traveled in 38 countries Read more Prague, Czechia

Balmaha - Conic Hill

May 4, 2018 in Scotland ⋅ ☁️ 12 °C

Loučím se s klukama, kteří dnes míří autem dále na sever, zatímco já se vydávám na vlakové nádraží a jedu sám k jezeru Loch Lomond. Vystupuji v konečné stanici ve městečku Balloch na pobřeží jezera a rozmýšlím zde své další kroky, neboť deštivé počasí hatí moje plány půjčit si zde kolo a projet se kolem jezera. Nakonec nastupuji na místní autobus mířící do vesnice Balmaha na východním pobřeží a odtud pak podnikám výšlap na kopec Conic Hill, který se vypíná nad jezerem v nadmořské výšce 361 metrů. Trvající mrholení a mlha mi bohužel znemožňují výhledy na jezero, a tak prostě jen šlapu nahoru, abych zhruba po hodině dosáhl svého vytyčeného cíle. Na vrcholu vidím sotva na deset metrů a stihnu se ještě celý ušpinit od bláta po nešikovném uklouznutí na hladkých kamenech. Jakmile se vrátím zpět do Balmahy, přestává konečně pršet a vydávám se po turistických trasách alespoň do okolních svahů, odkud se rovněž nabízí pěkné panoramatické výhledy na jezero a jeho okolí. Tak alespoň něco.Read more

Glasgow

May 3, 2018 in Scotland ⋅ ☁️ 9 °C

Večer už jsme v Glasgow, kde se ubytováváme v hostelu St. Enoch blízko centra města, a stihneme se ještě projít přes náměstí George Square až ke katedrále. Za cesty ochutnáváme koupenou skotskou whisky a den zakončujeme na točeném pivu v hospodě.Read more

Stirling

May 3, 2018 in Scotland ⋅ ⛅ 8 °C

Ve městě pak navštěvujeme alespoň nádvoří stirlingského hradu, který byl vybudován ve 12. století a patří mezi největší a nejvýznamnější ve Skotsku, nebo kostel Holy Rude. Hlad po túře zaháníme testem místních fish&chips, na zákusek jiné místní populární pochutiny, smažené tyčinky Snickers, již ale nemáme žaludek.Read more

Stirling - W. Wallace Monument

May 3, 2018 in Scotland ⋅ ⛅ 8 °C

Z Edinburghu jedeme megabusem za 2 libry do historického města Stirling, bývalého hlavního města Skotska. Zde roku 1297 proběhla slavná vítězná bitva Skotů pod vedením Williama Wallace proti početnějšímu anglickému vojsku. Životní boj tohoto patriota za nezávislost Skotska vypráví historický velkofilm Statečné srdce. Z nádraží jdeme pěšky kolem Cambuskenneth Abbey až na vrchol kopce Abbey Craig, kde stojí památník na počest tohoto skotského hrdiny a je odtud rovněž pěkný výhled na Stirling a meandry řeky Forth.Read more

Edinburgh Old Town

May 2, 2018 in Scotland ⋅ 🌧 7 °C

Ovšem nejikoničtější pohled na toto město, které po právu patří mezi nejhezčí na světě, se nám nabízí z kopce Calton Hill kousek od centra. Jakmile se ocitáme na Královské míli, spustil se ještě větší liják, což jsme využili k obědu a ochutnávání místních moků v nejbližší hospodě. Jakmile déšť přešel a vykouklo sluníčko, prošli jsme si celé historické old town až po nádvoří hradu, navštívili nedaleký obchod s luxusní skotskou whisky a poté se (bez úspěchu) vydali na přání kamaráda hledat místa z kultovního filmu Trainspotting. Večer před odchodem z apartmánu do hospody se ještě zdržujeme lovením kamarádovy boty, která mu spadla z okenního parapetu do vnitrobloku. Vzhledem k tomu, že jsme se nemohli dozvonit nikomu ze spodních pater budovy, jeden z nás se spustil do dvora po zahradní hadici a nakonec získal svou botu do páru zpátky.Read more

Edinburgh - Arthur's Seat

May 2, 2018 in Scotland ⋅ ⛅ 7 °C

Druhý den už nás vítá typické ostrovní počasí, kdy za jemného deště míříme na Arturovo sedlo, což je nejvyšší bod Edinburghu a odkud se naskýtá nádherný panoramatický výhled na celé město a pobřeží. Ve snaze zkrátit si cestu do města se z vrcholu vracíme jinou, poněkud nebezpečnější cestou přes skaliska.Read more

Edinburgh - Leith

May 1, 2018 in Scotland ⋅ ⛅ 9 °C

Po příletu na letiště v Edinburghu míjíme stanoviště drahých schuttle busů a taxíků a jdeme pěšky asi kilometr z letiště ke stanici tramvaje, která nás za libru odveze rovnou do centra města. Odtud si to však razíme ještě dále pěšky do okrajové čtvrti Leith, kde mám zamluvený apartmán pro 5 lidí. První večer se už proto pohybujeme jen v této čtvrti, kupujeme zásoby jídla a pití a procházíme se k místním dokům na pobřeží moře.Read more

Bangkok

March 18, 2016 in Thailand ⋅ ☀️ 35 °C

A je to tady. Poslední den v Thajsku trávíme v jeho úchvatném hlavním městě, s populací stejně velkou jako celá Česká republika. Toto kosmopolitní město, místními pojmenované Krung Thep, se pyšní velkolepými chrámy a paláci, vodními kanály, rušnými trhy i nočním životem. Kolem šesté ráno vystupujeme z vlaku a míříme k řece Chao Phraya, po které se přívozem přepravujeme do našeho hostelu blízko Khao San Road. V centru města je přeprava lodí po hlavní řece nejlevnějším a nejpopulárnějším způsobem dopravy. Ačkoliv v Bangkoku (bohužel) nestrávíme noc (před půlnocí nám letí letadlo), rezervovali jsme si na dnešní noc pokoj, abychom se mohli v něm osprchovat, odložit batohy a dobít elektroniku. Na recepci hostelu se však dopouštíme malého faux pax, neboť zjišťujeme, že místo dnešní noci jsme si rezervovali tu včerejší. Platíme proto znovu a jdeme na pokoj. Jako první vyrážíme do velkého komplexu Královského paláce (Phra Borom Maha Ratcha Wang), který je od roku 1782 rezidencí vládců Siamu a následně Thajska. Vstup do něj stojí 500 bahtů a je možný pouze v oblečení zahalujícím kolena a lokty, čehož využívá mnoho pouličních prodejců oblečení před vstupem do komplexu. V obrovském návalu turistů ztrácím Honzu a setkáváme se až večer. Přes dvě hodiny si procházím celý komplex, jehož součástí je i chrám Wat Phra Kaeo, považovaný za nejposvátnější buddhistický chrám v Thajsku a kde se nachází smaragdová soška Buddhy. S královským palácem pak skoro sousedí další rozsáhlý chrámový komplex zvaný Wat Pho, který je nejstarším chrámem v Thajsku a centrem veřejného vzdělávání. Oproti královskému paláci je zde méně lidí i nižší vstupné (100 bahtů). Největší atrakcí je velká pozlacená socha ležícího Buddhy (dlouhá 46 m), znázorňující umírajícího Buddhu v pozici, kdy dosáhl nirvány. Nachází se zde rovněž i významná škola a centrum thajských masáží. Po prohlídce se vracím přívozem zpátky na sever na Khao San Road, která je považována za centrum baťůžkářů a pulzuje rušným životem nejen v noci. Pěšky ještě směřuji kolem Památníku demokracie až na Zlatou horu (Wat Saket), která je jedinou vyvýšeninou v centru města, a proto nabízí hezký panoramatický výhled na všechny strany tohoto rozlehlého velkoměsta. Za symbolické vstupné lze vylézt po schodech na horní plošinu s chrámem, kam se chodí místní modlit, zatímco turisté sem směřují kvůli rozhledu. Večer už trávíme pouze na Khao San Road a v jeho okolí, kupujeme nezbytné suvenýry, užíváme si poslední večeři místní skvělé gastronomie a pomalu se loučíme s Bangkokem a celým úžasným Thajskem.Read more

Surat Thani

March 17, 2016 in Thailand ⋅ ☀️ 35 °C

Celý den je v podstatě určen pouze k tomu, abychom se dopravili do 700 km vzdáleného hlavního města Thajska - Bangkoku. Dopoledne si ještě dopřáváme relax u bazénu a čekáme na objednaný autobus, který nás poté zaveze do Surat Thani. Toto stotisícové město je především vstupní bránou k ostrovům v Thajském zálivu jako jsou Ko Samui nebo Ko Pha Ngan. My si však na zdejším vlakovém nádraží kupujeme lístek na noční vlak do Bangkoku. Na výběr máme druhou třídu za 608 bahtů nebo dvakrát levnější lístek za cestu ve třetí třídě, která se však příliš nedoporučuje. Volíme pro jistotu první dražší variantu, přece jenom noční jízdou v pohodlnějším kupé zároveň ušetříme něco za ubytování. Ve vlaku navíc dostáváme i deku a večeři. Několikahodinové čekání na vlak si zkracujeme prohlídkou města, především místních trhů.Read more