Georgia
Akhalts'ikhe

Here you’ll find travel reports about Akhalts'ikhe. Discover travel destinations in Georgia of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Acha, Atscha, Alka.. čo?

May 11, 2017 in Georgia

Kam to vlastne ideme? Hodnú chvíľu to nikto nevedel vysloviť. Niektorí sa o to radšej ani nepokúšali. Akhaltsikhe. Gruzinsky napísané to radšej ani nechcete vidieť.

Došli sme akurát v začiatku niekoľko hodinového dažďa. Popri ubytovávaní sme opäť oprášili ruštinu. Určite bude treba vo výučbe pokračovať, zíde sa.

Večerný program sme vyriešili chachou od Baby Jagy. Tak sme pomenovali babku, ktorá nám ju predala preto, lebo na druhý nákup nahodila 100% prirážku.

Ráno sa vyčasilo a po daždi ani stopy. Slnečno a priam horúco. Kto by to bol povedal, mne sa už druhý krát zošúpal nos a mám cyklistické opálenie.

Je tu krásne.

Sme 20km od tureckých hraníc v objatí zelených kopcov, niektoré sú stále pokryté snehom. Údolie pretína rieka popri ktorej sa nachádza niekoľko zrúcanín dávnych pevností. A my sme navštívili nedávno zrekonštruovanú, najväčšiu - Rabati.

Terasy, záhrady, bazény, veže. Ako stvorené pre parkour. Sme trochu radi, že sezóna ešte riadne nezačala, mali sme veľa príležitostí fotiť bez iných turistov. Dnes tu je inak opäť sviatok, múzeum bolo teda zatvorené. Expozícia trochu chýbala, tak sme náš smäd po informáciách uhasili pivom načapovaným do PET fľaše.

Ľudia sú k nám veľmi milí. Keď treba, pomôžu ako len vedia.

Naozaj sa tu treba vrátiť. Skalné mesto Vardzia žiaľ nestíhame. Naše kroky akurát smerujú do hlavného mesta Tbilisi. Prvý krát ideme verejnou dopravou, minibusom, ktorý tu volajú Marshrutka.

Akhaltskhe & die Türken

September 4, 2017 in Georgia

Heute früh also wieder einmal in ein vollgepacktes Marshrutka gesetzt und los ging die wilde Fahrt - Abreise aus der Hauptstadt. Manche Fahrer versuchen wirklich in der Zeit zurück zu reisen. Blöd nur dass sie einen Sprinter steuern und keinen DeLorean!

Die Reise ging nun westwärts in eine kleine Stadt mit Namen Akhaltskhe, gesprochen A-chal-tsi-che. Bis vor wenigen Jahren in post-soviet Tristesse verfallen, versucht die Regierung hier durch jede Menge Bauprojekte neuen Schwung zu bringen. Allen voran hat man das ansässige Castle bzw. eher Festung vor wenigen Jahren absolut auf Vordermann gebracht.

Rabati, die neue Burg auf georgisch, thront über der Stadt und dem Fluss. Super interessant, dass es sehr türkisch aussieht, mit Moscheen-Dach und vielen Ornamenten. Dies hat einen guten Grund: die Region war 200 Jahre unter türkischer Herrschaft (und liegt auch heute nur 20km von der Grenze entfernt!). Allerdings ist sie bis heute Ort vieler Religionen die sich seit Jahrhunderten im Einklang befinden, es gibt Gebetsstätten von fünf Religionen hier!

Die Moschee in der Mitte von Rabati wurde über die Jahre drei mal von Islam zu orthodoxer Kirche und zurück geändert, sodass heute Halbmond UND Kreuz vertreten sind. Allerdings ist es heute ein leer stehender Bau. Defacto eines der schönsten und interessantesten Castles das ich je gesehen habe!

Akhaltsikhe, Akhalts'ikhe, آخالتسيخه, Горад Ахалцыхэ, Ахалцихе, Akhaltsikhé, Achalciche, Ahıska, Aĥalciĥo, Ajaltsije, Ahhaltsihhe, آخالتسیخه, אחלציחה, Ahalcihe, Ախալցխա, アハルツィヘ, 아할치헤, Achalcichė, آخالت سیکه, Achaltsiche, Ahalțihe, Ахалціхе, آخالتسیخے, ახალციხე, 阿哈爾齊赫