Ivana u Kolumbiji

An open-ended adventure by Ivana Read more
Currently traveling
  • 794kilometers
  • 10kilometers

Tour del café na konjima

January 25 in Colombia ⋅ ⛅ 24 °C

U 9 u jutro sam stigla kod Diega i njegove farme sa izlet sa konjima u područje di se sadi i prerađuje kava.
    Rezervirala sam turu od 3 sata.
    Danas nas je pet cura, dvije Holanđane, jedna Njemica, Francuskinja i ja. Jer prvi put jašem konja, dobila sam malo manjeg i skroz opuštenog. Zove se Koral i jako je dragi. Uspjela sam se popeti sama i to je već bil uspjeh. Krenuli smo polako i poslje manje od sat vremena smo stigli do jedne finke di se ljudi bave kavom. Tu smo imali turu od od prilike 1.5h i dečko nam je pokazal kak se sadi kava, kak izgleda sjeme i plod od kave. Poslje berbe se treba očistiti kava i jer je zrno jako ljigavo, treba se najprije nekoliko puta fermentirati i na kraju oprati sa vodom. Poslje toga se suši na velikoj mreži i svakih sat vremena se treba okretati sa lopatom da se ravnomjerno suši. Nakon toga se prži. Ak je zrno više prženo, ima gorki ukus i manje kofeina.
    Kava se često eksportira nepržena nego samo sušena, tak da prodavač kave ili kafići mogu sami odlučiti kaj im bolje paše.
    Od cijele berbe 80% bude dobre kvalitete i ta kava se prodaje dalje. Ostalih 20% ostaju u Kolumbiji i domaći piju tu lošu kavu. Jer to kaj ostane nije dosta za sve, Kolumbijanci čak moraju importirati kavu...svoju domaću, kvalitetnu kavu prodaju, da bi oni pili importiranu...
    Poslje ture i degustacije kave smo krenuli s konjima prema doma ali smo najprije prošli kroz mali potok.
    Na jahanju sam upoznala curu iz Francuske koja se zove Astrid. Zajedno smo otišle na ručak i ostale smo u priči do popodne. Nakon toga sam konačno došla u smještaj i istuširala sam se. Prošetala sam malo gradom i na večer sam otišla sa vodićem s kojim sam bila u palmskoj šumi igrati tejo (teho). Naravno je on dobil - ja sam samo imala jednu eksploziju.

I opet idem jahati

January 26 in Colombia ⋅ ⛅ 23 °C

Jer mi se jučer tak sviđalo, odlučila sam se danas napraviti dužu turu sa konjima kroz potok. Opet sam u 9 sati otišla do Diega i njegove farme. Danas smo samo bile dvije - jedna starija žena is Danske i ja.
    Dobila sam pravog (večeg) konja danas - zove se Lucho (lučo) kaj znači bitka/boj.
    Krečemo polako i stižemo u mali skriveni raj. Baš sam uživala. Prije nego kaj se vraćamo, pravimo pauzu u istoj finki di smo imali turu kave. Popila sam kavu i capuccino i promatrala prirodu. Poslje duge pauze smo opet krenuli sa konjima doma. Završili smo turu od prilike u 13:30. Došla sam doma, telefonirala sa mamom i poslje toga sam se istuširala i dati robu u praonicu. Sutra po podne mogu otiči po robu.
    Pojela sam nekaj malo i poslje toga prošetala ulicama. Na večer više nisam niš puno radila i otišla sam u krevet s nadom da me mišići ne budu boljeli i da sutra mogu otiči u dolinu "Cocora" (kokora).

Valle del Cocora

January 27 in Colombia ⋅ ⛅ 14 °C

Digla sam se dosta kasno tak da sam tek oko dva izašla van. Otišla sam na ručak i pojela gratin od piletine sa šampinjonima (koji su vrlo popularni u Salentu jer ih puno ima), rižu i malu salatu sa sokom od lula (bez šečera). Porcija je bila jako velika tak da nisam sve mogla pojesti. Poslje toga sam otišla u praonu po svoju robu - tak mogu sa čistom robom dalje putovati.
    U 4 sam se našla sa vodićem od Carbonere i zajedno smo otišli u park prirode Valle del Cocora. Krenuli smo sa Jeepom (ovdje svako malo Jeepovi voze do različitih mjesta i nazad) i vozili smo se od prilike 30-40' do parka. Na početku parka je statua Boginje Cocorá iz mitologije starih plemena koji su u ovom području živjeli.
    Mi smo napravili samo kratku turu do prva dva gledišta i vratili smo se dolje poslje zalazka sunca.
    U ovom parku žive medvjedi, pume, neka vrsta malog jelena i koje kakve ptice. Jer je već bilo kasno, nismo se spustili kroz šumu.
    Ko u Carboneri, i ovdje rastu visoke palme (do 60-70m) ali jer ovdje drže konje i krave koji jedu sjeme kad padne na pod, palme ne rastu tak gusto ko u Carboneri koja je divlja šuma.
    Dolje smo opet čekali na Jeep i ovaj put nisam sjedila unutra, nego sam stajala vani i držala sam se za štangu koja je pričvrstena na krovu - puno bolje nego sjediti unutra. :-)
    Došla sam doma oko 8, i planirala putovanje u pustinju jer se sutra budem dogovorila sa Astrid ak budemo zajedno putovale.

Filandia

January 28 in Colombia ⋅ ⛅ 25 °C

Poslje mise sam otišla na ručak u restoran di sam bila sa Astrid. Ovaj put sam uz juhu dobila bananu i konobar mi je objasnil, da ju moram staviti u juhu. Ok - probala sam i paše.
    Poslje ručka sam uzela Jeep do Filandie, selo blizu Salenta. Sela su jako slična, samo kaj u Filandiji ima manje stranih turista nego u Salentu. Prošetala sam se ulicama i popila kavu.
    Oko 17.45 sam se vratila do Jeepa da kupim kartu do Salenta, zadnji Jeep ide u 19:00.
    Čovjek koji prodaje karte je rekal da su već sve rasprodane i da nema više mjesta ali da nek pričekam kod auta, možda neko ne bude došal. Poslje pola sata su došli dečko i cura iz Francuske. Ona ima kartu, on ne. Još jedan par je došal čekati na prijevoz i oni su isto bili bez karte. Skupa smo tražili alternative ali nema busa niti druge mogučnosti da se vratimo doma.
    Nažalost nije niko otkazal put i bilo nas je ukupno 14 ljudi koji smo se morali vratiti. Inače stane 10 ljudi u Jeep i to je bil zadnji koji vozi za Salento.
    Vozać nam je rekal da se nekak uguramo i jedan čovjek je moral odozada stajati. Inače se po normalnim cestama ne smije tak voziti, ali nismo imali drugog izbora. Zato smo se skupili i polako krenuli za Salento. Na kraju smo sretno stigli i sve je dobro prošlo.

Villavieja - zadnje selo prije pustinje

January 29 in Colombia ⋅ ☁️ 30 °C

U 9 u jutro uzimam bus iz Salenta sa Armeniju i od tam idem dalje prema Neivi da bi došla u pustinju.
    Poslje sat vremena vožnje sam stigla u Armeniju i popila kavu. Trebala sam uzeti drugi bus do mjesta "Aipe". Spuštali smo se nizbrdo i bus samo stane sa strane ceste. Tu nas čekaju moto-taksi. Bilo nas je od prilike petero koji smo htjeli u Villavieju. Jer sam imala svu svoju prtljagu sa sobom, moral je dečko otići sa mojim koferom i sa mojom torbom a ja sam poslje sjela na motor od Paule. Ona me je vozila do rijeke koju smo prošli sa brodičem. Od tam sam od prilike 10' trebala hodati do smještaja. Jako je vruče ali kaj je još gore je sparina. Vlažnost zraka je 86%. Prošetala sam se samo malo gradom i došla do parka di je bilo puno velikih šišmiša. Jer sam bila dosta smorena od puta i promjene u vremenu sam otišla rano u krevet.Read more

Zvijezde u Tataco-i

January 30 in Colombia ⋅ ☀️ 36 °C

Oko podne krečem sa tuk-tukom prema pustinji jer auta ne mogu proči svim putevima. Stižem u smještaj i domačin mi pokaže moju kučicu u kojoj budem prespavala. Ručala sam i odmorila malo kod bazena.
    Na večer sam otišla u observatorij i slušala predavanje profesora astronomije. Mi smo svi na pokrivenoj livadi legli na pod i gledali u nebo. Profesor nam je sa laserom pokazal različite konstelacije zvijezda i na kraju smo mogli gledati kroz teleskope. Vratila sam se doma i legla na mrežu ispred kučica i promatrala zvijezde jer je još bilo pre vruče za spavanje.
    Oko 11 sam legla u krevet i sutra idem na izlet u crvenu i sivu pustinju.

"Pustinja" Tatacoa

January 31 in Colombia ⋅ ☀️ 36 °C

Danas idem na ekskurziju u "pustinju" koja zapravo nije pustinja, nego isušena prašuma. Zbog različitih minerala u zemlji postoje crveni i sivi dio.
    Od prilike su 40° i vlažnost zraka je kod nekih 70%.
    Krečemo sa "Terry-em", terenac od hotela i vodi nas Jeremija koji je rođen i odrasal u selu blizu pustinje.
    Najprije smo krenuli do crvene pustinje di smo od prilike pola sata šetali i promatrali formacije. Nakon toga smo krenuli putem sivog dijela koji je malo dalje. Tam smo se prošetali do bazena koji imaju prirodni izvor mineralne vode i okupali smo se. Iako voda nije bila jako hladna, bilo je super osvježenje. U pustinji se mogu vidjeti zmije, skorpioni, koze, kornjače, kojekakve ptice, gušteri i oceloti (vrsta divlje mačke). Ja sam samo vidjela ptice, koze i male guštere i sretna sam zbog toga.
    Poslje kupanja smo se opet vratili u smještaj i ja sam provela po podne u hladu kod bazena. Oko pet na večer sam se opet vratila sa tuk-tukom u hotel u selu Villavieja. Tam sam se istuširala i otišla na večeru. Vratila sam se u hotel u pratnji nekoliko pasa, koji su morali ostati na cesti.

Fosili i duga vožnja

February 1 in Colombia ⋅ ☁️ 35 °C

Poslje doručka sam otišla u paleontološki muzej sela Villavieje. U Tataco-i su znanstvenici našli fosile i kosti nekih prapovijesnih kreatura. Tak im je uspjelo rekonstruirati "Megaterior"-a koji je bil neka vrsta glodavca sa visinom od 4m. Statua tog Megateria stoji u sredini parka.
    Također su našli fosil največe kornjače na svijetu i zaključili su da su kornjače prije imale rogove na oklopini.
    Nekak mi je to sa Megateriorom čudno, ali ljudi vjeruju stvarno da je prije postojal i jako su ponosni da su dokazi nađeni na njihovoj zemlji.
    Oko podne krećem dalje za Pitolito, da bi od tam mogla dalje za mjesto San Agustín.
    Prvo se vozim od prilike sat vremena u prikolici pick-up-a dok stignem do Neive. Od tam voze normalni (jako udobni) busevi za Pitalito. Nakon vožnje od 6h stižem u Pitalito i sa taksijem sam došla u hotel.
    Nakon tuširanja sam se brzo spremila u krevet da mogu malo odmoriti.

Stop u Pitalit-u

February 2 in Colombia ⋅ ☁️ 25 °C

Dobro sam stigla u Pitalito i malo sam se odmorila. U podne sam otišla na misu i poslje toga na ručak. Pitalito nekak nije baš jako simpatično mjesto ali može biti da mi se tak čini jer je svako malo padala kiša.
    Od hotela sam dobila kišobran tak da sam se malo prošetala gradom.
    Sutra idem dalje za San Agustín pa mi je ovaj dan dobro došal za odmor.

San Agustín - arheološki park

February 3 in Colombia ⋅ ☁️ 22 °C

San Agustín je slatko, čisto, šareno, turističko selo. Poznato je po arheološkom parku i prirodi. U ovom mjestu su znanstvenici pronašli statue i grobove starih kultura od 3300 prije Krista. Ne zna se puno o tim kulturama ali se pretpostavlja da su statue zaštitari pokopane osobe. Statue imaju karakteristike životinja (okrugle oči, zube jaguara, uši majmuna).
    Prije nego kaj sam posjetila arheološki park, prošetala sam se selom, popela se od prilike 200 stepenica do Gospinog kipa i popila sok od marakuje na tržnici.
    Prijavila sam se za izlet koji budem sutra napravila.