Thajsko 2023-2024

December 2023 - January 2024
Hory severného Thajska na motorke, plus oddych pri mori na zopár tradičných thajských ostrovčekoch a to všetko spojené s thajskými gastrozážitkami. Read more
  • 550kilometers
  • 326kilometers
  • 124sea miles

Jungle restaurant a nočné trhy

December 21, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 23 °C

Večer zájdeme na vianočnú večeru do reštaurácie, ktorú odporúča aj Michelin.

Už cesta do reštauracie je vzrušujúca, keďže je to vyše 10km v pravej thajskej premávke. Miestami je to dosť adrenalín.

Krásna reštaurácia je vybudovaná v prostredí ako keby umelo vytvorenej džungle, kde navyše skvelo a štipľavo varia.
    Takže sedíme pri jazierku, do ktorého vteká niekoľko vodopádov a užívame si prvé poriadne štipľavé thajské chute dorazené veľmi kvalitným shakom.

Z reštaurácie pokračujeme na asi najväčší trh, aký sme v Thajsku zažili
    Nekonečné uličky všetkého možného, kde by človek zabil aj deň a Danka už má v pláne dotiahnuť ma tam na zopár hodín po návrate z hôr. Už teraz sa toho desím.

Súčasťou je thajské predstavenie, kde speváčka spieva známe hity. Teda podľa mňa to vyzerá skôr ako kvalitne falošné karaoke, ale všade okolo je toľko street foodu, že tam tí ľudia sedia a sledujú to. My navyše pcháme do seba ďalšie a ďalšie shaky z ďalších a ďalších ovocí.

Na to, že dnes mal byť viac menej oddychový deň, sme sa celkom dorazili.

762 zákrut do mestečka Pai

December 22, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 17 °C

Dnes sa na motorkách presunieme do mestečka Pai.
    Je to nie len jedna z najzaujímavejších ciest, ale oficiálne aj najnebezpečnejšia cesta s najväčšou nehodovosťou v Thajsku, ktorá aj keď je len cca 120km dlhá, je na nej až 762 zákrut. Túto cestu pôjdeme celý deň, nakoľko po ceste sa zastavíme na rôznych atrakciách.

Prvou z nich je čínsky cintorín, ktorý pre európskych turistov môže vyzerať naozaj netradične, veď posúďte sami z fotiek.

Ďalej sa zastavujeme na mieste, kde Thajci v strede ničoho vybudovali oddychový areál s jazierkami, riečkami a vodopádmi s netradične modrou vodou (netušíme v čom to bolo). To všetko pomedzi rôzne palmy, rastlinky, ovocné stromy, dokonca ryžové polia... Navyše s plávajúcimi farebnými kaprami... Taká netradičná pláž v džungli, s reštauráciou, viac napovedia asi len fotky.

Pokračujeme ochutnávkou mandaríniek priamo z mandarínkovej farmy a po nekonečných zákrutách a stúpaniach sa vyškrabeme až do národného parku, kde vo výške 1700m.n.m. obdivujeme rozkvitnuté a záhradníkmi upravené vyhliadky na okolité hory. Na niektorých vyhliadkach si môžete prenajať stan, prežiť tam celú noc a ráno pozorovať ako sa postupne rozpadá hmla a v nej sa objavujú vrcholky hôr.

Poslednou atrakciou je kaňon Pai. Vysoké strmé útesy, po ktorých vrcholkoch vedú úzke a nebezpečné cestičky. S Ňaňom sme to vzdali hneď na začiatku, z nášho pohľadu sú to životu nebezpečné výšky... Ale Maja s Dankou si to čiastočne užili.

Do Pai nakoniec dorážame až za tmy kvalitne unavení z tejto náročnej motorkárskej trasy a z celého dňa plného atrakcií.

Thajsko - gastronomický raj

December 22, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 17 °C

Alebo "Čo dokážem za jeden deň požrať."

Na raňajky povinne dojedám pizzu (!!!), ktorú Danka kúpila ešte na letisku v Bangkoku, lebo čo keby...

Na desiate už sedíme v tradičnej thajskej reštaurácii, kde si všetci objednávajú nudle a ja si objednávam polievku.
    Gól je, že všetkým donesie nudle zaliate vývarom a mne donesie polievku (vývar) zahustenú nudlami...
    Inými slovami máme všetci štyria viac menej to isté... Komédia, ale berieme to s humorom, hlavne, že nám chutí.

Na obed (na pláži) si kúpime tamarindový sorbet (nanuk). Vyzerá ako mrazené hovienko, ale chutí skvelo.

Počas dňa ešte kupujeme mandarínky z farmy a neskôr jahody...

Na olovrant povinne buchta s maslom, ktorú máme ešte z lietadla, lebo čo ak...

Na večeru končíme v domácej thajskej reštaurácii, čo sú vlastne len stoličky pripojené k domu, kde býva rodinka a uvarí nám niečo zo svojich zásob.

Ja si dávam papaya šalát. Posledne som skoro umrel, aký bol štipľavý a dnes to nebolo inak. Na zmiernenie "kradem" klobásu z grilu...

Danka zažíva životný zážitok, keď si zmyslí v tejto rodinnej reštaurácii, že "toilet" a pustia ju do vlastnej rodinnej kúpelňe... (na posledných fotkách). No ľudia tu žijú chudobne.

Večer zakončíme návštevou walking street v mestečku Pai a je to niečo nepopísateľné - podrobnejšie možno zajtra.

Čo všetko sme tam požrali a pochutnali si už proste nepamätám, ale minimálne jednu nedefinovateľnú vec, jednu fajnu thajskú somloi galušku (dezert), ryžové lízatko chutnal len Ňano, ja som ochutnal nejaký čaj (ani prekladač nevedel preložit z čoho, ale v hrnci to vyzeralo, akoby sa tam varila nejaká handra... ). Následne sme si dali nejakú japonskú zapečenú hubu. Danka s Ňanom skúšali sticky rice, spring rols a dokonca durianovú buchtu. Okrem toho niekde v našich útrobách zmizol banán zaliaty v čokoláde a neskôr jahody v čokoláde.
    Potom sme zjedli banánový koláčik, o chvíľu ryžovú guľu (zapečená so zeleninou). Následne sme jedli pirohy s nejakou japonskou hubou vo vnútri.
    Medzi tým jeden veľký ananásový shake. Zároveň chutnám Dankin shake ananás - mango.
    Ukončené (ale len z mojej strany, zvyšok ešte jedol) shakom ananás s mätou - bol perfektný...

Tak dúfam, že som ako tak popísal gastronomickú realitu jedného dňa v thajsku s tým, že som určite ešte na niečo zabudol a dodávam, že Danka do mňa ešte tlačila Fidorku, ktorej som však odolal...

Dankina hláška dňa na predavača: Čo to je, to je huba? A predavač: Nie to sú pražené črevá... :)

Atrakcie v Pai

December 23, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 23 °C

Dnes máme oddychový deň.
    Doobedu dospávame a pred obedom miesto kaviarne končíme nejakou zhodou náhod v dedinskej čínskej reštaurácii. Je tam riadny bordel, príbor si radšej umývame v balenej vode, ktorú nám doniesli na pitie.
    Chickena vraj nemajú, pričom im jeden pobehuje rovno po reštaurácii.
    Porcie sú obrovské a dostaneme aj polievku, ktorú sme si neobjednali a bola hnusná ako čínsky dezert (kto vie, ten vie) - chutila ako kokosový olej zmiešaný s olejom na vyprážanie - nepožívateľný hnus, pre číňanov možno lahôdka.

Neskôr zabehneme do kaviarne s pekným výhľadom na hory, lebo bez kávy sú ženy nepoužiteľné. Tá je známa tým, že sa tu okrem iného točil v Thajsku veľmi známy seriál.

Cestou k vodopádu sa zastavíme na mieste, kde pred zopár rokmi došlo k takému zemetraseniu, že sa zem tak roztrhla, že tam vznikol doslovne kaňon. Bohužiaľ pre verejnosť je už dané miesto uzatvorené a nepustili nás tam. Dáme si teda len fajnučký shake (dnes som skúšal tamarindový) a Danka si dá miestny čaj na miestnej farme, kde si môžeme sami kŕmiť kravy a rybičky v jazierku. Ja obdivujem hlavne wc, ktorého steny sú upletené z vyschnutých opadaných listov.

Náš ďalší cieľ vodopád nás odradí vysokým vstupným (tí thajci už nevedia, čo od rozkoše) a tak ho vynechávame. Bol krásny s možnosťou kúpania, ale nikto (okrem mňa) tam za tú sumu nechcel ísť.

Maja s Ňaňom potom ešte idú obzrieť jeden z najdlhších mostov v Thajsku postavených z bambusu, ktorý ich však nijako neosloví i keď podľa fotiek tam bola krásna príroda thajského vidieku s úžasnými horami v pozadí.

Z podobných dôvodov vynechávame na našich cestách aj všetky chrámy. Niektoré majú neskutočnú architektúru, ale Maju a Ňaňa to veľmi nezaujíma, takže vám túto stránku Thajska nemôžeme odprezentovať.

K večeru ideme ešte na návštevu čínskej dedinky, ale vidno, že je to miesto vyrobené umelo pre turistov i keď je to samozrejme v oblasti, kde je veľká čínska komunita, takže všade okolo sú reálne čínske domčeky a to už vyzerá trošku inak (tam, kde sme sa na obed boli najesť).

Tesne pred zotmením sa ešte vyškriabeme na vyhliadkový bod, z ktorého je 360 stupňový výhľad na okolie, na mesto a hory, ktoré ho obklopujú. Je to naozaj pekné a pre väčšinu je to určite úžasná atrakcia už len preto, že sa tam nešliape pešo, ale na motorkách.

Chcel som dnes ešte stihnúť jeden vodopád, nakoľko každý vodopád je tu v niečom iný, ale nepodarilo sa... Musím sa zmieriť s tým, že to bol oddychový deň.

Večer ukončujeme na vianočných trhoch, o ktorých je samostatný príspevok.

Pai - vianočné trhy

December 23, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 15 °C

Už druhý večer končíme v mestečku Pai na walking street. Pre neznalých proste vianočný trh s jedlom a barmi.

To, čo tam zažívame je atmosférou niečo neskutočné. Nikde inde sme nič podobné nezažili a na toto budeme určite navždy spomínať.
    Pravdepodobne tým, že toto mestečko je tak ďaleko od civilizácie a je časovo aj logisticky ťažko dostupné, zostalo v ňom zachované čaro, ktoré už na iných trhoch vplyvom masového turizmu opadáva.
    Väčšina predajcov vo svojich ministánkoch tu predáva malé dobrotky a veľká časť dobrôtok je takého typu, že nič také sme na žiadnom inom trhu v Thajsku nevideli. Niektorí predajcovia sú navyše v krojoch týchto horských oblastí.
    Panuje tu taká úplne uvoľnená a veľmi pokojná atmosféra aj keď ľudí je tu ako na vianočných trhoch v Budapešti a celý trh je naozaj obrovský. Väčšina zahraničných je oblečená v štýle hippie (len my sme boli po tých horách, ktorými sme šli výzorovo ako návštevníci lyžiarskeho strediska).
    Kopa mladých žien tu vôbec nenosí podprsenky - len tým chcem popísať totálne uvoľnenú atmosféru tohto miesta. A i tak sa tu môžu cítiť úplne bezpečne.
    Pomedzi predajcami je raz za čas nejaká skupinka s nejakým predstavením, ktorá správne dotvára kultúrnu atmosféru.
    Vyhrávajúce deti z horských dedín (to bolo fakt úžasné), spievajúci teeneger (snažil sa, bol oblečený, ale pre nás to bolo falošné), či dedko s babkou v kroji, ktorí sa tu dotrepali z neviem akého zapadákova a predvádzali svoj dedinský tanec (čo v praxi nemalo ani na naše "Medveďku daj labku“).

Je tu tiež kopa barov, ale vôbec nemajú hlasnú hudbu a dnu sa sedí, leží i keď tu nikto nie je pripitý. Ťažko popísateľná atmosféra plného sa odovzdania atmosfére tohto miesta a totálneho pocitu bezpečia.
    Žiadne agresívne blikačky a lasery v baroch, ale pritom krásne decentné nasvietenie. Celé ulice navyše ozdobené stovkami svietiacich lampiónikov v rôznych farbách.

Na jedenie tu majú množstvo a množstvo dobrôt, z ktorých len malú časť som popísal v príspevku "Thajsko - gastronomický raj". Veľká časť dobrôt by pre štandarného cudzinca bola nedefinovateľná, avšak gastronomicky lahôdková... Veľká časť sa pripravuje priamo pred vami a už len to pozorovanie výroby dodáva tej atmosfére hviezdičku naviac.

Špeciálnou kategóriou je ulička, kde sa varia reálne jedlá. Vidieť to však na vlastné oči je zážitok na celý život.
    Celú reštauráciu tvorí väčšinou minipríves (predajný stánok s okienkom).
    Otvorením (vyklopením) krytu okna sa z neho stáva provizórny miniatúrny stolík pre max 3-4och zákazníkov. Tí tak sedia v tesnej blízkosti hlavného kucháro-čašníka, ktorý sedí dnu v strede vozíka o rozmere max. 2x1,5m a zo svojej jedinej sedacej pozície varí rovno pred nimi. Všetko má na dosah ruky (od hrncov, cez suroviny, cez odpad, umývanie riadu, až po obsluhu všetko dokáže v tomto minipriestore spraviť bez toho, aby vstal zo svojej pozície). Tesne popred oči vám môže šibrinkovať s panvicou plnou nudlí, z ktorej šľahajú plamene, ako to tam všetko mieša. Celá táto minirestaurant vám ponúka atmosféru tesného spojenia s kuchárom a počas jedenia zas kuchár vidí, ako vám chutí, ste doslovne meter od neho. Bez priameho zážitku to nedokážem ani popísať a takýchto minirestaurant je tam celá ulička. Všetko je prirodzené, nie násilné, nie megalomanské. Všetko tu prebieha v malom v tesnom kontakte s predajcom. Niečo také ako stánok s klobásou a horčicou s lavicami pre kopu ľudí, ako to býva u nás by tu bolo hrubým narušením atmosféry tohto miesta. Nič také tu proste nie je...

Tá atmosféra je taká, že proste netúžite ísť na žiadnu večeru do nejakej reštaurácie, len sa celý večer potulovať po tomto trhu a mlsať nie len malé dobrotky, ale aj nezabudnuteľné "genius loci" tohoto miesta.

1462 zákrut do mestečka Mae Hong Son

December 24, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 22 °C

Dnes pokračujeme ďalej po ceste 1095. Táto trasa je rovnako známa tým, že je ohromujúca, ako je známa tým, že je nebezpečná.
    Cesta je plná zákrut a zákrut a zákrut. Vždy keď prejdete jednu zákrutu, hneď uvidíte ďalšiu zákrutu, alebo rovno vlnovku ďalších zákrut a to občas v riadnych stúpaniach a klesaniach. Väčšinu cesty napočítate max. do 5 a z jednej zákruty prechádzate do druhej. Motorkársky raj...

Od Chiang Mai (boli sme predvčerom) až do Mae Hong Son (dorazili sme dnes) je to na cca 200km úseku až 2224 zákrut a táto cesta trvá autobusom vyše 10 hodín. Práve preto sme ju pred 6timi rokmi dali ako 30 minútový let lietadlom. 6 rokov som ale sníval o tom, ako túto cestu pokoriť na motorkách. V dnešnom pláne sme mali najzákrutovejšiu a asi aj najkrajšiu časť cesty z celého okruhu a som rád, že to všetci dali bez nejakých nehôd, ktoré sú tu veľmi časté a často bohužiaľ aj smrteľné.

A ako odmenu si zajtra pôjdeme vybrať "Certifikát Mae Hong Son Loop", čo je vzácne uznanie udeľované cestovateľom, ktoré slúži ako dôkaz odhodlania a dobrodružného ducha. Tento certifikát je jedinečným mementom, ktoré uznáva a oceňuje úsilie návštevníkov, ktorí úspešne zdolali náročnú a vzrušujúcu cestu do Mae Hong Son a symbolizuje odhodlanie a vytrvalosť potrebné na navigáciu v drsnom teréne a kľukatých cestách regiónu.
    Je to zároveň hmatateľná pripomienka pozoruhodnej cesty malebnou krajinou a náročnými cestami regiónu a slúži ako symbol úspechu a vzácna spomienka na pozoruhodné dobrodružstvo v jednom z najpútavejších regiónov Thajska.

Som teda hrdý na všetkých, ktorým sa podarilo tento úsek zdolať.
    Menej ako 2 vyvalenia sa s motorkou do priekopy sa nepočítajú.

P.S. ešte nás čaká druhá polka okruhu - len 1864 zákrutiek :)

Vykurovaná jaskyňa Lod

December 24, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 26 °C

Najväčšou atrakciou dnešného dňa bola okrem veľkej kopy neskutočných výhľadov návšteva jednej z najkrajších thajských jaskýň, jaskyne Lod.

Ráno je všade hmla, zima. Poniektorí majú gate, na tom kamaše, na tom nohavice a na tom ešte nepremokavé nohavice. Hore tričko, na tom tričko s dlhým rukávom, na tom mikina a na tom vetrovka. Ideálne oblečenie na jazdu motorkou v tomto počasí.

Keď však v tomto oblečení prídeme k jaskyni, snažia sa nás presvedčiť, že v jaskyni je teplo. Vravíme si čisto logicky, nech tam je ako je, teplejšie ako vonku tam nemôže byť. Je to predsa jaskyňa... Takže radšej nič nevyzliekame.

Táto jaskyňa je inak výnimočná tým, že je to vlastne dlhý tunel, cez ktorý preteká rieka, ktorá sa splavuje na bambusových pltiach. Na niektorých miestach sa z pltí vystúpi a pokračuje sa väčšinou po strmých drevených schodoch do vyššie položených častí jaskyne. A tu je pes zakopaný. Pravdepodobne cez tunel prúdi teplý vzduch z vonku a stúpa do vyšších častí jaskyne. To ale nie je všetko. Keďže sme štyria, pridelia nám až dve sprievodkyne, pričom každá má veľmi výkonný nejaký plynový lampáš. Čo sme však netušili, ten lampáš neskutočne hreje. Človek je 2m od neho a cíti to riadne a tie naše sprievodkyne vždy tesne pri nás. Navyše návštevnosť jaskyne taká, že každú chvíľu prejde povedľa nás iný sprievodca so svojim lampášom.
    Výsledok, dnu v jaskyni na umretie. Zhadzujem, čo sa dá a i tak sa zo mňa (a nie len zo mňa) leje.
    V tej jaskyni je ako v teráriu...

No a aby toho nebolo dosť jaskyňa je známa množstvom hniezdiacich netopierov. V živote som nestúpil na toľko hovienok, ako dnes. Stovky, tisíce... Na niektorých miestach človek ide po súvislej vrstve a niekde je nebezpečné si len tak postávať. Bonusom sú superstrmé schody s madlami. No len chytiť sa tých madiel znamená určite chytiť netopiersku chrípku také sú "zasvinené“.

V každom prípade niektoré výhľady neskutočné, no a keď je to ešte splavné na plti, čo viac si môže naša námornícka duša želať.

Navyše tá jaskyňa na nás pôsobila priam magicky.
    Najprv sme podľahli jej mágii, keď sme sa celá skupinka dokázali stratiť dvom našim sprievodkyniam, ktoré nás potom v panike naháňali. Potom Ňaňo zabudol na vstupe taštičku s peniazmi, vodičským a pasom. Zas nás naháňali sprievodkyne pred jaskyňou. A nebyť ich, tak má Ňaňo veľký problém (nie pas, ani peniaze, ani vodičák, ale zúriacu Maju na krku).
    Nakoniec, keď už sedíme na motorkách a fičíme preč, zistím, že som pre zmenu zabudol na parkovisku celý vak so všetkým oblečením, našťastie tam ešte bol...

Štedrý večer v Thajsku

December 24, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 17 °C

Maja, je zaťažená na to, že na Štedrý večer (ktorý je tu v Thajsku na nerozoznanie od iných večerov) musíme mať slávnostnú večeru. Preto už dávno predtým skúmam na internete, kde by to počas našej cesty šlo a dohadujem, že ak nemá nič proti bude to teda štedrovečerný obed. Maja súhlasí.
    Na internete si dám záležať a nachádzam unikátnu dedinskú reštauráciu s asi najkrajším výhľadom za celú našu cestu, navyše so sedením, že sa dívate na hory (výhľad) so stolčekom pred sebou a nohy vám visia do priepasti dole. No zážitok! Ale asi len pre mňa... Keď tam prídeme majú polhodinu pred záverečnou a už iba 3 polievky na výber (polievka v Thajsku môže byť tak hustá a tak plná rôznych ingrediencií, že ja si ju často dávam ako hlavné a jediné jedlo).
    My s Dankou sa najeme (prvá večera), ale Maju takáto večera neosloví. Na štedrý večer, jej polievka nestačí. Ideme preto do ďalšej reštaurácie, aby si Maja a Ňaňo dali svoje obľúbené thajské nudle (druhá večera) a myslíme si, že máme na dnes vybavené.
    Po dvoch hodinách jazdy dorážame do Mae Hong Son, kde Maja objavuje reštauráciu a hlási, že musíme na štedrovečernú večeru (už tretiu). Nám sa už tlačí jedlo cez uši, ja svoje ani nevládzem dojesť, ale všetci nakoniec spokojní. Tak to má byť.

Vianočná noc však už taká sladká nebude...
    Maja plne oblečená v niekoľkých vrstvách nemôže zaspať, nakoľko Tomčov šváb, ktorý minulý rok otravoval Tomča na Lante a pred zopár dňami pobehoval po Chiang Mai sa dnes objavil v Majinej kúpeľni. Nech mu je zem ľahká, Majin ochranca Ňaňo ho veľmi rýchlo zneškodnil. Následne však Ňaňo nepochopil, že tým to nekončí a chrániť dom a poskytovať postraumatickú opateru treba naďalej. Maja totiž verí, že sa šváb presťahoval do severného Thajska aj s celou rodinou... Kým Ňaňo už bezstarostne chrní, chudák Maja nemôže celú noc zaspať a sleduje kedy a kde sa objaví zvyšok rodinky...

No aj takéto štedré (na šváby) večery bývajú v Thajsku...

Oddychový deň vo vojnovej zóne

December 25, 2023 ⋅ ☀️ 23 °C

Dnes máme zas oddychový deň, čo v praxi znamená, že ráno všetci dostanú ponuku, či idú so mnou na objavnú výpravu nevedno kam, alebo im naplánujem jednoduchý výlet a pôjdu sami.

Všetci robia strategickú chybu a idú so mnou. Mám pre nich pripravenú návštevu dvoch dedín s dlhokrkými ženami, krásny vodopád hneď pri ceste, aby nemuseli pešo nikde chodiť a veľmi pekné jazierko, ktoré volajú aj malé Švajčiarsko. To celé vrátane vzrušujúceho prejazdu džungľou - čo sa bojím, či to dajú.

Cieľom je ukázať im to, čo im štandardná turistická kancelária neukáže. Prirodzenú dedinu a nie pre turistov pripravenú atrakciu.

V prvej dedine sa zoznamujeme so ženou z Mjanmarska (dlhokrké ženy tohto horského kmeňa sú pôvodne z Mjanmarska). Rozpráva nám o tom, že ušla pred vojnou (ktorá tam práve je) s mamou, ktorá pred nami ručne tká nejaký koberec, či čo... Zvyšok jej rodiny sa skrýva po lesoch v Mjanmarsku a uteká pred povstalcami.

Potom pokračujeme cez džungľu k ďalším atrakciám. Ako inak cesta čím ďalej tým horšia. Občas to vyzerá ako lesný chodník. Okolo krásne výhľady na políčka, ale mám pocit, že si to ostatní ani nestíhajú všímať. Riadenie je viac ako náročné. Sú tam dosť prudké stúpania a klesania, cesta nerovná, hrboľatá, občas veľmi úzka. Keby toto videla tetuška, čo nám požičala motorky asi by zaplakala...
    Postupne sa to vygraduje brodením potoka motorkou. S jednou tam dokonca zapadnem a zahrabem sa rovno v koryte. Neskôr, keď motorkou prejdeme cez provizórny bambusový most sa oproti nám vyrútia tri vozidlá thajskej armády a nariaďujú nám len asi 10km od atrakcií a pred koncom džungle sa otočiť.
    Aj keď sme tieto atrakcie navštívili pred 6timi rokmi s Dankou a Tomčom, teraz je celá táto oblasť uzavretá kvôli vojne v susednom Mjanmarsku. A aj keď je hranica od nás asi 30km ďalej, nie je možné z bezpečnostných dôvodov vstúpiť do tejto oblasti Thajska - čo sme netušili.
    Celý môj sen o prejdení džungle a o ďalších atrakciách, ktoré by boli všetkým odmenou za ten offroad sa teda rúca. Otočiť motorku a späť okrem iného zas s brodením sa cez problémový potok... Je to adrenalín.
    Ako malé zadosťučinenie navštevujeme ešte jednu dedinu dlhokrkých žien, ale tá je už príliš turistická, ale aspoň Maja s Ňaňom vidia rozdiel.

Večer v Mae Hong Son

December 25, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 19 °C

S Dankou sa tesne po zotmení vyštveráme na chrám na vysokom kopci nad mestom a prezrieme si a nafotíme mesto zhora.
    Toto mesto je vtesnané v malom údolí medzi všade prítomnými horami. Ešte aj pristávacia dráha pre lietadlá tak ide cez centrum (vidno na foto).

Po tomto ako inak končíme na večernom obžierackom trhu.
    Včera tu bolo minimum ľudí a začíname tušiť, že možno aj Thajci v nejakej obdobe (darčeky pre deti?) oslavujú vianoce. Dnes je tu ľudí milión avšak z nich som na celom trhu napočítal až 12 bielych. Toto je možno dôvod, prečo to tu vyzerá inak ako keď sme tu boli naposledy. Dôvody sú pre nás neznáme, ale kedysi kvantum turistov, teraz takmer nikto.
    Lietadlá, ktoré tu pristávali 3x denne tu už nelietajú, nabližšia cesta z väčšieho Chiang Mai je 10 hodín, 2224 zákrut a niekoľko použitých sáčkov na zvracanie.
    Možno to nejako súvisí aj s veľmi blízkou vojnou v susednom Mjanmarsku. Aj keď sme v Thajsku, tu na tomto severe je Thajcov minimum a možno je tendencia, žeby konflikt z etnického hľadiska prerástol až cez hranice a turisti sa tu už od strachu nehrnú.

V každom prípade prechádzka dookola okolo celého centrálneho jazierka s vysvietenými chrámami lesknúcimi sa na vodnej hladine a všade prítomnými stánkami s jedlom bola pohladením pre dušu aj žalúdok. Množstvo ľudí sedí na okraji jazierka ako na pláži a užíva si pokojnú atmosféru tohto miesta.

Zopár vypustených balónikov šťastia a jemná thajská hudba tú atmosféru len dopĺňajú.

P.S. Milan a Danka sa zas prežrali... Maja a Ňano si šli radšej oddýchnuť po ťažkom “oddychovom" dni...