Nepál 2018

Currently traveling
  • 2,061days

Den sedmý - cesta do 4150m Tilicho base

September 14, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 4 °C

Po ranním rituálu, následovala cesta o něco výše a začínalo pomalu jít do tuhého. Kopce jsme nebrali rychle, ale šnečí, možná i želvím tempem. Bylo to potřeba, aby se nám neudělalo špatně a taky mohli chytit dech. Důležité bylo pít a pít, co to jen šlo. Vypijeme tak 3-4litry denně na osobu, je to dulezite na bolest hlavy. I když teda začaly i problémy pár lidem se udělalo špatně. První část cesty jsme zvládli relativně v pohodě. Následoval oběd s výhledem na hory, krajinu. Nádhera.

K obědu byly těstoviny a smažená rýže a čaj. Chvilka odpocinku ve 4075m a cesta směr Tilicho base camp (4150m), kde budeme spát. Cesta byla opět klikatá a docela z kopce, super řikali jsme si, než nám došlo, že to půjdeme zítra zpátky :D

V cíli jsme dali odpočinek, ubytovali se. A začalo prolévání čaje a léčební proces některých jedinců, kteří měli pocit, že pít neni zase tak potreba nebo skoro vyběhnout kopce nebo si zahrát po cestě volejbal je fajn :D

Naše dny se teď většinou skládají z toho, že vstaneme, máme jógu, snídani a vyrazíme na cestu, dorazíme na oběd (ten začnou připravovat) a jdeme dal, čaj, sprcha a jde se spat a nanovo :)

Den osmý - Tilicho lake 5040m

September 15, 2018 in Germany ⋅ ⛅ 19 °C

Vstavali jsme brzy, původní plán byl ve 4 hodiny, 4:30 odchod, což jsme trochu odmítli (pozn. při cestě jsme pak zjistili proč se chodí tak brzy, že je to z toho důvodu, aby bylo dlouho vidět vrcholky), vyrazili jsme v 6:30 směr Tilicho lake a bylo to něco neuvěřitelnýho. Navíc výhledy ráno byly skvělé a bylo vidět spoustu ledovcových vrcholků. A tak to bylo celou cestu až k jezeru. Vystoupali jsme do výšky 5040m nad mořem, k jednomu nejvýše položenému jezeru světa. Nástoupáno jsme měli mejakých 900m, cesta byla spis nahoru a jen v cílové rovince to bylo po rovině, ale t kopce dali zabrat. Začal se styl nádech, krok, výdech, krok, tři kroky a zastávka po minutce, dvou, pokračování. Celých 6 km jsme šli (čti lezli) 4 hodiny.

Když jsem se nahoru vyškrábala já, tak už část lidí šla dolu a ja najednou dostala nějaký záchvat všech možných emocí, že když jsem dorazila nahoru, tak jsem brečela. Bylo mi lito jeste tech co jsou na ceste, ze zacnou potkavat lidi co uz jdou dolu. Bylo to logické, protože v takové výšce člověk nemůže být dlouho, jen jak jak jsem tam tak došla a vše ze mne spadlo mi to nedošlo :D

Proběhli fotky a mrk na jezero (které jsem si pak prohlédla ještě na fotkách, nějak jsem si toho moc nepamatovala). Následovala cesta dolu, nevím co je horší. Začali mne bolet palce na nohou jak člověk brzdil, když šel z kopce, cesta trvala asi 2 hodiny, bylo to rychlejší, ale i tak jsme museli dělat přestávky a jít pomalu, přece to nepřeženeme.

Když jsme dorazili dolu, čekal nas oběd a trocha odpočinku a cesta dál na ubytko, kde jsme předchozí den měli oběd. Čast cesty jsme si pamatovali a byla hrozná, ale ve finále těch kopců bylo víc. Hnala nás dopředu myšlenka koupit si brambůrky Pringles :D jsme prasátka.

Proběhlo ubytko, sprcha, véča a alou spát, protože bylo potřeba si odpočinout na další den 🏞

Den devátý - přesun do 4200m

September 16, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 4 °C

Další den následoval přesun do 4200m, cesta byla trochu lepší, ale kopcům jsme se nevyhnuli. Protože nebylo místo o několik metrů výše zůstali jsme v Yak Kharce, Šla tam wifi, tak jsme konečně donahrály všechny příspěvky a zjistili co je kde nového. K obědu jsme měli dal (konečně větší porce, pro kluk to bylo předtím málo) a pak byla pauzička. Na mne dopadla asi únava, tak jsem si šla lehnout. I spacák na -20 byl málo jakou jsem měla zimnici. Lupla jsem dva paraleny, prolévala se vodou a odpocivala a spala. Takže jsem ze zbytku dne neměla nic :).Read more

Den desátý - přesun do 4500m Thorong Ped

September 17, 2018 in Nepal ⋅ ☀️ 2 °C

Další den se probouzíme a přesouváme se do další destinace Thorong Camp, cesta trvá asi 4 hodinky, je klidná a mírná. Pomalu se aklimatizujeme a mne už je lépe a tak si šlapeme, fotíme se a užíváme si hory. Víme, že už další den nás čeká náročnější trek nahoru a nebude to asi sranda. Všude je krásně vystupují hory a ledovce a svítí sluníčko, což si po předchozím dni užíváme.

Na ubykaci dorazíme kolem oběda a hned dodtávéme oběd - dhal a rýži, brambory, klasika hor. Dostáváme pokoje a jdeme se ubytovat, tentokrát dostáváme o něco horší pokoje, ale je třeba to prostě neřešit. Dokonce jsme potkali i yaky (místní horská zvířátka).

Po odpočinku se část vydala na menší výšlap, což nás mělo čekat zítra jako 1/3 cesty, tak ne všichni jsme to šli. Zustala jsem dole. Pili jsme čaj, hráli hry a nabírali síly. K večeři jsme dostali informace, že bude vege burger (v horách se nesmí jíst maso, zvířata tu uctívají, takže u gumové medvídky jsme měli nechat doma).

Na večeři jsme opravdu burger dostali a byl maxi rozměrů - placka byla jako kapustový karbanátek a houska nasládlá, ale dobrá. K tomu česneková polévka a teda česnek tak opravdu byl cítit 🥣 🙂.

Po ní jsme vyčistili zoubky a šup na kutě. Čekalo nás vstáváni ve 3 hodiny. Nutno říct, že na horách a celkově v Nepálu se vstává brzy a den tu začinal kolem 6 hodiny ráno a spát chodíme tak 20-21, at naspíme aspoň 6-7 hodin a máme energii na další dny.

Den jedenáctý - jdeme na to!

September 18, 2018 in Nepal ⋅ ☀️ 4 °C

Vstáváme ve těi hodiny ráno, snídáme ovesnou kaši s jablkem a dostáváme každý vařené vejce. Čeká nás nejnáročnější a nejvyší bod naší výpravy. Aklimatizovaní bycom měli být, ale prěvýšení nás čeká kole 880m. Po doplnění zásob, oblečeni v péřovkách a s čelovkami na hlavě vyrážíme na cestu,čeká nás minimálně 5 hodin výšlapu. Kolona 35 lidí se sune k první zastávce našeho výstupu. Jdeme želvím tempem a místy si řikám ať už tam jsem, proč je to tak daleko, jak je ten kopec dlouhý? A podobné otázky, dáváme si pauzy, podporujeme se navzájem , opíráme se o hole, které jsou nám dobrým pomocníkem. Vydýcháváme a suneme se vpřed. 10 kroků, výdech, nádech, výdech, nádechv a jdeme.....

Pomalu svítá a nám se ukazují místní krásy, panorama ledovců osvícená sluncem, všude ticho, řidší vzduch a vy :)

V horách přemýšlíte jinak, možná je to tím množstvím kyslíku :D v 5ti tisícich je to něco kolem 53%. Najednou vám stačí mLičkosti jako je teplá sprcha, trocha elektriky a neco k pití a jídlu. To vetšinou za poplatek máte. Dot často jsme se však přistihli při tom jaké máme chutě a to hlavně na buřty, párky nebo řízek, maso v horách není, tak jsme teď všichni vege, ale nestřádáme, jen se naše potřeby posunuly jinam.

Každý výšku zvládáme jinak, tak si někdo lupne paralen, nekdo vic vydejchává, ale hlavně doplňujeme vodu jak diví. Mne osobně se zvedl žaludek a došlo to až do fáze, kdy to muselo ven. Hned mi bylo o nemco lépe a já se mohla sunout výš.

Po nakonec 4 hodinách jsme nahoře! Dostáváme se do 5415m! je to neskutečné. Emoce jaou silné a hlava to nebere, že je tomu tak. 7 dní za námi, chůze želvy, dýchání po 10 krocích a už jsme tu! Probíhá zuřivé focení. Hlava mi nebere, že jsme tak vysoko a je třeba brzy zmizet dolu. Vidíme sníh, docela to profukuje, ale nám je to fuk. Dokázali jsme to a máme radost. Hlavně jsme to zvládli všichni! Všech 28 účastníků zájezdu.

Frčíme dolu a to nás čeká 1700m převýšení, suneme se o něco rychleji, ale stále pomalu. Jdeme z prudkých kopců a je to snad horší než do kopce :D po 4,5 hodinách docházíme do vesnice Mauthxx, a dostáváme se na oběd, kde máme dal bat se zeleninkou, mňamka. Pak je čas, protože naši nepálci šli na mši, tak dáváme kafíčko s výhledem na hory a ocasy z yaků kolem zábradlí. Kolem 16 hodiny se vydáváme na autobus směr Jomson, místo na přespání. Poprvé vidíme asfaltovoj silnici v horách, skĺdáme se do dvou busů i s našimi nepálskými přáteli a razíme. Asfaltka vede kus cesty, ale ani tak se necítíme brzpečně :D trochu připomíná D1. Po cestě sjedeme k pangejtu, řidičovi trochu smrdí gumy, tak větráme :D

V Jomsonu se ubytováváme a dopřáváme si teplou (horkou) sprchu a k večeři nás čekají momo, jupíí :) porce teda malá, ale fajn :) pak čekáme na instrukce, které moc nepřichazeji a v 10 hodin přichází informace, že máme snídat v 6:30, trochu se bouříme, potřebujeme odpočinek. Nakonec se snídaně posouvá na 8 hodinu a my uléháme po sakra dlouhém dni.

P.s. Omlouvám se za překlep píšu v buse ;)

Den dvanáctý - přesun do Beni

September 19, 2018 in Nepal ⋅ ☀️ 9 °C

Po delším vyspání vstáváme před osmou hodinou a jdeme na snídani. Pěkně mi vyskákaly opary a vypadám jak když mám botox :D Jsme v oblasti jablek a tak dostáváme k snídani jablko, omeletu a tousty. Po dlouhé době tu mají dobrý kečup, tak si v něm namáčíme omelety :D

Po snídani se vydáváme na cestu směr Beni, cesta autobusem Delux je náročná, klikatá a jedeme staveništěm evidentně po budoucí asfaltce :D

Zastavujeme ve městě Mafra - dělají tu místní pálenku a tak bereme obchod útokem. Po velkých nákupech se kodrcáme dál směr náš dnešní cíl.

Na půl hoďky stavíme a objevujeme místní plevel 🌱🚬, pijeme fantičku a količku a cpeme se šušenkami. Řidič autobusu měl nějaký business a oběd, tak jsme na něj čekali, bylo to celkem fajn, chvilku se nám sklidnilo tělo :D

Ujeli jsme jen část cesty, protože cesta byla spadlá a tak jsme museli kus cesty pěšky okolo. Byl to krásný 2 hodinový trek ve vedru, zlaté hory říkali jsme si :D k obědu byl dal bat a jako předkrm čínská polévka :D Jídlo tu začinají vařit ve chvíli, kdy dorazíme do restaurace a tak máme vždy tak 2 hodinky čas než budeme jíst.

Po obědě už jsme zase frčeli na autobus, tentokrát na nás čekal bus tak pro 20 lidí a nás bylo minimálně 33 :D no dostali jsme se do něho. Sedačky pro dva Evropany opravdu nejsou 😂 vešli by se sem v klidu dva asiati. Naštěstí nám tu jede hudba a kodrcáme se směr Beni. Neměli jsme moc štěstí, tak vidíme jen kousek Anapurny I, ale máme splněno, všechny jsme viděli 💁‍♀️🏔.

Sebou máme také šerpy, kteří nám celý trek a ještě teď nosí přebytečné věci, v jednom báglu je tak průměrně 6 tašek pro 3 osoby. Jsou schopni tu cestu ujít i v žabkách, tenistkách nebo něco jako balerínách :)

Po dojetí do města se ubytováváme v poměrně luxusním hotýlku, máme koupelnu 🚿🚽🚰 s evropským záchodem, umyvadlě a sprchou. Dokonce i balkon a po dlouhé době i větrák.

K večeři dostáváme nudle🍜, kterých sníme tedy hromadu :D asi se nám všem vrátila chuť k jídlu po těch cestách a dal batu :D po večeri vypukla party, jsme odpočatí a je potřeba ty hory zapít.Dáváme si místni 7% pivko a občas si lokneme slivky. V deset hodin předáváme dýška našim porterům a děkujeme jim za jejich služby. Vybrali jsme 50€, 374$ a 34100rupii, jsou placení, ale tohle dostávají ješte jako poděkování. Pár z nich koupíme pivo, zpíváme a tančíme jak nepálské, tak taky české songy a to vše trvá do půlnoci, než nás do postelí vyžene místni policie, raději se klidíme, mají samopaly a my nechceme našim nepálským přátelům dělat problémy.

Den 13 - směr Pokhara

September 20, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 19 °C

Dnes vstáváme v osm hodin, po včerejší party se nám to docela hodí. Bydlíme v centru a tak je náš obchod obklopen krámky s nejrůznějšími věcmi. Protože je dnes stávka autobusáků, museli jsme přeplatit jednoho z nich, aby nás odvezl do Pokhary.
    Odjíždíme v době, kdy jde většina dětí do školy a tak se město hemží studentíky v uniformách, což jsme se schodli sd nám líbí a přijde nám to tu dobře udělané.

V jednom obchůdku před cestou kupujeme ještě kávičku v pitíčku, mango džus a redbull nebo red ball? :D Máme oba :) a razíme na cestu.

Cesta byla klidnější i když to skákali stejně trochu. Po tří hodinové cestě jsme dorazili na místo a byl to luxus! A byl i bazén :) špinaví jsme se šli rychle opláchnout a část z nás šla na obchůzku městem a část směr bazén. Vyměnili jsme peníze, dali si kávičku a užívali město.

V 18 hodin nás naši nepálští průvodci vzali do restaurace u jezera a měli jsme večeři, začali jsme koktejlovat. Koktejly měly grády :D víc alkoholu než to kolem a tak po chvíli jsme byli dostatečně zamotaní a přesouvali jsme se dál směr bar Busy Bee a naše drinky pokračovaly. Přidal se i tanec a až do jedné do rána jsme žili vírem města. Pak nastal čas jít domu, ale lilo jako z konve a ulice se proměnili v jedno velké koupaliště. Po lovení žabek a párkrát vykoupání se jsme dorazili na hotel, kde část zalehla a část pařila do rána. Na zdraví!

Den 14 - Pokhara life

September 21, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 19 °C

Den začal po bouřlivém večírku těžce, snídaně byla formou rautu a byla moc dobrá. Dokonce jsme dostali kafíčko ☕️. Protože v noci pršelo a z ulic se staly řeky, a my nevěděli jak vlastně pomalu jdeme dom, tak jsme se dneska kochali pohled na to co bylo pod vodou a dost jsme se tomu divili :D

Část z nás měla jít na paraglaiding, ale protože nepřestalo pršet, tak nešli a byl náhradní program, měli jsme vyrazit na loďky a k chrámu, ale to ve finále také padlo, protože prší a tak jsme dopoledne odpočivali a čekali na oběd. Ve 12 jsme se přesunuli k jezeru, do restaurace, kde jsme byli včera a čekaly nás nudle se zeleninou.

Po obědě jsme měli nakupovací a poflakovací den. Nakoupili jsme nějaké dárkové věci a pohledy. Zašli ochutnat místní KFC a taky objevili super kavárnu. Zbytek odpoledne jsme trávili u bazénku s pivsonem a relaxovali před večeří. Počasí se úplně netvářilo, že by mělo být nějak extra hezky, ale to nikomu nevadilo.

Večer jsme se přesunuli do jiné restaurace než včera, hrála tu živá hudba a i palr jedinců od nás si zabrnkalo a zazpívali folklórní písně z Čech🎸. K večeři byly česnekové placky (česnek měl docela grády). Navíc tu měli drinky na happy hours, tak to zase bylo. Rozhodně je tu nešidí 🍸!

No a pak nevím jak bylo najednou a bylo na čase říct 🛌🙂.

Den 15 - Z Pokhary do Kathmandu

September 22, 2018 in Nepal ⋅ ☁️ 22 °C

Dobré ráno, vstáváme do dne bez deště a část z nás čekal paraglajding. Zbytek dospává. Vyrážíme s Vlastou do kavárničky hlavně za účelem napsat pohledy a dát si dobrou kávičku.

Pak jsme čekali asi do půl jedné ba zbytek naší výpravy a vydali se směr Kathmandů. Docela luxusním autobusem, dostatek místa jak v zavazadlovém prostoru, tak nahoře. Klimatizaci a možná i drink bude :D jak žlutým autobusem do Brna. KTM je vzdálené 200km, což představuje tak 6 hodinovou cestu a se zastávkou na oběd tak 9h.

Cesta byla dlouhá. Před Kathmandu se stálo, jak D1, ale dorazili jsme nakonec ve 21:30 na misto do hotelu. Ubytko, večeře a kolem 23:30 jsem uz ležela a chystala se spát. Přesuny nejsou zábavné, ale ranní kavárna to vylepsila :)

Kathmandu life

September 23, 2018 in Nepal ⋅ ⛅ 27 °C

Ráno vyspáváme až do 9 hodin. Dostali jsme lepší pokoj než minule a tak si užíváme každý svou velkou lóži :D snídaně je formou rautu a vybrat si můžete od sladkého po slané tradiční nepálské. Celý den máme volno na nákupy suvenýrů a odpočinek. Procházíme město, kupujeme koření a nějaké další věcičky do Čech.

Na oběd vyrážíme na tradiční momo. Je moc dobré a 10 kousků stojí v přepočtu jen 20Kč. Pak se jdeme podívat na náměstí, které bylo zasaženo zemětřesením v roce 2015 a část starých chrámů popadala nebo jsou rozlomeny a musí být poddpředny. Poté už frčíme na hotel připravit se na slávu.

V 17 hodin odchazime do společenské místnosti a dostáváme zde certifikáty a šaly a končí naše letní škola. Je to smutné loučeni, zvykly jsme si na sebe a naše denní rituály a bude to fuč. Budou chybět i nepálci Radju, Rupak, Saran, Čabi, kteří se o nás skvěle (s nepálským timemanagementem) starali :)

Zítra část z nás pokračuje směr Chitwan (místní safari). Vstáváme v 6:00, takže dobrou noc :*