Thajsko, Kambodža, Vietnam

• 19,4kkilometry
  • Dzień 16

Súťaž o vecnú cenu

10 lutego 2019, Tajlandia ⋅ ⛅ 24 °C

Skúste uhádnuť priemerný vek štyroch thajských žien na obrázku.
    Pomôcka: dve z nich sú slobodné...

Ňaňo už pracuje na zháňaní vecnej ceny, ktorú dostane ten, kto sa najviac priblíži k realite.

• Dzień 17

Celodenný lodný výlet

11 lutego 2019, Tajlandia ⋅ 🌙 26 °C

Ráno sme zbulikali jedného poliaka a poľku (čo už, bez neho to nešlo), aby sa s nami vybrali na celodenný výlet loďou, čím nám znížili náklady na nie práve lacný výlet.
    Okolo strmých vápencových brál trčiacich vo vode v podobe menších, či väčších ostrovčekov sme dorazili na ostrov Hong. Ostrov s najjemnejším a najbelším pieskom, ktorý je však významný tým, že na ňom žijú veľké jaštery. A nám sa popri prechádzke džungľou podarilo jedného dobrý meter tridsať dlhého aj chvíľu pozorovať z tesnej blízkosti.
    Pokúpali sme sa, pozreli vraky lodí po tsunami z roku 2004 a vošli sme do úžasnej lagúny ostrova (úzkym vchodom pomedzi vysokánske bralá sa vojde do vnútornej, kruhovej zaplavenej časti ostrova).
    Na ďalšom ostrove Lading sme popozorovali rybičky, ktoré plávali v húfoch tesne povedľa nás a neskôr sme sa preplavili na ostrov Pakbia, ktorý má len zopár metrov úzky pruh pláže, pričom z každej strany je more.
    Cestou späť sa zdvihol taký vietor, že sa loď vzpierala vo vlnách a my sme si pravidelne zalievaní vodou užívali dobrú hodinku rozbúrené more. Oči ma aj pod okuliarmi štípali od soli a moje čierne plavky získali bielobodkovaný nádych.

Večer ešte Tomčo s Ňaňom idú na dvojhodinovú masáž, ktorá je kombináciou thajskej masáže a masáže s rôznymi aromatickými olejmi a ja trpím po komáriom útoku v reštaurácii.

Phra Nga cave beach

12 lutego 2019, Tajlandia ⋅ 🌙 29 °C

Ráno sme nasadli na loď a odviezli sa na jednu z najkrajších pláží v našom okolí so známou "penisovou" jaskyňou.

Na pláži som zažil dva koordinované útoky opíc. Dá sa povedať, že ja som bol priamo v centre a útok sa viedol na všetkých mojich susedov. Okolo mňa bolo 50 ľudí s fotoaparátmi. Poniektorým dovolenkárom v mojej tesnej blízkosti dokázali opice vytrhnúť napr. vak z ruky, v bezpečí ho rozzipsovať, vybrať si nejakú dobrotu a tú zjesť. Opiciam nerobí problém rozbaliť si keksík, otvoriť plechovku s nápojom, či jogurt a pod.
    Taktika bola v koordinovanom útoku. Menšie opice odviedli pozornosť napr. útokom na nohy a pri pokuse o ich odohnanie došlo k hlavnému útoku na vak v rukách a pod.
    Podarilo sa mi ustrážiť 3 vaky (keďže tí dvaja sa kľudne kúpali) bez toho, aby sa na mňa pokúšali zaútočiť. Zjavne opice pochopili z môjho pohľadu, že toto by bol boj na život a na smrť a trúfli si skôr na neznalé dievčiny okolo mňa, ktoré len bezradne nechápali ako prišli o svoje dobroty.

Letisko Krabi

12 lutego 2019, Tajlandia ⋅ ⛅ 28 °C

Po objemnom obede nám "len" polhodinu mešká objednaný taxík na letisko.
    Na letisku sa na "radu" informátorky postavíme do úplne zlého radu, ktorý nakoniec na nejaké vnuknutie zhora opustíme, inak by sme tam vzhľadom na jeho dľžku čakali až doteraz.
    Pred kontrolou tašiek sa smejeme zo všetkých ako do seba nasilu tlačia vodu, ktorá sa nesmie prenášať, ale pašerák Tomčo sa o to predsa pokúsi (on vôbec netuší, čo má v batožine).
    Keď ho kontrola upozorní, úplne vyplašený nechápe ako sa v jeho taške objavil liter vody ;)
    Aby zábave nebol koniec, hodinu pred odletom lietadla Tomčo prestrašene zisťuje, že jeho pas, spolu s letenkou sa niekde vyparil.
    Prehľadávame všetky tašky, Tomčo urobí prieskum letiska a potom ako som 3 minúty pred infarktom objaví Ňaňo pas v jeho taške, načo Tomčo sebavedomo zahlási - je presne tam, kde mal byť...
    Hlavne, že tú tašku sme x krát prehľadali aj ja aj on...

Následne odlietame do Bangkoku, kde musíme odprevadiť Ňaňa na zajtrajší let domov.

Let je to ťažký, lebo všetci už máme závislosť na jednej hre, ktorú hráme v zábavnom systéme lietadla, avšak v kuse nám ju vypínajú, kvôli rôznym hláseniam a polku letu musíme miesto hry povinne pozerať reklamu na thajské atrakcie.

Spíme v našom obľúbenom 18 poschodovom hoteli (ale už nie na 7mom poschodí), nakoľko má strategickú polohu pre rýchly presun tak po Bangkoku ako aj na a z letiska. Zázrak to nie je, izby sú smradľavé, ale aspoň sa ráno prežerieme na bohatých raňajkách...

Vyhodnotenie súťaže

12 lutego 2019, Tajlandia ⋅ ⛅ 28 °C

Väčšina aziatov vyzerá z pohľadu európana na svoj vek príliš mlado. Často sa teda stáva, že máte pocit, že vás v reštaurácii obsluhuje 12 ročné dievčatko a v skutočnosti je to už matka dvoch detí. Navyše mýli ešte aj výška, keď Ňaňova 7 ročná dcéra svojou veľkosťou tu atakuje niektoré dospelé thajčanky.
    No proste Ázia - raj pre pedofilov.

Táto vlastnosť, za ktorú by európske ženy vraždili je primárne daná životosprávou. Zohnať tu napr. čokoľvek z múky je obtiažnejšie a všetky tieto produkty sú tu len kvôli európanom. Navyše strava je veľmi pestrá a to jednak rôznymi druhmi mäsa, ako aj zeleniny a ovocia a navyše čerstvá.

No ale vráťme sa späť k našej súťaži.
    Pozrite si poriadne dievčiny na fotke. Tá úplne vpravo má 60 rokov a tá vedľa nej tiež. Ďalšia v poradí má 56 a je slobodná (rozvedená) a vekový priemer s 43 rokmi kazí tá posledná v strede fotografie (tiež slobodná, rozvedená), ktorá mne ako najstaršiemu členovi tejto výpravy hovorila "môj mladší brat".

Takže priemer máme cca 55 rokov a väčšina z vás sa teda radikálne sekla.

Áno uznávam pomôcka bola pravdivá, ale pekne zavádzajúca, ale aspoň sme sa tu mali na čom dva dni rehliť.

Vecnú cenu v podobe troch thajských káv, ktoré hlavný sponzor súťaže Ňaňo "ukradol" z našej hotelovej izby získava teda Marián...

P.S. Teoreticky sú o rok mladšie, nakoľko v Thajsku sa vek počíta inak ako u nás. Vo chvíli keď sa narodíte máte jeden rok (teda žijete prvý rok, u nás žijete nultý rok). No a teraz šup, poriadne si zväčšite fotku, pozrite na tie xichtíky, keď už viete vek a rozhodnite sa, či nemeníte jedálniček...

• Dzień 19

Nákupy v Bangkoku

13 lutego 2019, Tajlandia ⋅ 🌙 28 °C

Nákupný deň začal návštevou 8 poschodového nákupného centra MBK, s viac ako 2000 obchodmi.
    Mojim hlavným cieľom bolo kúpiť "značkovú" kabelku a to som nevedel, koľko zábavy si pri tom užijem. Vyzerá to, že predaj takých napodobenín asi nie je legálny.
    Predajca v jednom obchodíku ma však hneď odhalil, že zháňam niečo také a už po chvíli otváral tajné dvere pôvodne vyzerajúce ako zrkadlo. Za dverami sa nachádzala tajná miestnosť plná produktov značiek Louis Vuitton, Prada, Gucci, či Michael Kors. Celé to malo taký nádych niečoho nedovoleného, že Tomčo sa až bál, čo tam s nami urobia...
    Neskôr v inej predajni kabeliek (avšak zase žiadne značky) predajkyňa pri mojom kyslom výraze opatrne skúša slovíčko Gucci a keď vidí, že ma zaujala, otvára akože na predaj vystavený neznačkový kufor, z ktorého vyťahuje skryté "značkové" kabelky. Keď stále nie som spokojný odhrnie dva rady neznačkových kufríkov a kabeliek, za ktorými ma skryté svoje poklady...
    Nákup nakoniec úspešne končí kúpou kabelky Michael Kors, ktorá je už (s Ňaňom) na ceste domov k svojej novej majiteľke.

Okrem toho v tomto nákupnom centre predávajú kvantum elektroniky najvyššej kvality až po také "kúsky" ako určite pravý iPhone X za 100 USD :)

Polovička horného poschodia je venovaná akémusi hernému centru. Od rôznych automatov so strieľačkami, somarinkami na plyšákov, tanečné automaty, či automaty, pri ktorých sa z vás stane hudobník, či DJ. Je to riadna zábava a hluk. Tomčo s Ňaňom si dokonca nejaké hry aj vyskúšajú naživo...

Stadiaľ odchádzame do druhého nákupného centra Terminal 21.
    9 poschodové nákupné centrum s asi 600 obchodmi je príznačné tým, že každé poschodie je postavené v inom štýle. Preskúmame Taliansko, Istanbul, Paríž, ale aj Londýn, či San Francisco so svojim známym mostom a električkou.
    Špeciálnu atmosféru má Tokyo, či lampiónikmi prešpikované čínske uličky.
    Pre mňa, čo sa bojím výšok sú zážitkom rôzne eskalátory v ukrutných výškach a jeden eskalátor tiahnuci sa cez celé 4 poschodia.

Večer odprevadíme Ňaňa na priamy let do Viedne a veríme, že sa tam s ním o takmer 4 týždne (keď sa budeme vracať my) nestretneme a neuvidíme ho tam ako tam vďaka svojim jazykovým schopnostiam bezradne blúdi a hľadá autobus domov. Celý deň má z toho totiž obavy a v kuse čumí do mobilu a niečo plánuje...

Ňaňo nám chýba :(...

• Dzień 20

Valentín v Bangkoku

14 lutego 2019, Tajlandia ⋅ ⛅ 32 °C

Podľa našich informácii Ňaňo úspešne pristál v Európe a aktuálne je už na Slovensku a na ceste domov, takže ešte doma stihne Valentína. Po 3 týždňoch odlúčenia od dvoch žien, ktoré ho doma čakajú sa má asi na čo tešiť...
    My si užívame max. pohľad na valentínske dobroty v 7-Eleven a v rámci celodenného oddychu v zasmradenom hoteli zasmogovaného Bangkoku plánujeme zajtrajší zložitý celodenný presun do Kambodže.

• Dzień 20

Oddychový deň v Bangkoku

14 lutego 2019, Tajlandia ⋅ ⛅ 29 °C

Cez deň vyrazíme pešo hľadať niekoho, kto by nám spravil fotografie na víza. Prvý fotograf (po kilometri v horúčave) zavretý, druhý (po ďalšom kilometri) neexistuje... Prechádzame ďalšie kilometre v tomto sparnom smogu, až sme nakoniec úspešní.

Cesta je to viac ako zaujímavá. Ideme po ulici a tesne vedľa nás sú obchodíky, ak sa to tak dá vôbec občas nazvať.
    Pomedzi rôzne potraviny, jedlá a thajské reštaurácie občas dokonca s nejakou tou bankou sú vsunuté napr. potraviny skrížené s opravovňou motoriek, všetko v jednom malom priestore. O chvíľku ohýbač železných profilov s veľkou ohýbačkou uprostred, po nejakom čase zas nasledovaný výrobcom komínov, ktorý na jednej strane obchodíko-dielničky o rozmere 5x5m má čisté rovné plechy a na druhej už rúry, kolená a pod. Celý proces výroby prebieha v minimedzipriestore medzi tým doslovne na kolene.
    O chvíľu zas štýlová kaviareň po zopár metroch nasledovaná predajňou zaprášeno-zasmogovaných kníh.
    No a perličkou je v strede tejto zmesi ďalšia "predajňa", ktorá by sa mohla volať "Recycle It", čo je čisto skládka odpadu s bordelom občas až po strop (viď. foto), v ktorej sa prehrabujú zamestnanci a snažia sa väčšie veci rozobrať na ešte menšie a možno využitelnejšie a nejako ten bordel roztriediť.

Pri vstupe do hotela nás už čaká otvárač/zatvárač dverí (to je celodenné zamestnanie...) a čudujem sa, že v rámci podpory v zamestnanosti nemáme obsluhu výťahu. Jednak sa necítime dosť dôležito, hotel nám zjavne nepreukazuje dostatočnú úctu a viete aké je to namáhavé stlačiť vo výťahu tlačidlo 11?
    Asi to napíšeme do knihy prianí a sťažností :)

Po obede plánujeme našu zajtrajšiu celodennú cestu taxíko-vlako-tuk tuko-buso-tuk tukom do nášho nového ubytovania v Kambodži.

Večer samozrejme tradičná špilkovečera (kuracie rizky na špilke) doplnená o nudlovú polievku. Navyše sa tam dnes objavil predajca so žiarivo modrou ryžou... Našťastie som nebol hladný, lebo na produkty o farbách pracieho prášku, ktoré by ste štandardne nevložili do úst som tu hlavný ochutnávač ja.

P.S. Ak niekto nepochopil iróniu s obsluhou výťahu, tak sa snažíme poukázať na to, že v Thajsku je každý zamestnaný. A ak by mal byť niekto nezamestnaný, tak sa nejaká "dôležitá" pozícia vždy vytvorí... A pozor toto je tu tvrdé konkurenčné prostredie, žiaden socializmus, ale nejako zázračne to tu predsa len funguje.

Na predposledných fotkách trh, kde chodíme večerať zopár metrov od nášho hotela rozprestierajúci sa pod nadzemnou železnicou a foto vstupu do nášho hotela s nadzemnou železnicou tesne pred ním.

Na poslednej fotke spôsoby prepravy v Thajsku. V pozadí Songthaew (pickup) a pred ním mototaxi.

A ten kufor na jednej z foto sa podarilo aj zavrieť. Každým dňom je to s batožinou nejaké horšie a horšie.

• Dzień 21

Vlakom najnižšej triedy do Kambodže

15 lutego 2019, Tajlandia ⋅ ⛅ 30 °C

Je mnoho spôsobov ako sa dostať do Kambodže, ale len jeden je brutálne najlacnejší a teda podľa očakávania aj najzážitkovejší, takže pre nás nebolo inej voľby.

Vstávame ráno o 4tej a taxíkom prefrčíme polku Bangkoku. Na vlakovej stanici kupujeme lístok na 255km výlet vlakom III. triedy (nižšia už nie je) za v prepočte neuveriteľných 1,3eur.
    Počas 5 a pol hodiny nás čaká až 46 zastávok, takže vlak stojí priemerne každých 5 minút.

Vlak je čistučký a na zaplakanie možno ani nemá ďaleko od niektorých SK vlakov nižšej triedy. Väčšina okien je otvorených a pod stropom je každé 3m veľký otočný ventilátor. Tomu nášmu odišli ložiská ešte v minulom storočí a tak svojim hlukom konkuruje nie práve tichému otvorenému vozňu.

Desiatky minút pred odchodom sa už vlakom premávajú predajcovia. Začína to vodou, postupne už chodí termoska s kávou.

Rozbiehame sa do ulíc Bangkoku a to, čo ma fascinuje, že vlak ide krížom cez mesto (po zemi, nie ako nadzemná železnica). Dlhý vlak križuje veľké križovatky plné stojacich aút a motoriek, ktoré sú uzatvorené dlhými závorami (aj cez 3 pruhy).

Prechádzame cez trhy, kde stánky končia necelý meter od vlaku a otočené sú smerom na koľajnice. Hneď ako prejde vlak stáva sa z týchto miest rušné trhovisko a tesne pred prechodom vlaku sa všetko rýchlo stiahne na boky.

Ideme tiež cez tie najchudobnejšie štvrte, kde celý príbytok o rozmere 3x3m tvorí len kostra zo zopár konárov stromov potiahnutá nejakou látkou. V prednej časti sa z toho cez deň stáva predajný stánkok a celú zadnú zaberá posteľ s telkou (satelit samozrejme musí byť). Z vlaku sledujem vnútra týchto domčekov úplne detailne. Len o zopár desiatok metrov ďalej sa už týčia mrakodrapy.

Po takmer 3 hodinách (od času kedy sme vstali) náš vláčik víťazoslávne prechádza tesne popod náš hotel, z ktorého sme skoro ráno vyrazili :)

Ako sa rozvidnieva zvyšuje sa počet zaujímavých predajcov. Neprejdú 3 minúty, aby okolo nás niekto neprešiel a dookola neomieľal po thajsky svoju ponuku.

Páči sa mi ujko, ktorý ťahá velikánske železné vedro plné ľadu a v ňom plechovky s rôznymi nápojmi. Občas prejdú tetušky s veľkými košíkmi plnými jedla od ovocia, rôznych buchtičiek, mäskoproduktov, cez polievky v sáčku, nejaké vegetariánske trávy, ale aj opekané larvičky. U väčšiny produktov jediné, čo viem, že je to na jedenie, ale čo to je netuším.

Návšteva revízora s klasickými socialistickými klieštikmi na lístky, ktorý permanentne niečo dookola nahlas melie (ešte, že mu nič nerozumieme) je sprevádzaná dvoma ozbrojenými policajtmi s výzorom vyžadujúcim rešpekt. Jeden zopár metrov pred ním a jeden zase za ním. Chránia ho ako nejakú celebritu. Nechcem vedieť, čo by sa stalo s čiernym pasažierom, ktorý by nebol ochotný zaplatiť pokutu...

Keď už myslím, že ma nič neprekvapí dochádza predajca výherných losov.

Každých 10 minút prejde vozňom ešte aj ozbrojená ochranka a treba povedať, že je tu naozaj veľmi bezpečne.

Čo mi tu chýbalo bol kôš na odpadky až kým som nezistil, že to bola pravdepodobne taktika na vytvorenie ďalšieho pracovného miesta. Kôš tu bol živý a raz za čas sa prešiel vozňom a vyzbieral všetky odpadky.

Pripomína mi to železničku na Alpinku, len nám zabudli pribaliť parný rušeň. Niečo podobné však vpredu asi bude, lebo cez otvorené okná nám dnu vlietavajú malé čiastočky sadzí a Tomčo vyobliekaný do najbielejšieho bieleho, čo má je z toho máličko na infarkt.

Nezažili sme síce žiadne sliepky vo vlaku a nikto dnu nenatrepal ani koňa... Proste Thajsko aj v najnižšej triede má svoju úroveň a pre adrenalínovejšie zážitky by sme asi museli prejsť do iných krajín.

I tak to však bol jednoznačne zážitok aj keď sme veľkú časť cesty nezávisle na názore ostatných cestujúcich prespali na 4 sedačke v ležatej polohe.

P.S. Všimnite si nad spiacim Tomčom označenie čísel sedadiel.

• Dzień 21

Prvé zážitky z Kambodže

15 lutego 2019, Kambodża ⋅ ⛅ 27 °C

Nasadáme na korbu pickupu (žiadne sedačky sedíme na korbe na nejakej deke) a presúvame sa k 6km vzdialenej hranici. Tá je príznačná tým, že sa jedná o asi najpodvodníckejší prechod v Thajsku. Skončiť na falošnom vízovom oddelení a trošku si priplatiť tu nie je problém.
    Navyše celá hranica je jeden veľký trho-chaos, kde je problém vôbec nájsť, kde je nejaká kontrola pasov a pod.

My však dobre pripravení prechádzame celú túto hranicu možno za polhodinku úplne bez problémov.

Hneď za hranicou prenajímame minivan, s ktorým smerujeme do Siem Reap, najznámejšieho Kambodžského mesta. Kto nevie prečo, zajtra sa dozvie.

V minivane sú s nami 2ja angličania, ktorí zaplatili každý za cestu z Bankoku 37 eur. No kdo umí ten umí. Vytešujem sa z nášho 1,3Eura, aj keď viem, že už o dva dni ušetrené peniaze obetujeme na iné veci.

Z okienka vidím prvé zmeny.

Sledujem celodrevený vozík o dľžke asi 6m naložený tovarom, ktorý vytŕča ďalšie 3m a naložený do výšky 3m. Celkom zaujímavý pohľad sám o sebe, ale toto celé čudeso je ťahané motorkou, ktorá má na zadnom sedadle namontované nejaké zaujímavé ťažné zariadenie.

O chvíľu sledujem ručný záhradný traktorík (ten, čo má len 2 kolesá vpredu), na ktorý je navarený 5m dlhý prívesný vozík plne naložený kamením (aká to asi musí byť váha).

Neskôr obdivujem "koče" pre 4 ľudí, ktoré sú zakvačkané o motorku, ktorá ich ťahá.

Časté sú tiež nákladiaky naložené na prasknutie, kde sa ešte hore na náklade a na streche prednej kabíny vezú ďalší ľudia.

Škoda, že sa to nedalo z auta nafotiť, takýto kreatívny bordel sa mi začína páčiť.

Večer ideme na Night market a Pub street a vidno, že sme v najturistickejšom meste Kambodže. Riadne to tu žije.
    Kvôli Ňaňovi odoláme pizzi s krokodílim mäsom (vyhýbame sa totiž múke a Ňaňo sľúbil, že sa doma bude tiež, čomu však úprimne neveríme).
    Kocháme sa na predajcoch opekaných veľkých chlpatých pavúkov, či na 20cm hadíkoch napichnutých na špilke.
    Predavačky sú riadne biznismenky, zjednávačky a oblbovačky. Keď ide o peniaze snaha je zjavne o zopár kategórií vyššia ako u thajčanok. Tuk tukári sú však otravní. Mne už neponúkajú len tuk tuk, ale aj ženu na noc, ale som tu s Tomčom, kde by ten chudák spal :)
    Novinkou je pekná kambodžanka, ktorá keď som nezabral na štandardnú masáž, skúša na mňa "love" masáž. Čo si pod tým asi predstaviť...?
    Kambodžanky sú jednoznačne krajšie ako thajčanky, ale my slušne všetko odmietame, snáď to raz nebudeme ľutovať :)