Espanol en Colombia

March - April 2024
A 34-day adventure by Jan Read more

Taganga

March 15 in Colombia ⋅ ☀️ 30 °C

Po pečlivých přípravách (ranní aplikace mýdlového repelentu, který se namydlí a nechá bez utření uschnout na těle) jsme nakonec do parku Tyrona nevyrazili... nesehnali jsme rezervaci na stan... takže vyrážíme zítra do bungalovu... uvidíme.
    Po výuce jsme šíleným busíkem ze 60 let vyrazili do centra Santa Marty.
    Autobusy tu fungují na znamení, jen přibrzdí, člověk nastoupí, zaplatí... a pak už se jen drží, aby přežil jízdu brzda plyn. Autobusy jsou prťavé, takže průměrný Evropan se hned bouchne o strop a když štěstí přeje, sedí na sedačkách pro trpaslíky...

V centru jsme chytli další bus. Je zde normální, že cizí lidé spolu hovoří, jako by se znali od malička... byl jsem středem zájmu, jsem bílý... a seděl jsem navíc sám... Takže atrakce pro všechny okolo.

Hlavní pláž Tagangy je krásná, plná malých hospůdek a barů... ale my vyrazili na pláž za kopcem... Po úzké cestičce... do izolované pláže Grande. Vše tu stojí skoro dvakrát víc... ale je to ještě hezčí. Voda teplá, klídek a pohodička. Sedíme ve stínu akácie, popíjíme ovocné džusy a líně se koupeme. Slunce pálí o sto šest, mažu na sebe 80 faktor.

• Day 12–14

Tyrona

March 16 in Colombia ⋅ ⛅ 26 °C

Výlet do národního parku... Busem do centra Santa Marty za 2.500, pak na Plaza Mercado chytnout bus vyšší třídy... za 9.000... a pak už se jen platí. Za ubytování, za pojištění , za vstup. Cizinci za 73.000, mísťnáci za 33.000.

Vlastně všechno tu je pro turisty min., 2 x tak dražší. Všechno! Jakmile zmerčí, že jste turista a nemáte s sebou Kolumbijce, platíte. Při nákupu v obchodě Kolumbijci hlásí svůj ID. Daňový úřad tak má přehled, kolik utrácíte a automaticky to zahrnuje do daňového přiznání. Jakmile to nenahlásíte, máte jiné ceny. Takže jako turista bez ID...

Prohlídka zda nemáme drogy či drony.... no kdyby člověk chtěl, propašuje cokoli... a pak opět minibusem pro trpaslíky na začátek trecku. Je vlhko a vedro, člověk se za chvíli potí kdyby na něj chrstli džberem vodu. Jediná zvířata po cestě byly opice, ještěrky a obří švábi.

Cestou míjíme kokosové palmy a indiány prodávající čerstvé kokosy... ořech otevřou, po vypití rozseknou... a tak dobrý kokos jsem ještě nejedl.

Po hodině jsme na první koupací pláži, docela osvěžující...ale pak zase to martyrium s Nopices (mýdlový repelent a krémem na opalování... za dalších 45 min jsme v San juan playa. Pláže jsou malé, písčité, vlny obří, nálada jak v hippi době. Tady člověk skoro nic nepotřebuje..

Ceny skoro západní. Oběd za 50.000..cca 300 Kč. Jugo fresco za 9.000..cca 54 Kč.

Spíme v Cabaňa arriba č.1...nejvyšší mirador... s vlastní terasou nad mořem.... Krásné. Zůstáváme jednu noc a druhý den se vracíme stejnou cestou do Santa Marty.

Cartagena

March 18 in Colombia ⋅ ☀️ 31 °C

Cesta šílená. Chaos... původně plánován odjezd z terminálu , nakonec se posouváme busem na výpadovku a na malinké zastávce u pumpy chytáme pěkný luxusní bus do Cartageny. Cena 50.000 za jednoho... té drahotě se diví i Fredy. Sedačky se dají skoro položit, klimatizace jede. Čeká nás 6 hodin cesty. Docela fajn. Jenže v půli cesty komfort končí. Jsme přesazeni do malinkého narvaného busíku, Sedačky malé, nefunguje klima. To je typické - při kupování předražených lístků vám zapomenou sdělit, že luxus bude jen půlku cesty. Tady člověk musí být ostražitý, na vše se předem zeptat... i na to co vám připadá naprosto samozřejmé. Tady samozřejmé není nic!

Příjezd do Cartageny, nic moc... sucho, prach odpadky. Jsme na okraji města, nikde nic. Objednávám Uber, bere nás šílenou oklikou a nakonec mi strhne dvojnásobek. Svině. Nic moc přivítání. Chytat místní žluté taxíky si nedovolí ani Fredy v Bogotě, natož tady.

Ubytko průměrné, kousek od pláže. Vše je staré a napůl rozbité, nebo nefunkční. Klimatizace malinká, nestačí vychladit jednu místnost, natož zbytek obýváku a kuchyň. Za nedlouho se objevují první švábi.

Cartagena je historicky významné město se starým centrem v původním koloniálním stylu uzavřeném hradbami. Vše je nakašírované, krásné ... za to zbytek města....

Centrum Cartageny

March 19 in Colombia ⋅ ⛅ 30 °C

Po výuce prohlídka města. Čekáme na bus, nejede, beru Uber za 18.000 a jsme tam coby dup. Historická část je uzavřená hradbami, kterými se Španělé chránili před piráty, Brity a Francouzi. Krásné malované domky s balkony popnuté kvetoucími keři. Spousta stínu díky úzkým uličkám, malebné... ovšem vše nakašírované jen pro turisty... najdete tu předražené zboží, atrakce v podobě tanečnic, hudebníků a podvodníků všeho druhu. Oči na šťopkách!

Obědváme ve skutečném městě, plném prachy, horka a bordelu. Jídelna s pevnými židlemi, jídlo levné a výborné.

V přístavu kupujeme na pátek VIP okružní plavbu po ostrůvcích...usmlouváme z 300.000 na 260.000 na osobu. VIP je jen jiný způsob jak vám prodat to samé co ostatním. Rozdíl je pak v tom, že jedete na menší lodi a zastavujte na menších ostrůvcích, kde není tolik turistů.

Castelo de san Felipe

March 20 in Colombia ⋅ ☁️ 31 °C

Po výuce oběd u pevnosti sv. Filipa, konečně místní gastronomie se vším všudy. Sem turista nezavítá. Rodinný podnik, umístěný v garáži nebo narychlo ztlučené kůlně, táta vaří, syn a žena obsluhuje 5 plastových stolů. Jídlo skvělé za 14.000

Prohlídka pevnosti s mnoha chodbami a důmyslným systémem obrany, který odolával po mnoha staletí pirátům, Britům a Francouzům. Pevnost je prošpikována dlouhými chodbami a tajnými místnostmi. Důmyslný systém opevnění dával Španělům možnost kontrolovat celé pobřeží.

Poté socha Malinche - India Catalina, dcera náčelníka indiánského kmene, kterou zajali Aztékové a poté v dobré víře darovali Cortésovi. Byla výjimečně nadaná a aby si zachránila život pomáhala tlumočit mezi Španěly a ostatními indiánskými kmeny.

Ostrovy

March 22 in Colombia ⋅ ⛅ 31 °C

Jeden den zůstáváme v AirBnb a věnujeme se výuce. V pátek vyrážíme na výlet po 5 ostrovech u Cartageny, kam se jezdí za blankytně modrou vodou a bary přímo ve vodě. Ta je tak teplá, že v ní vydržíte člověk hodiny. Po západu slunce chceme vidět světélkující plankton.

Na rychlé lodi jsme si padli do oka s párem z Chile a z Dominikánské republiky. Udělali jsme tak grupu 6 lidí...a pěkně to rozjeli. Tolik piva a anýzovice jsem najednou nikdy nevypil. Den krásně utekl a člověku ani nevadila chaotická (rozuměj typicky kolumbijská) organizace výletu... malé přestávky na ostrovech, mizerné šnorchlováni jen s brýlemi bez dýchadel, málo stínu na lodi...

Chileňané nás pozvali na svatbu, tak byli opilí....

Nakonec jsem byl nejméně opilí já a dovezl Fredyho domu.

Medellín

March 23 in Colombia ⋅ ☁️ 31 °C

Medellin je zelené moderní fungující město. Nadzemní metro, tramvaje, lanovka, vše čisté - jízda jen za 3500 . Naprostý opak Bogoty. Zde se narodil a odtud rozvrátil téměř celý stát Pablo Escobar. Po jeho smrti se osvícené vedení města společně s vládou (jejíž představitelé patřily do jiného gangu než Escobar) rozhodli skoncovat s jeho odkazem a minulostí. Začali demolovat čtvrtě slamů, kam se bál vkročit i policista. A vybudovali nádherné fungující a v některých zónách i bezpečné město. Je zde mnoho strážníků a turista se nemusí bát volně chodit po ulici. Okrajovým čtvrtím plných přistěhovalců z Venezuely a reziduem válčících gangů je radno se vyhnou. Existují tu také ještě zóny, kde leží mnoho ostatků Escobarových nepřátel.

Botanická nádhera, krásné expozice, je tu příznivější klima než v Bogotě, vše živé, bujné, kvetoucí.

La piedra

March 25 in Colombia ⋅ ⛅ 23 °C

Pěkný výlet s výstupem na La Piedra de Peňal. 2 hod busem ze stanice Caribe. Cesta 25.000 za osobu. Vstupné taky 25.000.

Původní významný náboženský symbol místních indiánů, výška přes 220 m (2.137 m. n m.), nahoru je to celkem 715 schodů.

Dvě schodiště, jedno vzhůru, druhé dolů, fronty a pomalý posun. Ale výhled krásný. Okolo je rozvětvené jezero, kde díky suchu je jen 50 procent vody.

Oběd v městečku Guatape, pěkně malované domky, hraničící s kýčem.

Dalším zajímavým tématem jsou silnice a péče o životní prostředí. Dálnice tu téměř neexistují a to kvůli náročné výstavbě v hornatém prostředí a tím pádem ničení přírody. To jsou důvody, které tvrdí zodpovědné orgány. Pravděpodobnější jsou zájmy klanů, které vlastní letecké vnitrostátní společnosti.

Comuna 13

March 26 in Colombia ⋅ ☁️ 25 °C

Ráno výuka, zkoušeli jsme testy DELE, mluvení, psaní, popis situace dle obrázků.. výsledek průměrný, pořád plavu v jednoduchých věcech.

Pak holič v místní barbería za 30.000 (vysoká kvalita, kterou u nás těžko hledáte).

Odpoledne slavná Comuna 13. Místo, kde se narodil Escobar - v 70 a 80 letech plné násilí, po jeho smrti vláda oblast vyčistila. Je to cirkus, tržnice a pár murales. Zajímavé, ale jednou a dost. Čtvrť je položená na svahu kopce po kterém vedou jezdící schody. Stánky trhovců s cetkami jsou natlačené podél zdí a zakrývají pověstné malby... takže dojem je dosti rozpačitý.

Fredy vaří a večer Theatron

March 30 in Colombia ⋅ ☁️ 13 °C

27. 3 odlétáme zpět do Bogoty a první dny se jen učím.

Fredy už po druhé vaří a docela dobře. Fascinující, že míchá ovoce se zeleninou, vše poctivě dusí a pak vaří... dělá několik příloh, což je tady typické. Podávají obří porce. Hranolky, rýži s vajíčkem, smažený banán se sýrem a canelou.

jinak co se týká gastronomie, je to bída. Všechno se snaží usmažit ve vysoké vrstvě rozpáleného oleje... třeba celou rybu, banán, masovou směs v kukuřičném těstě .. ze všeho teče olej... Používají málo koření, takže všechno jídlo vlastně chutná stejně. Pokud to potřebují něčím dohnat, používají pálivé kvašené omáčky. Milují roztodivné salámy neznámého složení a barev, párky, ty cpou úplně do všeho. Samozřejmě smažené.... No a pak polévky. Představte si mlékový základ, do kterého můžete dát prakticky cokoli. Od banánu, přes kapary až avokádo či mango. Pak se přihodí trochu masa a rýže.

K pití je mnoho ovocných juegos - džusů míchaných s mlékem. V tom vedru jsem vždy raději volil vodu.

Večer Theatron, největší klub v Jižní Americe, 18 sálu s různou hudbou od reagetonu, mexické salsy , přes disco až po techno. Julian se ožral tak, že poblil co mohl, tak jsme raději vyrazili domu. Sehnat uber ve 3,30 ráno je nadlidský úkon.