Thajsko 2023

jarné prázdniny v Thajsku s Ňaňovcami Read more
  • 362kilometers

Odpad spoločnosti

February 25, 2023 in Thailand ⋅ 🌧 28 °C

Nemohol som v lietadle spať, tak som si všímal posádku.
    Prvé lietadlo letíme z východnej európy. Každý je slušný. Druhé letí s nami celý svet od spomínaných indiek až po angličanov, ktorých by som vyhádzal za letu z lietadla. Žiadne základy elementárnej slušnosti. Hluční ľudia, neberúci ohľad na iných, hádzajúcich odpad cez zopár sedadiel po letuške, skákajúcich obutí po sedačkách... Hádzajúcich odpad kdekade. Lomcujúcich s operadlami len tak pre zábavu veď ten pred vami to určite ocení, kopajúcich do sedačiek...
    No a deti sa samozrejme neukľudňujú rodičia buď tým, žeby sa im venovali, alebo im jednu vylepili, ale pretiahnutím kredit karty cez palubný infotaiment, aby si mohli pozerať rozprávky (každú nevydržia dlhšie ako 1,5 minúty, alebo hrať hry, čas sústredenia podobný).
    Proste odpad spoločnosti, ktorý sa nám vo všeobecnosti z ich pohľadu necivilizovanému zaostalému východu snaží ukazovať ako žiť a pritom len predvádza všeobecný úpadok civilizácie, hlavne tej západnej.

P.S. sorry za príspevok nemohol som si odpustiť moje pocity z posledného letu...

Sme v Thajsku

February 25, 2023 in Thailand ⋅ ☁️ 25 °C

Na letisku nás čaká VIP taxi, ktoré vybavila Ae (thajská kamarádka Tomča a Ňanovcov, s ktorou sa zoznámili pri poslednom pobyte).
    No to je pecka, originál thajský luxusný autobuso-cirkus. Všetko čalúnené, sedadlá ako v prvej triede Emirates s možnosťou vyloženia nôh. V zrkadlovom strope s vyrytými ornamentmi hrajú ledky všetkými možnými farbami. Pred predným radom skrinka s pohármi na prípitok ako v limuzíne.
    Zvukové ozvučenie sme síce nepočuli, ale reprákov tam bolo požehnane a vodič mal na mieste radiacej páky celý nastavovací hudobný pult obsahujúci snáď 50 potenciometrov.
    Videli sme tu už všeličo a veľa nás toho neprekvapí, ale v takom cirkuse sme teda ešte nešli. Proste VIP limuzínka.
    Celé zvyšné lietadlo čakajúce na svoje taxíky a pozerajúce na nás, ako nastupujeme do toho "autobusu" nám závidelo.

Po ubytovaní okolo 22:00 vyrážame na nočné trhy, zjeme pravé thajské mango, ochutnáme shaky prejdeme sa po nábreží, pokocháme sa loďkami a navštívime ... (súťaž môžete v komentároch hádať, pokračovanie vety...)

Potom unavení padáme do postelí.

Čo bude výhra? Netuším, ide o tú srandu. Kto bol v thajsku musí uhádnuť.

Krabi a Ao Nang

February 26, 2023 in Thailand

Ráno požičiavame motorky v požičovni len na zopár krokov od nášho ubytka.
    Tetuška nám medzi dve motorky (nabehaných 5000km) chce prepašovať jeden carach s 70000km na tachometri, ale nedali sme sa...

Vyrážame s motorkami z nášho terajšieho ubytka v meste Krabi do asi 30 minút vzdialeného turistického strediska Ao Nang. Spomíname, keď sme tadiaľ fičali posledne... Kocháme sa tými neuveriteľnými thajskými skalnatými útesmi a zastavíme sa pri reštaurácii Mountain view, kde len pred zopár dňami bola naša druhá thajská skupinka.

Prvý pohľad na more, prvé prežratie sa na smrť... Na Green kari polievku som čakal celý covid. Mali dve verzie light a middle spice. Objednal som si tretiu verziu superspice (super štipľavú) a bola skvelá. I keď je pravda, že ešte počas jedenia som začal chrchliť ročné hlienové usadeniny v mojom tele.

Maja s Ňaňom to tiež prehnali, porcie boli obrovské. Peťka štandard. Tá má bezodný žalúdok, ale len pokiaľ ide o veci, ktoré jej chutia!

Po výdatnom obede sa ideme vykúpať na blízku Joy beach. Trošku sa počľapkáme a objednáme nejaké dobroty.
    V prípade Maji a Danky je to malá káva.
    Takže im donesú dvojdecový hrnček, ale v ňom je len polovička. Deci kávy - small cafe :).
    Dobré, že si neobjednali štandardnú kávu.
    Potom sa vraciame do Ao Nang na nákupnú zónu.
    Ženy sa rozletia po shoppingoch a mňa s Ňaňom nechajú rozvalených na múriku.
    A my tam trpíme a trpíme a ich niet a niet.
    V tomto medzičase musíme pozorovať všade sa premávajúce tajtrlíčky s výbavou všetkých tvarov, veľkostí, hustoty, tvrdosti, stlačiteľnosti, rozťažnosti, viskozity... Pričom nimi testujú našu teplotu varu. Navyše túto výbavu v tomto letnom období nedrží a nezakrýva takmer nič.
    Nebyť toho, že sa kvalitne rozfúkalo a naše ženy pochopili, že sa asi blíži veľká búrka, boli by sme tam asi trpeli ešte pekne dlho...

P.S. Dnes sme vymietli aj zopár kvalitných thajských trhov. Viď. fotky. V pamäti mi zostal pohľad na odrezanú nohu koňa s kopytom. Viete si predstaviť niečo také opečené na večeru? Ak náhodou niekto áno, môžeme to zaradiť ako nejakú výhru v ďalšej súťaži... Len si tu musíme odhlasovať, kto to prepašuje v kufri...

Veľké sklamanie

February 26, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 23 °C

Majka sa už zo Slovenska teší na stretnutie s Ae, svojou thajskou kamarátkou. Už doma jej nakúpila darčekové taštičky a keďže sú tak jazykovo rozdielne a aby konverzácia nestála, poriadne sa zainvestovalo aj do poriadneho prekladača. Ten nemá problém prekladať počuté vety zo slovenčiny do thajčiny a naopak.
    Naplánovať stretnutie s Ae je nadľudský výkon, ale Maja sa celý deň cez Whatsapp snaží. Večer to však končí smutnou správou, že Ae sa s nami nemôže stretnúť a nestretne.
    Maja teda skúša posledné páky a nakoniec ju predsa zlomí.
    Čakáme na Ae vo vstupe hotela ako kórejskí pionieri na návštevu Kim Čong Una. Už je to podozrivé aj thajskej majiteľke hotelu, takže sa s nami trochu zakecá, čo je dobrá príležitosť na otestovanie prekladača.
    A ten funguje skvelo.

Ae prichádza aj so synom a zvítanie je plné emócií.

Po tom ako si však sadáme na blízkom trhu k jedlu, ktoré sme si spoločne objednali začíname šípiť vážne problémy.
    Nikto z nás nie je odborník na angličtinu a keby aj bol, toto je thajská angličtina. Oni dokážu slová tak skomoliť, že im neporozumiete, aj keby ste si ich pred chvíľou prečítali v slovníku. Že je v thajsku ryža (rice) jednoducho "raj", že nemáme (no have) je "nohe" a prilba na motorku (helmet) je "hel" sme si pomaly zvykli. Dnes sme sa dokonca naučili nové slovíčko "gas" v preklade plyn, v skutočnosti pre thajca skomolenina slova "glass", teda pohár. Problém je, že ono je to takto s každým slovíčkom. A na toto tento prekladač určite stavaný nebol.
    Čo však bol nečakaný problém bolo, že sama Ae nám prezradila, že nevie po thajsky. Jednak thajčinu používa minimálne a jednak možno používa nejaký dialekt, nárečie... Rozprávanie po thajsky pre ňu bolo obtiažne a porozumenie prekladača jej vetám sa limitne blížilo k nule.

Jediným a najlepším prekladačom sa po hamblivej Peťke stala nečakane Danka, ktorá poriadne potrápila mozgové závity pri preklade z Thai english do reálnej angličtiny. Preložiť to už potom do slovenčiny väčšinou nebol až taký problém. Oveľa väčší problém bol práve to dekódovanie anglických slovíčok vyslovených po thajsky.

No a Maja, tak natešená, že sa porozpráva s Ae už začala prepadať do smutnej depresie.

Nebudem túto situáciu rozvádzať ďalej, aby som zbytočne neotváral smutnú realitu, tak ako sa udiala, ale faktom je, že aj keď sme ako tak pokecali, Maja odchádzala zo stretnutia veľmi smutná. Príliš sa spoliehala na techniku, ktorá ju zradila.

Do večera už nevidno úsmev na jej tvári, je sklamaná...

Snáď to Ňaňo do rána nejako porieši :) Ale bude potrebný nadňaňovský výkon...

Celodenný AIS projekt

February 27, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 32 °C

Jedna z najdôležitejších vecí pre jednoduché prežitie v Thajsku je mať prístup na internet. Tomčo nám odporúčal, že Ae mu odporúčala, že si máme zohnať SIM karty od spoločnosti AIS. A my sme sa pripravili.
    Trepeme sa motorkami do 20km vzdialeného Ao Nangu, kde vieme, kde približne je predajňa AIS. A jak chodíme, tak chodíme predajne niet. Mohli by sme si vyhľadať presnú polohu cez internet, ale internet nemáme, keďže sa ho práve snažíme zohnať.
    Končíme tak v reštaurácii spomínanej v inom príspevku, kde je free wifi a zisťujeme, že sme len 200m vedľa.
    S plnými žalúdkami však neskôr zisťujeme, že predajňa, kde ešte pred mesiacom Tomčo kupoval sim karty je kompletne zrušená - preto sme ju predtým vizuálne nenašli. Vraj sa presťahovala do Tesco Lotus Krabi (pekne ďaleko).
    Čo teraz...
    Doma (po 20km návrate) skúsime pohľadať nejakú predajňu AIS cez mobil a wifi, ktoré máme na izbe, ale úspešní nie sme. Sme dosť bezradní... Internet nutne potrebujeme a podľa možností čo najskôr, lebo od zajtra už budeme v zapadákovoch, kde niečo také, ako predajňa mobilného operátora nebude.
    Na recepcii nám tetuška s kľudom v hlase oznamuje, že veď to, čo zháňame majú v každom 7 eleven. To snáď nie.

Bežíme teda do 2 minúty vzdialeného minimarketu a áno, datové karty tam majú, ale od úplne inej spoločnosti, toto nechceme...

Podvečer v strese aby sme stihli večernú návštevu Ae vyrážame na 30 minútový výlet na motorkách do Tesco Lotus.
    Plašíme sa najviac ako sa dá, po nákupnom centre beháme až je to všetkým podozrivé. Konečne dobehnem do AIS a zisťujem, že tam po anglicky hovorí len jedna slečna aj to je jej slovná zásoba mizivá.
    Ale hlavne, že sme už tu! Kúpime karty a celodenný projekt ukončený.
    Ale čo to? Predavačka zo seba vylúdi, že "nohe". Kto poriadne čítal už vie, čo to znamená "nemáme".
    Ako to čo má byť. Predstavujem si ako vojdem do Orangu a oni mi zahlásia, že nemajú sim karty???
    Toto je úplne nečakané! A čo my teraz?
    - to be continued...

Pokračovanie projektu AIS

February 27, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 31 °C

Thajka však okrem "nohe" veľa ďalších slovíčok nevie, takže sa jej nevieme spýtať, čo teda ďalej...
    A tu prichádza na scénu Majin prekladač. S jeho pomocou nám Thajka prezradí, že aj v Krabi existuje AIS predajňa a dokonca sa nám podarí ju prinútiť, aby nám ju ukázala na Google maps.
    Ó môj bože len asi 600m od nášho ubytovania, ale samozrejme, keďže je nedeľa tak je tam zatvorené.
    Navyše už je asi 19:20 večer a o 19:45 sa máme stretnúť s Ae.
    Sadáme na motorky a v dvojnásobných rýchlostiach ako je štandard po tme fičíme cez mesto, aby sme ju stihli. (Spomínam na myšičky s motorkami v Saigone s Tomčom).
    Ae ledva stíhame a ako to dopadlo už viete. My však stále nemáme internet a ráno o 10tej už odchádzame taxíkom preč... Čas sa nám kráti.
    Ráno vstávame o 8:15 a fičíme motorkami do AIS. Ja ešte spotený z noci priamo z postele, ani som sa umyť nestihol mrznem pri tých rýchlostiach na motorke.
    V AIS našťastie majú čo chceme, aj keď program, o ktorom nám hovoril Tomčo 20gb na 30 dní neexistuje. Takže si berieme "skromných" 35gb na 15 dní.
    Rýchlo vrátiť motorky, nakúpiť raňajky do "potravín", dať sa dokopy a s cca 15 minútovou rezervou ledva stíhame taxík na juh... Ale o tom už iný príspevok.

P.S. Celá aktivácia všetkých kariet trvala asi pol hodinu. Ak by mali karty vo včerajšom Tesco Lotus, tak by sme Ae určite nestihli. Všetko teda nakoniec dobre vypálilo.

Deň v NP Hat Chao Mai

February 27, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 28 °C

Nasadáme na luxusný taxík a okolo obeda sme už v stredisku Baan Chao v národnom parku Hat Chao Mai, kde sa zdržíme len jednu noc a presunieme sa na blízky ostrov Libong.
    Ideme z pohľadu Thajčanov do takej diaľky, že taxikár si so sebou zobral aj čiernych pasažierov (manželku a dieťa), zaplatili sme im jednodňový rodinný výlet do južnej časti thajska.
    Ňano hneď ako zbadá ubytovanie, najradšej by tu zostal zopár dní. Celopresklenená izbička, kde je priamo z postele výhľad vonku, parádna teraska na večer... Žiadna bambusová chaťurda.

Rozmýšľa, či by sa Peťka nejako nemohla presťahovať ku nám, aby si nočnú izbu mohol užívať len s Majou a zostať tu ešte zopár nocí.

Na pláž máme len zopár metrov, ale my máme plán ísť na tajnú Magic beach - o tom iný príspevok.

Podvečer sa peši vyberáme na prieskum okolia. Sme v takom zapadákove, že tu už nie je ani ten 7 eleven. Minimarkety sú pokračovaním obývačky domácich, ktorí keď vidia belocha z európy usmievajú sa a kývajú nám...
    Aj ten obsah tých obchodíkov je zaujímavejší a po anglicky toho veľa nevedia, takže aj komunikácia je úsmevnejšia.

Navyše je tu všade úžasná príroda. Palmy pod obrovskými skalnými bralami. Paráda.

Thajské jedlo

February 27, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 27 °C

Na obed si objednávam Papaya šalát s mangom.
    Keďze je tu trošku problém s angličtinou, tak takmer každému dochádza niečo iné ako si predstavoval.
    Začínam jesť svoj šalát a ja čo veľmi nemám problém so štipľavosťou začínam mať problémy. Ak včerajšiu superspice polievku by som hodnotil na 10 bodov, tak dnes to bolo minimálne 20 a každým sústom sa tá štipľavosť v ústach zvyšovala...
    Keď už som mal fakt dosť (asi polka zjedená) prišla čašníčka a vysvetľujem jej, že som si objednal Papaya salat s mangom a že manga nikde a ona, že žiaden problém, že mi to vymení.
    Čakáme 10 minút a o 10 minút mi donesie s úsmevom presne to isté. A zase bez manga. No koniec.
    Takže zase od začiatku (predtým som už mal polku zjedenú a teraz zas plná porcia). Celý horím, pery ma tak štípu, že Danka sa bráni puse (a to ešte keby som jej dal jazýčkovú, tak umrie).
    No bol to megaštipľavý zabiják. Parazity vypálené na rok dopredu.

Na večeru pre zmenu objednávame rybu pre štyroch, ale chutí len mne. Jeden má problém s orieškami, druhý s koriandrom na rybe, ďalšieho štípe...

Pri platení pozeráme, čo jedia domáci. Nejakú čiernu chobotnicu majú z toho celé zuby čierne a na tanieri to tiež vyzerá desivo.

...len Peťka to poriešila objednaním hranoliek s kečupom... - stávka na istotu...

Magic beach

February 27, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 27 °C

Poobede sa vyberieme na krásnu pláž, ktorá je však príznačná tým, že sa na ňu dá dostať len z vody.
    Takže nafúkať nafukovačky a 5 tuleňov ide na výlet. Po dosť náročnom plávaní nás čaká panenská pláž, na ktorej sme úplne sami.
    Užívame si, pofotíme a potom ešte náročná plavba späť.
    Fotky povedia viac ako tisíc slov.

Čo myslíte, čo všetko dokázal nájsť Ňaňo prieskumník na opustenej pláží? (komentáre)...

Ňaňo objaviteľ

February 28, 2023 in Thailand ⋅ ⛅ 30 °C

Ňaňo je veľmi všímavý a preto v zákutiach panenskej pláže dokázal nájsť:
    - zvyšky (stroskotanej, alebo rozbitej drevenej thajskej lode)
    - lodné lano (to je to, na čom visí kotva)
    - lodný fender
    - zvyšky rybárskych sietí
    - krásne vlajočkami vyzdobenú bójku
    (bohužiaľ nič nemáme na fotke)

A keď sme s ním vošli do thajských potravín, dokázal objaviť niečo, čo prevrátilo môj svet naruby.

Ten pocit, keď som vo Vietname objavil meter veľký drevený model čínskej lode a bol som kvôli tomu ochotný kúpiť obrovský taško-kufor rozmermi väčší ako povolená batožina v lietadle a ťahať ho polku Vietnamu a polku zemegule za sebou...
    Ten pocit tu bol zas... A útočil na mňa celého a ja som mu úplne a bezbranne podliehal.
    Čo Ňaňo dokázal objaviť v potravinách, čo ma tak zaujalo a zatúžil som po tom? Môžete si tipnúť kto chce v komentároch, ale len pre zábavu, lebo šance, že to niekto uhádne sú (myslím) prakticky nulové a časom to samozrejme prezradím...
    - to be continued...

P.S. kto to nepozná to biele na fotke je lodný fender; gratulujeme všetkým, ktorí sa snažili a aj uhádli aspoň niečo...