traveled in 6 countries Read more

Vyhodnotenie Súťaže!

March 10, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 29 °C

Áno uhádli ste všetci správne jedná sa o vstup na WCko. Nijako vás nezmiatlo, aké to bolo diskotékové.
    Pozrite si originál video.

Cenu (či ceny?) do súťaže venuje ten kto ju vymyslel a precenil dôvtipnosť hádačov - Ňaňo :)Read more

Lanta desivá aj krásna, denná aj nočná

March 9, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 27 °C

Po Bamboo beach a perfektnom obede (polievočka Mussaman curry, skombinovaná so shakmi, keksíkmi a buchtami z vedľajšieho minimarketu) skúšame ešte jednu celkom peknú pláž, ale sme už dosť dobití a unavení, tak väčšinu cesty späť na motorkách sa skôr kocháme výhľadom na pláže, rezorty a občas zastavíme kvôli nejakému obchodíku.

Špeciálnou zastávkou je rezort, kde boli Ňaňovci spolu s Tomčom pred troma rokmi.
    Ó môj bože! Nechápem ako to Maja prvý krát v Thajsku s ešte malou Peťkou na krku mohla zvládnuť.
    Pláž v čase odlivu proste neexistovala. Už vieme, čo je to Lanta. Ešte šťastie, že tu nie sme. Miesto pláže kamenné pole, kde by sa mohli točiť filmy z pristánia na nehostinnej planéte. A tie chatky originál tradičné Thajsko najvyššieho kalibru. Upletené z bambusu, maličké, usadené v tmavej džungli, depresívne. Dnu to vraj bolo podľa Maji ešte zaujímavejšie a aby toho nebolo dosť rezort na pešo aj ďaleko od čohokoľvek...
    To len potvrdilo, že zlé fámy o Lante sú založené na pravde a na základe našich doterajších skúseností u Lanty je veľmi dôležité si vybrať správnu lokalitu, lebo Lanta je tak krásna ako aj desivo škaredá.

Podvečer sa chystáme na hlavnú akciu dovolenky, ktorú pre nedostatok voľného času odkladáme už dva týždne.
    Idú sa hrať karty! A keďže sme sa rozložili na teraske nášho bungalowu, tak vzhľadom na silný pobrežný vietor je to trochu adrenalínová hra.

No a keďže v tomto čase sú po celom thajsku fullmoon párty (tanečné párty na pláži pri splne), tak ešte o 11tej v noci prechádzame Lantu na motorkách a hľadáme nejakú zábavu. Tu však zdochol pes. Ľudí je tu už príliš málo a minimálne polovička sú dôchodcovia. Je to taký dôchodcovský ostrov... Jediné miesta kde je náznak zábavy sú bary popri ceste s kývajúcimi thajkami pripravenými urobiť vám masáž s happy endingom... (alebo aj happy ending bez masáže :) - to však Maja striktne zakazuje - len nech sa vie, kto nám tu kazí zábavu :)

Bamboo beach

March 9, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 29 °C

Pláž Bamboo by mala byť jedna z najkrajších pláží na Lante a nebyť občasného vyplaveného odpadu (keďže je to naturálna pláž), tak by samotnej pláži nebolo čo uprieť. Zas krásny piesok, žiadne kamene.
    Ale to naj boli vlny. Vlny tak obrovské, že keď ste vošli len po kolená do vody, bolo ťažké sa vo vode udržať, tak veľké prúdy tam pôsobili.
    My spolu s asi 10timi odvážlivcami sme zašli hlbšie. Tvorili sa tam originál surferské vlny občas už sa prevaľujúce a tvoriace vo vnútri kvalitnú práčku.
    Ak by som si v jednej chvíli nepodržal plavky, tak ich zo mňa stiahne. No a kvôli tomu som si do vody nemohol brať ani okuliare, lebo by už dávno bolo po nich a tým pádom som nemohol pozorovať ako kvalitne držia plavky iným... :)

Jeden párik, ktorý sa držal len v polmetrovej vode tam vyplieskalo kvalitne. Občas si spravili aj niekoľko kotrmelcov a občas ich v sekunde vyšmarilo na breh.
    Všetci sme sa tam kvalitne vybláznili, občas aj kus pritopili a zanadávali si na Ňaňa, ktorý na celodenný kúpací výlet zabudol zobrať vodotesnú gopro kameru, takže fotodumentácia žiadna...

Národný park Mu Ko Lanta

March 9, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 29 °C

Sadáme na motorky a smerujeme do 23km vzdialeného národného parku Mu Ko Lanta.
    Cestou sledujem tuktuky. Tu na Lante majú jednu zvláštnosť. Celý zadok si vyzdobujú veľkými kreslenými postavičkami.
    Videl som Mimoňa, Pikaču, nejakého ružového ušatého zajaca, Mickey Mausa, ale vidieť tuk tuk, čo má miesto celého zadku snehuliaka, to je tu pri týchto teplotách trošku úsmevný šok - bohužiaľ foto nemám.

Polovicu cesty si užívame kopce a serpentíny. Občas to s tou našou motorečkou ledva vytrepeme hore tak je to strmé. Predsa len ja s Dankou na jednej motorke sme najťažšia posádka.

Po vstupe do parku si užívame pravú thajskú exotiku. Ovocný shake v objatí paliem pod prístreškami so strechou z listov...
    Hneď na to všetci pochopia, že neprezradenou súčasťou výletu je výstup na vyhliadkový bod. A bude sa šlapať! Krátky výstup k námornému majáku však stojí za to. Výhľad je naozaj unikátny. Nikto nestihol ani protestovať.

No a hneď po návrate z majáku ideme na krásnu pláž, ktorá je súčasťou národného parku. Takže sa všetci schladíme a vykúpeme.

Kto to vravel, že na Lante sú katastrofálne pláže? Toto bolo top! Čisto piesková pláž bez jediného kamienku, medúzy, žraloka... Len tam zas šantil jeden delfín.

SÚŤAŽ !!!

March 9, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 29 °C

Prosím pozrite si priložené video a skúste uhádnuť kde (do čoho) vedie ten vchod.

Prosím nepodvádzať!

Pokusov je neobmedzené množstvo, hádajte, čo vládzete, vyhodnotenie pri dobrej účasti o cca 24h.

Cena, zatiaľ neznáma :)

Prvé dojmy na Lante

March 9, 2023 in Thailand

Seven eleven blízko, kaviareň s kávou európskych štandardov tesne pri rezorte.
    Čo viac si môžeme priať :)

Požičiavame motorky a preskúmavame najbližsie mestské centrum (Saladan).

Je to jeden obrovský blšák plný rôznych carachov, šiat a jedla.

Nepôsobí to na mňa thajsky, ale povedzme si, že väčšina turistov je konzument čohokoľvek, takže nemá problém kúpiť si niečo, čo s Thajskom nemá možno žiadnu spojitosť.
    Najkrajšie to vidno na ponuke jedál. Samozrejme, že sú tu thajské dobroty, ale zohnať tu európsku bagetu (štandardné Thajsko akékoľvek múčne výrobky nepozná), nezdravo sladkú šišku a podobné európske nezmysly tu vôbec nie je problém.
    Nepáči sa mi tu, nemá to pre mňa thajskú atmosféru, ale uznávam, že pre väčšinu ľudí, je to raj.

Na trhu objavujeme aj nášho prvého thajského švába, ktorý tu bezradne pobehuje a hľadá Tomča. Rozmýšľame, že si tu kúpime kufor. Máme ti ho Tomčo doniesť? Myslím toho švába (v kufri) vyzerá, že mu fakt chýbate...

Nakoniec odchádzame do menej frekventovaných uličiek, kde objavujeme príjemnú reštauráciu nad morom s ešte príjemnejšou čašníčkou vysmiatou od ucha k uchu, kde si zase pochutnáme na pravých thajských a štipľavých (viď. foto) dobrotách.

P.S. Dobrovoľne priznávam, neodolal som a kúpil som si pravé európsky vyzerajúce aj chutiace praclíky, ale na obranu udávam Made in Malajzia :) - a chystám sa na pangánovú buchtu zo 7 eleven :)

Čarokrásna Lanta :)

March 9, 2023 in Thailand

Úprimne na Lantu som sa netešil a považujem ju za najhorší ostrov nášho výletu...
    Ale ako sa vraví - ako si zariadiš, tak máš...
    A my máme ešte tu výhodu, že thajský bôžik šťastia stojí vždy pri nás a tak v rezorte porobíme čachre-machre s izbami a hups...
    Milan a Danka si koniec dovolenky užijú v beachfront bungalow - teda v modernej a perfektne vybavenej izbičke s teraskou a výhľadom priamo na more. 2 kroky pred nami "massage", 4 kroky more (obrazne), čo viac si priať.
    Už teraz viem povedať, že sa nám to ubytovanie gradovalo celú dovolenku od najhoršieho (neznamená zlého) smerom k lepším a ku koncu dovolenky si už užívame superkomfort. Konečne máme relatívne tichú klímu, ktorá nefúka priamo na nás, Danka má veľkú skriňu a množstvo úložných priestorov, kúpelňa konečne spĺňa moje takmer nesplniteľné štandardy a posteľ sa svojou veľkosťou a kvalitou matracu blíži k tomu, čo máme doma... No a v chladničke sa okrem mango a ananásového džúsu schladzuje roztečená Fidorka :) No a príde deň, keď zapneme aj telku, kohútie zápasy si nemôžeme nechať ujsť :)
    A navyše to more pred nami vôbec nevyzerá tak, ako som od Lanty čakal, že sa do neho nebude dať vojsť. Aj pri odlive sa dá kúpať.
    No proste idylka na pláži!

P.S. bývame v tom domčeku za nápisom "Lanta Bee Garden" na druhej foto; tiež obrázok pláže ako vyzerá priamo pred nami

Odchádzame na ostrov Lanta

March 9, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 27 °C

Pri odchode z ostrova Mook na ostrov Lanta konečne vidíme živých "dugongov" (kapustňák morský). Kým sme my obchádzali všetky vyhliadky na ostrove Libong, ktorý je ich populáciou známy, nakoniec ich objavíme priamo pri móle na ostrove Mook skadiaľ odchádzame speedboatom.
    Maja je z tejto lenivej ryby vo vytržení.

Na 400 koňovom speedboate obsadzujeme miesta tesne pri motoroch. Danka si tak môže pripomenúť ako celú sezónu smrdí Milan tankujúci malé loďky. Benzínová aróma je všade vo vzduchu.

Náš kufor navyše obsadil najúbohejšie miesto. Úplne na spodku velikánskej kopy ďalších kufrov (no aj 4 rady kufrov ešte nad ním) a po tom všetkom ešte poskákal jeden z thajčan z posádky. Že prežije železná vrtuľa v kufri som si istý, ale či prežije kufor...

Zábava sa začína asi v dvoch tretinách cesty, keď z miesta vodiča začne pípať varovný alarm a jeden motor sa o chvíľu na to vypína - prehriatie motora. Škoda, že tá loď má dva motory. Rád by som videl to zdesenie na tvárach spolucestujúcich, lebo už teraz bolo cítiť nervozitu.
    Kým ideme na jeden motor slimačou rýchlosťou, druhý sa už počas jazdy opravuje. Thajčan visí na konci člnu nad vodou. Ak rupne do vody, zomelie ho vrtuľa vedľajšieho motora. O chvíľu sa robí skúšobný štart a ozubené koleso v otvorenom motore sa pri jeho pohyboch zopár krát točí tesne vedľa šiat opravára. Malý pohyb a zomelie ho :) So záujmom túto opravu (ako vlastníci takmer rovnakej Yamahy :) spolu s Ňaňom sledujeme z tesnej blízkosti.
    Nakoniec to bolo len upchaté chladenie motora.
    Po chvíli opravené a prehistorická Yamaha už zase drnčí s podozrivými zvukmi, ale do prístavu na Lante už to snáď dá.

Posledná časť cesty je kanálom pomedzi ostrovmi obkolesenými magrovníkmi. Šinieme si to v sklze a mne to pripomína rýchlu plavbu po Bodrogu. Aspoň trošku spestrenia pre nás starých thajských morských vlkov, pre ktorých už plavba na speedboate nie je nič nové.

P.S. Na jednom zo záberov naložená thajská smetiarska longtailboat v diaľke a na jednom vidno, že keď si vymontuješ z prístrojovky na lodi "zbytočné" prístroje ako ukazovateľ teploty motora, potom si zrazu vyplašený, keď z ničoho nič pípa alarm a už je "takmer" neskoro.

Ubytovanie na ostrove Mook

March 8, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 26 °C

Na Mooku sme mali asi najkvalitnejšie ubytovanie blížiace sa štandardom k európskym hotelom. Avšak predsa mal náš guesthouse jednu špecialitu, o ktorú sa musím podeliť.
    Dolná vchodová časť je v podstate reštaurácia (len pre hostí), ktorá síce má okná, ale 15cm za oknami je múr susednej budovy. Takže výhľad z reštaurácie je na múr nalepený na oknách.
    Aby toho nebolo dosť, tak dnu v tej reštaurácii sú 4 budget izby s balkónom. Áno dnu... Tieto izby majú okná jedine na balkón, ktorý je priamo dnu v reštaurácii. Takže jediný výhľad je do reštaurácie a ak si odhrniete závesy, tak vám vidno z reštaurácie rovno do postele (nie je to viac ako 10 metrov) a keď vyjdete z izby na svoj balkónik tak ste v podstate priamo dnu takmer v centre reštaurácie.
    Neviem, či som to dokázal ako tak popísať, ale divočina je to riadna. Na foto to možno vidno lepšie.
    Celkovo naša budova zvonku o pôdoryse možno 150m2 je vtrepaná na pozemok možno 160m2 a z každej strany hneď nalepená iná budova.
    Jediné šťastie, že sme na poschodí a tie budovy okolo sú nižsie. Výhľad tak máme na strechy iných budov, ale lepšie ako otvoriť okno a naraziť do múru.

Posledné chvíle na Mooku

March 7, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 32 °C

Mook je príznačný tým, že je tu zopár kanálov podobných ako v Benátkach, len miesto gondol sú obsadené longtailboatmi. Všade okolo bývajú ľudia v domčekoch na koloch, či už v bambusových chatrčiach, či drevených domčekoch.
    A keďže je práve príliv vyzerá to efektne. Pokocháme sa na motorkách nie len tým, ale v podstate celé poobedie skúmame každú uličku ostrova. No a keď narazíme na zmrzlinu, či špilko-produkt, nevieme odolať. Ako voda pomaly klesá odhaľuje sa skryté tajomstvo výhod bývania na vode. Všetok bordel hádžu do vody, veď odliv to odnesie. Pri odlive, to vyzerá ako keby bývali v smetisku, ktoré si sami pod sebou vytvárajú - no ale to nie je Thajsko, to je proste Ázia. My recyklujeme, u nich recykluje more (minimálne z ich pohľadu).

Podvečer nakoniec končíme na večeri v pobrežnej reštaurácii, kde pozorujeme ako sa pri odlive opravujú lode.
    Celá večera sa nesie len v znamení shakov.
    Banánový, limetkový, mangový, ananásový...
    A ľadový čaj v plechovke - objednávateľa v záujme zachovania diskrétnosti neuvádzam :)