Thajsko s Adamkom 2023

January - February 2023
A 32-day adventure by Tomas, Milan, Hi & Zuzana Read more

Emirates = sklamanie

January 23, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 30 °C

Ako sa potvrdilo, keď mám veľké očakávania, tak to nakoniec je hlavne sklamanie. A takto dopadol aj let s Emirates. Už celkovo sme boli v obavách, že 3 zo 4och letov sú nakoniec s Fly Dubai, ale dúfali sme že aspoň ten jeden bude pohodlnejší a využijeme služby pre deti, ako napr. postieľku. No, ale náš Adammastko rýchlo rastie a do postieľky sa vopchal už len tak tak, čo zhodnotili ako nebezpečné a postieľku si vzali.

Našťastie madrac od postieľky nám dovolili zobrať na palubu a bola to naša záchrana. Síce pokus dať ho na zem nám tiež neprešiel a ďalší pokus presadiť sa do neobsadených troch miest vedľa seba bol rovnako neúspešný, pretože za tieto sedadlá sa extra pripláca. Ostávalo už len uvoľniť nejaké naše sedadlo, alebo ako sa počas ďalšieho letu ukázalo úspešne, aj dať madrac na kolená. Takže z môjho pohľadu bol rozdiel medzi Emirates a Fly Dubai iba v tom, že na palube Fly Dubai už bola zadarmo len voda. Čiže cestu späť si Tomčo musí poistiť už na letisku. Aj keď ten jeho stres z lietania nebol až taký badateľný, k čomu možno prispel aj Adamko, lebo nám nedal veľmi priestor na stresy.

Let s Fly Dubai aj keď v stiesnenejších podmienkach prebehol hladko, mám pocit že Adamko aspoň polovicu prespal a zvyšok ho zabavil výhľad z lietadla tak že ani nevedel ako a boli sme už na zemi. Sumar sumarum, dôležitejšie ako postieľka je výhľad a to máme šancu aj pri lete s Fly Dubai.

Prestup v Dubaji

January 24, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 30 °C

Po nákupe leteniek sme vedeli, že na prestup máme hodinku a pol, už vtedy nám bolo jasné, že to na veľkom letisku v Dubaji bude maratón z lietadla do lietadla.
    Začalo sa to tým, že urýchliť vystupovanie sa nedá, všetci sa tlačia v uličke a my máme problém aj vybrať batožinu, do ktorej treba zbaliť posledné maličkosti - kojeneckú fľašku, hračky, deku..., lebo v uličke sa všetci ponáhľajú von.
    Sledovali sme šípky - conections a potom nás už navigovali zamestnanci na bezpečnostnú kontrolu. Tu už stačilo vybrať elektroniku a potom sme si už podľa palubného lístka našli gate a ledva sme sa usadili v čakárni už hlásili nástup do lietadla, čo znamenalo naspäť cez čakáreň až ku pohyblivým schodom smerom dolu až na prízemie, kde sme nastúpili do autobusu označeného našim č.letu. Po cca 15 min. presune sme nastúpili na palubu a s cca 20 min. oneskorením sme o 01,10 dubajského času vzlietli-smer Krabi. Fotky sú z letu Budapešť - Krabi s Emirates a tá s nosičom z letiska Dubaj.

Ao Nang ... prvý deň

January 24, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 29 °C

Prvý deň ktorý vnímam. Po dlhej ceste (prebdenej poväčšine) ani neviem kedy bolo 23. a už je 24.1.

Včera sme si ešte urobili prechádzku na večeru. Rozhodla som sa ochutnať Pad Thai, nejako ma to síce neoslnilo ale chutné to bolo a zasýtilo. Adamkovi už bolo dlho a tak sme sa s ním na striedačku prechádzali. On skrytý pod moskytierou, ktorú som mu tajne závidela.

Mala som obavy ako zvládne tento časový posun náš malý vojačik a je to trošku náročné, ale keďže aj ja som bola úplne odpísaná, role uspávača sa ochotne ujal tato a 2 hodiny poctivo skúšal možné aj nemožné. Niečo pred 11tou sa to podarilo, ale musel spať s nami, postieľka tu dúfam nemerala takú cestu na okrasu. A takto Adamka aj mňa vyplo na ďalších 12 hodín s jednou prestávkou na mliečko. Tato aj dedko medzitým úspešne vybavili sim karty.

Prvé dni budú asi o hľadaní nového režimu, a tak sme to dnes vzali pozvoľna, iba prechádzkou na miestnu pláž, kde si ja osobne užívam zamračené počasie a Adamko si dáva šlofíka v kočíku, ktorý má väčší úspech ako postieľka. Verím, že postupne sa naše tempo rozbehne a ďalšie dni budú rušnejsie. Nakoniec aj super, že tu budeme až mesiac.

Spoznávame Ao Nang

January 24, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 29 °C

Ráno vstávame o 9.30, Tomčo pribehne, že mali by sme si požičať motorky. Mamka mu to rýchlo vyhovorila a ja som bol rád, na mamku za mnou na motorke si zatiaľ netrúfam. Tak ideme pešo, dobrý kus cesty. Nájdeme predajňu SIM kariet a kupujeme 4 SIM každú na 20Gb spolu za 2000 TBH no nekúp to keď 10Gb by stáli 1800 Bht. Cestou do hotela kupujeme našim ženám palacinky s banánom a čokoládou. Dáme si aj pomaranč, ktoré doniesla Ae. To je rozdiel oproti našim. Potom na pláž. Cestou vidíme odpočívať taxikára v hojdacej sieti. Mamka sa chcela okúpať a tak ide do mora, ale ide a ide a voda stále po kolená, až už bola veľmi ďaleko a rozhodla sa vrátiť. Zistila, že bol odliv. Kým bola preč, objavili sa tu nové malé ostrovčeky :-) Adamkovi sa na pláži páčilo. Večera pri pláži Chrumkavé bravčové s ryžou a mamka hydinové rizoto. V hoteli ešte ochutnáme varenú kukuricu čo nám Ae doniesla a neviem, čo to bolo, ale vyzeralo aj chutilo to ako malé pečené banány. Krokomer mi ukazuje, že som dnes nachodil 10km.Read more

Národný park na ostrove Hong

January 25, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 28 °C

Tomčo so Zuzkou ráno ledva stíhajú. Zaspali, ale ani sa nečudujem, Adamko zaspal až okolo 1 v noci. Odchádzame objednaným minibusom do prístavu odtiaľ loďkou na pláž Koh Lao Lading. Ako tie loďky vyzerajú to už viete a ja som tiež vedel, čo od toho čakať. Najviac ma zaujal volant na lodi, ktorý bol z nejakého auta, vyzeral, ako by tam mal byť aj airbag, ale ten bol určite vybraný. Volant však bol vodorovne a to bolo akosi neprirodzene. Ani šikmo ani zvisle ale vodorovne. Na pláži si umyjeme iba nohy, vyskúšali sme aká je teplá voda. Zuzka a mamka ochutnali kokosovú vodu. Zuzke chutila, ale mamka krútila nosom. Po hodine pokračujeme do Hong Island lagúny. Krásna lagúna, v ktorej nás obklopovali obrovské skalné bralá neskutočných tvarov. Priezračná voda a zopár lodiek. V tejto lagúne sa iba poobzeráme a pokračujeme do nášho dnešného cieľa na ostrov Hong. Pristávame pri plávajúcom móle, ktoré je poskladané z malých plávajúcich kociek. Zdá sa, že bude veselo. Trocha aj bolo, mólo sa vlnilo a občas sme sa museli chytiť, aby sme nespadli, ale nakoniec sme to bez ujmy na zdraví dali. Tesne pred koncom pred Zuzkou to jedna pani nezvládla a spadla aj s batožinou, našťastie iba na móle. Pláž je pekná, piesčitá. Piesok je veľmi jemný, zachádza všade. Na pláži je aj miestna reštaurácia, kde sa najeme. Zaujímavé, všetci ma strašili thajskými jedlami, ale zatiaľ som všetko zjedol a aj keď bolo jedlo pikantné, stále mi chutilo. Zuzka s Tomášom sa okúpali, my s mamkou sme sa hrali s Adamkom. Spoločnosť nám robila malá niečo cez meter dlhá jašterička (varan). Keďže som začal trocha cítiť hrdlo, radšej som sa nekúpal. Bolo pod mrakom a tak nebolo až tak horúco. Po asi dvoch hodinách sa začalo ešte viac mračiť a nakoniec aj pršať. Spočiatku iba trocha, hovoríme si, však prestane. Neprestalo, začalo liať. S Tomášom a mamkou sme vzali do plážovej deky všetku batožinu a utekáme sa skryť, samozrejme sa mi deka vyšmykla z ruky a zopár vecí spadlo na piesok. Nevadí, aj tak je všetko od piesku. Skryjeme sa v reštaurácii, ktorá bola síce plná, ale mamka si miesto vyboxovala. Začína fúkať vietor, šípime problémy ako prejdeme cez plávajúce mólo, ktoré sa hýbe a zároveň je šmykľavé od vody. Keď dážď trocha ustane, keď už neleje, iba prší, ideme po móle k lodi. Všetci sme to zvládli, nebol to až taký problém, i keď niekedy bolo treba počkať, kým sa mólo trocha ukľudní. Prídeme na koniec móla a čakáme na našu loďku, keď v tom krik a vidím, že miestni zamestnanci bežia po móle so záchrannými vestami. Niekto spadol do vody, niekto to nezvládol. Hovorím si aj tak sme frajeri, zvládli sme to bez pádu. Všetko dobre dopadlo, nikto sa neutopil, ostávalo nám prejsť posledné metre k loďke, ale tam sa už nedalo ničoho chytiť. Po čase príde loďka a my ideme nastúpiť. Tomčo prvý, ja za ním, ale keďže počúvam Tomčove pokyny, aby som si sadol na kraj lode a tak vošiel do lode, tak to je dosť ťažkopádne, ako mrož :-). Obdivujem Zuzku, s Adamkom v nosiči to zvládla a Adamkovi sa nič nestalo. Samozrejme, že jej miestni pomohli pri tých posledných metroch, ale celé mólo zvládla sama. Ľudia sú tu naozaj dobrosrdeční, stále sa usmievajú a sú nápomocní. Napriek tomu, že boli vlny, (samozrejme nie ozajstné veľké, ale vlny) čakal som, že budeme cestou späť viacej skákať na vlnách, ale lodivod a loď to zvládli pekne a nikto nedostal morskú chorobu. Ešte sme mali v loďke prichystané pohostenie, melón a čerstvý sladučký ananás krásne naaranžované. V prístave sa rozlúčime, zaplatíme a zvítame sa s vodičom, ktorý nás má odviezť do hotela, ale nastáva problém. Vodič nevie kde je náš hotel. Pýta sa jedného, druhého a nakoniec až tretí vodič Tuk-tuku sa mu snaží vysvetliť cestu. Ideme nastupovať a nasleduje ďalšie prekvapenie. Vodič prišiel s autom pre dvoch a ostatní majú miesto na korbe a berie ešte ďalších troch cestujúcich na korbu. Tak toto bolo mimo plánu. Tomčo píše Ae a tá je tiež prekvapená, takto to nemalo byť, ale nevadí, hlavne, že sa dostaneme do hotela. Zuzka s Adamkom si sadnú dopredu a prvý dojem je, že si sadajú za volant :-) , keďže sa tu jazdí po opačnej strane. Do hotela sme trafili, ideme na izby a dávame všetko sušiť, všetko je mokré. S Tomčom ideme kúpiť repelent a vodu. Zatiaľ si mamka užíva Thajskú masáž. Po masáži príde na izbu a je celá dolámaná. :-) Vonku znova leje a tak asi budeme dnes bez večere. Dám si kafíčko a idem písať príspevok. Keď už pomaly končím Tomčo zavolá dáte pozor na Adamka ideme kúpiť večeru. Samozrejme. Tak som zvedavý, čo donesie. A verím, že po večeri nás už nečakajú žiadne dobrodružstvá.Read more

Hong Island ... prvé zážitky

January 25, 2023 in Thailand ⋅ 🌧 24 °C

Tomčov pohľad na dnešný deň bude odlišný, ale ja to idem zobrať z tej pozitívnej strany. Mne sa dnešný deň páčil (možno aj tým, že som sa neškvarila na slnku) aj keď nevyzeral ako z filmu.

Dnes sme mali na pláne výlet na Hong Island. Plánovaný odchod o 9tej neznel tak strašidelne, Adamko krásne zaspal o 9tej, dokonca spal v plstieľke, zatiaľ všetko okej. To sme ešte nevedeli, že sa o asi hodinku zobudí a do 1nej rána nebude mať ani jeden z nás tú čarovnú moc ho uspať. Hold, rátali sme s tým, že to nebude jednoduché.

Budík na 7:15 tiež zaspal a tak Tomčo 8:15 hlási, žeby sme mali pomaly vstať. Nevadí, to zvládame, aj keď ešte od auta bežím po deku pre malého (s klímou tu teda nešetria) a moje slnečné okuliare (aj keď možno som mala radšej brať pršiplášť). A tak sme sa vydali na prvú Adamkovu plavbu loďkou.

Cesta tam prebiehala v pohode, Adamko si užíval plavbu rozvalený na lavici. Cestou si vychutnal desiatu na Koh Lao Lading a aby v tom nebol sám, ja som si trúfla na kokos. Prostredie bolo naozaj krásne a tie drevené lode so všeliakými farebnými doplnkami ho krásne dotvárali. Asi o hodinku sme sa pobrali na Hong Island, kde ma potrápilo ich dlhočízne mólo, snažiac sa nezobudiť Adamka. Čo však nevyšlo a ďalšie pokusy uspať ho boli márne. To sme nevedeli, že ku spánku nepotrebuje ticho a kľud, ale presný opak.

Tomčove plány ísť na vyhliadku, prechádzku, zaplávať si, šnorchlovať, najesť sa a stavať pieskový hrad boli zmarené silným dažďom, ktorý nás zahnal všetkých do jednej reštaurácie (jedno z hlučných prostredí, kde sa dobre spinká). Ale stihli sme si zaplávať aj sa najesť. Ale zato nás čakali zážitky, ako napr. prejsť v daždi mólo, pri nie tak úplne kľudnom mori. Druhé skvelé miesto na spánok je hojdajúca sa loď na mori, s fajne hlučným motorom. V nosiči, zakrytý asi 5timi osuškami si spokojne prebuvkal celú cestu späť.

Po druhom dni v Thajsku, ktorý vnímam zisťujem, že sú tu strašne milí, ochotní a priateľskí ľudia.

Zároveň musím vyzdvihnúť chuť ovocia. Viem že tu chutí lepšie, ale dnes som si to potvrdila na ananáse, ktorý ja normálne nejem, nechutí mi. Tu som sa ho nevedela dnes dojesť. Rovnako si užívam aj thajskú kuchyňu a tie kombinácie ovocia s mäsom a rôznymi prílohami.

Moja prvá thajská masáž

January 25, 2023 in Thailand ⋅ 🌧 24 °C

Aklimatizovanie na Thajsko pokračuje u mňa tradičnou thajskou masážou celého tela za 60 minút.
    Bývame v hoteli, vedľa ktorého je masážny salón, takže aj keď sa moja masáž skončila za vytrvalého dažďa, cestou do hotela mi nezmokol ani vlas na hlave, lebo personál mi ponúkol dáždnik, s doprovodom som odišla do hotela, kde som doprovodu dáždnik vrátila a suchá sa vrátila do izby.
    Na takejto masáži som ešte nebola.
    Pri príchode milé občerstvenie s prosbičkou, aby som vyplnila krátky dotazník o zdravotnom stave a sile masáže - jemná, stredná, silná.
    Zvolila som zlatú strednú cestu.
    Ďalším krokom bolo, že som si odložila svoje topánky a personál mi umyl nohy, utrel a ponúkol ich prezúvky.
    Keď ma masérka odviedla k lôžku, ponúkla mi nohavice a blúzu na prezlečenie a košík na moje osobné veci.
    A potom sa to začalo v ľahu na brušku, pokračovalo v ľahu na chrbte a nakoniec v sede.
    Takto ma na Slovensku ešte žiadny fyzioterapeut nezmangľoval. Výsledok je super, ale som rada, že som si nezvolila stupeň strong, to by mi asi niečo polámali, lebo tie kosti už nemám najpružnejsie. Bol to super relax po dnešnom výlete do národného parku na ostrov, z ktorého sme v daždi a vetre odchádzali loďou, ku ktorej sa bolo treba dostať po mokrom plastovom móle poskladanom z umelohmotných kociek, ktoré sa v tom vetre a daždi vlnili podľa morských vĺn, ktoré narážali na pobrežie. Mne ten chodník pripadal nekonečne dlhý, celý som ho prerúčkovala po lane - zábradlí, aby som sa neocitla v mori. Najväčšou hrdinkou dňa je Zuzka, ktorá prebalansovala celý chodník s Adamkom v nosiči až k našej lodi ONE MILION, z ktorej sme po cca hodinke rýchlej jazdy vystúpili v prístave Ao Nang. Z masáže fotky nedám, ale prikladám niečo z dnešného výletu.

Emerald Pool

January 26, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 28 °C

Ráno odchádzame taxíkom na prehliadku Emerald Pool. Cesta trvá viac ako hodinu. Ja sedím vzadu, s maskou na tvári, aby som ani náhodou nenakazil Adamka. Ešte stále mám v hrdle nejakého chrobáčika, ktorý ma tam šteklí a núti k občasnému kašľu. Zaplatíme vstupné a ideme po betónovom chodníku s dreveným zábradlím. Chodník je nad úrovňou zeme, prechádza ponad bystriny jazierka a bažiny. Po 1km prichádzame k jazierku. Je to jazierko na kúpanie. Voda je extrémne čistá, poľahky vidieť na dno. Breh jazierka je však veľmi šmykľavý. Všetci okrem mňa sa okúpu a Zuzka si skúsi aj plávanie na chrbte. Samozrejme najväčší úspech má Adamko, tak vo vode ako aj vonku. Všetci ho obdivujú dokonca až tak, že ho zobudili a potom bol nervózny. Cestou naspäť si Zuzka kúpi klobúk. Tak aspoň bude mať pamiatku na Thajsko. Cesta do hotela prebehla bez problémov a ideme sa navečerať. Tomčo si dá kuracie mäso na špilkách zapichnutých v ananáse. Ako sa asi budú Majke zbiehať slinky :-) K tomu pridá chrumkavé cestoviny. Ja a Zuzka sa nedáme zahanbiť a dáme si ananás plnený kuracím mäsom na kari a ryžou. No a mamka už Majku nepokúša a dá si veľkú rybu a hranolky. K tomu mixované mango. To bola dobrota. Potom ideme do mesta zmeniť peniaze, lebo zajtra odchádzame na ďalšie pôsobisko. Zuzka s Tomčom idú na masáž a my strážime Adamka. Dnes neboli žiadne mimoriadne dobrodružstvá, takže iba toľko. Tak nakoniec predsa len je tu aj dobrodružstvo. Asi o 20.40 miestneho času nám vypli elektrický prúd. To som zvedavý ako teraz Zuzku a Tomáša v tej tme masirujú. Asi tam majú veselo.Read more

Opäť o zážitok bohatší

January 26, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 30 °C

Úplne kľudný deň sme začali (alebo som začala) balením na dnešný výlet - smer Emerald pool. Vyrážame opäť o 9tej, tentokrát bez stresu a nestíhania. Adamka čaká autosedačka, ale aj napriek tomu končí babke na rukách. Hlad je hlad, a tak ešte pred vstupom do národného parku sme zaparkovali v reštaurácii. Keď sme sa všetci najedli a Tomčo si vyreklamoval, že na neho zabudli, pokračovali sme v programe dňa, 1 km dlhou prechádzkou (Jungle trip) k Emerald pool.

Popasovali sme sa aj s menej priaznivými podmienkami ako sú na pláži a našli pomerne rovné miesto na rozloženie deky. Tých pár koreňov vlniacich sa na zemi Adamka vôbec netrápilo. Kým sme však prešli celým procesom až ku vode, už ho to ani nebavilo, lebo chcel spinkať. Ale tento jeho plán mu prekazila skupinka čínskych turistov. Vďaka babke a dedkovi sme si ale my s Tomčom dnes dopriali prechádzku ku Blue pool a aj pobyt vo vode.

Šofér auta, na ktorom nás najviac upútala riadiaca páka, nás poctivo čakal na parkovisku a odviezol naspäť na hotel, kde si Adamko doprial svoju výživu a hneď ako zaspal v kočíku, vyrazili sme aj my znova za ďalším kulinárskym zážitkom (do neskôr zážitky spôsobujúcej Kodam kitchen). Musím uznať, ananásu som úplne podľahla.

Ešte rýchla prechádzka zmeniť peniažky a šup na thajskú masáž, pokojne zakončiť, pokojný deň. To by bola ale nuda. Preto, zatiaľ čo Adamko si užíval večer so starými rodičmi a rodičia thajskú masáž, z ničoho nič veľký buchot a zrazu žiaden prúd. Zatiaľ čo ja som mala v hlave katastrofické scenáre a jednou nohou som bola už na úteku, späť pri Adamkovi, Tomčo sa ma snažil presvedčiť a upokojiť (nie veľmi presvedčivo), že u nás sa nič nedeje. Doteraz neviem o čo presne išlo, ale prúd nešiel ani u nás, ale iba do polnoci.

Tu zas musím vyzdvihnúť prístup v Thajsku. Hneď ako nás na recepcii stretli, nám ponúkali vzhľadom na malé dieťa presun do iného hotela (čo však nemalo zmysel, keďže zajtra aj tak odchádzame). Ale tú ochotu si cením.

Sme tu len pár dní, ale zážitky nechýbajú. Som zvedavá, čo nás ešte stretne. Zachvíľu balíme a vyberáme sa smerom na Koh Jum.

Súťaž pre našich verných čitateľov

January 27, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 25 °C

Súťaž samozrejme bola v pláne a dobré že sme o nej nepovedali. Aspoň sme zistili ozaj vážny záujem. V Ao Nang sme bývali v Hoteli Royal Nakara. Presne v tomto hoteli sme začínali naše spoznávanie Thajska s Milanom a Dankou pred asi 6 rokmi (opravte ma v komentári ak som sa sekol).

Súťažna otázka znie:
    Na ktorom poschodí sme v tomto hoteli boli ubytovaní?

Pomôcka (alebo nie?):
    - pod našim poschodím sa nachádzal bazén
    - Čísla izieb boli 304 a 305

Podmienky súťaže:

- Vyhráva ten, kto prvý napíše správnu odpoveď
    - Výhra nie je dopredu známa a bude prekvapením pre výhercu
    - Súťaže sa nesmú zúčastniť osoby ubytované v tomto hoteli kedykoľvek pred tým.