a skorym navratom - no ale nevyslo ;)

Najlepsia restauracia v Chiang Mai

December 18, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 22 °C

Kvalitne zniceni si vecer vyberame jednu z naj restauracii v Chiang Mai. Zasluzime si! Za miestne mierne prehnane ceny (asi take, ako u nas v standardnej restauracii) sa dostavame do restauracie, ktoru tvori velka zahrada a v nej jazierko, vodopadiky, kopa spolu zladenych stromov, kvetov a do toho vsadene stoly a stolicky. Vyzeralo to uzasne, este aj wcko bolo prerastene vegetaciou. Nas stolik tesne pri jazierku s vodopadom a vsetci sme si dali faaaajne dobroty... Na dnes sme totalne dorazeni a zajtra a napozajtra nas caka moto tura do narodneho parku Doi Inthanon (kde je najvyssia hora Thajska), ktory zahrna nespocetne zakruty, stupania a klesania a zdaleka nie taky pocet km ako sme mali dnes a i tak sme to nejako nezvladli...Read more

NP Doi Inthanon - vodopady, horske kmene

December 19, 2017 in Thailand ⋅ ☀️ 33 °C

Dnes sa nam zacal dvojdnovy vylet do narodneho parku Doi Inthanon, ktoreho sucastou je najvyssia hora Thajska.
    Na motorkach sme prekonali asi 150km najprv prevysenie hore 1300m a v ramci toho sme navstivili 3 velke vodopady. Taktiez sme vosli do dediniek horskych kmenov. Je uzasne ako niekde v zapadnutej dzungli v ukrutnych kopcoch vyklcuju nejaku cast, spravia tam terasove policko vedla svojho dreveneho domceka, daleko od akej takej civilizacie.
    V cca 1600m nad morom je uz na motorke celkom zima a zajtra pojdeme este o 1000m vyssie.
    Z parku zideme snad tisickou zakrut (zase prevysenie 1300m dole) do minimestecka Mae Chaem (mestecko na druhej strane parku ako Chiang Mai).
    Tu v prespime v dvoch romantickych bungalovikoch v ramci minirezortu, ktory si majitel postavil na vacsej zahrade. Fascinujuce je a to sme pri objednavani netusili, ze z domcekov mame vyhlad na najvyssiu horu Thajska Doi Inthanon s vyskou 2565m (my sa na nu pozerame z vysky 300m.n.m.)
    Vecer este ideme na veceru a zistujeme, ze musime byt v riadnom zapadakove, lebo ceny su tu nejake aj na Thajsko, na ktore sme zvyknuti extremne nizke. Za porciu bravcoveho steaku s hranolkami a kopou zeleniny platime az dve eura. Porcia asi najvacsia aku sme zatial jedli. Caj a voda zadarmo. Ceny za niektore veci v obchode su 2x lacnejsie ako na druhej strane hory skadial sme prisli. Keksiky Oreo a podobne 0,13 Eur.
    Cely den krasne vyhlady, vymotorkovani sme riadne a zajtra pokracujeme spat do parku a na najvyssi vrchol.

Vecer ma este Danka sukromnu hodinovu thajsku masaz priamo na izbe. Ako inak za skvelu cenu 5 Eur. Keby som nevidel, co tam s nou robia, tak sa odvazim aj ja ;)

P.s. Dnes len 2x vyvratena motorka. Raz som zavrel kufor na pumpe a motorka z nicoho nic lahla a raz som ju pekne zaparkoval, oprel o stojancek a ona z nicoho nic padla... Zajtra odovzdavame motorky uz po tme, snad to nieco pomoze ;)

Noc a rano v Mae Chaem

December 20, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 29 °C

V noci sa postupne ochladzuje. Danka vo svojom standardnom zateplenom pyzame spi najprv pod dvoma dekami. Potom berieme este hruby paplon. Ked rano okolo 3tej zacina kikirikat kohut je uz nas bungalovik vychladeny na krasnych cca 11 stupnov. Samozrejme tu nie je ziadne kurenie, iba klimatizacia.
    Rano sme tak vymrznuti, ze s vedomim, ze mame ist este o dobrych 2000m vyssie (aka tam asi bude zima) si obliekame vsetko co mame. Na tenke ponozky idu este hrube ponozky. Na nohy cgcky (kamase), na to pyzamove nohavice (pre istotu) a na to realne nohavice. Hore tricko s kratkym na to 2x tricko s dlhym rukavom, na tom mikina a vetrovka a na hlavu satka, ciapka a este aj vetrovka z kapucne. Takto vybaveni ideme na ranajky, ktorych bonusom je granatove jablko. Banany su priamo z bananovnikov, ktore rastu 10m od domceka.
    Na foto ranajky, nas domcek a ranny hmlovy vyhlad.

Najvyssi bod v Thajsku 2565 m.n.m.

December 20, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 22 °C

Na motorkach vystupame do hor. Je to snad miliarda zakrut, pricom z jednej zakruty sa okamzite vchadza do druhej, rovinky minimalne.

Zastavujeme sa vo vyske 2150m n.m., kde obdivujeme pagody, ktore boli vybudovane pri zivotnych vyrociach krala a kralovnej. Najviac nas soknu eskalatory, ktore k nim vedu. To vsetko vo velkej zahrade plnej kvetov. Na pocudovanie je tam 7 stupnov nad nulou, aj ked pri pohybe na motorke to nie je sranda. V zahrade su zas fialky, hortenzie, rododendron a kopa dalsich rozkvitnutych kvetov a vsetko v tej teplote kvitne.

Stadial pokracujeme az na najvyssi vrchol Doi Thanon nejakych 2565m n.m.
    Samozrejme na oficialnom vrchole objavujeme este vyssie polozene miesto, kde sa samozrejme vyskrabeme, aby sme boli este o nejakych 20m vyssie.

Klesanie na motorke znamena prejst cca 20km a pocas toho klesnut o dobrych 2000m nizsie. To vsetko samozrejme v miliarde zakrut. Zaciname s oziabanymi usami a ked zastaneme uplne dole na pumpe, je tak teplo, ze sa mozeme vyzliekat pomaly do plaviek.

No a samozrejme s nasim stastim sme sa naucili par zazracnych thajskych slovicok a pri ich spravnom pouziti sa nam podarilo prejst 4x checkpoint (kontrolny bod so zavorou), kde sa platilo za vstup do parku. Usetrili sme asi 20 eur na osobu.

Na pumpe poobdivujeme "splachovacie" WC (vid. foto; vpravo do zliabku permanentne priteka voda a splachuje sa so zelenou lopatkou, s ktorou sa ta voda naberie a naleje do WCka).

Z pumpy chce uz ist ako veduca motorka Tomco, nakolko sa mu nepaci, ze sme sli prilis rychlo (okolo 60kmh) a vraj velmi fukalo.
    Hned ako vyrazime Tomco prida na 80kmh. Zopar krat atakuje 90kmh a pri obiehani robime dokonca 100kmh rekord. No rozumej Tomcovi, co vlastne chcel...
    Inak popisne na motorke to je taka rychlost, ze ked si omylom nechate otvorenu kapucnu na vetrovke, tak na krku kvalitne pocitite, na akom principe funguje padak.

Grand canyon a kulinarsky zazitok

December 20, 2017 in Thailand ⋅ 🌙 17 °C

Poobede este stihame Chiang Mai-sky Grand Canyon. Jedna sa o zatopeny byvaly kamenolom. Obsahuje viac roznych hlbokanskych kanonov s hlbkou vody okolo 30m, okolo ktorych su postavene restauracie na terasach, lehatka, ale aj zipline (lanova draha), horolezecka draha (ked si blby padnes do vody), clnkovacie miesta a velky nafukovaci skakaci park.

Dvojdnovy vylet ukoncujeme prejdenim poslednych cca 5km v sialenej viacprudovej premavke az do nasho komfortneho hotelika, kde sme boli 2 dni predtym. Tu nas aj cakali najvacsie kufre.

Obuvam si hotelove papucky (nejaka cinsko-thajska velkost, trci mi z toho cela pata) a zacinam si uzivat klud po 300 az 400km dvojdnovom motovylete.

Pockame na dokonalu tmu a ideme vratit dorajtovane motorky. Nastastie ich zaujimali hlavne zlomeniny (plastov) a nie oskrete casti. Tie navyse v tme neboli az tak vidiet. Takze ziadna pokuta, utekame kym si to nerozmyslia.

Na veceru ideme do original thajskej domacej restauracie. Pred dverami napis, podte ochutnat ako chuti prave thajske jedlo. Davam si stiplave bravcove platky s cesnakom v sladkej limetkovej omacke.
    Najstiplavejsi kulinarsky zazitok aky som kedy jedol. V podstate to bolo kopu platkov suroveho cesnaku (uz ten by stacil) v omacke, ktora velmi pripominala tu, ktora je v restauraciach na stoloch a ked sa niekomu nieco zda malo stiplave tak si este trosku frnkne z omacky. K tomu male stiplave chili papricky. Zvysok neviem definovat. Kulinarsky zazitok. Po prvom suste som vedel, ze to stipe, ale ako sa to potom gradovalo!
    Dve minuty po dojedeni som mal problem dychat cez usta, bolo to o zivot. A ono to bolo (aj ked som uz dojedol) stale horsie a horsie. Od hrdla az po pery ma stipe vsetko. Z hlavy mi tecie pot, urychlene objednavam ovocny shake, lebo by to bolo asi za hranicou toho, co som schopny zvladnut. Aj po dlhom vyplachovani ust shakom ma to este hodnu chvilu stipe. Ohhh, je mi tak luto, ze si to nedala Danka, ta sa totiz vsade tvari, ze ju nic stiplave nerozhodi...

Skola thajskeho varenia

December 21, 2017 in Thailand ⋅ 🌙 15 °C

Dnes 7 hodinova skola thajskeho varenia. Danka s Tomcom (ja som osobny fotograf) najprv idu s nasim cooking instructorom na trh, kde nam popise rozne druhy pre nas neznamych byliniek, koreni, zeleniny, roznych olejov a pod. Jedna sa o thajsky trh pre Thajcov, takze niektore ceny su az sokujuco nizke, neprisposobene turistom.
    Potom odchadzame na rodinnu farmicku, kde si v zahrade natrhaju cerstve bylinky, ktore neskor pouziju vo svojich jedlach.
    Vari sa celkovo 6 chodov. Kazdy ma vlastny stolcek s varicom a obrovskym wokom.
    Tomco si to uziva, Danka obcas musi zapojit svoje kucharske schopnosti, ked nerozumie vsetko po anglicky. Vysledky su vsak perfektne aj ked po bohatych ranajkach cely den tlacit do seba 6 chodov jedal, no mame dost.
    Na konci obaja dostavaju certifikat, ze uspesne absolvovali zakladny kurz thajskeho varenia. Zaroven obaja obdrzia vlastnu osobnu kucharsku knihu s tajnymi thajskymi receptami.
    Takze na Slovensku mozeme ocakavat prave thajske dobroty.

P.S. Ako nezavisly pozorovatel mozem potvrdit, ze Danka s Tomcom boli top kuchari; vacsina ostatnych vyzerala ako keby varili prvy krat v zivote... V kazdom pripade dobre, ze som bol osobny fotograf, inak by som sa asi zaradil do druhej skupiny...

Old Chiang Mai cultural centre

December 21, 2017 in Thailand ⋅ 🌙 15 °C

Po skole varenia smerujeme do kulturneho centra, kde mame (ako inak) thajsku veceru (na dorazenie nasej prezratosti) prestretu v thajskom style (a je toho kvantum) doplnenu kulturnym predstavenim thajskych a barmskych tancov ako aj tancov inych horskych kmenov.
    Vizualne je to perfektne tie rozne kroje, farby a pod., ale kvalita tancov, spevu a hudby je pre nas nejako neocakavana, alebo jednoducho tej azijskej kulture nejako nerozumieme. Tie najhorsie predstavenia by mohli mat nazov "Medvedku daj labku", alebo "Kolo, kolo mlynske" a to doslova. Tie lepsie zas boli o roznom vykrucani ruk a noh a niekedy v ukrutne pomalom tempe (ale, ze fakt spomaleny film).
    Z nasho pohladu je to taky cinsky styl tanca (Thajci by sa asi urazili), nieco ako pomaly odtancovane Kung Fu... Hudba je tak vlnita a tak pretahovana az je z nasho pohladu falosna, spev je podobny.
    Je tam zopar cisel, ktore vsak nadchnu ako napr. tancujuci lietajuci Falko (ten pes z Neverending story).
    Uzili sme si to, kus sme sa aj nevhodne nasmiali, prezrali sme sa za cely den statocne, kvalitne nas ogabali (ked za caj, ktory povedali, ze je free pytali neskor "len" 3 eura).
    Domov nas najprv chcel zobrat tuktuk za 5 eur (ked videl skadial vychadzame), ale ked sme presli 2 ulicky peso, uz sme zjednali tuktuk-a na 1,5eura a nakoniec sme domov nemuseli slapat pomaly hodinu.

Let do Mae Hong Son

December 22, 2017 in Thailand ⋅ ⛅ 16 °C

Ranny let do Mae Hong Son, najsevernejsieho miesta nasho vyletu takmer na hranici s Mjanmarskom (Barma), kde vraj panuje celorocna ranna hmla sa malicko zkomplikoval ked 10 minut pred odletom na odletovej tabuli pri nasom lete zasvietilo "bad weather" (zle pocasie). Tomco do seba tlaci tabletky na otupenie zmyslov. Po zopar minutach nas letiskovy autobus odvaza do odlahlej casti letiska, kde parkuje male vrtulove lietadielko a Tomco pri pohlade na neho uz zacina mat vsetky priznaky strachu z lietania. Zaroven mu zacina byt jasne, ze o dva dni letime takym istym spat a to ho velmi neuspokojuje.
    Pocas celeho letu, ktory trva len 30 minut navyse letime ponad najvyssie hory Thajska. Je to krasny vyhlad. Ta ista trasa autobusom trva medzi 8 az 10 hodin a prekonava sa pri nej 1864 zakrut, pricom kilometricky to vobec nie je az tak daleko. Za ten kratky a lacny let dostaneme dokonca este aj buchtu plnenu chickenom a dzus. Letuska len tak smyka, lebo ledva vzlietneme a uz pomaly pristavame.
    Samotne pristavanie je v malej kotline medzi vsadepritomnymi horami, kde samotna letiskova draha zabera takmer celu dlzku tejto kotliny a vedie doslovne stredom mesta (inde nebolo kde). Uz pred pristatim kruzime pomedzi hory tak nizko, ze Tomco poznamena, ze mozeme takmer ovocie oberat.

Pristavame pri jasnej oblohe, vonku ako tak teplucko a hlavne cisty horsky vzduch. Do hotela to mame napesatky cca 1,5km.

P.s. Nasa batozina o takmer 5kg prekrocila vahovy limit, nastastie nam to nespoplatnili, ale vysacku Heavy (sialene tazky) nas kufrik dostal.

Dediny dlhokrkych zien a havaria

December 22, 2017 in Thailand ⋅ ☀️ 18 °C

Na obed ideme do restauracie, kde varia barmske jedla a Danka ma stastie, vybera si dobre, ale ja s Tomcom dojde jedlo, ktore sa z vacsiny sklada z veci, ktore netusime, co to je a zaroven vobec netusime (kedze je to rozne poukladane na tanieri) ako sa to vobec je (co s cim).
    Potom poziciavame motorky. Ja a Tomco cerveneho diabla a Danke krasnu damsku motorecku bez jedineho skrabanceka.

Na motorkach vyrazame do blizkej horskej dediny znamej dlhokrkymi barmskymi zenami (nosia na krku obruce a kazdy rok pridavaju dalsie). Specialnou kategoriou su aj dlhousiacke zeny. Tie maju cca v mieste, kde je dierka na nase nausnice dieru min. 5cm velku a v nej vtlacene nejake ozdoby. Cesta je cely cas asfaltova uplne komfortna, akurat cez nu 8x tecie cca 10cm voda, takze musime s motorkou prekrocit akokeby malu riecku.
    V dedine pokukame a polutujeme tyraneho slona, ktory tam stoji prikovany ako atrakcia a hned vedla prosperuje obchod majitela predavajuci banany, ktore ludia pre toho slona kupuju.
    Pokupime nejake somariny od dlhokrkych predajkyn. Hlavne kupime vsetci traja tricka potvrdzujuce, ze sme presli 1864 zakrut (my lietadlom ;). Este dame skusobne zopar obruci na krk Danke (vela toho nezvlada) a sup spat. V uplne poslednom prechode riekou (16-tom) Danka vyvali motorku a je to riadna supa, lebo ju pocujem aj pri hluku mojej motorky.
    Problem je v tom, ze motorka, ktoru sme brali vyzerala ako nova, takze toto tazko vykecame. Oskrabana na celej jednej strane od predu az dozadu a aby toho nebolo dost vpredu prerazene svetlo.
    Bohuzial toto bola jedina pozicovna, kde sa nenechavala zaloha, ale pas. Takze sme v riadnej nevyhode a do zajtra v riadnom strese ako toto dopadne. Teda v strese som asi len ja.