France
Arrondissement de Céret

Here you’ll find travel reports about Arrondissement de Céret. Discover travel destinations in France of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

41 travelers at this place:

 • Day565

  Cerbère layby

  January 12, 2018 in France

  With a croissant from the local boulangerie settling nicely in our stomachs we began the 80km drive towards the Spanish border. Although we haven't been going flat out it has taken us a week since leaving Will's sister's in Orpington to reach this point. We could have sailed directly from the UK to Spain but it would have meant putting Poppy in the ship kennels for a considerable length of time and we weren't prepered to do that to our highly anxious rescue dog.

  On today's drive we followed the path of an estuary for a while before the road ran parallel to train tracks. All of a sudden the distant band of mountains we'd watched the sun rise over appeared much larger. Many were in silhouette but some were snowcapped and dramatic. The physical barrier of the Pyrenees led inland from the Mediterranean Sea, stretching right the way to the Atlantic Ocean on the other side of the French/Spanish land mass.

  After a detour to pick up supplies from Lidl (the French E.Leclerc supermarché had height barriers 😤) the van was climbing through mountain valleys. We had chosen to take the coast road and were so glad we did! The weather still being bright and windy, we were afforded stunning views of the sparkling azure sea flecked white with breaking waves. The route was steep and winding as it took us round headlands and into deeply indented coves where pale villages with terracotta rooftops clung to the valley sides.

  Even at this time of year the earth and grasses appeared scorched. Prickly Pear cacti grew wild outside the stoney terraced vineyards. We really did feel like we'd entered a different world. The stopover Will had found on Park4Night was amazing. A large fenced off layby above the picturesque village of Cerbère, it was inside a cove with a view down the precipitous rocky slope to the wild sea. The sun was shining brightly when we arrived and the view was so beautiful it was difficult not to pop with happiness!

  After lunch we scrambled down the zig zag shingle path to the pebble beach. Most of it was now in the shadow of the mountainside but Vicky climbed up some rocks and found a spot of sun to lie in (albeit in her thick padded coat) while Will attempted to fish. Unfortunately the wind was again far too strong and he had brought the wrong equipment. He ended up slipping over on wet rocks while trying to retrieve the top half of his rod and ripping part if his fingernail away from his finger. Ouch! Never mind, the shock only dampened his spirits for a little while and after a sweet cup of tea and some chocolate cookies his cleaned and bandaged finger wasn't going to stop him appreciating the gorgeous view and being excited about going to Spain the next day!
  Read more

 • Day21

  Prats Mollo to Amelie les bains

  May 15, 2016 in France

  Had no internet last night so I'll talk about the day(sat) now and then Ceret which is what this map shows we're at now . We were in a small hotel at the end of a good day's walking. The hotel Ausseil was ancient sleep was difficult because of the streetlights and the flimsy cream curtains! After a small breakfast we were driven to the top of Le noell to start the day- beautiful mountain peak views with snow .Read more

 • Day21

  Amélie-les-Bains to Ceret

  May 15, 2016 in France

  After a buffet breakfast we set off over the bridge towards Reynès and then Ceret . Dad saw a small brown snake on our ascent . It was a lovely day quite hot , but cool in the shade. Very pleasant really .There were still views of snow on highpeaks even being at a lower altitude.Reynes was a mall rural town with just a church. We ate cherries from an overhanging branch on our pathway.Arrived at hotel d'Arcades earlier than any other day and showered, washed socks etc and Ste a picnic in our room. Then we went to Ceret museum of modern art. Saw nice works and some pottery and paintings by Picasso . Dinner is at a Pizza style restaurant nominated by this hotel and breakfast will be here.Read more

 • Day22

  Ceret to Banyuls-sur-Mer

  May 16, 2016 in France

  Ok so after a good night's sleep and a French breakfast of croissant, bread and jams & mandarin with apple juice and coffee we set off in a VW van for the top point to start the walk : about45 mins drive back into Spain. Lovely forest a bit cool so put on our beanies . we took a wrong turn at the beginning of the GR10 so we followed the marks the wrong way. At lunch S got out our GPS . We couldn't place ourselves on the map and about 205 mins later we were having trouble deciding which was the route when 2 French women - a mother and adult daughter were walking towards us. We learnt from them that we were near Le Perthus, back past our starting point . We'd travelled 360deg now going west into more of the Pyrenees . Oh dear it wasn't possible at 230 to retrace our steps to start again. S phoned the help person. She called back after making a call to say we couldn't go back but must walk to nearest town which was lePerthus. She would try to arrange transport from there to Banyuls-Sur-Mer. How disappointing and yet she got us transport ( the young guy who had driven us) to BSM. S gave him 50 euros, even though the agency were not charging us , so a tip for him!! The hotel here has a gorgeous view of the sea but is high up on the hill and tomorrow we must get to the train station to go to Carcassone.Read more

 • Day41

  Středa 6

  August 1, 2018 in France ⋅ ⛅ 28 °C

  Počasí: slunečno, vedro

  Ráno jsme klesali chvíli po silnici a pak lesem do městečka, kde jsme se posilnili v jediném otevřeném baru pivem, zmrzlinou a kávičkou. Objevili jsme i Spar a už jsme si představovali, co všechno si koupíme. Bohužel byl zavřený. Z města se stoupalo těžce. Náladu nám zlepšily ostružiny. Byl to dočista ostružinový ráj. Naštěstí teprve dozrávají, tak nás tolik nezdržely. Celkově nebyla cesta už tak zajímavá, protože jsme šli traverzem lesem a nic jsme neviděli. Chata, ve které jsme spali, byla jakási ekochata, ale kromě bio piva a bio jogurtu byla normální :-) Večer u stolu jsme se sešli se samými Francouzi. Měli o nás zájem a byli zábavní. Až do chvíle, kdy se Pavlík zeptal, co je to za závod, jehož účastníky potkáváme. Vyplynulo z toho, že se jedná o zakázaný závod a mezi Francouzi se strhla diskuse, jestli je to dobře nebo špatně a už se o nás nezajímali. Spát jsme šli brzy. Chceme totiž brzy vstávat a vyhnout se vedru.

  8:20 - 17:15
  Trasa: Refuge de Batére (1500m) - městečko Arles sur Tech (282m) - sedlo Col de Paracolls (902m) - Ecogite Moulin de la Palette (661m)
  Stoupání: 600m
  Klesání: 1460m
  Read more

 • Day44

  Sobota 7

  August 4, 2018 in France ⋅ ⛅ 33 °C

  Počasí: slunečno, velké vedro, větrno

  I poslední den jsme vstávali brzy. Vítek rozšířil seznam zapomenutých věcí. V chatě nechal brýle.
  Obávali jsme se horka, ale naštěstí foukalo. Foukalo dokonce tak, že jsme se tak tak udrželi na cestičce.
  Velkou část trasy jsme šli po hřebeni, tak se nám velmi brzy otevřel pohled na pobřeží, a jak jsme postupovali, otevíraly se nám nové úžasné výhledy.
  Nepříjemné vedro nás trápilo až poslední dvě hodiny při sestupování do města.
  Odměnili jsme se pořádnou porcí zmrzliny, pivem a jinými osvěžujícími nápoji, čímž jsme oficiálně ukončili naši pouť. Pak jsme se šli ubytovat do kempu, protože v chatách a hotelech bylo plno. Batohům jsme postavili stan, vysprchovali se a hurá na pláž. Tam jsme podruhé oficiálně ukončili naši pouť. Zítra a pozítří nás čeká relaxace u moře, přesun za hranice do Španělska, přesun do Barcelony a odlet domů.
  Bylo to zajímavé, nádherné, náročné, namáhavé, dlouhé a bůhví co ještě a jsme rádi, že jsme to dokázali.

  6:05 - 15:30
  Trasa: Col de l'Ouillat (936m) - Banyuls-sur-Mer (0m)
  Stoupání: 700m
  Klesání: 1680m
  Read more

 • Day42

  Čtvrtek 6

  August 2, 2018 in France ⋅ ☀️ 32 °C

  Počasí: slunečno, velké vedro

  Už pomalu scházíme z hor a začíná být nesnesitelné vedro. Snídani jsme si proto domluvili na brzy ráno, abychom se vyhnuli největšímu vedru. Cesta byla opět docela nudná oproti předchozím dnům. Spestřila nám ji příhoda s chlapíkem s mačetou, který nás zastavil a požádal, jestli nemáme telefon, že se v lese pohybují čtyři malamuti bez páníčka a že je to nebezpečné. Náhodou jsme měli signál, tak jsme ho nechali zavolat majiteli psů. Pak řekl, že je vše ok a vyrazil mezi psy. Nevěděli jsme, co máme dělat, tak jsme šli jinou cestou a v tom se ozval hlasitý štěkot a trvalo to dlouho. Nevíme, jak chlapík s mačetou dopadl, ale snad dobře.
  Dnes jsme poprvé zahlédli moře. Vítek ho objevil na jedné vyhlídce v dálce v mlhavém oparu. Už to máme "kousek".

  6:20 - 14:15
  Trasa: Moulin de la Palette (661m) - Roc de Frausa (1450m) - Las Illas (550m)
  Stoupání: 1030m
  Klesání: 1141m
  Read more

 • Day40

  Úterý 6

  July 31, 2018 in France ⋅ ⛅ 20 °C

  Počasí: polojasno, k večeru drobný déšť

  Na dnešek byla špatná předpověď, ale naštěstí se nevyplnila. Čekala nás dlouhá etapa s výstupem na vrchol Canigou (2784m) - nejvyšší horu katalánských Pyrenejí. Stoupání nebylo náročné, až na samotný vrchol, kdy se lezlo po skále pomocí rukou a bez jištění. Jeden kluk tam vynesl klarinet a hrál do širého okolí. Sestup druhou stranou vrcholu byl o hodně snazší, na každém rohu byl kůl s aktuální nadmořskou výškou. Šli jsme kolem chaty Cortalets, kde se zpravidla nocuje a dá se zde koupit jídlo a pití, což nebývá po cestě obvyklé. Pavlík dal pivo a všichni jídlo z pikniku a vyrazili jsme dál. Byli jsme totiž teprve v půlce. Nemohli jsme se dočkat konce, strašně nás bolely nohy a navíc nám Vítek utekl a my nevěděli, jestli se neztratil. Spali jsme v chatě u silnice, měli tu dokonce i zmrzlinu, ale protože jsme přišli chvíli před večeří, nestihla jsem si ji dát.

  7:30 - 17:30
  Trasa: Refuge de Mariailles (1710m) - vrchol Canigou (2784m) - Refuge Mines de Batére (1500m)
  Stoupání: 1400m
  Klesání: 1600m
  Read more

 • Day43

  Pátek 7

  August 3, 2018 in France ⋅ ⛅ 28 °C

  Počasí: slunečno, velké vedro

  Dnes jsme vstávali také velmi brzy. Už v 6:15, kdy se rozednívalo, jsme pochodovali. Cesta nebyla moc zábavná, šlo se lesem po silnici a pak po hliněnce, ale šlo se dobře, i když pot z nás tekl proudem. Do městečka Perthus jsme dorazili ještě dopoledne. Koupili Vítkovi plavky, nějaké jídlo a dali si oběd. Z města vedla cesta převážně po silnici a to byl děs. Vedro, vedro, vedro. Původně jsme chtěli spát pod širákem v sedle, ale když jsme viděli chatu, už se nám nikam nechtělo.

  6:15 - 15:30
  Trasa: Las Illas (550m) - městečko Le Perthus (280m) - Col de l'Ouillat (936m)
  Stoupání: 1000m
  Klesání: 570m
  Read more

 • Day40

  Sleepover Day 40

  August 28, 2018 in France ⋅ ⛅ 24 °C

  Met up with Amanda, and Olivia (in Oscars class) spent the day on the beach but then after visiting Tamariu And then had a barbecue with an evening, parked in the village that their house is in.

You might also know this place by the following names:

Arrondissement de Céret, Arrondissement de Ceret

Join us:

FindPenguins for iOS FindPenguins for Android

Sign up now