traveled in 9 countries Read more

Kraj avanture

February 20 in Croatia ⋅ ☀️ 14 °C

Brzo je došao kraj dvotjednom uživanju…proletilo je ali nam se čini kao da smo bili puno duže koliko tog smo vidjeli i doživjeli.
    I do sljedećeg puta…bok Šri Lanka, vidimo se opet 👋🏻🐘🐒🦚🐢🦅

Šri Lankanci

February 20 in Sri Lanka ⋅ 🌙 26 °C

I za kraj su Šri Lankanci zaslužili posvetu. Toliku srdačnost i ljubaznost je teško opisati, oni su toliko sretni kad si ti sretan, jako se vesele makar te samo sretnu nasred ulice. Doslovno smo znali hodati i sa svake strane je netko rekao hello, mahnuo, nasmiješio se. Klinci su preslatki jer znaju samo par rečenica engleskog a jedva čekaju da te pozdrave.
    Kao da im je u genima da te žele usrećiti.
    Ok, ima tu vjerojatno i doza tog da su turisti izvor prihoda od kojih žive i znali su nas nasamariti i zaračunati više ali nekak oprostiš i pustiš im kad nisu to neki veliki iznosi.

Hrana

February 19 in Sri Lanka ⋅ ⛅ 33 °C

Ja nikad nisam baš jela ljuto, za mene je ljuto malo više papra ili mala kapljica tabasca na pizzi, mrvljeni chili al nedajbože da padne preveć sjemenki kad kuham.
    I onda dođemo tu gdje i voće stavljaju u chili i tak jedu 😂 Nije bilo dileme, odmah “u glavu” s ljutim…curry iz colomba me odmah krstio i nakon što sam to preživila ostalo je bilo lako. E da, ono kad kažu kak peče i kad jedeš i kad 💩 sam isto naučila 😂 Mislim da je to bilo jedino jelo koje smo probali da je napravljeno baš za lokalce i po njihovoj mjeri, ostalo su nam dozirali jer znaju da turisti ne mogu jesti kako oni jedu. Tipa kad mi je bilo dost ljuto i pomislila sam ok ajde nisu nas štedili pitam konobaricu kolko bi ona sebi stavila kad jede…i ženska kaže duplo 😂🙈
    Naučili smo jesti rukom kako i lokalci jedu tako da su svaki put bili oduševljeni jer ne koristimo pribor…al kako i oni kažu ako je fino onda jedeš rukama 😀
    Ono što će mi užasno falit je voće i voćni sokovi…obična banana je ajme koja fina banana, a mango…mango je iz neke druge dimenzije. Mi ga ispočetka nismo ni kužili jer očekuješ onu zelenu koru, a zreli mango je narančasto-žute kore sa smeđim flekama. Jeli smo hrpu voća, za neke stvari ni nemam pojma što su bile.
    Naravno probali smo i durian jer to je bilo visoko na to do listi…zapravo ne smrdi tak jako, ko da staviš oguljeni luk jedan dan u vrećici. Jako je kremast, a aftertaste mi je bio kao da sam jela slatki luk, to mi je najbliža asocijacija.
    Doručke smo uvijek birali lokalne, coconut rotti, hoperse, dahl curry, coconut sambol, palačinke s kokosom i puno puno voća. Umjesto kave smo se navukli na crni čaj s mlijekom.
    Sve što smo jeli je bilo jako fino, sva ta ljuti a dođe tek kasnije tako da kad jedeš osjetiš intenzivne okuse koji se kasnije pomiješaju s ljutinom.
    Njihovo tradicionalno jelo osim currya je kottu, kao neka palačinka/mlinac narezan na trakice i pomiješan s povrćem i ostalim po želji…meni se jako svidio, baš neki šrilankanski comfort food.

Hrana v Aziji je res nekaj boljšega. Meni je najbolj hecno kako mi tukaj cel čas sladice in čokolada sploh ne padejo na pamet. Pa imajo tudi zahodnjaske slaščičarne, kjer marsikje dobiš samo tukaj sploh nimaš potrebe po tem. Verjetno zaradi vsega sadja ki ga ves čas ješ, ki je čisto iz drugega vesolja kot tisto, ki ga imamo doma. Manga se jaz ne morem prenajesti, doma ga pa nikoli sploh ne kupim. Isto ananas ali pa še cel kup drugih zadev za katere sploh ne vem kako se imenujejo. Zraven pa seveda še vsi možni sokovi iz tega sadja... To bom najbolj pogrešal doma, ko bo kriza in bom odpiral Domačico.
    Pa končno sem probal durian kar imam na checklisti že odkar sem bil prvič na Tajskem. To je sadež, ki je na filmčku, kjer ga prodajalec odpira. Na Tajskem je bil pogosto prečrtan na raznih vhodih v trgovine pa letališča, ker toliko smrdi ampak ko ga odpre, sadež ne smrdi. Mi pa ni bil dober, čisto preveč kremast. Čisto ok mi je je bil pa jackfruit, ki je zelo podoben in je na sosednji sliki. Zelo podoben sadež samo da ne kremast.

Ostalo pa tudi fino, kottu in razni curryi in ostale zadeve, ki jih ješ in ugotoviš da si komaj kaj mesa pojedel v vsem času in da ti čisto nič ne manjka. Tako bogati okusi, da na meso kar pozabiš. Je pa res da sva precej morske hrane pojedla, ki je res vrhunska.

Životinje i priroda

February 19 in Sri Lanka ⋅ ☀️ 35 °C

Na momente sam ovdje bila skroz izvan sebe od prizora koje smo viđali, priroda je prekrasna, toliko je sve zeleno, a životinja je toliko puno i na svakom koraku srećeš nove.
    Jako su ponosni na svoje slapove koji su stvarno mali naspram onih na koje smo navikli u Hr ali sve ostalo nas je često ostavilo bez teksta…džungle, jezera, male planine, uredna polja čaja i riže, ocean, kokosi, banane…
    Al najviše od svega me je veselilo vidjeti životinje koje sam do sada gledala samo u zoo-u u svojem prirodnom staništu slobodne. Ok, treba reći da nije ni ovdje sve idila, i dalje su neki slonovi vezani lancima i vode ih ljudi, vidiš i majmuna u kavezu, pse prema kojima se odnose loše, male kornjače turisti puštaju u more umjesto da same izađu iz gnijezda ali je dojam izuzev pasa vrlo pozitivan. 🐒🐒🐒su prave male napasti u istoj mjeri koliko su i slatki 😄 U apartmanu u Unawatuni su nam ujutro htjeli krasti doručak, istog momenta kad su čuli zvuk tanjura samo se drveće krenulo tresti i odjednom su bili čak na stolu. Zato je vlasnik trebao dežurati s igračkom poštolja koji proizvodi zvuk kao da pucaš pa ih to otjera na neko vrijeme. Pričao nam je da su mu samo ovaj mjesec ukrali i razbili 4 čaše 🙈 Male vjeverice skaču odasvud, dva tjedna sam bila uvjerena da ujutro čujem neke ptice, a to su zapravo bile one…jako glasne. A da, ptica je nebrojeno puno, ne znaš koja ljepša. Paunovi posvuda i ujutro te bude svojim deranjem, al oprostiš im jer su baš krasni. Slonovi su naravno najimpresivniji, toliko krasne životinje da su mi prizori bili na momente nestvarni. Nismo uspjeli ni uhvatiti sve što smo vidjeli kamerom, recimo u Colombu kad pelikan leti iznad tebe…a dolje mu je sjena ko nekog onog letećeg dinosaura iz jurasic parka, strašniji je i od orlova u letu 😂
    Ne smijem preskočiti ribe, od onih koje su nas totalno zbunile, odjednom vidiš nekaj kaj je riba al skače po stijeni 😂 …zovu se jumping blenny do prekrasnih šarenih koje plivaju s tobom jer kaj, ti si samo još jedna riba u moru s njima 😀
    I sljedeći puta kad dođemo sigurna sam da ćemo vidjeti još mnoge koje sada nismo.

• Day 15–16

Negombo

February 18 in Sri Lanka ⋅ ⛅ 34 °C

Na putu do Negomba stali smo vidjeti Galle i prošetati po utvrdi…upržilo je sunce pa je bilo jako naporno tak da nas se nije nešto dojmio grad i skratili smo obilazak, a na putu prema autu smo naišli na malu kul suvenirnicu i kupili si sliku za uspomenu sa Šri Lanke, naravno sa 🐘🐘
    Zadnji dan prije povratka je bio malo tužan, brzo je prošao godišnji iako se čini da smo bili puno duže koliko tog smo vidjeli i doživjeli. Grad nema baš nešto sadržaja, a pokušaj šetnje plažom je na kraju završio u sklepanom siromašnom naselju tik uz plažu…dosta nas je pogodilo kako tamo ljudi žive, a to je vjerojatno puno realnija slika života ovdje.

Šri Lankanski psi

February 18 in Sri Lanka ⋅ ⛅ 31 °C

Kad smo planirali put znali smo da je ovdje jako puno pasa lutalica, ali ne znam koliko je to prava riječ jer oni točno znaju gdje im je dom, pa bilo to cesta, plaža, kolodvor ili nečije dvorište ako su sretni da ih netko prihvati. Prije puta sam pročitala odličan tekst koji kaže ok oni nemaju najfiniju hranu, nemaju krevete ali imaju slobodu. I nećemo moći promijeniti zemlju nit će ti psi išta dobiti ako ih sažalijevaš tako da smo mi pokušali malim gestama promijeniti barem jedan dan psima koje sretnemo jer nekad ti se stvarno stisne grlo kad ih vidiš. Valjda pola života provode u češanju od buha, a to im je možda i najmanji problem 🙈 Leže uz ceste, hramove, ispred dućana, na plaži, gdje god prolaze i ljudi. Uspjeli smo ovdje kupiti nešto pseće hrane tako da smo u ruksaku stalno imali da nahranimo barem neke koje sretnemo, ili ih bar pomazimo.
    Trećinu Žiginog ruksaka napunili smo stvarčicama koje smo imali doma i pred kraj putovanja odnijeli donaciju u Dog Care Clinic ljudima koji rade nevjerojatne stvari u uvjetima koji nisu lagani. Tamo smo zapravo saznali da pasa na otoku ima maltene ko i ljudi, 20 milijuna, naspram 22 milijuna ljudi. Pokazali su nam cijeli centar i objasnili sve hvale vrijedne programe koje rade, spajaju pomoć i psima i siromašnim ljudima. Za početak na ulazu odmah vidiš uživo sterilizacije i kastracije na otvorenom pa te odmah šokira sve, ali na kraju te isprate vesele i sretne njuške.
    I zato, ako nas čitaš i nekad se uputiš na Šri Lanku ti dlakavi i poludlakavi četveronošci, a nekad i tronošci će biti zahvalni ako im doneseš nešto.
    www.dogcare-clinic.com

• Day 12–15

Mirissa

February 15 in Sri Lanka ⋅ 🌬 32 °C

Imali smo sto planova za Mirissu ali na kraju nije bilo toliko vremena, a i apartman koji smo bukirali nije bio baš strateški na najboljem mjestu. Najviše nas je iznenadilo koliko turista je bilo, tako da su i cijene svega bile više nego smo se navikli. Apartman je bio na uzbrdici, parsto metara od plaže koja se zove Secret beach ali kad dođeš na nju nije nimalo secret 🙈 Vlasnik nam je ipak pokazao jednu stvarno skrivenu gdje nas je jedino našao lokalac silno želeći pričati i imati bilo kakav kontakt s nama…toliko previše da već nije bilo tolko zabavno.
    Žiga se jako veselio ronjenju, ok nismo išli u školicu…ali stvarno ti je dovoljna najobičnija maska i već u plićaku bude toliko šarenih i krasnih da ne možeš vjerovat, a bome primjeraka i od par kila ziher. Tako da smo kvačicu na ronjenje s tropskim ribicama stavili. Druga planirana stvar je bila vidjet morske 🐢🐢 i gledala sam gdje bi mogli otići a da nije neko mjesto gdje turisti imaju previše interakcije s njima i gnjave ih. I kao da nas je jedna čula, prvu večer nakon što smo sjeli popit cugu mirno je izašla drito ispred nas iz mora, vjerojatno u potrazi gdje da položi jaja, a kako ju je u momentu okružila hrpa ljudi vratila se nazad. Ali jako sam joj zahvalna da nam je priuštila par minuta velike sreće da ju vidimo tako izbliza. Sljedeću večer smo pronašli osamljeniju plažu izvan grada tako da su nas tamo iz mora pozdravljale nove ali smo ih morali gledat s obale jer su valovi bili preveliki da zaplivamo kraj njih. I još za kraj smo večerali u restoranu gdje je usred stolova skriveno jedno gnijezdo.
    Sljedeća kvačica je bila za uživanje u morskoj hrani, zahvaljujući već spomenutom restoranu stvarno smo jeli prekrasne stvari dvije večeri zaredom.
    Već smo odlučili da se sigurno vraćamo na Šri Lanku pa će kvačice za surfanje, coconut tree hill i standing fishermen biti za sljedeći puta.
    Cijelim sam putem oduševljena koliko ovdje životinja ima i kako žive uz ljude pa su nam tako i 🦚🦚 uveseljavali svaki doručak, a i služili nam i ko budilica 😂

Busom do Mirisse

February 15 in Sri Lanka ⋅ ⛅ 30 °C

Još jedna avantura lokalnim prijevozom je zaslužila zaseban footprint 😀 Sljedeća tri dana ćemo spavati u Mirissi pa je nekako trebalo doći do tamo obzirom da nemamo više vozača. Od hotela do stanice nas je naravno odbacio tuk tuk i te sekunde kad se zaustavio na stanici Žigu snimi frizer koji ima svoj lokal odmah do i krene nudit da mu sredi bradu…nije se trebao previše trudit da pristane 😃 I tak, posjeli ga na prastari stolac, sve nekako sklepano da se smiješ na svaku sitnicu koju skužiš. Na stropu ugradbene lampe koje očito ne rade pa je samo iz njih izvučena žica i prikopčana neka visilica, oprema na koju smo navikli kod nas, mekane četke, češljevi u sto vrsta su ovdje jednostavne verzije koje su vjerojatno počešljale već tisuće glava i brada, partviš za čišćenje opreme…
    I tak…Žiga je rekao samo malo bradu ali na kraju samo malo je ispalo pola sata sređivanja i brade i frizure, Sri Lankan style 😄 Čovjek se tolko trudio svaku dlaku sredit i na kraju cijena 200 rupija što je cca 60 centi 😱
    I tako sređeni napokon dočekali bus, nevjerojatno je koliko često voze a koliko su uvijek puni. Doslovno uskočili i ugurali se s dva velka backpacka…kod nas bi svi bili ljuti jer ih guraš i kud baš moraš s tim stvarima, ovdje ti se ljudi nude da im torbu staviš u krilo, kondukter preskače prtljagu i gleda gdje će te smjestit. Svi prozori i vrata su naravno otvoreni, iznad glava velik zvučnik s muzikom da vožnja bude još zabavnija. Dva i pol sata lude vožnje jer bus uvijek žuri i uvijek mora bit prvi, mislim da ćeš prije stić negdje s busom ako trebaš nego autom. Stane svako malo ali to nije zaustavljnje nego samo malo uspori da skočiš van ili uskočiš na njega. Iako su obzirni ako vide turiste pa je tak naglo zakočio kad je skužio da mi silazimo da sam zaradila masnicu na koljenu.

Ta frizer je res mal presenetil. Nisem imel namena frizure spreminjat ampak sem mislil, da se razumeva, da bo samo brado malo zrihtal. In jo je, pol je pa sam še višje potegnil masinico... :) Ampak je super zrihtal, bil sem na stolu precej dalj kot sem doma pri frizerju in na koncu res 200 rupij... Medtem ko je mangov juice v restavracij cca. 1200. Tako da res delajo za drobiž, ko delaj s cenami za lokalce.
    BUS pa ja, doživetje. Prav veselil sem se ga in čeprav sva imela ponudbo transferja, za ugodno ceno, sva šla vseeno raje z busom, da vidiva kako se je peljati z njim saj te na cesti non-stop prehitevajo, ne glede s čim se voziš. Hitrejši so tudi od avtomobilov, samo hupo slišiš in bolje da se umakneš, ker bo šel mimo tako ali drugače :)

• Day 10–12

Kalametiya

February 13 in Sri Lanka ⋅ 🌬 32 °C

Pozdravili smo se s vozačem jer smo drugi tjedan rezervirali za odmor uz more, za početak dva dana u malom hotelu s bazenom tik do mora tako da nije bilo puno dogodovština. A i ja sam bila dosta prehlađena pa je pasalo da ne radimo ništa i napunimo baterije. Ovdje u okolici je sve puno manjih jezera s ptičjim rezervatima, da je bilo više vremena sigurno bi se odlučili na vožnju čamcem i traženje 🐊 koji se tu skrivaju.
    Prošetali smo se samo do ribarske marine i to je bilo neočekivano jako fora jer smo došli taman kada su istovarivali jedan brod koji se vratio nakon 27 dana na moru, lovili su u Bengalskom zaljevu sve do Bangladeša. Kako smo bili jedini bijelci svi su se silno trudili da nam nešto pokažu tako da smo završili na brodu pogledati sve izbliza i vrlo brzo shvatili da treba respektirat ljude koji to rade, njih 6 se vozi na jednom i sve mreže vuku rukama. Bili smo par minuta i samo kad se malo nagnuo tako smo odsklizali da su me u zadnji tren uhvatili da se ne rasipam po palubi, a mogu mislit kak je njima na otvorenom moru.
    Oko hotela nam je društvo radila seoska banda pasa, svi gladuši željni hrane i pažnje tako da smo sav kupljeni pedigree ostavili njima, a na momente je bilo stvarno zahtjevno hodati jer se jedan od njih uvijek gurao i skakao po nama, ali ne možeš mu zamjeriti jer to je čista borba za život…zato je i od njih svih najdeblji.
    I da ne zaboravim valentinovsku večeru u obližnjem restoranu, fenomenalna hrana i najljubazniji vlasnik…papali smo rakove i tradicionalne kozice u kokosovom mlijeku, a oduševila nas je i miješana salata s ananasom 😋

Udawalawe National Park

February 12 in Sri Lanka ⋅ 🌬 33 °C

Ni riječi ni slike neće ni približno dočarati koliko prekrasno iskustvo je ovo bilo…🐘🐘🐘 su baš veličanstveni i divno ih je gledati kako uživaju u slobodi. Vozač i vodič na safariju nam je bio mlađi dečko koji se toliko trudio…još nam nije jasno kako je skužio malog guštera koji se odmarao na vrhu drveta. Tako da je zaslužio svaku rupiju napojnice.
    Tri i pol sata najveće sreće i divljenja, ovo je definitivno highlight cijelog putovanja i neću više pisati…teško je i izabrati samo nekoliko sličica 💕 Vidjeli smo i 🦅 ali ih je bilo teško uhvatiti.