Spain
Icod de los Vinos

Icod de los Vinos

February 8 in Spain ⋅ ☁️ 24 °C

La Palma war schön, hier ist es aber wärmer. Endlich wieder T-Shirt Wetter.

Wir sind in den Platanera Suites untergekommen. Hier waren wir bereits vor Jahren schon einmal und es hat uns hier sehr gut gefallen.

Platanera Suites
      C. Hércules, 4, 38430 Icod de los Vinos, Santa Cruz de Tenerife, Spain

La Palma war die letzten Tage eher so… Andreas lag mit Fieber flach und musste sich erholen.

Heute haben wir noch Zeit, um Kraft für den anstehenden Karneval zu sammeln. Ab morgen beginnt hier, was wir die fünfte Jahreszeit nennen und jede Stadt hat ein durch die Einwohner:innen gewähltes Motto:

Puerto de la Cruz : EuroCarnaval (Festival de Eurovisión)
      Santa Cruz de Tenerife : La Televisión
      Icod : El carnaval + animado (Zeichentrick/Animé)

Reina de Carnaval en Icod

February 10 in Spain ⋅ 🌙 18 °C

Heute wurde um 21 Uhr in Icod die Karnevalskönigin von einem Gremium gewählt. Vier Damen kamen nacheinander auf die Bühne, um sich und ihre geschmückten Gefährte zu präsentieren. Die Kandidatinnen sind an der Hüfte mit einem auf Rädern fahrenden Wagen verbunden, dessen Deko von einem Designer/einer Designerin gestaltet wurde. Diesen Wagen ziehen sie über die Bühne, lächeln dabei in die Menge und tanzen zu der eigens für die Performance ausgesuchten bzw. komponierten Musik. Spektakulär!!! 🤩Read more

Ziua 9 - Prânz în bodega satului

March 16 in Spain ⋅ ☀️ 25 °C

Nu știm cum am reușit să conducem până aici, dar am reușit. Niște pante imens de abrupte, de lățimea unei singure mașini, trecând printre grădini și terase cu viță de vie. Frumos se mai vede oceanul, dar de speriat la gândul că ne-ar putea ceda frânele într-un loc ca ăsta.

La bodegă e ceva meci la televizor și cei 8 șomeri alcoolici ai satului sunt la datorie. Se face liniște scurt când intrăm noi și suntem scanați rapid din cap până în picioare. Dar nu suntem singurii turiști care au ajuns pe aici și sigur nu îndrăznesc să se lege de noi că i-ar bate proprietara. Proprietara e și ospătăriță și barmaniță și bucătăreasă și meniul nu are - ca mai nicăieri - prețuri atașate felurilor de mâncare. Paul își ia un bocadillo și supa zilei fără să știe ce supă e, iar Oana cartofi prăjiți și ceva bucățele de pui crocante. Supa e cu tăiței și pui și ou, fix cum ar face-o mama. Și cartofii sunt prăjiți la tigaie, cum îi făceam eu pe la 16 ani. Deci ne-am amintit cumva de casă

Durează totuși mai mult decât ne așteptam și se face deja 4 45 până reușim să plecăm. Avem de ajuns la vreo 10 km unde vom face iarăși o plimbare, de data asta pe coastă.

4. Tag - auf der Finca …

March 15 in Spain ⋅ 🌙 17 °C

Heute nach dem üblichen …
      - fuhren Wir nach San Marcos.
      Ein kleines Dorf am Meer - wo wir ein paar Stunden lang nur eine Kleinigkeit gegessen - Espresso getrunken und dem Meer beim Schaffen zugeschaut haben.
      Ach ja - 🤗🤩 und uns den neuen Lagebericht reingezogen haben. (Krawatten und Röcke - ade)

Dann noch nach Icod - ein wenig bummeln.
      Und am Rückweg in einer typisch-spanischen Tsching-bum Bude - bei lauter Boom Boom Musik - gute Burger gegessen. Wir mussten zwar 1,5 Std auf die Burger warten, aber wir sind ja im Urlaub.
      Die Wartezeit haben wir uns mit 2 von der Pharmaindustrie für Diabetes gesponserte Cocktails verkürzt.
      Die waren soooo süüüüüß das sie nach 1/2 L Wasser mit dem ich sie gestreckt hab - noch immer zu süss zum trinken waren.
      Naja - war wieder ein Erlebnis 😎

Nun ist es spät geworden - ab in die Heia.

Drachenbäume

December 4, 2023 in Spain

Gestern haben wir an beim Picknick in El Guincho den Drachenbaum-Nachwuchs gesehen. Auch auf unserer Finca gibt es mehrere Drachenbäume. Den größten gibt es in Icod, der 1000 Jahre sein soll. Da waren wir diesmal allerdings nicht. Ich habe ihn ja schon 1972 (kann ich mich sogar noch gut dran erinnern) und 2022 gesehen.Read more

Ziua 9 - Peștera Vântului

March 16 in Spain ⋅ ☀️ 24 °C

După un drum absolut superb pe coasta de nord a insulei - autostrada diferită de cea din sud și cu vedere faină la ocean - am poposit în orășelul Icod de los Vinos. Drumul până aici e f deluros și e plin de terase cu viță de vie. Dar lăsăm turul de degustat vin pentru la anul și ne îndreptăm spre parcarea de la Cueva del Viento.

Ajungem cu 30 de minute înainte să înceapă turul, așa că avem timp să citim despre ce vom vizita - o porțiune mică dintr-o serie de galerii subterane create de lavă - aproximativ 18km.

Tur ghidat, plin de fun facts și vizită interactivă în cea mai lungă peșteră vulcanică din Spania. Nu e chiar atât de frig, degeaba am cărat geaca după mine.

Am învățat despre diferențele dintre diferitele tipuri de lavă - cea fierbinte și lichidă și cea mai "rece" și am înțeles ce fel de vegetație și păduri crește pe fiecare tip de lavă. Acuma înțelegem mai bine tipurile diferite de rocă vulcanică pe care am tot mers zilele astea.

Am aflat și că aici pe Tenerife sunt peste 300 de vulcani și că insula e practic acoperită de diferite tipuri de lavă în diferite stagii de evoluție - unele vizibile și unele nu. Am mai aflat șocați și de erupția din La Palma de acum 3 ani. Haha habar nu aveam.

Am mai aflat și că în Hawaii este un vulcan care erupe constant de vreo 40 de ani și că acolo e singurul loc din lume unde poți merge peste câmp de lavă activă. Acolo sunt top 5 peșteri vulcanice din lume și asta de azi e a 6-a. Aparent după capitolul astrologic, Hawaii și Tenerife sunt într-un fel de competiție.

80 גוונים של לבה

April 10, 2023 in Spain ⋅ ☀️ 15 °C

השקמנו קום כרגיל ויצאנו ב13 לקראת עליות שמאתגרות את הקאלץ ( לצעירים שביננו זה רכב דינוזאורי שעובד על הילוכים).
      מאיר המדריך המקומי הבטיח לנו שנמצא בפארק 80 גוונים של לבה מתוך 100 סוגי לבה קיימים . כמו כן, הוא חזר וביקש לא לשאול שאלות עומק, אך לא היה צריך לשאול כי הגוונים וצורות הסלע דיברו בפני עצמם. הרגשנו כמו בתמנע אך בסדרי גודל אחרים לגמרי.
      פסגת הטיידה שנראית מכל עבר באי, נאלצה לוותר עלינו. בגלל הרוחות העזות.
      עברנו למסלול טיול אחר ומצאנו מקום נדיר עם מעט רוח לארוחת צהריים ב 18:00. הכוונה היתה לראות את השקיעה בפסגת ההר אך גילינו אחריות והחלטנו לא להיתקע בירידות בלילה.
      כשסיימנו את הטיול עברנו ליעד המרכזי של היום- לקנות גלידה! וגם לצפות בשקיעה. ירדנו בירידות מאתגרות (הפעם את הברקסים) והגענו לעיירה מקסימה בשם Garachico המכונה עיר הגלידות. השקיעה לא היתה הצד החזק לעומת הגלידה ובית הקפה המקסים עם שולחנות החבית שממוקם על סלעי לבה על הים.
      בסיור לימודי שערכנו ראינו עצי חנוכיה, כנסיות עתיקות והופתענו לשמוע שאנחנו הולכים על איזור שעד לפני 100 שנה היה מכוסה בים ושאנחנו עומדים על אדמת לבה.

Höchster Vulkan/Berg Spaniens

November 19, 2020 in Spain ⋅ ⛅ 12 °C

Wir haben heute in ca. 8 Stunden um die 20 Kilometer und 1400 Höhenmeter zurückgelegt um den Vulkan Teide (3717,98 Meter hoch) zu besteigen. War n mega Abenteuer. Wir sind um 4 Uhr dort los gelaufen um einen der besten Sternenhimmel Europas zu erleben, was sich absolut gelohnt hat!!!Read more

Ziua 5 - "Padre" Teide

March 12 in Spain ⋅ ☀️ 7 °C

Ziua 5 a inceput cu traditionala sesiune de yoga pe malul oceanului, urmata de o leneveala in jacuzzi.
      Exista mai multe variante de a ajunge pe Teide, noi am ales o calatorie cu masina prin Parcul National Teide pana la telecabina, pentru care am luat bilete incepand cu ora 15.30, in speranta ca prindem apusul aici. E important de amintit ca eram echipati pentru condițiile meteo variabile și pentru altitudinea ridicată a vulcanului Teide. (bocanci, geaca anti-vant, caciuli-glugi, etc). Achiziționarea biletelor pentru a urca cu telefericul pe Teide e bine sa fie facuta cu catev azile in avans, în special în sezoanele turistice aglomerate sau în perioadele de vârf. Aceasta se datorează capacității limitate a telefericului și pentru a evita aglomerația și timpii de așteptare mari.
      A fost minunat sa avem vreme bună; vântul puternic si aerul rarefiat poate fi un impediment pentru cei mai sensibili.
      Vulcanul Teide este încă activ din punct de vedere geologic, chiar dacă nu a avut erupții majore în ultimele secole. Cu toate astea, am putut simti energia si puterea locului. Ne-am putut bucura de suprafete mari acoperite cu obsidian, o rocă vulcanică sticloasă formată prin răcirea rapidă a lavelor.
      Ultima bucata pana la varf se parcurge pe jos, dar necesita rezervare (cu 2-3 luni inainte) si pregatire adecvata datorita altitudinii si conditiilor dificile ale terenului. Varful Teide are o altitudine de aproximativ 3718 metri deasupra nivelului marii, ceea ce poate cauza simptome de altitudine la unii oameni, cum ar fi ameteli, greata sau dureri de cap. De asemenea, este important de avut apa si hrana suficienta, precum si ochelari de soare si crema de protectie solara.
      Se spune ca în trecutul îndepărtat, înainte de a exista reglementări privind protecția mediului și conservarea patrimoniului natural, oamenii ar fi putut lua roci sau minerale din zona Teide sau din alte părți ale vulcanului si caînălțimea vulcanului Teide ar fi fost redusă semnificativ de aceste acțiuni. Sursele oficiale insa, spun ca acest lucru este putin probabil, și ca procesele geologice independente de acțiunile umane cum ar fi eroziunea sau activitatea vulcanică însăși, sunt cauzele reale ale modificarii inaltimii vulcanului de-a lungul timpului.

Pico del Teide und Puerto de la Cruz

May 24, 2023 in Spain ⋅ ☁️ 6 °C

Heute ging es rauf zum Gipfel des Teide. Da wir ganz hoch wollten und nicht nur zur Seilbahnstation hatte ich im Vorfeld dieses Ereignis gebucht. Wir wurden vom Reiseveranstalter in Puerto de la Cruz eingesammelt. Weiter ging es mit dem Großraumbus a la Kaffeefahrt. Paar Infos hier, paar Infos dort. Letztendlich recht unorganisiert.... mit weiteren Personen ging es dann erst mit der Seilbahn hoch. Auch schon ein tolles Erlebnis. Danach durften wir weitet bis zum noch immer aktiven Gipfel des Pico del Teide auf stolze 3741m, den 3. größten Vulkan der Welt. Die Aussicht und das Erleben waren toll! Als wir unten ankamen fuhr unser Reiseveranstalter schon mal weg.... Chaos etc. Auch waren wir etwas geschockt über die Massen an Touris.
      Wir sind aber wieder in Puerto de la Cruz gelandet... waren noch im Botanischen Garten bummeln und lecker essen. Ein ereignisreicher Tag, der die Vielfahlt der Region unterstreicht. Vom Abtauchen im Meer zu etwas über 0°C auf knapp 4000m Höhe. Traumhaft.

Icod de los Vinos, إكود دي لوس فينوس, Икод-де-лос-Винос, Ікод-де-лос-Вінос, 伊科德洛斯维诺斯