Thailand

Top 10 Travel Destinations Changwat Trang
Show all

Ňaňo objaviteľ

February 28, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 30 °C

Ňaňo je veľmi všímavý a preto v zákutiach panenskej pláže dokázal nájsť:
      - zvyšky (stroskotanej, alebo rozbitej drevenej thajskej lode)
      - lodné lano (to je to, na čom visí kotva)
      - lodný fender
      - zvyšky rybárskych sietí
      - krásne vlajočkami vyzdobenú bójku
      (bohužiaľ nič nemáme na fotke)

A keď sme s ním vošli do thajských potravín, dokázal objaviť niečo, čo prevrátilo môj svet naruby.

Ten pocit, keď som vo Vietname objavil meter veľký drevený model čínskej lode a bol som kvôli tomu ochotný kúpiť obrovský taško-kufor rozmermi väčší ako povolená batožina v lietadle a ťahať ho polku Vietnamu a polku zemegule za sebou...
      Ten pocit tu bol zas... A útočil na mňa celého a ja som mu úplne a bezbranne podliehal.
      Čo Ňaňo dokázal objaviť v potravinách, čo ma tak zaujalo a zatúžil som po tom? Môžete si tipnúť kto chce v komentároch, ale len pre zábavu, lebo šance, že to niekto uhádne sú (myslím) prakticky nulové a časom to samozrejme prezradím...
      - to be continued...

P.S. kto to nepozná to biele na fotke je lodný fender; gratulujeme všetkým, ktorí sa snažili a aj uhádli aspoň niečo...

Lenivé poobedie na Libongu

February 28, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 29 °C

Chatky máme parádne. Tak sme sa ich obávali, nakoľko to vyzeralo tak, že nebudeme mať ani wecko.
      Síce sú to len bambusové pozliepaniny, ale s peknou teraskou s výhľadom na palmy a more a Wec-ko s kúpelňou je tiež svojské, polootvorené smerom do prírody. Normálne som si tú chatku hneď zamiloval je taká "sladká" :) - neviem to popísať.

Kým ja sedím na Wcku, sečovský team sa vykúpe, vyhojdá na vlastnej plážovej hojdačke, poleží na vlastných plážových lehátkach...

Urobíme si malý beachwalking po pláži a vojdeme do útrob malej dedinky s jej jedinečnou tradičnou atmosférou. Vchádzame do obchodíku s ponukou Tesca a veľkosťou väčšej obývačky. Od lodného antifoulingu, cez Fantu farby pracieho prášku, od ananásov cez živé chobotničky až po obuv. Paráda...
      Poskúmame uličky, dáme si dobroty v pravej thajskej reštaurácii a vybavíme prekvapko na zajtra...
      Cestou späť po pláži popred nás utekajú mušle, ale vždy len do chvíle keď na nich zamierim kameru, nie sú fotogenické...

Ňaňo - objaviteľ - pokračovanie

March 1, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 29 °C

Čo teda objavil Ňaňo v potravinách?
      Lodnú vrtuľu!

Lodná vrtuľa z pravej thajskej longtail boat to je suvenír, ktorý bude pri návšteve Šíravy navždy pripomínať mojej rodine a sečovským kamarátom krásne chvíle, ktoré sme prežili na druhom konci sveta.

Danka je nešťastná z toho, že toto hebedo trepem do nášho už predtým plného kufra. U Maji si nie som celkom istý, či sa dokáže naladiť na moju vlnovú dĺžku, alebo si radšej myslí svoje... Peťka by asi pri pohľade na mňa s vrtuľou nahodila bezslovný výraz v znení: "ktorý debil by si v thajsku kupoval 5kg vrtuľu a trepal ju na Slovensko..."
      A Ňaňo? Ten chápe, že moje fantázie nemajú hranice. Že toto je iba začiatok :) Už iba hriadeľ, motor, zopár teakových doštičiek a máme long tail boat :)

No a to všetko samozrejme realizujem ešte pre istotu na začiatku pobytu, aby som ten megaťažký kufor mohol za sebou ťahať celú dovolenku... Jasné, že mali na výber 3 veľkosti, jasné, že som si vybral najväčšiu a najťažsiu!

Som šťastný ako malé decko pri pohľade na dudlík. Najkrajšia dovolenka je tá, z ktorej si odnášaš krásne spomienky. No a materialisti si tie spomienky dokonca aj zhmotnia :)

P.S. S kufrom, ktorého hmotnosť už asi prekračuje povolenú max. hmotnosť pre prepravu lietadlom rozmýšľam, či Ňaňo bude všímavý aj zvyšný čas dovolenky. Alebo teda neviem, či si priať, aby všímavý bol, alebo naopak...

SÚŤAŽ!!!

March 1, 2023 in Thailand ⋅ 🌧 28 °C

Kto uhádne koľko majetku (v prepočte na eura) som bol ochotný dať (a teda som zaplatil) za tú vrtuľu?

Písať sumu do komentárov, kto chce môže pripísať aj nejaký popis, že prečo a tak...

Každý má len jeden pokus a najbližšia suma vyhrá exkluzívnu cenu - čierne thajské lízatko.

Pomôcka pre tých, čo sa nevyznajú v lodiach a vrtuliach:
      Toto je dvojlistá hliníková vrtuľa. Na Slovensku trojlistá vrtuľa, ktorá by sa v porovnaní s touto dala označiť ako vrtuľka (asi v priemere 5x menšia) stojí okolo 60Eur. Jedná sa o úplne novú, nepoužitú vrtuľu (tie potraviny, kde bola kúpená nech vás nemýlia, tu nie je problém kúpiť olej do motora hneď vedľa keksíkov).

P.S. Organizátor súťaže sa vzdáva akejkoľvek zodpovednosti v súvislosti so zmenou farby chrupu po neuváženom použití (požití) exkluzívnej ceny! :)

Najväčšia atrakcia na ostrove Libong

March 1, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 29 °C

Najväčšou atrakciou na ostrove Libong sme MY.
      Projekt, o ktorom som básnil od začiatku dovolenky bol požičať si tuk tuk. A v správnej chvíli Maju osvietilo a oslovili sme v správnom čase tých správnych ľudí.
      5-ti odvážni a neodbitní slováci dokázali zmagoriť taxikára s vlastným tuk tukom (presnejšie bola to thajská motorkosajdka). Toľko sme do neho húdli, že chceme ten tuk tuk, ale bez vodiča, teda bez neho, až mu srdce nedalo a povolil. V prvej chvíli nám ho nechcel dať ani náhodou, obvolal polku ostrova, či nám to nepožičia niekto iný, ale nikto takú odvahu nemal...
      Niečo také sa v thajsku totiž nepožičiava a nedá požičať. Riadenie tohto vozítka privareného k motorke je totiž dosť obtiažne a vyvaliť sa s takým vozítkom vôbec nie je problém.

"Tuk tuk" sme si požičali na celý deň za parádnu cenu a že to bola atrakcia! Rehoceme sa jak blázni, každá motorka, čo ide oproti nechápe. Ľuďom sa vytáčajú krky, vyskakujú oči, každý sa usmieva, kýva nám, zdravia sa nám, kričia po nás.
      Môžem vám zaručiť, že toto tu ešte nemali! 5 bielych bláznov na motorke a riadia si to sami?

A to vchádzame do dediny, do uličiek kde sa zmestí len motorka, nás nič nezastaví. Domáci nechápu a usmievajú sa na nás. Ňaňo sa pomaly zžíva s týmto nestabilným, ťažko ovládateľným strojom s nepredpokladateľným správaním a po zopár minútach už vchádzame na zopár metrov dlhé mólo o šírke len o zopár centimetrov širšej ako naša trojkolka. Samozrejme, že sme tam nešli peši!

Celý čas v plnej pozornosti domácich. Najväčšia atrakcia na ostrove, ale pre nás zároveň doteraz najväčší zážitok tejto dovolenky. Neviete si predstaviť koľko zábavy sme si užili.
      Keď riadil Ňaňo narazil so strieškou do stĺpika, ja som takmer zhodil inú motorku do kanála (prešiel som dáky centimeter mimo).
      Tú motorkosajdku trebalo preradzovať, žiaden plnoautomat. Podľa malých posunov nastúpených ľudí sa menilo riadenie aj celé správanie vozítka, pri prílišnom pridaní, už to s volantom robilo kadečo, pri brzdení podobne... Do kopca to nevládalo a buď sme behali okolo, alebo tlačili, prevrátiť sa to malo pocitovú tendenciu aj do kopca aj z kopca a občas aj bokom. A že sme sa pri takých situáciách navrešťali.
      Na konci, potom ako sme za celý deň
      obehali všetky cesty a cestičky
      však by už Ňaňo mohol robiť certifikovaného vodiča thajského vozítka.
      Podvečer pri odovzdávaní bol ujko šťastný ako blcha v kožuchu (že svoj tuk tuk vidí späť) a presne podľa našich predpokladov nám prezradil, že o nás vedel celý ostrov a referoval mu, že sme chodili pekne pomaly (čo občas nebola pravda), že sme boli opatrní (čo nie vždy bola pravda) a že sme mali "good driver" (a to bola sväto-svätá pravda).

Bol to taký zážitok, že sečovská skupinka vydržala bez jedla od rána (raňajky sme totiž mali v cene ubytovania, len sme na to polepetkovia zabudli) a až okolo 15tej sme sa dostali k obedu...

P.S. maximálna rýchlosť, ktorú sme dosiahli a pri ktorej sme pri stabilite tohto vozítka umierali od strachu bola asi 40, ale adrenalínové to bolo tak, že Ňaňo už pri 20tke sa dával do aerodynamického adrenalinového postoja :)

Čo sme zažili s tuktukom...

March 1, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 27 °C

No a čo sme zažili na našom vozítku?
      Prešli sme si dve tradičné thajské dedinky. Jedna už bola len pre silné zalúdky - niečo ako naša cigánska osada v Jasove, kde sme jazdili po uličkách len o zopár cm širších ako naše vozítko.
      V jednej reštaurácii sme od hladu ledva sadli do stoličiek a keď sme tam sedeli už pekne dlho (vedeli o nás, nikto s tým nemal problém, dokonca nám doniesli stoličky), sme sa šli spýtať prečo nás neobsluhujú, nám prezradili, že majú zavreté...
      Potom sme sa pokúpali na opustenej plážičke s prírodným kamenným mostom, kde sme boli úplne sami.
      Išli sme na vyhliadkovú vežu na konci dlhého móla, z ktorého sa pozorovali veľké ryby (kapustňáky morské príznačné len pre tento ostrov). Nikto nič nevidel okrem mňa. Ja som videl troch kapustňákov a dve morské korytnačky (nakreslené na príjazdovom chodníku).
      No a poobede top výletík tohto dňa, vybrali sme sa na vyhliadkové miesto na obrovskej skale. Išlo sa tam po rôznych schodíkoch, lanách a krížom cez jaskyňu s obrovskými sálami.
      Atmosféru tam vylepšovala Maja, ktorá vrieskala na po od strachu štvornožky chodiaceho Ňaňa ako aj na Peťku, ktorá vždy stúpala po nebezpečných miestach inak ako si to Maja predstavovala.
      Úplne hore som sa odvážil iba ja, lebo tam to už bolo fakt o život, ale z vyhliadkovej plošiny tesne predtým sme si popozerali kapustňákov z minimálne 100 metrovej výšky - zase žiaden...

Rozlúčka s Libongom, ideme na Ngai

March 2, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 27 °C

Odchádzame z Libongu na ostrov Ngai, čo je asi 1 a pol hodinová cesta na tradičnej thajskej longtail boat.
      Doterajšie ubytovania boli na nie veľmi turistických miestach a to má vždy svoje čaro i keď pláže, resorty nemusia byť top, ale zas to ticho (od bláznivých turistov) je liečivé.

Na Ngai očakávame kryštálovo priesvitnú tyrkysovú vodu s plážou ako z katalógu, ale už aj trošku väčší turistický záujem i keď ostrov je tiež z kategórie, že okrem beachwalkingu, kúpania sa, hojdania sa v sieti tam asi veľmi nie je čo robiť - ale my už snáď niečo vymyslíme :)

... a aby ste si nemysleli, že sa tu máme zas až tak skvelo tak zopár negatív ...

Je tu úžasne živo. Poblízku pobehujú opičky, po stredisku sa potulujú asi 3ja pesovia (tak ich volá Peťka), každú chvíľu je tu tendencia zašlapnúť chodiacu mušľu občas aj úctyhodných rozmerov a to aj 50m od vody. Po strome skáče veverička, do sprchy nás chodí navštevovať vtáčik. Do toho všade bzučí nejaký hmyz a vtáčí spev je tu takmer nepretržitý. No a samozrejme gekoni.
      No a celý tento koncert v noci nekončí. Gekon je schopný v minútových intervaloch preškriekať celú noc. Všade niečo bzučí, niečo šuchotá po chatke, naštastie máme moskytiéru. Ráno o piatej začnú hulákať z mešity a ak by vás to náhodou nezobudilo, tak sa do tej árie pridávajú aj tí pesovia.
      No a celú noc sečovská chatka spí na pružinových matracoch, ktoré cítia pod každým rebrom a škrípu, že budia zvyšok domčeka, zatiaľ čo my spíme na 30cm hrubom matraci, ktorý asi vystužili cementom. Je tvrdý ako OSB doska (ani trochu nepreháňam).
      Zároveň sme dostali exkluzívnu chatku rovno vedľa vodného čerpadla. Ktokoľvek v celom rezorte si pustí vodu, u nás to v prerušovaných intervaloch bzučí a to dokonca aj celú noc.
      Včera dokonca o ôsmej ráno si jedna chatka na plné pecky na celý rezort pustila asi 15 sekundový úryvok z asi ich národnej hymny (tak to znelo) ako svoj budíček, ktorý však zobudil celý rezort.
      Samostatnou kategóriou sú komáre. Aj keď skoro žiadne nevidíme, vždy sme nejako doštípaní. Posledná teória, ktorá tu padla sú morské blchy. Čo môže byť reálnejšie ako sa zdá. Včerajšie nočné kúpanie totiž skončilo hromadným útekom potom ako nás niečo vo vode začalo žrať.

I tak stadiaľ odchádzame s tým, že atmosféra tohto ostrova je jedinečná a pripomína nám náš obľúbený ostrov Jum (tu je to zaspatejšie ešte viac). A ľudia sú tu dobrosrdeční, čoho dôkazom nie je len majiteľ tuk tuku, ktorý nedokázal povedať NIE rozmaznaným európanom, ktorí už nevedia čo od radosti...

P.S. Náš odchod Ňaňo ukončuje upchatím záchodu vo svojej chatke. Ak chcete vedieť ako a s čím to poriešil, spýtajte sa ho v komentároch, ale pozor len pre silné povahy :)

P.S. part 2 - vieme, že ta naša cena v súťaži hlavne ženám s bielym chrupom radosť nespraví, ale do súťaže by ste sa mohli i tak zapojiť - takto máme pocit, že nás číta max. 5 ľudí...

Zúrivý pes v Thajsku

March 5, 2023 in Thailand ⋅ ☀️ 32 °C

Dnes som mal depresívny deň.
      Chýba mi domov a moje žlté kačičky.

Do toho ma doštípali komáre, telefón sa mi nejakým omylom zapol a poťahal dáta, pričom som zistil, že Orange má cenu za dáta v Thajsku len asi 1000x väčšiu (12Eur za MB, alebo teda 12000Eur za 1GB) - ani neviem, koľko som toho poťahal. Vytáča ma skôr tá cenová politika Orange.

Aby toho nebolo dosť, ja raz za čas potrebujem byť úplne sám a z toho čerpám energiu a tu všetko prebieha všetci spolu a ešte často mám aj pocit, že ma všetci stavajú do pozície vodcu skupiny (alebo sa sám násilne staviam?), že musím na všetko myslieť, o všetkom rozhodovať, všetko potvrdzovať... Chcem sa len viesť dovolenkou ako Peťka a mať jediné starosti typu, aby v ryži nebolo veľa zeleniny.
      Navyše tu mám pocit, že tu len leniviem a kysnem - teda oddychujem - len mňa ničnerobenie nebaví. Doma by som aspoň niečo majstroval a cítil sa aspoň kus užitočne a kreatívne. Tu mám pocit, že som zbytočný.

Už som z toho všetkého unavený a potrebujem minimálne svoj pokoj len sám so sebou. Uvedomujem si, že to tu proste nejde, ale zvalilo sa to na mňa všetko tak nejako naraz, že všetci si dnes mohli užívať zúrivého psa. Aj ja som si to užíval :)
      Pomaly by to aj odoznievalo, ale stále dakto do mňa počas dňa rýpol a ja som po ňom potom štekol.

P.S. Len aby ste nemali pocit, že v príspevkoch tu dovolenku idealizujem, tak vidíte, že sa snažím popísať fakt ako sa tu reálne máme (mám) - howk, teda havk.

Ostrov Mook prvé dojmy

March 5, 2023 in Thailand ⋅ 🌙 26 °C

Dnes sme sa presunuli z ostrovu Ngai na ostrov Mook.
      Celá trojica ostrovov Ngai, Mook a Kradan sa tu považuje za nadštandardné ostrovy s nadštandardnými plážami.

Aspoň zatiaľ však na mňa Mook pôsobí veľmi schizofrenicky. Väčší ostrov prepchatý tuktukmi (motorsajdkami) a motorkami, všade kvantum prachu, rozostavané cestičky, kde cesta z ničoho nič skončí a už sa len vzájomne prášime na motorkách. Niekde krásny luxusný rezort a o chvíľu zopár pajzlov nalepených na sebe pomaly bez okien... Medzitým samozrejme skládka odpadu.
      Už v meste sa stačí pozrieť za hocijaký dom a bordel, že by vedeli konkurovať cigánskym osadám zo Slovenska.
      Z polovičky ľudí mám navyše zlý pocit. Sú európsky tuční, poniektorí až americky tuční (štandardní thajčania sú chudí a nie len preto, žeby boli chudobní, ale preto, že pri ich lokálnej strave sa stučnieť nedá), neusmievajú sa a snažia sa nás ogabať (pri požičiavaní motoriek sa im to už aj trochu podarilo).
      Navyše a to tu začínam pociťovať stále viac a viac tí thajci sú aj blbí. Nechali sa zmiatnuť západniarmi a sú schopní z Thajska kvôli tomu spraviť centrum pizze, špagiet, hamburgerov, sendvičov, nezdravých európskych koláčov, zmrzliny, múčnych výrobkov atď...
      Neuvedomujú si, že Thajsko je pre mnohých unikátne práve tým, že je autentické a nie, že je to kópia európskych prímorských stredísk.
      A blbý thajčan sa chce podobať na európana a nechápe, aká je to slepá ulička.

Mne sa stále viac a viac potvrdzuje, že som v Thajsku prežil 4 mesiace svojho života a že to stálo za to, ale nabudúce už do Thajska asi ísť nechcem. Čas spoznať iné krajiny. Pre niekoho, kto je tu prvý krát je Thajsko pecka a je stále rôznorodé a plné nových objavov, ale ja už som asi náročný turista... Je totiž vidím veci, ktoré niekto, kto je prvý krát v Thajsku ešte nevidí.

No uvidíme zajtra... Keď možno aj ja budem mať lepšiu náladu a možno iný pohľad.

Inak kým som mal chvíľku pre seba, ostatní si prešli nejaké pláže a ochutnali nejaké dobroty.
      Mne to dnes nechýbalo, žalúdok permanentne hlási prežratie a to mám pocit, že tu jem najmenej - proste ostatní sú stále hladní, alebo mlsní?

P.S. Na hlavnej fotke Peťka, ako prototyp vdačného turistu Thajska budúcnosti - Fanta je jej obľúbený nápoj a zelená spolu s červenou sú neodolateľné. - ale ja verím, že keď bude mať toľko rokov ako ja, neodolá klasickým thajským dobrotám - ak ešte budú existovať a že "spice" sa stane jej obľúbeným slovíčkom :)

Vyhliadka na ostrove Mook

March 6, 2023 in Thailand

Ráno sme sa pokúpali, navštívili rezort, kde boli Ňaňovci s Tomčom zopár rokov dozadu a keďže všetci mali nejakú slabú chvíľku (alebo mi len chceli vyjsť v ústrety), tak som ich zlomil na výlet na vyhliadkový bod.
      Nemajú to veľmi radi, lebo väčšinou je to túra, kde sa zapotia. Vždy ich však nabulikám, že to bude odmenené krásnym výhľadom a oni mi naivne uveria ;) - alebo ma majú tak radi, že sa tvária...

Po odbočke, kde končí panelová cesta sme odhodlaní uraziť toho čo najviac na motorkách nehľadiac na to, že terén chvíľkami vyzerá ako prašný pieskový lesný chodníček, kde motorka podskakuje na koreňoch stromov. Adrenalín začína.

V určitú chvíľu už však začína také stúpanie, tak úzky chodníček a také serepentíny, že motorky musíme odstaviť. Asi už aj bolo načase, lebo z Majinej motorky už ide smrad a dymí sa z nej...

Aj keď sme len asi 350m vzdušnou čiarou od cieľa, stúpanie nám dá zabrať. Všetci vybavení plážovými šlapkami sa lopotíme džungľou, šmýkame sa na strmom úzkom chodníku a samozrejme v určitú chvíľu je už terén tak zradný, že nastupujú laná (niečo ako naše reťaze na pridržiavanie v Tatrách, či Slovenskom raji).
      Podľa výrazov tvári ma všetci v duchu preklínajú, ale je to o tom "kto z koho".
      Keby sme tam nešli, preklínal by som ja ich, lebo by sme celý deň preležali v posteliach a prežierali sa v reštauráciách.

Výstup je však odmenený čistinkou, kde si urobíme ovocný piknik a pokocháme sa naozaj pekným výhľadom.

No romantika ako vyšitá...

Changwat Trang, จังหวัดตรัง