Thajsko, Kambodža, Vietnam

January - March 2019
A 44-day adventure by Milan, Tomas & Vladimír Read more

Ostrov Mak

February 1, 2019 in Thailand ⋅ ⛅ 27 °C

Dvojhodinový výlet na veľkej drevenej lodi a sme na ostrove Maak. Vo fotkách si dobre všimnite nášho lodného stewarda a jeho opasok s trofejami, koľko žien mu už padlo za obeť...

Ňaňo na ostrove nemá ubytovanie a ostrov je preplnený a drahý.
    S tým, aby býval u nás hoc aj na zemi, že za neho zaplatíme nesúhlasia, takže sa nám podarí nájsť pre neho nie lacné ubytovanie vo vedľajšom rezorte.
    Nakoniec však býva vo vlastnej chatke s hojdacou sieťou a takmer výhľadom na pláž, zatiaľ čo my máme trochu väčší komfort, ale v "radovej zástavbe". Máme však naviac vlastnú šnúru na prádlo a 7 štipcov - no to je komfort, čo nám tým chceli zhora naznačiť?
    Jo a ešte som zabudol, máme dokonca aj klímu, ale tú Tomčo zakázal používať. Je tu teplo na umretie, akýkoľvek pohyb je nad moje sily.

Na pláž máme obaja zopár metrov a vyzerá, že to konečne bude ostrov, kde do 5-tej rána nebudeme počúvať diskobasy z miestnych barov, ale len zvuky morského príboja.
    Navyše je tu málo ľudí, takže preflákavame deň na pláži a skúmame blízke reštaurácie. V jednej z nich končíme večer na veľkej pečenej rybe na cesnaku s bohatým šalátom.
    Vyzerá to, že Ňaňo si tu dovolenku užíva aj gastronomicky a Tomčo to je proste permanentný hladoš.

Blízko sú inak dva ostrovy. Keďže sa už dlho nikto nezranil a nedošlo ani k iným škodám čoskoro ich začnem lámať na kajak...

Dankina pomsta

February 2, 2019 in Thailand ⋅ ☀️ 28 °C

Úžasne tichá noc prerušovaná osviežujúcim dažďom a stálymi zvukmi mora je ráno vystriedaná tzv. Dankinou pomstou (odvodené od egyptskej terminológie tzv. "faraónovej pomsty").

Okolo ôsmej sa upratovačka rozhodne šuchotať metlou okolo našej doteraz tichej izbičky. Zvuk nepríjemný, ale snáď to vydržíme. Už o chvíľu (asi vidia, že nás ešte nedostatočne vytočili) dostáva upratovacia čata posily. Prichádza ďalší upratovač, ktorý si so sebou pre istotu prinesie aj rádio s thajskými otrhovačkami a to už nás s Tomčom trhá z postele.
    Chvíľami si ešte aj pospevujú. Pomooooc. My chceme spáááť...
    Netrvá dlho a počujeme pre mňa už známy zvuk šlapacieho mopu Vileda. Ohhhh nie, ešte chvíľku spania...
    Okolo 9tej sa rozhodli, že spania sme už mali jednoznačne dosť a vygradujú celé predstavenie vysávaním tesne vedľa nás!
    Chytajú ma stavy od vychechtanej eufórie (jednoznačne mi to totiž pripomína Danku) až po náladu vraždiaceho maniaka...
    Na celé predstavenie, ktoré končí až tesne pred desiatou dozerá šéf, ktorý si okamžite všíma, že fotím upratovačov a vyráža ku mne ako stíhačka.
    Zatváram sa radšej do izby, aby tu nedošlo k medzinárodnému incidentu.

P.S. Máme informáciu, že Ňaňo má podobné zážitky. Najprv polovičku noci bojoval s komárom (to je tak, keď máte moskytiéru okolo postele a vy sa do nej uzavriete aj s krvilačnou beštiou). Keď konečne zaspal, ráno ho zobudil zavlažovací systém.
    Krásna trávička a čisté izbičky musia byť, aj keď by zákazníkov malo poraziť...

Na poslednej foto naše po thajsky upratané prezuvky.

Kajakom do NP ostrovov Rayang

February 2, 2019 in Thailand ⋅ ☀️ 28 °C

S Ňaňom požičiavame kajak na preskúmanie morského národného parku okolo ostrovov Koh Rayang. Vybavení nepremokavým púzdrom sme s kajakom zatopení už pri štarte z pláže (veľké vlny), ale škody zatiaľ žiadne.
    Na jednom z ostrovov sa vyloďujeme na malej opustenej plážičke, kde miestni strážcovia národného parku a hlavne vyberači vstupného na nás nemajú dosah.

Teda neviem, či sa to vôbec dalo nazvať vylodenie, šlo skôr o pokus o kontrolované vyvrátenie sa z kajaku, ktorý veľmi nevyšiel, nakoľko vlny pri brehu boli devastujúce.

Pláž bola zložená len z viac, či menej rozbitých koralov a mušličiek. Žiadne kamienky, či piesok. Čisto koralovo-mušličková pláž. Morský raj...

Na druhej strane však plno plastových fliaš a polystyrénu, ktoré na túto odľahlú pláž prinieslo more a upratať to tam už nemá kto...

Po kúpaní, šnorchlovaní a kvalitnej predpríprave na vyrazenie do veľkých vĺn (priviazanie všetkého a tak) konečne vyrážame. Hneď prvá vlna, ktorá sa prevalí cez kajak nám vyplaví keksíky zo sáčku a tie plávajú po celom kajaku aj okolo neho. Poniektoré intuitívne zachraňujem prehltnutím. Majú úžasno sladko-slanú chuť.

Neskôr, po pozorovaní hnusne čierno zelených obrovských krabov sa provokatívne priplavíme až pred hlavnú krásnu pláž, kde už po nás pokukuje kontrola, ale plateniu sa nám podarí vyhnúť. Ňaňo so šnorchlom pod vodou sa drží kajaku a ja sa snažím pádlovať. Je to utrpenie. Ňaňo má k aerodynamickému tvaru zjavne ďaleko a navyše videl v tomto morskom parku vraj plnom rýb a koralov až jednu modrú rybičku...

Po 3 hodinkách nás vlna vymetie na breh nášho rezortu a keďže vyberač poplatkov nevie počítať do 3, platíme skvelú cenu 200bahtov (oficiálna cena 100 bahtov za hodinu). Takže kajakárska akcia úspešne ukončená.

Traja teplí bratia

February 3, 2019 in Thailand ⋅ ☀️ 28 °C

Tomčo je posledné dva dni chorý (teplota 37 a kašle) takže jeho aktivity sa obmedzujú na vylihovanie na pláži a jedenie. Čo sa týka jedenia, už im bolo naznačené, že to trochu preháňajú, keď na normálnu špilku z grilu (také ražniči) čakali včera večer celú hodinu. Ja mám ešte troch tajných Brumíkov zo Slovenska. Kde a kedy mi zmizla Horalka netuším.

Tým, že Tomčo kašle, ja v noci nespím, takže zaspím až ráno, keď už je tu ranný upratovač s rádiom a to mi prináša stavy zúfalstva.
    Hneď potom však bojujem s faktom, že je tu kopa komárov. To na Ko Changu nebolo. Mali by ten ostrov premenovať na Ko Mar. Včera večer to už vyzeralo, že našich 9 gekonov v predsieni, ktorí majú udržiavať počty komárov nízke bolo poriadne prečíslených muškami a komármi a zahájili ústup... Takže dnes som už musel ísť na to vraždenie ručne-stručne.

Čo si to tu tak všímame každý chlap tu má ženu. Niekto si ju doniesol z domu a ticho a tajne závidí tomu zvyšku (a je ich dosť), ktorý doprevádza nejaká thajka.
    Len my traja sme tu ako skupinka gayov na výlete. Ňaňo touto našou prezentáciou vyslovene trpí a ja ho v tomto chápem :)
    Oproti minulým rokom sme v lokalitách, ktoré sú blízko Bangkoku a Pattaye, ktoré sú centrami sexturizmu v Thajsku, takže si asi z našej orientácie ako pôsobíme navonok nemusíme nič robiť, tu sú normálne a povolené väčšie zvrhlosti (narážam na rôznych ladyboys a pod.), avšak ženskú spoločnosť minimálne v podobe automatickej práčky by sme aktuálne viacerí privítali :)

Pre vysvetlenie: V thajsku je normálne "prenajať" si thajku, od ktorej sa očakáva, že sa o vás bude plne starať (za to jej platíte) a nejde teda len o sexturizmus, ale ona vám bude robiť plnohodnotnú spoločníčku (ak sa tak dohodnete) a doslovne aj vyperie a porieši iné veci...

P.S. Problémom je, že Ňaňo má thajku striktne zakázanú, Tomčo o thajku nejaví záujem a ja jediný ju mám povolenú, čo bol od Danky skvelý strategický ťah, lebo tým do mňa vložila toľko dôvery a dala mi takú voľnosť, až ma prešiel záujem.
    Ako sa hovorí zakázané ovocie chutí najlepšie, takže nakoniec je to zase na Ňaňovi :) Základné slovíčka som ho naučil už na Slovensku :)

Denná idylka na Ko Mak

February 3, 2019 in Thailand ⋅ ⛅ 28 °C

Tomčo zahlásil, že bacily umierajú pri vyšších teplotách ako 37st., takže vonku je na umretie a v našej búdke s nainštalovanou klímou so zákazom používania ešte horšie.

Čas vyraziť na výlet a nechať Tomča opekať sa vo vlastnej šťave... Pokus o požičanie motorky sa začal na Ňaňovej recepcii, kde som "hore bez" hneď zaujal dve thajky, ktoré po mne divne pokukovali. Thajčan na recepcii hneď ťahal nožničky zo šuflíka, že ma ostrihá. Také chlpaté čudo tu už asi dávno nevideli.
    Nakoniec sme požičali motorku inde. Bez pasu, bez depozitu, bez poznávacej značky, bez prilieb...
    S Ňaňom za zopár hodín pobeháme na motorke celý ostrov od luxusnejších rezortov až po zapadnuté pláže.
    Zaujímavou zastávkou, ktorú dokonale preskúmame je thajská škola a cestou tiež objavíme starú telefónnu búdku a pole ananásovníkov.
    Večer ako inak ukončíme prežraním sa v reštaurácii. Tomčo navyše objedná niečo ukrutne štipľavé, že tam pri tom kňučí a mňa čaká doma ešte veľký vyše 3kg melón, ktorého zožranie ma už fakticky odrovná.
    Deň končím mŕtvy vyvalený v posteli hore pupkom s uštípaným zadkom po návšteve WCka a to ani nepamätám, žeby som jedol v poslednom čase niečo extra štipľavé...

A ešte zopár foto z prieskumnej výpravy

February 3, 2019 in Thailand ⋅ ⛅ 28 °C

Prvá foto viď. detail za Ňaňom v pozadí, čomu my tu musíme odolávať.
    Druhá foto ananásové pole.
    Tretia foto ako sa rozbíja kokos v reštaurácii so železným jaklom.
    Štvrtá foto - tak som ju konečne našiel...

Atď.

Smer Bangkok

February 4, 2019 in Thailand ⋅ ☀️ 28 °C

Rozlúčka s ostrovom Ko Mak sa začala o 6:45 ráno!!!
    A nebol to žiaden vysávač. Pripravili si na nás rovno thajskú verziu ohňostroja. To je niečo ako daj do krabičky 100 petárd a zopár delobuchov, pri ktorých sa otriasa celý rezort a za tichučkého rána, keď všetci sladko spia to so všetkou pompéznosťou odpáľ. Skúste si to predstaviť. Zvuková kulisa jak začiatok tretej svetovej...
    Samozrejme do 7:15 tých "ohňostrojov" odpálili ešte zopár, aby nás nedajbože nenapadlo ešte si trošku podriemkať.

Ako sme už šípili bola to nejaká súčasť osláv čínskeho nového roku. Ale prečo pred siedmou ráno???

O ôsmej sa nám podarí ukoristiť najlepšie miesta na speedboate a o hodinku sme už na pobreží. Stadiaľ sa potrebujeme presnúť o asi 50km ďalej, kde nás čaká autobus do Bangkoku.
    Hneď nás odchytí jeden taxikár, nasúka nás na korbu pickupu a keď sa konečne usalašíme a jemu dopne, kde ideme, vyhodí nás o 50m ďalej na prestup do druhého taxíka.
    Ten vyrazí závratnou rýchlosťou a ledva sa stihnem zas uložiť, už nás niekde v strede cesty prehadzuje do tretieho taxíka. Akékoľvek finančné transakcie medzi taxíkmi už prebiehajú mimo nás. Sme ako poštový balíček na začiatku zaplatený a už len prehadzovaný v rámci regiónov jednotlivých taxikárov.
    O cca 20 minút (aj s tými prestupmi) máme za sebou 50km dlhú cestu a priemernú rýchlosť tých polorozpadnutých pickupov sa ani neodvažujem odhadovať.

Na "autobusovej" stanici na mňa zameriava pozornosť škaredý ladyboy, ktorý ako neskôr zisťujem robí miestneho upratovača. Koľko tých hormónov musel pojesť, že ho baví upratovanie...

Po jedenástej nastupujeme do poloprázdneho autobusu, kde obsadzujem (teda obľahujem) celé zadné štvorsedátko, Bohužiaľ bus má čierneho pasažiera, ktorý sa rozhodol cestovať priamo v mojej sekcii. Na štvrtý pokus sa mi ho podarí doraziť.
    Už mám tých komárov fakt dosť...

P.S. prvá foto je jeden z tých ohňostrojov po výbuchu

Večerný Bangkok a čínska štvrť

February 4, 2019 in Thailand ⋅ 🌙 28 °C

Tomčo našiel v Bangkoku, čo sa týka LOKALITY skvelý hotel.
    Doslovne hneď pred vstupom je vstup do nadzemnej železnice s prestupom na metro a do pol kilometra je dokonca nástupné miesto na lodnú linku. Pred hotelom stojí priama linka z letiska... Takže sme schopní sa okamžite metrom presunúť do ktorejkoľvek časti Bangkoku, nie ako v Singapure, kde sme len najbližšiu metro zastávku mali trištvrť hodiny pešo.
    Drastická chyba však bola nechať Tomča navigovať z letiska do hotela. Miesto priamej linky sme išli nadzemnou železnicou, prestúpili sme na metro a nakoniec ešte 6km taxíkom. Celé nás to stálo x krát viac peňazí aj času :)

Večerná výprava do čínskej štvrte už bola profesionálne zvládnutá a systém metra, železnice, sky trainu dokonale pochopený... Do čínskej štvrte sme mali namierené, keďže dnes je čínsky silvester. Zajtra začína nový čínsky rok prasaťa.

Tam nás čakalo množstvo ľudí. Hlavne ženy oblečené v červeno zlatých šatách, deti s rôznymi dráčikmi na paličkách a pod. No a samozrejme miliarda stánkov od jedál až po úplne zbytočné serepetičky, zmes vôní a smradov... Všade svietiace červené lampióniky a pred chrámami horia meter vysoké sviečky...
    Pri chrámoch sa tiež pália dáke paličky, všade smrdia kadidlá (nie, žeby sme tomu rozumeli, o čo presne ide) a všade je veľmi rušno, ale vyzerá to, že predstavenia (tancujúci draci a pod.) sa začnú až zajtra. To je však otázne, či niečo uvidíme, lebo Tomčo je chorý a nevládze, Ňaňo nevládze tiež, takže zahlásili ústup na hotel bez toho, aby sme vôbec preskúmali celú čínsku štvrť.

Celý Bangkok samozrejme tradičná zápcha milióny aút, motoriek a ľudí v jednom veľkom mravenisku.

No a ešte k nášmu skvelému hotelu... Vyberali sme podľa ceny a lokality, ale nevedeli sme, že budeme mať nejaké bonusy naviac. Bývame totiž na siedmom poschodí asi 15 poschodového hotela a tesne vedľa nášho okna, teda vo výške presne siedmeho poschodia chodí pravidelná linka nadzemnej železnice. So stopercentnou istotou môžem povedať, že o budíček mám zas postarané.

Prieskum Bangkoku

February 5, 2019 in Thailand ⋅ ☀️ 32 °C

Sme prvý krát v hoteli, kde sú raňajky zadarmo, tak to patrične využívame (v thajskom zmysle je tam všetko od raňajkových až po obedové menu).

Potom priamo od hotela nasadáme na lodnú MHD, ktorá je na prasknutie plná. Užívame si ale viac ako hodinu plavby po rôznych vodných kanáloch. Plavíme sa pomedzi chatrče, ale aj pomedzi mrakodrapy. Ňaňo má za cenu 1 eura prehliadku, za akú sme my minulý rok zaplatili cca 15 eur (aj keď my na súkromnej lodi).

Po vystúpení pozrieme zlatú stupu Wat Saket (s Dankou sme tam neboli), ku ktorej vedie 350 schodov. Cestou hore samozrejme kopa zvončekov, na ktoré zvoníme a aj nejaké tie gongy s efektným hlbokým zvukom - samozrejme vyskúšame ako nejakí tupci, ktorí vôbec nechápu aký to má význam z hľadiska budhismu. Ale zvonia všetci... Zvoníme aj my. Hore si Tomčo aj Ňaňo vylosujú paličku s číslom a na základe toho si prečítajú podľa kartičky, čo ich čaká.
    Tomčo žiarivá budúcnosť, lepšie to už ani nemohlo byť, no Ňaňo nič extra... Pozitívne snáď je, že vo vzťahoch sa vraj nič meniť nebude. Takže Ňaňo, asi žiadna thajka už nebude (alebo sa o tom Maja nikdy nedozvie...).

Následne zas nastupujeme na loď na hlavnej rieke Bangkoku Chao Praya a smerujeme na Wat Arun - asi najznámejší chrám Bangkoku. Čas sa nebezpečne skracuje a chcem, aby Ňaňo videl aspoň niečo.

Ňaňo od posledného počítania svojich výdavkov asi zaviedol max. šetriaci režim, nakoľko ľutuje dať 1,5eur na vstupné a obzerá si túto dominantu Bangkoku len spoza plotu. Jedná sa však o tak veľkú stavbu, že o veľa neprichádza.

Aj keď máme asi 4 hodiny do odletu lietadla vzhľadom na našu aktuálnu pozíciu a poobedňajšiu zápchu to vyzerá, že to akosi nestíhame. Počítame totiž s tým, že posledne sme len cez letisko a všetky kontroly prechádzali viac ako 2 hodiny.

Stres začína, keď sa pokúsime zohnať taxi. Prejde ich okolo nás možno aj 20 a všetky plné... Keď sa konečne jeden objaví, začne sa ako hlavný problém javiť extrémna upchatosť Bangkoku. Neskôr síce prestúpime na metro, ale aj tam sa dosť nabeháme na prestupoch. Kontrola na letisku je nakoniec tak rýchla, že v odletovej hale sme viac ako hodinu pred odletom, takže lietadlo stíhame.
    Zážitky sa však začínajú v lietadle. Pri vzlete s nami tak trepe a z lietadla idú také zvuky, že máme doslovne strach.

Hodinový odvoz z letiska do Ao Nang je zážitkom sám o sebe. Vodiča ani nevidno spoza 20tich kufrov, ktoré sú v autobuse nahádzané rovno za ním.

Večer ešte prebehneme Ao Nang, kde sme boli 2 roky dozadu a všetko je skôr horšie. Ľudí miliarda, ubytovať sa nedá v ničom normálnom ani za nadštandardnú cenu, najesť už vonkoncom. Maximálna komercia a staré dobré Thajsko so svojimi špilkoproduktmi a ananásmi s rúčkou tu už dávno neexistuje. Všetko balené v sáčkoch ako produkty pred chvíľou kúpené z Tesca a nie odtrhnuté zo stromu...

Šťastný nový rok 4717

February 5, 2019 in Thailand ⋅ 🌙 27 °C

新 年 快 乐
    Xīn nián kuài lè!
    Prajeme vám všetko dobré do nového roku prasiatka.

Tajne som dúfal, že uvidíme nejaké predstavenie pri príležitosti čínskeho nového roku, avšak žiadneho draka a pod. ani nič sme nevideli aj keď sme opätovne šli cez čínsku štvrť.

No a ešte malé vysvetlenie, prečo chodia všetci v červenom a všade visia červené lampióniky:

Čínska legenda hovorí o oblude Nian, ktorá vždy na nový rok prichádzala do dediny a zabíjala
    dedinčanov. Číňania boli bezmocní, až kým neprišiel starý muž a povedal, že Nian sa bojí hluku
    a červenej farby. A tak si číňania dodnes zdobia domy červenou farbou, vešajú lampióny,
    girlandy a robia hluk s petardami a podobne. Našťastie čínska obluda zatiaľ nikdy neprišla.

P.S. pre zaujímavosť v Thajsku je teraz pre zmenu rok 2562...

Na obrázku darček-koláčik, ktorý sme pri príležitosti nového roku dostali v lietadle.