traveled in 5 countries Read more

Deň plný zážitkov

February 19, 2023 in Thailand

Ako deň začal to už viete, pre nás s Milanom pokračoval s Adamkom v bazéne. Dnes sa mu tam páčilo, len to nemal kto dokumentovať, keďže sme s ním boli obaja vo vode a jeho rodičia odišli po výlete vrátiť motorku.
    Okrem Milana a Adamka sme všetci vstávali skoro ráno, preto sme si dopriali popoludňajší spánok s Adamkom, zatiaľčo Milan preskúmal trh oproti, doniesol, očistil a nakrájal nám červený melón. To netušil, že sa vrátil na poslednú chvíľu pred dažďom, ktorý sa spustil z oblohy.
    Večer nás čakala večera s Ae, ktorá zariadila aj odvoz dvoma autami do reštaurácie Mountain View. Večer bol plný nielen gurmánskych, ale aj oku a uchu lahodiacich zážitkov. Ďakujeme zaň Ae. Na fotkách uvidíte stôl plný dobrôt, od ktorého sa pozeráme na padajúci vodopád a počúvame príjemné, už päťdesiatročné melódie.

Výlet rodičov

February 19, 2023 in Thailand

Dnešný deň sa začal skoro. Tomi so Zuzkou si naplánovali výlet za Budhom za východu slnka. Slnko tu vychádza aj zapadá okolo pol siedmej. Aby sa k nemu vyštverali po tých dva a pol tisíca schodoch, majú budíček na veľmi skoro, ja až o 4,50, lebo o piatej sa mám presťahovať ku Adamkovi. Tomi klope na dvere už o 4,55, že sú pripravení. Adamko sladko spinká krížom cez dvojposteľ. Postieľku asi túto noc ignoroval. Rodičia sadajú na motorku a za úplnej tmy sa vydávajú na cca polhodinovú cestu, kde ich čaká neľahký výstup a podľa mňa ešte ťažší zostup. Mne stačilo 250 schodov ku Budhovi "za rohom". Verím, že za ten zážitok tá námaha bude stáť.
    Je 6,32 a malý cestovateľ po rodičovskej posteli sa prebúdza.
    Uvidíme, či všetko ešte zažijeme počas dňa.

Ranná rozcvička

February 19, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 33 °C

Nestihli sme to na začiatku dovolenky, tak sme si povedali, ak sa to podarí, tak na konci tam ešte "vybehneme". A podarilo sa. Pôvodný plán bol síce, že tam pôjdeme v sobotu, kedy malo byť ráno jasno a teda aj pekný východ slnka. Ale požičovňa motoriek nám zmenila plány. V piatok večer sa nám už žiadnu nepodarilo požičať. Niežeby už v žiadnej požičovni neboli, ale ani v ubytku, ani u Mr. Corda už nemali na požičanie nič, okrem jednej za 950 batov na deň. Tak to radšej nie :) Inde buď pýtali zálohu až 5 000 batov, alebo proste nebola to overená požičovňa a neriskovali sme to. Tomčo mi porozprával niekoľko príbehov, ako by to mohlo s požičaním motorky dopadnúť. A tak sme zmenili plány, motorku sme požičali v sobotu ráno a na východ slnka išli v nedeľu. Tomčo bol kus sklamaný, pretože v nedeľu už nemalo byť tak jasné ráno, mne to až tak nevadilo. Ja som bola rada, že to počas tejto dovolenky stíhame :) (zasa raz ďakujem babke a dedkovi, že na ten čas postrážili Adamka a ja som nemusela riešiť dilemu, či sa ho oplatí budiť a trápiť v nosiči, nehovoriac o doprave tam). A tak v nedeľu ráno ešte dávame Adamkovi jesť, ktorý bol ešte príliš unavený na to aby riešil, prečo sme obaja hore a šramotíme. Po svojom mliečku spokojne zaspal ďalej a nás pri ňom vystriedala babka. Okolo 5 ráno sa lúčim s Adamkom a sadáme na motorku. Všade ešte relatívne ticho a riadna tma. Priznávam, že z tejto jazdy na motorke a po tme som mala pomerne strach, hlavne keď sme po ceste stretli svorku psov, len tak pobiehajúcich po hlavnej ceste. Doprava bola veľmi slabá, ale na cestách sme neboli sami. Ešteže Tomčo vyzerá na motorke tak sebavedome, ne ako ja keď som si to skúšala v Klong Muang. Cesta trvala približne pol hodinu a výnimočne sme sa nestratili. Z turistov sme tam boli prví a zatiaľ jediní. Jeden z mníchov nám ukazoval cestu. V tej tme bol aj Tomčo nejako dezorientovaný, aj keď tu už nie raz bol. A tak kamera a voda do ruky a vydávame sa na cestu. Tie schody som si predstavovala úplne inak. Pre veľký úspech sme po asi prvej stovke schodov zistili, že kamera bojkotuje výstup a ostala niekde dole. Dúfajúc, že ju nájdeme v tej tme pri motorke sa vraciame späť, ale ona tam nie je. Keď už začínam mať obavy, kam zmizla, Tomčo si zrazu spomenie, že ju nechal na mieste kde sme stáli a riešili kade ísť. A tak sa opäť vydávame na cestu hore a teraz už naozaj, zdolať 1 260 poväčšine úzkych a vysokých schodov. Cesta hore nám trvala približne 30 minút. Zo začiatku sme išli opatrne, svietiac si pod nohy. S našou šikovnosťou by sme raz dva dakde zakopli. Asi v polke výstupu sa už rozvidnievalo. Ešte počas tmy sme míňali sochu, ktorá vyzerala za tmy relatívne živo. Až cestou dole som si bola istá, že to je len socha. Čakala som náročnejší výstup. Ale aj tak to bola fuška. Osobne ma dosť motivovalo, že po krátkych úsekoch bolo označené na zábradlí, koľko schodov už máme za sebou. Aj keď neveriaci Tomčo ma zneisťoval, že tomu nemám úplne veriť :) Taktiež sme už asi boli rozcvičení z národného parku v Klong Muangu. Po výstupe nás čakalo niečo ako botník, kde sme nechali naše topánky a videli, že tu predsa len dakto pred nami je. Jeden mních tu bol skôr. Nakoniec boli traja, ale dvaja z nich asi išli na boso. Východ slnka síce nebol dokonalý, mne to na zážitku neubralo. Užívala som si krásny výhľad. Na Thajsku dosť obdivujem, resp. na tejto časti (celé som zďaleka nevidela) prírodu a tie kopce, ktoré sa tiahnu popri Ao Nangu, ako aj popri niektorých plážach. Takto som si tu prírodu nepredstavovala, milo prekvapila. Po nejakej chvíli sa vyberáme na cestu späť. Z tej som mala obavy, že sa ozve moje koleno, ale zvládlo to. A celkom rýchlo sme už dole, zatiaľ čo ostatní sa ešte len vyberajú na cestu hore. Poobzeráme sa ešte po okolí a sadáme na motorku, aby sme ju stihli načas vrátiť. Keď sme zistili, že máme ešte časovú rezervu, kúpili sme po ceste naše obľúbené kurčatá a vychutnali si mäsité raňajky. Pri odovzdávaní motorky ma už miestami chytala panika, ako si ju obzerali, riešili dačo s brzdami, škrabanec na zadnej časti, ale nakoniec nám vrátili zálohu a išli sme spokojne preč.Read more

Zoznamovanie sa s bazénom

February 18, 2023 in Thailand

Včerajší pokus o prenájom skútra zlyhal, dnes už reparát prešiel, a tátoš je už pripravený k akcii. Kým boli Tomáško so Zuzkou požičať skúter, my sme sa vybrali s Adamkom do hotelového bazéna. Dedko nám robil kameramana, kým sme sa my zoznamovali s novým vodným prostredím. Dvadsať minút stačilo nato, aby Adamko zaspal v našej posteli s dedkom, ktorý z neho oči nespustil, aby z tej postele nespadol. Popoludní sa púšťame do ďalśích aktivít, tentoraz už v meste.
    Po siedmich km po meste nám dobre padne osvieženie v hotelovom bazéne, Adamko sa pridal k nám dvom a užili sme si ho ako ráno.

Včerajší presun

February 18, 2023 in Thailand

Včerajší presun začal pre nás dvoch sladkými raňajkami v hotelovej reštaurácii a hneď odtiaľ za Adamkom. Aby jeho rodičia stihli všetko pobaliť, vzali sme Adamka, ako vraví Zuzka, na prázdniny. Naposledy sme sa pohrali v našej izbe a na predpoludňajší spánok sme vyrazili s kočiarikom k moru. Dláždená cestička uspala Adamka na takmer hodinu a pol. Po chutnej “desiate” sme už pred dvanástou nastúpili do minivanu a po štvrťhodinke sme už zakotvili v našom poslednom ubytovaní. Adamko zrelý do postieľky zostal so Zuzkou v chládku izby a my traja sme vyrazili preskúmať práve otvárajúci sa veľký trh neďaleko rezortu. Tu sa ešte len schádzali trhovníci, obed sa tu ešte nedal obstarať. Večer to tu už bežalo na plné obrátky, chlapi ochutnali hamburger- jednohubku, na večer sme sa zásobili ovocím a čerstvo grilovaným mäskom.
    Na tom trhu bolo všetko, od “blšákových” šiat, cez čerstvé ryby a ovocie, až po kdejaké miestne dobroty od sladkých po slané, aj niečo na spôsob našich buchiet na pare. “Vône” toho všetkého sa miešali v horúcom vzduchu, čo miestami vôbec nebolo príjemné. Tu som si uvedomila, že to bude najhorúcejšia destinácia, kde budeme bývať. Z asfaltových ciest a chodníkov sála horúčava, akú sme pri mori nezažili.

Blížiaci sa záver

February 17, 2023 in Thailand

Dnes na obed opúšťame posledný rezort pri mori a presúvame sa späť do ubytovania v Ao Nang. Tam strávime posledné dni našej dovolenky, prevažne nakupovaním. Ja s Adamkom ešte využijeme možnosť bazénu a uvidíme, či sa podarí ešte odskočiť aj ku moru. Pre istotu sme sa s ním boli včera s Adamkom rozlúčiť, aj keď už nie kúpaním, ale aspoň nožky namočiť a pozrieť si ešte jeden západ slnka. Teraz už len vo dvojici, babku s dedkom sme tam už nestihli. Pôvodne som si myslela, že mesiac bude dlho, ale včera večer mi prišlo naozaj smutno, že to končí. Je mi jasné, že som sa lúčila skôr ja, ako Adamko. Je škoda že si toto celé nebude pamätať. Plány tejto dovolenky boli od začiatku plné otáznikov. Zo začiatku som si nebola istá ja, či to zvládneme, neskôr chytil paniku Tomčo. Nákup leteniek bol naozaj takmer na poslednú chvíľu, len vďaka znameniu, že ako tak klesli ceny. Upokojovalo ma, že s nami idú aj babka s dedkom a naozaj je to veľká pomoc. Zároveň ma motivovali Tomášove narodeniny, aby sa konečne vrátil do svojho milovaného Thajska. A keďže ja som tu nikdy nebola, tak to bola aj pre mňa skvelá príležitosť, trošku spoznať ďalšiu krajinu. Samozrejme, ani po nákupe leteniek nás stres neopustil a stále sme si neboli istí, či robíme dobre, že berieme 8 mesačné dieťa na druhý kontinent, na tak dlho. Nie sme sebeckí? Adamko si to aj tak pamätať nebude. A neublíži mu to? Predsa len potrebuje cvičiť. A nerozbije mu to natrvalo jeho krásny režim? Ale poctivé prípravy a dokonca nečakaný viac pozitívny ako negatívny názor našich fyzio a pediatričky ma trochu ukľudnil. Teplo a každodenný prístup k vode by mu mohlo veľmi prospieť. Vodu zbožnuje a cvičí sa tam s ním oveľa jednoduchšie, ako na suchu. A tak sme vyrazili. Režim sa nášmu malému vojačikovi podarilo ustáliť už na Koh Jume, možno by to išlo už skôr, ale prvé dni boli spojené s výletmi (Emerald Pool, Hong Island), a tak to bolo zložitejšie. Teraz môžem povedať, že si najviac užívam tento tretí týždeň, tak som rada že ma nakoniec všetci presvedčili, že 2 by bolo málo. Je to tak, kým sme si vôbec našli systém ako fungovať s Adamkom tu, 2 týždne zbehli ani nevieme ako. Ako toto celé vníma Adamko môžeme len hádať. Myslím, že nikto z nás nezaznamenal žeby mu tu bolo zle. Jedine tento týždeň ho trápi prerezávajúci sa zúbok, tak je mrzutejší, ale aj to je zvládnuteľné. Takmer 9 mesiacov som sa pripravovala na väčšiu drámu okolo zúbkov. Vodu si stále užíva, ale čo nás možno prekvapilo je, že more nemalo až taký úspech, ako sme čakali. Vyzerá, že je trošku neistý v tých vlnkách, ale po nejakom čase sa dokáže uvolniť. A zas sa ukázalo, že je to celý tato, žiadna voda nie je dosť teplá, a tak to vchádzanie bolo plné hundrania :) Ale ani horúčavu neobľubuje, tak žeby má dačo aj po mne? A tak som sa aspoň s ním mohla na obed skrývať pred horúčavou. Aj keď to počasie ma milo prekvapilo (Tomáša asi nemilo), aj zavial vetrík, aj sa zamračilo, neboli to tak tragicky horúce a suché dni, ako som čakala. Všetky Adamkove problémy, alebo nespokojnosť, zatiaľ vždy vyriešilo milované mliečko. To ako sa dokáže tešiť, keď ku nemu ideme s fľaškou mliečka je až neskutočné. Vo všeobecnosti to bol naozaj krásne strávený čas tu, hádam aj posledné dni pôjdu bez problémov. Dúfam, že si to stihol aj Tomčo trochu užiť, aj napriek dotieravému hmyzu, práci a všetkým stresom okolo plánovania. Za mňa môžem povedať, že rozhodnutie ísť sem neľutujem. A ďakujem aj babke a dedkovi, že išli s nami, lebo aj hlavne vďaka nim som si to dokázala aj užívať. Ako napríklad včerajším turistickým výletom, ale o tom potom :)Read more

Deň pred odchodom z Klong Muang

February 17, 2023 in Thailand

Posledný deň pred odchodom z Klong Muang Bay View Resort zbehol veľmi rýchlo. Doobeda sme trávili čas s Adamkom, kým sa jeho rodičia vybrali navštíviť neďaleký národný park.
    Pôvodný zámer bol hneď po ich odchode pošantiť v bazéne, ale počasie nám to prekazilo. Rozfúkal sa vietor, bolo ešte len osem hodín, bazén doobeda v tieni, no neriskovala som, aby sme posledný týždeň trávili s prechladnutým Adamkom. Po šantení v jemu známom prostredí izby a terasy som sa s ním vybrala s kočiarikom na prechádzku smerom k námornej základni. Cestu lemujú lesy a keďže dobre pofukovalo, v kočiariku mu bolo príjemne až ho tá cesta uhojdala k spánku. Dostali sme sa až k rampe, kde nám službukonajúca strážna jednotka dala najavo, že “tudy cesta nevede”. Na spiatočnej ceste k rezortu už Adamko tvrdo spinkal. Vetrík a príjemný tieň stromov sľuboval dlhý spánok, kým sa nás zo svojho “rajónu” nepokúsil zahnať túlavý pes. Tých bezprízorných psov a aj mačiek je tu veľa, väčšinou lenivo polihujú a ľudí si všímajú len zriedka. Ten bol však z iného “cesta”. Štekal a nebezpečne sa k nám približoval, až som sa rozhodla vzdať sa prechádzky lesom a vrátiť sa do rezortu. Tu nás už zastihol dedko, ktorý ma po rannej kávičke vystriedal v kočíkovaní. Ale Adamko sa už zobudil a posilnil sa výdatnou ovocnou desiatou. Jesť mu chutí, aj keď ho tie prerezávajúce sa zúbky trápia.
    Do obeda nám čas zbehol ďalším kolom hrania, jedenia a spánku, tentoraz už na veľkej rodičovskej posteli v príjemne klimatizovanej izbe.
    Po výdatnom obede s lahodným ovocnými drinkami v hotelovej reštaurácii prišla na rad rozlúčka s morom. Bolo to príjemné, pár ľudí na pláži a v mori, žiadna “plnka”, šum mora a v pozadí povely z ampliónu neďalekej základne v thajčine. Počasie sa vyfarbilo až tak, že popri vetre aj pár kvapiek spadlo. Schovala som sa pred nimi do mora. Keď sa ten “Rumburak” rozplynul, pridal sa ku mne v mori aj Milan. Z reštaurácie na pláži Pine Bungalovs priniesol nanuky, aby sme nabrali energiu na zbalenie a večernú partičku kariet. Dnes o dvanástej nás čaká presun minivanom do rezortu, kde strávime posledné dni pred odletom domov.

Kroksing - Dragon's Crest

February 16, 2023 in Thailand

Ide sa na výlet. Čo sme prišli do posledného rezortu pri mori sa rozpráva o výlete do blízkeho národného parku. Neskôr sa to skomplikovalo kvôli tomu, že som sa necítila dobre (netuším z čoho, ale bolela ma každá kosť,kĺb, sval). Pravdepodobne z únavy. Miestny hmyz ma trošku vyčerpal. Neskôr sa pridali črevné ťažkosti. (Nepredstavujte si žiadnu tragédiu, pre mňa žiadna novinka. Čudujem sa že som vydržala takto dlho. Rada cestujem, ale čo cesta to tráviaci problém. To už som si zvykla) Tak z toho celého vyplynulo, že na výlet ostal posledný deň a to štvrtok. Bolo veľa nezodpovedaných otázok. Kto každý ide? Prenajať motorku, alebo riešiť odvoz? Kombinácie boli rôzne. Babka veľmi záujem nemala, no ale išla by keby trebalo. Dedko naopak, ten by sa rád pridal. Adamka by som chcela mať so sebou, aj keď babka nemala problém tu s ním ostať. A teraz čo s tým? Nikto poriadne nevedel o čom sa bavíme, a tak sme sa v stredu na obed popýtali miestneho Portugalca (milého, veselého a ochotného chlapíka z neďalekej miestnej reštaurácie, pôvodom z Portugalska). Ten nám objasnil, ako asi vyzerá cesta a začínalo nám byť jasné, že Adamko bude šťastnejší v rezorte s babkou, prípadne aj dedkom. Nakoniec po rozhovoroch, aj dedko sa rozhodol ostať s Adamkom a išli sme nakoniec len ja a Tomčo. Veru, bol to najlepší výber zo všetkých kombinácií :) A tak sme ráno vstali, vychystali Adamka "na prázdniny" a išli, tak aby okolo 8mej sme tam boli, keď otvárajú. Nech nekráčame v najväčšom teple. Cesta motorkou trvá asi 20 minút, s ruksakom na chrbte sa mi sedí o niečo nepohodlnejšie a začínam si cítiť kríže. Viem že to nemám robiť, ale predsa sa trošku pomrvím na sedadle, ale nakoniec radšej zastavujeme a skúšam si sadnúť lepšie. O niečo pohodlnejšie prichádzame do cieľa, resp. štartu nášho turistického výletu. No tentokrát sme sa zahrali na čechov v Tatrách (nechcem nikoho uraziť, ale takto im to prischlo) a vyrazili na turistiku v jedinej obuvy, ktorú tu my dvaja máme, t.j. kroksy. Priznávam, turistiku v Thajsku som podcenila. Nečakala som nič extrémne náročné, skôr takú náročnejšiu prechádzku. Pomerne skoro nás čakal riadny stupák. I keď nám portugalec hovoril o ceste hore, aj rovinkách, aj o ceste dole, chvíľami som ho obviňovala, že nás oklamal, lebo riadny kus cesty bol iba hore. Cesta bola plná kameňov a koreňov stromov. Neskôr skál posypaných pieskom (miestami horšie ako ľad). Nohy trebalo poriadne dvíhať a už v prvej tretine som mala pocit, že som vypotila dušu. Veľmi som bola rada, že sme so sebou nevláčili Adamka. S nosičom vpredu by to nebola sranda (ani poriadne dvihnúť nohy, ani si nevidím pod nohy) Nedošli by sme ani po prvú vyhliadku. A ten 4-5 km výstup, potenie, trápenie, naháňanie vlastného srdca za tie výhľady stálo :) A aspoň viem, ako zle je na tom aktuálne moja kondička, Tomčo išiel ako na prechádzke, niekedy vyzeral, že sa ani nezadýcha. Až cestou dole som videla, že už aj on má dosť. Kroksy to napočudovanie zvládali a aj vďaka nim sme išli dosť opatrne, aj keď samozrejme sa nám, kde tu, podarilo zakopnúť o nenápadne trčiaci, zamaskovaný koreň stromu. Zároveň sme vďaka kroksom boli atrakcia pre skupinku britských turistov, ktorí neverili vlastným očiam, keď nás hore videli s kroksami na nohách :D Hore sme sa chvíľku zdržali, nabrali dych a posledné zvyšky energie a vybrali sa na cestu dole. Už som spomínala, že cesta bola plná kameňou a koreňov stromov, ale zároveň aj suchého lístia a piesku. Časť cesty tvorili drevené schody (pomerne zošikmené, čo sa pravdepodobne zosunuli) a záverečnú časť tvorili riadne skaly, kedy sme cestou hore ešte netušili, ako vlastne pôjdeme dole. Nakonkec sme to tam, aj späť úspešne zvládli, aj keď nám už poriadne ani do reči neblo a hlavne nás poháňal už asi len hlad. Ten sme cestou do rezortu zahnali v druhej obľubenej reštaurácii burgrom. Áno zas burger, ale samú ma to mrzí, no už asi nestihnem ďalej ochutnávať ázijskú kuchyňu, bez následkov. A tak okolo 2hej končíme náš výlet a tešíme sa už, ako si zdriemneme s Adamkom :)
    Ešte dopĺňam pre prípadných kritikov, Tomčo ten ruksak nosiť chcel, ale moja tvrdohlavosť sa rozhodla trénovať na nosenie Adamka :)

Dovolenková atmosféra

February 16, 2023 in Thailand

Neviem prečo niekto nadobudol dojem, že sa nemáme dobre, možno aj preto, lebo nevieme pútavo písať ako náš bloger Milanko, ktorého príspevky radi čítame všetci.
    Ja som nadmieru spokojná, so všetkým, nás s ockom sa ani ten hmyz až tak nedotkol.
    Ja som sa najviac obávala letiska a keď sme už vzlietli, pre mňa už začala super dovolenka, len škoda, že sme sa už prehupli do posledného týždňa. Ale aj všetko dobré musí raz skončiť.
    Presuny z letoviska do letoviska zvládame v pohode, už to, že sme vyskúšali všetky druhy dopravy je pre mňa dobrodružstvo.
    Temer 12 hodinový let s jedným “rýchlym” prestupom v Dubaji bola skúsenosť, že na “prestup v pohode” treba mať cca 3 hodiny, inak je to o pretekoch aj po pohyblivých chodníkoch.
    Presuny loďou boli všetky v pohode, aj keď nám jeden výlet skomplikovalo počasie, Thajci sú veľmi ústretoví a vynaliezaví a s ich pomocou sme sa bezpečne dostali na breh.
    Prevoz na korbe auta je tu úplne bežný. Tak sme si ho vyskúšali aj my a v pohode sme to zvládli viackrát.
    Adrenalínovejší bol presun Tuk-tukmi. Ale o tej havárii ste si už prečítali podrobne skôr.
    Pre nás bolo podstatné, že ani Tomi, ani technika, vrátane Adamkovho monitora dychu, neutrpeli žiadnu ujmu, aj keď sa kufre a tašky rozleteli po ceste.
    Na trajekte to bolo až príliš jednoduché, jednak preto, lebo sme vôbec nečakali v rade, z cesty sme sa rovno nalodili a jednak preto, lebo sme nemuseli opustiť auto a cesta trajektom trvala len pár minút.
    Minivan pre 9 ľudí je pre nás ideálna preprava a zatiaľ nám to Ae vybavila veľmi dobre. Hoci sme len piati, batožinou ho stále zaplníme celý.
    No a skúter, na ňom si to užili hlave Tomáško so Zuzkou, ocko sa tiež povozil, mňa neočaril, skúsila som to len dvakrát, pre miestnych je to asi preprava no. 1.
    Rezorty sú tiež fajn.
    Ak je pre niekoho ďaleko ísť za nákupmi alebo jedlom 1 km, tak pre nás je to príjemná prechádzka, ocko potrebuje kvôli svojim diagnózam chodiť niekoľko km denne. Prvé dni preskúma okolie na skútri s Tomáškom a potom už pešo objavujeme stále niečo, čo nás prekvapí. Je pravda, že na Ko Lanta to bolo s kočiarikom problematickejšie, ale stále sme našli spôsob ako si ocko odchodil svoje kilometre a s Adamkom sme krúžili po rezorte, ktorý mal betónové chodníky.
    More je stále blízko a hlavne je teplé. To si ocko nevie vynachváliť. Voda tesne okolo tridsiatky nie je pre nikoho z nás stresujúca, Adamko je zvyknutý na 32 stupňovú v bazéne, kam chodí doma.
    Pláže nie sú ako z pohľadníc, ale niekde je piesok taký jemnučký, až sme si zničili okuliare, ktoré majú striekané vrstvy.
    Najviac ma prekvapilo počasie a nielen mňa, Tomáško sa diví, že v tomto období prší alebo sa večer tak rozfúka, že nám prevracia karty na terase. Teplo je však stále. Obávala som sa intenzívneho slnka a horúčav, ale práve to zmenené počasie nám pomohlo zaklimatizovať sa. Dni “pod mrakom” neboli horúce, ale príjemne teplé.
    Ani klímu sme nemuseli používať deň a noc, hoci teraz nám už ide nonstop.
    Som rada, že som nám obom zbalila vlastnú ľahkú deku-pôvodne do lietadla, tam sme ju však vôbec nepotrebovali, ale používame ju každý ako prikrývku v noci, lebo na posteli-letisku máme jednu spoločnú prikrývku a to nám nevyhovuje.
    Hmyz, to je kapitola hlavne pre druhú časť našej partie. My dvaja s tým nemáme problém. Na ostrovoch sme sem-tam zabili mravca v bungalove, na terase ich bolo viac, iné “chrobáčiky” sme nikdy nevideli ani nepočuli ani cez deň ani v noci. Je pravda, že u nás v bungalove býval s nami gekon, toho sme počuli, zrejme sa postaral o to, aby nás žiadna háveď neotravovala. Asi to súvisí aj s tým, že nie sme v našom veku až takí vnímaví, predsa už slabšie vidíme aj počujeme a hlavne v noci možných návštevníkov nevyrušujeme svetlom ako Zuzka s Tomáškom, keď vstávajú v noci aj niekoľkokrát ku Adamkovi.
    Strava to je ďalšia kapitola. Sme nadšení čerstvými ovocnými drinkami, my dvaja ich nevynecháme pri žiadnom jedle, poniektorí zaháňajú smäd radšej miestnym pivom Chang. Thajská kuchyňa chutí všetkým okrem mňa. Aj ja si dokážem vyskladať jedlo, ale veľa jedál je pre mňa veľmi intenzívne korenených. Snažím sa ochutnať zo všetkého, čo si kto objedná, aby som sa vedela rozhodnúť pre svoj výber nabudúce.
    Asi najviac mi chutia ryby a kurča, ale aj tie dokážu niektorí miestni kuchári pre mňa pokaziť sladkastou marinádou. Čerstvé lahodné ovocie však u mňa vždy napraví aj zlý výber hlavného jedla v reštaurácii, preto ani to jedlo nie je pre mňa trápenie.
    Často sa pýtam Tomáška, či si tú dovolenku užíva, lebo on ako jediný z nás nemá celý čas “dovolenku”, ale musí pracovať. Je spokojný a zo dňa na deň si to užíva viac, lebo viac - menej už budeme preňho v známom prostredí.
    Cez deň si vždy nájde čas, keď popracuje na projektoch a keďže tu máme nejaký posun času oproti Európe aj Amerike, tak na online prácu mu pomôźeme vyčkať do zhruba polnoci pri kartách. To už nezaháňa smäd changom, ale pepsicolou, aby mal dosť energie “v robote”.
    Pokojnú večernú atmosféru ku kartám, keď už Adamko spokojne odfukuje v postieľke dotvára pohľad na bazén cez bohatú zeleň z terasy pred izbami.
    Takáto “rodinná” dovolenka mi vyhovuje a keby bola ďalšia príležitosť, neváhala by som využiť ju znova.
    Tu si každý deň uvedomujem v akom prepychu si my v Európe žijeme, ako sa máme dobre, len sa nenechať vyrušovať, napríklad televízorom.

Ďalší deň v Krabi Klong Muang Bay View

February 15, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 25 °C

Ráno si berieme na starosť Adamka a jeho rodičia triedia šaty na vypratie. Chcú využiť služby v tomto hoteli. Adamko sa zostáva hrať s nami a poobede, keď sa rodičia vrátia, ešte ho dorazia v bazéne a spí ako zabitý. Vymeníme si úlohy, oni ostávajú s Adamkom a my sa ideme naobedovať. Začíname v plážovej reštaurácii v neďalekom mestečku, kde si mamka dá vysnívanú krémovú kuraciu polievku, aby to nebolo málo, tak aj vyprážané krídelká. Ja som si dal jarné rolky so šalátom. To všetko zapíjame čokoládovo banánovým shakeom. Preskúmame mesto a divíme sa nad detskou úpravou Tuk tukov. Viď foto. Domov sa vraciame s nanukmi v ruke. Keďže od 16tej je najvyššia hladina v mori, mamka vyštartuje k moru a ja si chvíľku oddýchnem. Prídem práve včas, keď sa Adamko rozhodne šantiť v mori. Najradšej sa vozí na ockovi ako na korytnačke. Chvíľu ho pofilmujem a pofotím a potom je už len mamkin, tá sa s ním hrá v mori a my traja si hádžeme loptu vo vlnách. Západ slnka strávime pri chutnej večeri v neďalekej reštaurácii Pine Bungalows, ktorú zapijeme výborným pineapple shaekom. Myslím pri tom na Majku a predstavujem si ako sa jej zbiehajú slinky. Neboj sa Majka už sa to blíži a vychutnáš si ananás aj ty. Potom ti budem ja závidieť. Domov prichádzame za tmy.Read more