Vietnam
Sông Khai Luông Lón

Here you’ll find travel reports about Sông Khai Luông Lón. Discover travel destinations in Vietnam of travelers writing a travel blog on FindPenguins.

Mit dem Bus und Zug durch Vietnam

July 9, 2018 in Vietnam ⋅ ⛅ 31 °C

Die längsten Strecken waren wir mit dem Zug unterwegs. Wir haben jedoch nicht wie der Grossteil der Touristen die Nachtzüge genommen, sondern sind tagsüber gefahren, um auch etwas von der Landschaft zu sehen.

Aber nicht nur die Landschaft war spannend, unsere vietnamesischen Zugnachbaren waren eine Komödie für sich. Denn in Vietnam kauft man sich nicht einfach ein Zugticket, sondern man wählt sich (wie üblich in Asien) einen Platz im Voraus aus und auf diesem muss man dann sitzen. Da es aber anscheinend immer wieder solche gibt, die sich ohne Ticket in den Zug schleichen oder sich an einen anderen Platz setzen, gibt es immer ein riesiges Durcheinander. Und das ganze Schauspiel beginnt immer dann, wenn der Zug hält und neue Leute einsteigen. Dann möchte sich jemand an seinen Platz setzen, doch da sitzt schon jemand, also geht die Diskussion los wer jetzt richtig ist, bei harten Fällen muss dann das Zugpersonal einschreiten und schreit einer der beiden Parteien an, diese geben dann nach ca. 3 Minuten meist nach und verziehn sich kleinlaut. Kurz darauf geht es dann weiter, da sich ebendiese Person an ihren richtigen Platz setzen möchte und wer hätte es gedacht: auch hier sitzt schon wieder jemand. Und so geht es dann immer hin und her und nach ca. 10 Minuten ist dann wieder Ruhe im Abteil. Je später jedoch der Tag fortschreitet, desto weniger Plätze sind frei und so gibt es immer mehr Verlierer, die dann im Gang stehen müssen oder sich auf den Boden setzen.🤷‍♂️😂

Für die kürzeren Strecken sind wir dann auf den Schlafbus umgestiegen. Auch eine komfortable Form des Reisen und die Gesellschaften sind bestens organisiert. Busse sind günstiger als Züge. Für 4 Franken erhält man ein Ticket für eine 4 stündige Fahrt und man wird sogar vom Hotel abgeholt und wieder ins neue Hotel gebracht. Unterwegs gibt es einen Halt, wo man aufs WC gehen und sich etwas zu Essen kaufen kann.

Can Tho - Mekong Delta

March 9 in Vietnam ⋅ 🌙 24 °C

Kaum in Saigon angekommen, habe ich die Großstadt auch schon wieder verlassen und bin mit dem Bus nach Can Tho ins Mekong Delta gefahren. Can Tho ist die größte Stadt im Mekong Delta und ein guter Ausgangspunkt, um sich die Flusslandschaft näher anzusehen.
    Da die meisten Touristen ihre Touren ins Mekong Delta von Saigon aus starten, trifft man außerhalb des Stadtzentrums und der Uferpromenade von Can Tho eigentlich kaum Touristen. Das habe ich heute Nachmittag auch deutlich gemerkt. Mein Hostel liegt außerhalb des Zentrums am Stadtrand und als ich am Nachmittag durch die Straßen spaziert bin, wurde ich schon sehr beäugt.
    Die Kinder hier haben sich wieder sehr gefreut und sind teilweise mit ihren Fahrrädern neben mir her gefahren.
    Besonders niedlich war ein kleines Mädchen an einer Garküche, in der ich mir etwas zu essen geholt habe. Die Kleine war anfangs total schüchtern aber auch unheimlich neugierig. Sie ist immer wieder in die Küche gelaufen und dann doch ein Stück näher zu mir gekommen, bis sie einfach nach meiner Hand gegriffen hat und mich festgehalten hat. Sie hat übers ganze Gesicht gestrahlt... total niedlich. Hoffentlich ist sie in ein paar Jahren immer noch so begeistert, wenn sie Touristen sieht.
    Da es bis ins Stadtzentrum doch sehr weit zu laufen ist und mir bei 37 Grad dafür heute die Motivation gefehlt hat, gibt es ausnahmsweise mal keine Fotos (gab nichts zu fotografieren).
    Aber morgen wieder!

Übrigens noch ein kleiner Nachtrag zu gestern:
    Da mir schon so viele Menschen von dem vietnamesischen Kaffee vorgeschwärmt haben, habe ich es gestern morgen mal gewagt und einen Kaffee mit (viel) Kokosmilch getrunken. Der hat auch wirklich nicht schlecht geschmeckt. Allerdings hat das Koffein ganze Arbeit geleistet, denn ich lag die ganze Nacht wach. 😒
    Bin halt wirklich kein Kaffee-Trinker.

Učíme sa jesť paličkami

March 4 in Vietnam ⋅ ⛅ 24 °C

Po šiestich týždňoch v Ázii je konečne čas naučiť sa jesť paličkami.
    Po prieskume night marketu skončíme na klasickej vietnamskej polievke Pho.
    Okrem toho, že obsahuje množstvo byliniek a vylepšíme ju čili, aby bola fajne štipľavá, je to vlastne klasická rezancová polievka.
    Ryžové rezance sú však nie len ukrutne dlhé, ale aj kvalitne šmykľavé. Jesť to s európskym náradíčkom je takmer nemožné. Práve preto sa táto polievka je s lyžičkou a paličkami (rezance sa pevne uchytia tlakom).

Tomčo teda na youtube vyskúma ako na to, na mieste si nechá poradiť, chytí paličky do ruky a je ako keby tak jedol odjakživa.
    Ja tie paličky prechytávam z pravej ruky, do ľavej ruky, ale zjavne neviem, či som na paličky pravák, či ľavák. Nejde mi to vôbec, je to trápenie.
    Chytím teda lyžičku a pokúsim sa presvedčiť sám seba a nenápadne ma pozorujúcu a chechtajúcu sa predajkyňu, že šikovný európan paličky nepotrebuje.

Nad šmykľavými rezankami nakoniec obaja vyhrávame a polievočku si naozaj vychutnáme. Bola naozaj veľmi lahodná...

Auf dem Mekong Delta

September 20, 2018 in Vietnam ⋅ 🌧 27 °C

Morgens um 5 ging es los. Ichw ar echt richtig mpde, zu spät eingeschlafen und vom Regen draußen geweckt, dann hat um 3 Uhr morgens ein Pärchen im Dorm eingecheckt, Schlaf gabs danach nicht mehr wirklich. Ab aufs Boot und zum schwimmenden Markt. 2 Deutsche Pärchen und Ich. Jedes Schiff verkauft meist nur eine Sache in großen Mengen, ein Großhandel also. Der war ehrlich gesagt ziemlich leer, die Hälfte der Boote waren Touri Boote. Unser Guide meinte das liegt auch daran das sich immer mehr Händler Trucks kaufen, weil der Aufwand und die Kosten viel günstiger sind. Danach ging es zu einer traditionellen Reis Nudel Fabrik. War cool zu sehen und danach die Nudeln zum Frühstück auf dem Boot zu genießen.
    Danach gings zum kleinen lokalen schwimmenden Markt da gab es leckere Früchte und caramelisierte Bananen und Sweet Potatos.
    Der Obstgarten den wir danach besuchten war 1 30 h Bootsfahrt durch die kleinen Kanäle. Sehr schön idyllisch und interessant.
    Der Guide war mein Alter, gutes Englisch und hat uns viel über seine Kultur erzählt! Sehr spannend!

Luxusný hotel

March 2 in Vietnam ⋅ ⛅ 27 °C

Tomčo sa teší na hotel. Posledné dni si máme užiť trošku luxusu. Aj keď sme vyberali podľa ceny máme mať podľa fotiek veľmi peknú a priestrannú izbu, krásne presvetlenú veľkým francúzskym oknom, koženým lehátkom, veľkou skriňou, stoličkami, stolom, plochou telkou a hlavne s krásnou kúpelňou.
    Tetka na recepcii nevie ani slovo po anglicky a začína chaosiť. Už tušíme, že tu niečo nehrá. V celých rezerváciách majú nejaký bordel, no nakoniec nám dajú poslednú voľnú izbu.
    Miniatúrna izba na prízemí nemá žiadne okno, skriňu nemáme, lebo by sa tu ani nezmestila, miesto dvoch stoličiek máme jednu. Lehátko ani náhodou. Stará tučná telka a kúpelňa s WC žiaden zázrak...
    No na zaplakanie, ale choď sa sťažovať tetke, ktorá ničomu nerozumie. Navyše je celý hotel plný, nemajú nás kde presunúť.
    Som z toho dosť smutný, ale aspoň máme klímu, ktorú mi Tomčo s veľkou pravdepodobnosťou dovolí používať maximálne v obmedzenej miere a je tu asi 5 komárov, tak sa cítim "ako doma" a začínam s vraždiacou procedúrou, kým Tomčo už vonku skúma streetfood uličky.

P.S. Tomčo prichádza o nervy, keď zisťuje, že v izbe bez okna nám permanentne svieti svetlo, ale nikde nie je žiadny vypínač. Už pozeráme pomaly aj pod vankúš, ale vypínaču nikde...
    Úplne zúri. Nakoniec zastaví ujka, ktorý krásnou angličtinou tvrdí, že "sorry I don't speak english". Po posunkovej reči zistíme, že zapínanie svetla máme pred vstupom do izby. Ujko na tom nevidí nič nezvyčajné. Desíme sa toho, aby v noci niekto nešiel okolo a nechcel si zasvietiť svetlo na chodbe našim vypínačom...
    Keď konečne zhasneme svetlo zistíme, že jediná stena smerom na chodbu je priesvitná (nie priehľadná viď. druhá foto, kde vidno, ako dakto šlape po schodoch), takže nám v izbe svieti svetlo z chodby. Tomčo je na pokraji kolapsu...
    To nehovorím, že odhlučnenie izby je nulové a keďže sme na prízemí, počujeme celý hotel. Ktokoľvek zavrie dvere nám sa zatrasie celá izba a to mal tento hotel hodnotenie 9,2 z 10, ale to sa už čoskoro zmení!

Street Food im Delta

September 19, 2018 in Vietnam ⋅ 🌧 27 °C

Heute Vormittag Cafés abgeklappert und mich durch Kaffe Tee und Säfte gesüffelt und die Stadt genossen. Nach dem Mittagessen eine Weile im Hostel verbracht es war nämlich heute sehr sonnig und dadurch auch sehr heiß!
    Abends dann zum Street Food Market ubd köstlichen Raisfladen(?) mit leckeren Dip verdrückt. Zum Nachtisch einen Becher voller unbekannter exotischer Früchte (wär was für Papa)Read more

Luxusná noc

March 3 in Vietnam ⋅ ⛅ 29 °C

Do polnoci tesne okolo našej papierovej izby (čo sa zvukov týka) chodia ľudia, vreštia deti a čokoľvek sa udeje na recepcii a pred hotelom počujeme so všetkou zreteľnosťou.
    Po tom, ako celý hotel konečne okolo polnoci stíchne začnú vynikať iné zvuky.
    V izbe nám každé dve sekundy spína nejaké hlučné relátko.
    Keď si človek konečne ako tak zvykne zmení sa frekvencia zvukov.
    Do toho samozrejme úplne nesynchronizovane kvapká voda. V našej izbe to nie je, ale zvuky sú ako keby som to mal rovno vedľa seba.
    Už len táto zmes zvukov stačí na to, aby sa nedalo zaspať a mal som pocit, že celé toto je nejaká premyslená mučiaca taktika. Človek s kus slabšími nervami by to tu celé rozbil na počkanie.
    Keď od únavy konečne zaspím tesne pred šiestou sa zobudím na zvuky, ako keby vedľa nás zapli naplno sprchu, vodu z vodovodu a k tomu nejakú vodnú prečerpávajúcu elektráreň.
    Okolo 8mej ráno je tu taká zmes zvukov a hlukov, akokeby som sa pokúšal zaspať v stánku na rušnom trhovisku vedľa veľkej križovatky. Do toho hulákajú a stále s niečim trepú vietnamci. To treba zažiť, to sa nedá predstaviť na diaľku.
    Mám pocit, že bývame v nejakom kumbale obkolesenom technickými miestnosťami a začínam mať silné nutkanie uvažovať nad tým, či celé toto nie je nejaká skrytá kamera.
    Je to doslovne na obesenie a ja nevyspatý som ako zúrivá zver. A to ten spánok vzhľadom na naše ďalšie aktivity a cestu domov tak nutne potrebujeme...
    Ale ako to už v prípade našich dovoleniek býva, zážitkov je vždy dosť, ale žeby sme niekedy prišli z dovolenky oddýchnutí to sa asi ešte nestalo... A práve táto izba, ktorú Tomčo nazýva pekelná nám k tomu bez všetkých pochybností nadštandardne dopomáha. A to mal Tomčo v noci vymoženosť za akú by som vraždil - štuple do uší.

P.S. ráno protestne balíme kufre a odchádzame

Prieskum Can Tho

March 3 in Vietnam ⋅ 🌙 24 °C

Ráno sa konečne objaví majiteľ vietnamec, ktorý vie trošku po anglicky. Zisťujeme, že došlo pravdepodobne k nejakému omylu, keďže objednávky cez booking.com im robí externá spoločnosť a oni zjavne vôbec nemali informáciu o našom príchode.
    Izba, do ktorej nás umiestnili bola iba dočasná, rezervná, jediná tohto druhu v tomto ubytovacom zariadení. Ak by sme sa však neozvali sme tam asi ďalšie dve noci.
    Teraz sa však všetko zmenilo. Putujeme do luxusnej izbičky. Jedna stena celá sklenená tvorí obrovské okno od podlahy až po strop. Pred oknom kartový stolík s dvoma stoličkami a výhľadom. Tomčo má svoje kožené lehátko. Máme obrovskú skriňu, komodu, chladničku, klímu a plochú telku, ktorú síce nezapíname, ale ide o ten pocit :) Nad posteľou máme 3 metre široký obraz, na nočnom stolíku kyticu kvetov a strop má asi 5 možností rôzneho typu osvetlenia...
    Na doladenie nad WCkom visí obraz a dotvára atmosféru kúpelňe, v ktorej na rozdiel od pôvodnej izby ide aj teplá voda a tá sada šampónov viď. foto je neskutočná.
    Za celý tento zázrak platíme 5 eur na osobu a deň.
    Radosť žiť.

Pri tej príležitosti ma napadá, že nám dochádzajú vietnamské peniaze. Zvýšilo sa nám v prepočte posledných asi 8 eur a zmeniť peniaze tu je dosť obťiažne. Máme v pláne s touto sumou prežiť obaja nasledujúce 3 dni :)

Tomčo dnes pobehá väčšinu mesta. Ja len časť, lebo asi som zjedol, čo som nemal a tak kňučím v posteli. Nepodarí sa mu však zohnať nič zaujímavé.

Večer ako inak skontrolujeme ako v tomto meste funguje nočný trh, dáme si ryžovú palacinku plnenú malými slaninkami, kukuricou, nejakou omáčkou, korením a kopou extrémne štipľavých čili papričiek. Tomčo tiež ochutná prasiatko na špilke a na dobré trávenie si dáme mixované avokádo konzistencie hustého jogurtu.
    Keďže mu so všetkým pomáham mám pochybnosti, či to môj žalúdok po dnešných problémoch zvládne.

Potom rýchlo do postele, lebo zajtra vstávame o 4:30 ráno užívať si ďalšie zážitky.

P.S. Maji pozri si na poslednej fotke Hot Toc (v preklade kaderníctvo).
    Ňaňo ty si pozri na predposlednej fotke, s čím tu musíme zápasiť.

Luxusným katamaránom na pevninu

March 2 in Vietnam ⋅ ⛅ 29 °C

Ráno odovzdáme motorky na recepcii štýlom "tu sú kľúčiky, my padáme". Kým si ich stihnú prísť prevziať z požičovne (moja má jednu stranu od piesku, čo som sa na nej vyrúbal) už sme preč.
    Izbu zanechávame v kvalitne vybývanom stave. Hotelový toaleťák došiel pred dvoma dňami, kôš spod množstva fľaší už pomaly ani nevidno...

Po pešom presune nastupujeme na bus, kde zas batožina už pomaly zavaľuje vodiča. Našťastie tá naša je na vrchu. Ten nás odnesie do prístavu.

Stadiaľ odchádzame na pevninu už inou loďou. Sekaný čínsky akčný film v našom luxusnom rýchlokatamaráne pre 340 ľudí nahradili nejakým vietnamským hudobným programom.
    Celý čas tam spievajú nejaké telenovelové slaďáky. Vzhľadom na vonkajšie podmienky sa obrovský katamarán počas plavby jemne hojdá z boku na bok.
    Vyzerá to, že to bude pohodlná 2 a pol hodiny dlhá plavba a pri týchto uspávankach zaspíme ako v kolíske.

Asi po hodine otváram oči a okolo mňa inferno!
    Hneď na vedľajšom sedadle grcá vietnamec do sáčku.
    Po jeho kvalitnom naplnení (zvuky a smrad nebudem komentovať) ukladá sáčok do blízkej prepravky pripravenej na tento účel. Tam už je takých sáčkov asi 15.
    A neviem ktorá prepravka to už je, lebo po jej naplnení ju stewardka odnáša niekde dozadu pre rybičky a pripravuje novú. V dohľade mám ďalších dvoch "vyvracačov".
    Začínam chápať prečo sa pred plavbou rozdávali sáčky. Dávali ich však len vietnamcom.
    Našťastie to vyzerá, že toto sú už len dozvuky a hlavné predstavenie sme prespali.

P.S. posledná foto je ešte z našej vybývanej izby, fotografie predtým z prístavu (viď. aké dlhé roxory sa dajú nosiť za motorkou...)

Luxusným minivanom do mesta Can Tho

March 2 in Vietnam ⋅ ⛅ 30 °C

Po presune taxíkom si objednávame minivan s veľkým nápisom "LIMOUSINE". Ten nás má doručiť do mesta Can Tho.
    Vietnamská skupinka sedí vzadu v sedačkách ako z prvej lietadlovej triedy, ktoré sa dajú sklopiť až do pomaly ležatej polohy. Nás dlhonohých vodič natrepal na úzke dvojsedátko vedľa seba dopredu, kde sa krčíme v jednej polohe.

Jedine z čoho sa teším, že väčšinu z tejto 2 a pol hodinovej cesty ideme tesne povedľa kanálov a ramien rozvetvenej delty Mekongu, kde pozorujem rôzne druhy lodí od maličkých až po velikánske nákladné.

Tým, že sedíme vpredu, môžeme pozorovať aký je náš vodič "ohľaduplný". Na Slovensku by mu zobrali vodičák po prvých kilometroch. Jediné pravidlo, čo na neho platí je, že dáva prednosť tomu, čo je väčšie ako on. Čokoľvek menšie, čo zahŕňa všetky motorky, osobné autá, podobné minibusy, či malé náklaďáky pre neho neexistuje.
    Začne obehovať v čase, keď sa na nás rúti v protismere kopa motoriek a nejaké autá a ja vyhodnotím riziko mnohonásobnej zrážky na 200 percent. On ľahne na trúbu a ide. Veď kto by sa chcel zraziť s niečim väčším ako je on sám... Všetci krkolomne uhýbajú a my v protismere zázračne prechádzame. Toto absolvujeme počas celej cesty doslovne každú chvíľu.
    On nerieši, či niečo ide v protismere proste do protismeru vojde a buď tam vidí náklaďák väčší ako je on sám, alebo ide nehľadiac na prekážky. Na Slovensku by to bola zaujímavá skúsenosť na hranici života a smrti. Tu je to proste štandard.

Potešivým je fakt, že po vyložení na autobusovej stanici nemusíme brať taxi, ktoré je často drahšie ako zopár hodinová preprava, ale preložia nás do nejakého bezplatného minivanu a ten nás v tomto šialene motorkami preplnenom miliónovom meste dopraví až pred hotel.

Sông Khai Luông Lón, Song Khai Luong Lon