Patagonija’23

april - maj 2023
Iepriekšējā rudens pirmais ceļojums pāri okeānam tikai radīja lielāku apetīti tālākiem un eksotiskākiem braucieniem. Ziemā cītīgi meklētas un veiksmīgi atrastas avio biļetes jauniem piedzīvojumiem - tik mītiskā, ledainā un tālā Patagonija! Læs mere
  • 33fodaftryk
  • 1kilometer
  • Dag 4

Rio Turbio

23. april 2023, Argentina ⋅ ☁️ 8 °C

Iebraucam uz ātro vizīti Puerto Natales “Rental Natales”, kur iznomājām trekinga nūjas. Arī šis džeks atvērts sarunai un pārmaiņas pēc runā ļoti labi angliski. Šo to papļāpājām, uzzinājām dažus knifus kā un kur labāk braukt un ko darī vai nedarīt. Šosezon mēs esot pirmie latvieši, bet ne kopumā. Pirmkārt jau patīkami, ka viņš šajā pasaules malā uzreiz zināja, kur tāda Latvija vispār ir. Un vēl interesantāk, ka viņš caur eBay no Latvijas (No Latvijas uz Patagoniju!) pasuta kaut kādu izolācijas lentu. It kā baigi labā esot. Lai nu būtu - ticam.
    Tālāk dodamies uz Argentīnas robežpunktu Dorrotea netālu no Rio Turbio pilsētas Argentīnas pusē. Pēc visas informācijas ievākšanas no cilvēkiem un lasīšanas internetā šī procedūra mani nedaudz satrauc, tāpēc izmetam visus ēdienus, lai nav lieku problēmu. No Čīles izvest un ievest aizliegts praktiski jebkāda veida pārtiku. It kā vākumā slēgtus iepakojumus atsevišķos gadījumos varot, bet priekš kam mums lieki ar kaut ko riskēt. Visu izmetam, kas palicis.
    Realitātē robežas šķērsošana izvērtās ļoti vienkārša un raita, bez pilnīgi nekādas aizķeršanās. Saņemam savus pases zīmogus un laižam tālāk.
    Pirms dodamies tālāk ir uzdevums uzpildīt degvielu un nopirkt nedaudz pārtiku gaidāmajam 4h pārbraucienam uz El Calafati. Vēl jāpērk pa dārgo ar karti, jo naudu samainīt varēsim tikai El Calafatē. Oficiālais Argentīnas peso kurss ir 1 USD pret 215 ARS, bet veikalā var samainīt par aptuveni 1:400 attiecību. Bet nosacījums, ka dolāru banknotēm jābūt nevainojami tīrām un jaunām. Mums ir. Nav slikti faktiski sareizināt ar 2 savu naudu.

• Dag 4

El Calafate

23. april 2023, Argentina ⋅ ☁️ 12 °C

Ņemot vērā, ka nobraukt bija plānots 700km, kas ir absolūts solo rekords vienā dienā, rēķinājos ar diezgan grūtu dienu. Tomēr satraukums par robežas šķērsošanu, ļoti vienveidīgo, bet vienlaikus iespaidīgi milzīgo panorāmu un protams lielā dzīvība, kas bija redzama ceļmalās lika laikam un kilometriem skriet diezgan ātri. Pirmkārt negaidījām, ka redzēsim tik lielā skaitā guanako (vizuāli lamām līdzīgs dzīvnieks), par strausu klātbūtni vispār nezinājām un iespaidīgi bija arī ērgļiem līdzīgie putni (vēlāk uzzinājām, ka tie ir karančo putni), kas galvenokārt revidēja citus līķīšus.
    El Calafatē pēc ķeksīšbildes pie pilsētas nosaukuma iečekojamies viesnīcā. Mājīgs numuriņš ar mūra sienām tuvu galvenajai ielai. Faktiski jau hostelis (40USD divatā par nakti), bet tā kā mums ir sava tualete un vannas istaba, tad mums viss ir ļoti labi.
    Svarīgi arī samainīt vietējos peso. Patīkami pārsteidz, ka šobrīd veikalos jau iespējams samainīt 1 USD pret 420 ARS. Meklējot info pirms pāris mēnešiem šādi darījumi notika 1:350-370. Mums tas protams nāk tikai par labu.
    Vakariņās aizgājām uz Cerveza Patagonia, kur nogaršoju divus Patagonijas brūvējuma lāgerus un notiesāju gardu guanako burgeru. Madarai cēzara vraps. Ēdiens ļoti garšīgs un atmosfēra uzņemoša un silta. Cenu ziņā faktiski tādas pašas cenas kā pie mums. Par ēdieniem un 2 raundu dzērieniem samaksājam ap 30 eur un tas ir ar mums izdevīgo kursu.
    Rīt dosimies uz šī reģiona neapstrīdami slavenāko apskates objektu Perito Moreno ledāju. Ja izdosies tad mēģināsim izbraukt arī ar kuģīti.

• Dag 5

Perito Moreno

24. april 2023, Argentina ⋅ 🌧 9 °C

No rīta bija uzdevums iegūt vēl Argentīnas peso, kas tik ļoti vienkārši nemaz nebija, jo veikalos no paša rīta vienkārši nav vēl ietirgotas naudiņas. Beigās Drogās līdzīgam veikalam mums samainīja ar tīri ok kursu 1:380. Vakarā mēģināsim samainīt vēl. Cerot uz 400+ naudiņām par dolāru.
    Pilsētā mūs veiksmīgi nomakšķerēja itāļu students Giacomo, kurš studē starptautiskās attiecības Buenosairesā, bet tagad atbraucis uz Patagoniju atvaļinājumā. Prasīju, kā no Eiropas var nonākt students Buenosairesā, jo nav gluži pirmais galamērķis kad iedomājies par studēšanu ārzemēs. Kā izrādās Argentīnas galvaspilsētā ir Boloņas universitātes filiāle un šis izmanto visas iespējas ko tā sniedz. Tīri interesants sarunu biedrs aptuveni stundu garajā braucienā.
    No sākuma nopirkām pa 8000 ARS katram kuģīšu ekskursiju uz plkst. 14:30. Un braucām tagad brauksim paši skatīties ledu.
    Tas ir kaut kas ko bildēs un tekstā grūti aprakstīt. Episki! Gigantiska 70m augsta ledus siena virs ūdens no kuras ik pa brīdim atlūzt ledus gabali radot pērkonam līdzīgu dārdoņu. Redzami esot tikai aptuveni 10% no patiesā apjoma, kas nozīmē, ka nav redzami ~700m, kas iestiepjas zem ūdens virsmas. Tā kopējā platība esot ap 730 hektāriem un tas ir trešais lielākais ledājs pasaulē "zaudējot" tikai Grenlandes ledājam un pašai Antarktīdai.
    Gar ledāju izveidotas staigājamas laipas, kuras ļauj piekļūt tik tuvu cik no drošības viedokļa varētu ļaut. Ik pa brīdim var dzirdēt dobo krakšķi ko rada ledus lūšana. Ja paveicās tad var arī ieraudzīt kā kāds milzīgs gabals nolūzt un iekrīt ūdenī radot arī gana lielus viļņus. Mums paveicās! Un pietam pamanījos to arī nofilmēt. Tajā brīdī salīdzinoši netālu atradās ekskursijas kuģītis, kurš uzreiz meta riņķī un metās prom, jo loģiski, ka ledus atlūza rada pietiekoši lielus viļņus mazajam kuterītim. Iespaidīgi, grūti aprakstīt savādāk.
    Uz brīdi pēc pastaigas noķeram internetu un izdevās ar FaceTime uzzvanīt vecākiem, lai arī pikseļainā bildē, bet ir iespēja uz brīdi paskatīties uz ledus gigantu. Pirmais Argentīna - Grobiņa video zvans.

• Dag 5

Safari Nautico

24. april 2023, Argentina ⋅ 🌧 10 °C

Pa 8000 argentīņu naudiņām katram nopirkām ekskursiju ar kuģīti gar ledāju. Gandrīz 1.5h garumā braucām un piebraucām ļoti tuvu lielajai ledus sienai. Šķiet, ka tā sanāk rietumu siena. Ziemeļu siena ir tā, kur visvairāk atlūzt gabali. Tur arī redzējām iepriekš minēto atšķelšanos. Absolūti episki. Atkārtošos un teikšu, ka grūti kaut kā savādāk to aprakstīt. Stāvi un brīnies īsti nesaprotot uz ko tu vispār skaties. Uzkāpjot uz kuģīša āra klāja sajūtām Patagonijas vēja spēku. Vienīgi vējš pats bija pārsteidzoši silts. Pat cimdus īsti neprasījās. Bet pūtiena spēks, tāds, ka varētu arī nogāzt no kājām, ja neesi uzmanīgs. Noteikti krietni virs 30m/s. Tālumā varēja redzēt mazās skudriņas cilvēkus, kas izvēlējušies ekskursiju pa ledāju.Læs mere

Laguna Azul

25. april 2023, Argentina ⋅ ☀️ 5 °C

Šorīt ceļamies un veļamies uz nākamo Argentīnas pieturpunktu. Ap 7 no rīta startējam uz El Chalten 220km attālo ciematu, kur paredzēti divi nelieli pārgājieni. Tā teikt iesildīšanās pirms rītdienas pirmā lielā trekinga.
    Izbraucam vēl pa tumsu tāpēc jāuzmanās no guanakiem un citām radībām. Bet izskatās, ka šie mostas kopā ar sauli. Saullēktā diezgan gleznaini izskatās rozā toņos iekrāsotās klintis. Žēl, ka bildēs izskatās pēc maziem pipsikiem. Līdz ar gaismu paveras arī klinšainais masīvs ar Fitz Roy virsotni pa vidu - tas mūsu rītdienas mērķis. Izteikti klinšaini un vēl sniegaini kalnu masīvi. Un kā gan savādāk, kas tad šādos laikapstākļos visu cauru gadu izaugs uz tiem kalniem?
    Pēc ~2.5h brauciena esam klāt El Chaltenā, kur nedaudz ieturamies un braucam uz pirmo pārgājienu Laguna Azul Los Huemules parkā. Līdz tam gan vēl 30min jāpakratās pa diezgan traku grants ceļu. Apakšā klintis, pa virsu uzbērti mazāki akmeņi un ceļš gatavs. Ātri gan pa tādu nepabrauksi. Pa ceļam vēl apšaubāmas kvalitātes tiltiņi, kas tikai nedaudz platāki par mūsu auto. Bet tā kā džipi un pat mazāka izmēra autobusi brauc droši pār tiem, tad mēs arī nenoraustāmies un laižam tālāk.
    Izrādās, ka te vēl 4000 naudiņas no katra jāmaksā, jo teritorijā dzīvo divas apdraudētas sugas. Huemul, kas ir līdzīgs dzīvnieks stirnām, tas dzīvo tikai Patagonijas Andu mežos Čīlē un Argentīnā. Tāpat arī par aizsargājamu "Torrent Duck", kas vienkāršoti sakot ir pīlei līdzīgs putns ar sarkanu knābi.
    Pats gājiens ~6km un aizņem aptuveni 2h. Ieraudzījām gan tikai divus zaķus. Azul ezera ūdens tik dzidri spilgti zils, ka liekas mākslīgi krāsots. Labs iesildīšanās gājiens arī, lai saprastu ko ģērbt šajos laikapstākļos. Jātur visi iespējamie īkšķi, lai rīt būtu tik lielisks laiks kā šodien. Vakar esot gāzis lietus un līdz ar to nekas no kalniem nebija redzams.

Mirador Los Condores

25. april 2023, Argentina ⋅ ☀️ 8 °C

Pēc dienas pirmā iesildošā pārgājiena dodamies uz otro - mini. Kopā aptuveni 40min gājiens - Mirador Los Condores. Pa ceļam takā informatīvi plakāti par kondoriem - gigantiskajiem Andu putniem. Tie ir gandrīz metru augsti un lidojuma laikā to spārnu platums sasniedz pat 3.2m! Tā kā tie ir lieli un smagi, tad kondori izvēlas lidot un dzīvot vējainos apvidos. Tā, lai vējš izdara visu darbu un pašiem tikai jātur izplestas savas buras. Grūti iztēloties piemērotāku vietu, kā Patagonija. Likās jau, ka tā arī dzīvē nevienu kondoru nesatiksim, bet tomēr ejot lejā divus izdevās ieraudzīt. Augšā virsotnītē skaists skats ar El Chalten ciematu ielejā, kuram fonā rojālie Andu masīvi ar Fitz Roy virsotni visā krāšņumā. Tāda ļoti spica, izteikta un fotogēniska virsotne. Rīt dosimies apciemot.Læs mere

El Chalten

25. april 2023, Argentina ⋅ ☀️ 8 °C

Pēc diviem mazajiem trekingiem laiks doties iečekoties šodienas naktsmājās - Tranqueras lodge. Uz brīdi apmulstam meklējot, bet beigās tomēr pēc Booking'a bildes atrodam. Uz pašas ēkas nekas nav atzīmēts, ka tā būtu viesnīca. Tāds manāmi apaļīgs džeks, gados ap 40 un netīru oranžu kreklu mūs iečeko. Paša hostelīša līmenis acīmredzami zemāks nekā Elkalafatē, bet kā ir tā jādzīvo. PAr vienu nakti šeit samaksājam 63 USD. Teorētiski viss nepieciešamais ir, bet kopējā atmosfēra tā so-so. Istabā traki karsts, gultas veļa tāda vidēji tīra, siltais ūdens dušā jāgaida 10min. It kā jau sīkumi uz kopējā fona, bet tomēr - varētu labāk.
    Pēc nelielas diendusas gribas ēst, jāiet ielās. Izejam pa galveno ielu, bet tā plkst. 18 vēl ļoti klusa. Redzams gan, ka daļa kafejnīcu jau aktīvo sezonu noslēgušas. Beigās nobāzējamies krogā Bandidos. Man liellopa steiks ar papām. Ir ok, not great, not terrible. Madarai Napoli pica gan bija ļoti švaka, lai neteiktu vairāk. Mīkla pat īsti nebija izcepta. Bet ko nu padarīsi. Zinot 7 vārdus spāniski baigi neiesi skaidrosies. Par to visu 13’500 ARS naudiņas.
    Pēc vakariņām dodamies gatavoties rītdienas startam. Būs agri jāceļas.

• Dag 7

Laguna de los Tres - Fitz Roy

26. april 2023, Argentina ⋅ ☁️ 2 °C

Šodien piesātināta diena. Jāiet ~8h pārgājiens uz Laguna de los Tres un vēl jāaizbrauc uz 240km attālo Elkalafati, ko gribētos izdarīt vēl pa dienas gaismu. Tāpēc startējam laicīgi. 7:40 esam uz takas starta līnijas. Vēl pa nakts tumsu ar ciklopiem uz pieres veicam pirmos 1-1.5km, bet neesam vienīgie kas tā dara. Tas priecē pirmajā mūsu tumsas pārgājienā. Kopā grūtāk nomaldīties neceļos, bet taka ļoti labi uzturēta un bagāta ar norādēm tā, lai tas tūrists tumsā nenomaldītos. Salīdzinoši daudz cilvēku startē šajā laikā. Citi ar tumsu cīnās izmantojot telefona zibspuldzi, citi iet aiz muguras labāk sagatavotiem tūristiem, kuriem ir ciklopi. Mēs esam labi un atbilstoši ekipēti. Bet labi ekipētie tūristi ir saģērbušies par siltu. Takas sākumā uzreiz ir vidēji stāvs kāpiens, tāpēc pēc aptuveni noietām 20min jāsāk izģērbties.
    Līdz ar pirmo dienas gaismu paspīd arī Fitz Roy virsotne - sākumā viegli rozā nokrāsā, pēc tam kad saule jau nostabilizējusies virsotne stiepjas debesīs spilgta un balta.
    Gājiens līdz 9km pat ļoti viegls - tā teikt iešanas vaina, bet pēdējais km gan ir killeris. 400m vertikāli viena kilometra garumā. Bet gribi redzēt “Ficuku” (mūsu izdomātā iesauka Fitz Roy virsotnei) - jākāpj! Pirms kāpiena arī brīdinājuma zīme, kas vienkāršoti tulkojas - ja esi mīkstais, tālāk labāk neiet. Mēs gājām. Papildus bonuss, ka pār akmeņiem, kur mums jārāpjas augšā pa nakti ir sasalis strautiņš, kā rezultātā mums faktiski brīžiem jāiet pa slīpu ledu. Šādi kāpšanas ātruma rekordus neuzstādīsi.
    Augšā skats lielisks. Tirkīzi zilajā Laguna de los Tres atspīd Fitzroja klinšainā smaile un blakus esošie mazākie "brālēni". Pasēžam apēdam savas maizītes, bet dzestrā vēja brāzmu dēļ ilgi nevar sēdēt, sāk palikt vēss. Pat ja esam paslēpušies aizvējā aiz akmens.
    Gājiens lejā arī gana izaicinošs, jo stāvajā nogāzē vienā posmā tekošais strautiņš šobrīd sāk kust. Jākāpj lejā pa slapju ledu, tas ir vēl jautrāk nekā pa ledu kāpt augšā. Tomēr galā viss veiksmīgi.
    Interesanti, ka cilvēki vēl nāk un nāk pretī kaut arī pa dienas gaismu faktiski nav reāli viņiem pabeigt šo taku. Pēc nakšņotājiem parkā arī neizskatās.
    Kāpjot lejā satikām trīs lielus karančo putnus. Nevar saprast kurš kuram ir lielāks apskates objekts. Mums viņi, vai viņiem tūristi. Sabildējām un dodamies tālāk, jāturas pie grafika. Gājiens jau paliek manāmi nogurdinošs uz beigām. Ieslēdzam autopilotu un ejam līdz uzvarošam galam. Finišā 25km, 8h laikā un 1300m vertikālie.
    Vēl tikai 240km uz El Calafati, kur paliksim tajā pašā hostelītī, kur iepriekš.

• Dag 7

El Calafate

26. april 2023, Argentina ⋅ 🌙 7 °C

Pēdējais vakars Argentīnā. El Calafate tomēr krietni dzīvīgāka un omulīgāka par mazo El Chalten, kas jau acīmredzami dodas ziemas miegā. Kalafatē vēl dzīvība kūsā pilnā sparā. Vajadzēja vēl nedaudz samainīt naudas. Interesanti, ka pa šīm dienām atkal jau ir izmainījies kurss mums vēl par labu. Nu jau par vienu dolāru var dabūt 430 Argentīnas peso. Vienā veikalā pat redzējām 440. Baigi traki īstenībā no vietējo skatu punkta. Mēs protams priecīgi.
    Iečekojamies viesnīcā un par godu pirmajam veiksmīgajam pārgājienam attaisām Patagonijas baltvīnu ko aizvakar nopirkām. Labs vīns, kas tiek “malkots” no alus glāzēm, jo citas nav pieejamas! 🤷🏻‍♂️ Šodien tas noteikti jāizkauj, jo rīt pāri Čīles robežai tāpat nevarēsim vest.
    Izkāvuši vinčiku dodamies ielās. Par mūsu rižā runceka auklēšanu mājās kamēr mēs braukājamies apkārt pa pasauli nopirksim mammai guanako vilnas šalli. Priekš tā cik daudz tās radības te apkārt varēja būt lētāka, bet būs forša dāvaniņa. Krustmeitai Enijai guanako t-krekls.
    Gribēju sev Patagonijas brenda kepiņu, bet 50€ par cepuri gan negribas tērēt. Turklāt tas ir jau ar mums izdevīgo kursu.
    Vakariņās aizgājām uz Nina restorānu uz galvenās pilsētas ielas. Man guanako sautējums - Cazuela, Madarai Patagonijas forele. Ļoti garšīgi. Pudele 2020. gada Patagonijas baltvīna restorānā 3700 naudas jeb ap 8-9€. Nav slikti. Restorāns kopumā ļoti patīkams un viesmīlīgs. Cilvēki arī diezgan daudz. Šeit pirmo reizi piefiksējām, ka Patagonijā vari nākt uz jebkuru pilsētas glaunāko restorānu zābakos, sporta biksēs un džemperī un pilnīgi neizcelsies uz vidējā apmeklētāja fona. Kopā par vakariņām atstājam 13 500 ARS (~32€).

• Dag 8

Villa Rio Serrano

27. april 2023, Chile ⋅ 🌧 7 °C

Arī šorīt ceļamies un uzreiz bez liekas čammāšanās dodamies tālāk - tāls ceļš braucams. El Calafate - Puerto Natales - Villa Rio Serrano Torres del Paine nacionālajā parkā, kur šonakt paliksim. Kopā atkal veicami ap 350km. Šodien kādā brīdī pārsteidzoši izcilās kvalitātes Patagonijas ceļu segumu nomainīs Torres del Paine grants ceļi.
    No rīta vēl bildes pie Lago Argentino ezera, kur ir El Calafates pilsētas uzraksts, kā arī mums par pārsteigumu satiekam flamingo putnus. Ja tā padomā, tad atceros tādu faktu, ka tie šeit tādi mitinās, bet principā viņiem jau bija jābūt prom uz ziemas sezonu. Tiesa bija palikuši tikai daži, bet vismaz kaut kas.
    Otrā pietura - Rio Turbio pie robežas, kur jāuzpilda pilna bāka vēl pa pasakaini lēto cenu ~35c/l par dīzeli. Jāmaksā ap 6700 ARS. Man ir 7000 peso. Saku benzīntanka darbiniekam, ka man atlikumu nevajag, jo atlikušie 300 peso ir nepilns eiro, kuru man tāpat nav iespējas kaut kur iztērēt. Jāsaka, ka nebiju redzējis nevienu cilvēku tik priecīgu līdz šim par atstāto dzeramnaudu, kā šis džeks. Turklāt vēl nomazgāja mums vējstiklu, kamēr uzpildījās degviela. Pelnījis.
    Nākamais pārbaudījums - tikt atpakaļ Čīlē. Uz robežas minimāla drūzmiņa, bet tā kā mēs jau iepriekš aizpildījām iebraukšanas deklarāciju mums viss mierīgi. Šoreiz arī "pārbauda" somas. Pēdiņās, jo viņš atvēra mugursomu, paprasīja vai tur ir pārtikas produkti un pēc noraidošas atbildes saņemšanas to aizvēra. Good to go!
    Puerto Natales aši paēdam paši, iepērkam pārtiku rītdienas pārgājienam un dodamies tālāk. Vēl kāda 1.5h jābrauc līdz naktsmājām. Vienīgais mīnuss, ka pa grants ceļu.
    Naktsmājas atrodas tūlīt ārpus Torres del Paine parka. Ceļš, lai līdz tām nonāktu ir diezgan izaicinošs, lai neteiktu vairāk. Bet visu laiku acu priekšā mākoņu ieskautās Čīles Patagonijas varenās klintis.
    Nonākuši pie vārtiem saprotam, ka tie ciet. Tā kā zonas nav, pazvanīt vai uzrakstīt saimniekam nevar, tad taisām vārtus vaļā un braucam iekšā. Tur pat blakus zirgi grauž svaigi salijušo zāli, vistas staigā, suņi rej, kaķi guļ. Lokālā viensētas ekosistēma. Neviens no minētajiem neliekas ne zinis par mūsu ierašanos. Tikai saimnieks iznāca no mājas sagaidīt. Ejam iekšā omulīga paskata divu stāvu koka mājā. 1.st. viesistaba un virtuve. 2.st. mūsu apartamenti. Izrādās, ka šodien esam vienīgie viesi tāpēc faktiski visa māja mums. Par naktsmājam Vista al Paine - Refugio de Aventura samaksājam 165€ uz vienu nakti. Padārgas naktsmājas, bet episki skaisti skati pa logu. Žēl tikai, ka apmācies.
    Iemalkojot dažus Austral Cerveza un Vino Blanco pustumsā baudām elpu aizraujošo skatu, kas redzams pa logu līdz brīdim, kad satumst pavisam. Ja vēl tie mākoņi būtu mazāk, tad vispār siekaliņa notecētu. Kādas 2h papļāpājām ar saimnieku, kurš izrādās ir kolumbietis, kas pārvācies uz Patagoniju. Šo to noderīgu uzzinām arī turpmākajām dienām. Piemēram to, ka Čīles Patagonija pielāgojusi laiku Argentīnai un mums visi pulksteņi kavē par stundu. Lietderīgi šo zināt piemēram dodoties uz lidostu.
    Ļoti patīkamas naktsmājas par spīti tam, ka silts ir tikai dzīvojamā istabā. Esam sagatavojušies aukstumam - guļam termo drēbēs. Rīt agrs starts, lai dotos uz Patagonijas karaļiem, tāpēc laicīgi arī liekamies horizontāli. Starts atkal paredzams pa tumsu. Saimnieks sagādājis mums brokastis jau plkst. 5 no rīta, lai uz 6 mēs varētu startēt.