USA roadtrip

June - July 2016
A 35-day adventure by Peter Read more

Lodny dennik osameleho plavca 07

July 17, 2016 in Czech Republic ⋅ ⛅ 20 °C

Tak som v Prahe vystupil s hodinovym meskanim, co do znacnej miery ohrozilo zakupeny autobusovy listok na pripoj do Bratislavy. Po kratkej konzultacii s letiskovym pracovnikom StudentAgency som z letiska vysiel s planom 3 prestupov v MHD s celkovou dobou jazdy 44 minut aby som sa stihol do 50 minut dostat do autobusu domov. Nakopol som pianovy kufor, potom som ho zdvihol a bral schody eskalatorov podvoch :) Nakoniec som dobehol na stanicu Florenc, kde uz cakali 3 zlte autobusy kazdy na inom nastupisti. Samozrejme ze som na prvy pokus netrafil spravny, tak som tam behal s kufrom jak splaseny. Nakoniec som si musel dodatocne zaplatit za uz raz zaplatenu batozinu, nakolko som si doma vytlacil len cestovny listok a ten batozinovy nie :)Read more

Lodny dennik osameleho plavca 06

July 17, 2016 in Belgium ⋅ ⛅ 18 °C

Na jedlo som sa nakoniec celkom nacakal. Hodinu sme sa len presuvali na odpalovaciu rampu, ale aspon ze toho jedla bolo potom vela a chutovo stalo za to :) Pocas letu sme casove manko dobehli a v Bruseli sme pristali nacas. Este v lietadle som vyfasoval expres check-in kartu, bez ktorej by som prestup do Prahy nestihol. Stihol som to len tak tak, ale uz sedim v autobusiku ktory ma vezme na lietadlo s ktorym budem zase o krok blizsie k bryndzovym haluskam :D
    P.S. Niekto z posadky mi nechce dopriat halusky a tak nahle ochorel, takze sa odlet trochu posunul :(

Lodny dennik osameleho plavca 05

July 16, 2016 in the United States ⋅ ⛅ 24 °C

Tak a po mesiaci uz opat cestujem na vlastnu past smerom domov, kde zrovna vsetci spia a nikto ma z okna nevyzera :) Sedim v lietadle Brussels airlines v New Yorku na letisku JFK a kazdu chvilu vyletime na skoro 8 hodinovy let do Bruselu. Uz sa neviem dockat kedy zacnu nosit jedlo :DRead more

Lodny dennik spojenych pesibusistov 08

July 16, 2016 in the United States ⋅ 🌙 25 °C

Pred nami bol posledny cely den v New Yorku a celkovo v USA, tak sme si v ramci moznosti privstali a vyrazili do Manhatanu. Pochodili sme dominanty ako Wall Street, Ground Zero, Time Hall... Tiez sme sa rozhodli pre navstivenie posledneho muzea nasho vyletu, v ktorom bola velka lietadlova lod Interpid, lietadlo Concorde, vesmirna lod Enterprise, ponorka Growler a kopec lietadiel a helikopter. Bolo to jedno z najlepsich muzei v akom som v zivote bol a urcite stalo za tu pesiu turu ktoru sme k nemu podnikli. V muzeu sme boli cez 3 hodiny a vysli sme von taky nachodeni, ze sme sa presunuli do centra Manhatanu, sadli si do parku na lavicku a vegetovali pri hudobnom koncerte vaznej hudby. Ani sme uz nemalu chut sa terigat cez mesto a nahanat dalsie pamiatky, ktore sme este vidiet nestihli. Vratili sme sa k Malcolmovi a po rychlej udrzbe nasich telesnych schranok sme si vychutnali poslednu noc v USA. Rano sme sa dobalili a vyraxili na letisko. Nalomene koliesko na mojom kufri, ktore sa mi podarilo zlepit nejakym super silbym lepidlom vydrzalo prvych 20 metrov a potom sa uplne urvalo. Miesto kufru som mal co do hmotnosti a poctu koliesok piano, co by nevadilo keby som ho nemusel nosit v rukach :( Tristvrte cesty na letisko som ho hrdinsky nosil sam, chalani mi ale zavideli moju zabavku a tak som ich nechal nech si tiez trosku zablbnu :D Spolocnymi silami sme dostali kufor do letiskoveho vlaciku v ktorom sme sa rozlucili a vystupil som na terminali smerom do Bruselu.Read more

Lodny dennik spojenych pesibusistov 07

July 15, 2016 in the United States ⋅ ☀️ 24 °C

Do New Yorku sme prisli okolo 2:30 rano a ubytko sme mali dohovorene az od 10:00. Nezostavalo nam nic ako zvysny cas niekde preckat. Nakolko nas Megabus vyhodil na Manhatane, vyuzili sme ponuknutu prilezitost a po zlozeni sa pri nejakom obchode s kancelarskymi potrebami sme opat po dvojiciach prebrazdili hlboko-nocne jadro New Yorku. Mali sme moznost vidiet mesto v dobe, ked okrem smetiarov a zasobovacov vsetci spali. Ked sme prisli na najrusnejsiu cast mesta Time Square tak tam okrem mna a Eda bol iba policajt a upratovac :) Stihli sme sa letmo pozriet do Central parku, obist zname mrakodrapy a zazit postupne prebudzanie sa mesta k zivotu. Okolo 6:00 sa pred nasim stanovistom rozlozil chlap s velikym vozikom, v ktorom si porozkladal cerstve pecivo, dal varit kavu a caj a celkovo sa pripravil na prud rannych pracujucich. Ked dorozkladal svoj tovar, tak sa nam prihovoril co a ako a ked zistil ze z nas zisk mat nebude a ze planujeme tam este par hodin vyckavat tak nas pekne poprosil aby sme sa presunuli niekam inam, ze mu nasa pritomnost bude kazit ksefty. Presunuli sme sa o dve ulice dalej (kam nas predavac poslal) do malinkeho parku, kde uz malo svoje miesta obsadene niekolko lokalnych patriotov :) Okolo 8:00 sme sa peso presunuli ku lodnej kyvadlovej doprave, ktora zadarmo v polhodinovych intervaloch preplavuje ludi z Manhatanu na Staten Island priamo okolo sochy slobody. Po vystupeni z lode sme sa museli este asi 15 minut po dost kopcovitych uliciach cernoskej stvrte presunut k Malcolmovi, u ktoreho sme mali cez airbnb zahovorene ubytovanie. Cesta k nemu bola pre mna mensim utrpenim, nakolko sa mi urvalo na 20 kilovom kufri koliesko, takze som musel kufor celu cestu niest. Niesol som ho snad vsetkymi sposobmi akymi sa dalo, ako dieta v naruci, na hlave ako africanka kybel s vodou, na pleci ako cernoch z Bronxu svoje radio... :) Malcolm nas privital v troj-poschodovom dome, ktory ma spravene prizemie/garaz ako samostatnu cast v ktorom sme sa ubytovali mi. Malcolm je sympaticky cernoch povolanim vodic metra, ktoreho sme po prvotnom zvitani uz viac nevideli :) Vsetci sme si dopriali po par dnoch prvu sprchu a na par hodiniek zalahli. Na 16:15 sme sa museli dostat naspat do Manhatanu, nakolko sa nam rano pocas potuliek po meste podarilo ziskat zdarma listky na natacanie televiznej show The Late Show with Stephen Colbert. Na show sme si obliekli nase najmenej pokrcene a prepotene oblecenie a vyrazili opat lodou a metrom na Brodway :) Dorazili sme nacas, ale pri asi 100 metrovom presune z metra na miesto natacania sme zmokli ako mysi. Nastastie sme sa po nasom prichode len vonku zaregistrovali a mali dalsiu hodinu do zaciatku natacania (realne to mohli byt dve hodiny, dokym sme sa dostali dnu). Vnutri sa nemohlo fotit takze nam zostanu len zazitky, ale bola to asi jedna z najlepsich veci pocas celeho zajazdu. Po skonceni natacania sme este pochodili vecerny Manhatan, poriadne sme preliezli Central Park (nevravim ze sme opakovane zabludili, len sme tam nachodili viacej kilometrov ako sme chceli : D) a v noci sme sa opat lodou vratili k Malcolmovi.Read more

Lodny dennik spojenych pesibusistov 06

July 13, 2016 in the United States ⋅ ☁️ 26 °C

Na rugby-ovom dvorci sa spalo vyborne a nikto rano nekosil, len po tom ako sme sa zobudili zacalo slabo poprchat. Ako hlavne stanovisko sme mali pomnik Martina Luthera Kinga, z ktoreho sme podnikali vypravy na druhy breh rieky Potomac. Na plane sme mali dopozerat co nam este vo Washingtone zostalo. Do 14:00 sme stihli obist Arlingtonsky narodny cintorin, kam sa pochovavaju vojaci a politici. Z pochovanych najviac rezonovalo meno zastreleneho prezidenta Johna F. Kenedyho. Druhym najslavnejsim/najnavstevovanejsim hrobom bol hrob neznameho vojaka, pri ktorom sa kazdu polhodinu menila cestna straz. Na juh od cintorina ma sidlo Pentagon, kam sme sa po nasich skusenostiach s leteckou zakladnou ani nepokusali dostat :) Pozreli sme aspon pamatnik obetiam, ktore zahynuli pri naraze lietadla z 11. septembra 2001 do jednej z casti budovi. Naspat sme presli celym cintorinom na sever, kde bol pomnik marinakom a bojom o ostrov Iwo Jima. Po absolvovani pamiatok laveho brehu Potomacu sme sa aj s kuframi presunuli do casti The Mall, co je v podstate velka travnata plocha obohnana zo vsetkych stran muzeami s bezplatnym vstupom. Nakoniec sa nam podarilo pochodit muzeum letectva a astronautiky, muzeum umenia a galeriu portretov. Vecer okolo deviatej sme nachodeny nasadli na Megabus smerom do posledneho mesta nasej vypravy New Yorku.Read more

Lodny dennik spojenych pesibusistov 05

July 12, 2016 in the United States ⋅ ⛅ 26 °C

Pocas presunu do Washingtonu nam padli obe najdene ubytovania a tym padom sme po vecernom prichode uz nestihali najst ubytko za rozumnu cenu. Presunuli sme sa okolo Kapitolu k pametniku G. Washingtona (obelisk), ktory uz bol zatvoreny. Podla informacii v stanku sa listky zacinaju vydavat o 8:30 rano, ale odporucaju prist dve hodinky skor aby si bol clovek isty ze sa mu nieco ujde. Hned sa zrodila idea, prespat v spacakoch na zemi hned pred okienkom s tym ze v pripade namietok zo strany straznikov by sme sa vyhovorili na to ze sa chceme dostat k listkom ako prvi :) Nakoniec sa nam podarilo najst zaujimave miestecko zo vsetkych stran kryte stromami, v ktorom na prvy pohlad behalo len zopar vevericiek. Po ponoreni sa do spacakov sme identifikovali, ze miesto vevericiek nam tam beha zopar potkanov, ktore ale dali pokoj. Pokojny spanok nam ale nedopriali zamestnanci parku v ktorom sme spali, nakolko uz o 6:30 museli kosit okolo nasho tabora travu a rozkladat zavlazovaci system :) Dvoch clenov vypravy, ktorym kosenie nevadilo sme nechali dalej spat a ja s Edom sme sa pobrali po listky na Washingtonov pamatnik. Aj ked sa nam pisomna vyzva na skorsi prichod zdala nemiestna, o 7:00 tam uz pred okienkom mohlo stat zo 30 ludi pricom jeden vozickar dokonca rozdaval prospekty. Dokym sa otvorilo okienko s listkami, rad sa rozrastol na dobrych 150 ludi. Nakolko boli listky zadarmo a museli sa brat no konkretny cas prehliadky, ked sme prisli na rad tak uz boli dva terminy vypredane. Zobrali sme teda listky na 10:30 a cakali kym pridu sedmospaci. Pred vstupom do pamatniku sme zistili zasadne obmedzenie a to ze s batozinou nas nikam vo Washingtone nepustia a ze po 11. septembri 2001 zrusili vsetky uschovne batozin. Tym padom sme boli nuteni vsetky nase vypravy po Washingtone vzdy absolvovat na dva-krat, pricom jedna dvojica strazila kufre a druha sla na potulky. Takto sme postupne absolvovali Washingtonov monument, Biely dom, Lincolnov pamatnik, pamatnik Martina Luthera Kinga, pamatniky Franklina Delano Roosevelta a Thomasa Jefersona a rovnako tak aj pamatniky 2. svetovej vojny a veteranov vojny vo Vietname a Korei. Zvysok sme si nechali na dalsi den. Nakolko sa Edovi nepozdavala vidina dalsieho boja o ubytko s potkanmi, uvelebili sme sa na noc na okraj rugby-oveho ihriska :)Read more

Lodny dennik spojenych pesibusistov 04

July 11, 2016 in the United States ⋅ 🌙 17 °C

Po prichode do Philadelphie sme museli vyriesit problem s noclahom na nasledovne dva dni, ktore sme tu chceli stravit. Po par hodinach hladania na nete sme nasli ubytko cez airbnb v dome na kraji mesta u pani Mary. Mary je velmi mila ucitelka na dochodku, ktora okrem psa chova v dome aj 4 macky, takze chlpy boli okrem podlahy, umyvadiel a kuchynskej linky aj v mlieku, v kave a na chlebe :) Ubytovani sme boli v pivnici na posteli, nafukovacke a na rozkladacej posteli na styl lozka polnej vojenskej nemocnice. K Mary sme dorazili az okolo polnoci, zbehli sme si este nakupit, dali si velmi neskoru veceru a okolo tretej rano sme to zalomili. Spalo sa nam ako vo vaticke. Rano nas okrem maciek cakalo v kuchyni na stole niekolko krabic s cerealiami a musli tycinkami, Mary varila kavu a v ladnicke sme mali nase vlastne zasoby, takze po velmi dlhom case sme si vedeli dopriat vydatne a kultivovane ranajky. Batohy sme nechali u Mary a nalahko vybaveni sme sa autobusom presunuli do centra mesta. Najzaujimavejsie pamiatky a muzea boli sustredene na jednej velikej ulici, takze sme vsetko zvladali pochodit napeso. Boli sme na schodoch po ktorych bezal Rocky Balboa, nakukli sme do viacerych muzei (iba nakukli, vyska vstupneho nas hned vo dverach otocila spat na ulicu :)) a videli zvon symbolizujuci boj za nezavislost. Postupne sme sa prepochodovali az k nabreziu, na ktorom bol v plnom prude mexicko/portorikansky festival, na ktorom sme si vystatim niekolkych radov prisli zadarmo k slnecnym okuliarom, 3XL reklamnym trickam, ku keksikom a napojom. V jednom stanku sme si vsetci vyskusali pokrocilejsiu verziu virtualnej reality, kde sme okrem audio-vizualnuch vnemov museli suchat nohami na specialnej podlozke pre pohyb v hre. Z festivalu sme presli na molo, kde boli zaparkovane historicke vojnove lode a ponorka. Odtial sme sa pomalu vratili cez drobnu cinsku stvrt naspat na hlavne namestie kde sme zacinali dnesny vylet. Po asi 45 minutovom cakani na zastavke, ktoru z dovodu rekonstrukcie centra mesta autobusy vynechavaju sme sa posunuli o zastavku dalej, kde sa nam konecne podarilo nastupit na autobus k Mary. Aj ked sme chceli prist k Mary v skorsiu hodinu ako predchadzajuci vecer, moc sa nam to nepodarilo :) Rano sme sa najedli, zbalili si svoje prepotene tricka a po rozlucke s Mary a jej stadom domacich milacikov sme sa presunuli na hlavnu stanicu, z ktorej sme mali v plane Megabusom zmenit destinaciu za Washington DC.Read more

Lodny dennik spojenych pesibusistov 03

July 9, 2016 in the United States ⋅ ☁️ 22 °C

Dalsie ubytovanie za rozumnu cenu sme nasli na predmesti Atlantic City. Sice sa standart izby trochu znizil, motel mal k dispozicii pre hosti vonkajsi celkom velky bazen, ktory sme hned po nastahovani sa vyuzili :) Po kratkom odpocinku sme sa autobusom previezli do centra mesta kde sme pochodili hlavne nabrezie a oblast kasin (Atlantic City je nevydarene Las Vegas vychodneho pobrezia). Celkovo kasina mali ovela slabsiu atmosferu ako vo Vegas a rovnako tak aj menej hracov. K veceru sa celkom dost rozprsalo, takze aj ked bola snaha zmoknut co najmenej, nezostal na nas suchy ani kusok oblecenia. Nastastie bolo vonku celkom teplo, takze az na vyklimovane budovy a autobusy to nebolo az take zle :) Ked sme prisli na izbu, zistili sme ze okinko v kupelni zostalo pootvorene, takze z toaletaku bola zrazu spongia a z odpadkoveho kosu sa stalo akvarium pre rybycky :D Mokre veci sme povesali vsade kde sa dalo s vidinou, ze to co neuschne cez noc sa rano dosusi na slniecku. Slniecko rano nesvietilo, tak sme rano fenovali, zehlili a susili na klimatizacii co malo aku-taku sancu vyschnut :) Pred obedom sme sa odubytovali a presunuli sa do Atlantic City na vlakovu stanicu s novou cielovou destinaciou Philadelphia.Read more

Lodny dennik spojenych pesibusistov 02

July 8, 2016 in the United States ⋅ 🌙 25 °C

Po prilete na letisko Atlantic City sme zistili, ze sice ide o medzinarodne letisko, ale svojou vytazenostou ho tromfne aj to V Poprade :) A navyse je od Atlantic City dost daleko. Nakolko sme uz bez pojazdneho ubytovania, zacali sme hladat lacne ubytko po moteloch. Najlacnejsie sme nasli priblizne na polceste medzi letiskom a Atlantic City v mestecku/dedine menom Absecon, kam sme prisli niekefy popoludni. Plan bol sa najest, nechat v moteli batozinu a ist autobusom do Atlantic City, co-to pochodit a na vecer sa vratit do motelu. Uspesne sme zvladli sa len najest :D Hned na to sme to na par hodin zalomili a zobudili sa az vecer. Spravili sme teda len maly okruh po Absecone a sli opat spat. Nakolko maju v Amerike cez vikend pausalne dvojnasobne ceny ubytovania ako cez tyzden, rozhodli sme sa dalsi den pre zmenu motelu za nieco blizsie k AC a z pohladu vikendovych cien lacnejsie.Read more