traveled in 4 countries Read more

Η τελευταία νύχτα

March 28 in Argentina ⋅ 🌙 23 °C

Βγήκαμε με την μάρθα για φαγητό στο Παλέρμο. Δεν ήξερα τι να φορέσω και είχε κ σχετική γλυκιά ζεστή το βράδυ. Τελικά αποφάσισα για αυτό το γιολο λουκ. Ευτυχώς άρεσα σε έναν σερβιτόρο που έτρεξε να μου ανοίξει και την πόρτα όταν έφευγα. Ευχαριστώ σενιορ Κρίστιαν, του είπα. Πώς σε λένε μου είπε. Αλεξάνδρα!! Λέω κι εγώ με περηφάνεια. "You are so beautiful!!!" . Να ναι καλά ο άνθρωπος μου έφτιαξε το κέφι.

Τι όμορφη περιοχή το Παλέρμο! Και ασφαλής!!! Μετα πήγαμε για τέλειο παγωτό. Της είπαμε της μάρθας να έρθει οπωσδήποτε στην Ελλάδα.

Μετά στο ξενοδοχείο πλήρωσα τους φόρους και ένα πλυντήριο που είχαμε δώσει....κι εκνευρίστηκα αφόρητα. 38ευρω για πλύσιμο αυτών των ρούχων!!!!! Αυτό το ξενοδοχείο είναι μια φρίκη. Θα κρατήσω τα καλά της βραδιάς κι όλα τα άλλα άι στο καλό...! This is probably the last footprint! I hope everyone enjoyed!

The Michelin-recommended restaurant

March 27 in Argentina ⋅ ⛅ 26 °C

Σήμερα στις 12:30 το μεσημέρι είχαμε κλείσει σ το πριβέ εστιατόριο Fogon. Ουσιαστικά είναι ένα ανοιχτό μπάρμπεκιου για 10 άτομα με δύο σεφ. Το καλό είναι ότι έχει στην ευκαιρία να δοκιμάσεις όλες τις παραδοσιακές γεύσεις της αργεντινής, πρόκειται για 9 πιάτα. Το γεύμα διαρκεί 3 ώρες. Μαζί με τέσσερα κρασιά πληρώσαμε ανα άτομο 110 δολάρια. Το εστιατόριο είναι προτεινόμενο από τον οδηγό Michelin στα τοπ 2024, και επίσης μου το πρότεινε και ο νίκος που γνώρισα στη χιλή όταν ήμουνα στην έρημο. Προφανώς και δεν φάγαμε καθόλου πρωινό. Πέρα από λίγο φρούτο... Για να συμπληρώσουμε τη χθεσινοβραδινή μπανάνα!! Μας υποδέχτηκαν με σαμπάνια και περιμέναμε σε αυτόν τον χώρο με τις καταπληκτικές φωτογραφίες από την παταγονία. Ξετρελάθηκα με τις φωτογραφίες και έκανα follow τον φωτογράφο στο instagram. Εντελώς τυχαία είχαμε τις καλύτερες θέσεις στο κέντρο ακριβώς από την ψησταριά. Στα αριστερά μου ένα ηλικιωμένο ζευγάρι αμερικανών από τη βοστώνη. Στα δεξιά της μαμάς, μία οικογένεια από τη σουηδία, ο μπαμπάς σουηδός και αύριο γιορτάζει τα 60 του χρόνια, η μαμά από τη βουλγαρία, η κόρη και ο αρραβωνιαστικός της. Τέρμα αριστερά, ένα ζευγάρι από τη Γουατεμάλα γιορτάζει την τρίτη του επέτειο γάμου. Ήταν ένα social eating. Η καλύτερη φίλη των αμερικανών ονομάζεται κάρμεν, και είναι δεύτερης γενιάς ελληνίδα που μένει στη βοστώνη. Η μαμά της είναι από ένα νησί και ο αμερικανός δεν μπορούσε να θυμηθεί το όνομα του νησιού. Της έστειλε λοιπόν μήνυμα.... Και η απάντηση είναι σοκαριστική γιατί η μαμά της είναι από το πλωμάρι!! Τελικά γνωστοι δεν βγήκαμε αλλά πραγματικά κάθε πότε συμβαίνει κάτι τέτοιο?!
    Το γεύμα ξεκίνησε με μας να προετοιμάζουμε τη δική μας σως τσιμιτσούρι. Το πρώτο πιάτο ήταν μελιτζάνα στα κάρβουνα με ένα είδος τυριού. Μετά τυρί προβολώνε με αχλάδι από τα κάρβουνα. Μετά τα λεγόμενα ελληνικά γλυκάδια, αδένες στο λαιμό της αγελάδας που είναι ένα πολύ ακριβό κομμάτι κρέατος γιατί βγαίνει πολύ τραγανιστό απ έξω και πολύ γευστικό και ζουμερό από μέσα (δεν βγάλαμε φωτογραφία). Μετά από αυτό βγήκαν δύο ανοιχτά σαντουιτσάκια, με λουκάνικο αίματος και λουκάνικο τσοριζο. Εδώ και εγώ και η μαμά ζοριστήκαμε για να τα φάμε! Είμαι από τους λίγους στο δωμάτιο που κατάφεραν να τα φάνε και τα δύο. Μετέπειτα μασαλάξαν τα μαχαίρια και βλέπετε τον μάλκολμ να μας προσφέρει το καινούργιο ασημένιο σερβίτσιο, που είναι ουσιαστικά ασημένια μαχαιροπήρουνα ακριβώς όπως τα φτιάχνουν οι γαουτσός καουμπόηδες. Εκεί βγήκε ένα κομμάτι χοιρινού το οποίο το ονομάζουν αυτός που σκοτώνει την πείνα. Επειδή είναι το πρώτο κομμάτι κρέατος το οποίο καταφέρει να ψηθεί στο μπάρμπεκιου. Μετά πέρασε η ώρα και βγήκε το καπνιστό κομμάτι που εξηγεί η βαλεντίνα στο βίντεο. Αυτό ήταν το αγαπημένο μου φαγητό, είχε πραγματικά καταπληκτική γεύση και ένιωθες τον καπνό να γεμίζει όμορφα το στόμα. Μετά βγήκε το ζουμερό κομμάτι από τις μπριζόλες rib eye, που το ονομάζουν φρύδι, γιατί ουσιαστικά καλύπτει την μπριζόλα rib eye. Και σχεδόν ταυτόχρονα η μπριζόλα και πλέον δεν είχα χρόνο να φάω άλλο κρέας! Μετά βγήκε καταπληκτική κρέπα με καραμέλα γάλακτος. Η βαλεντίνα καραμέλωσε το πάνω μέρος της κρέπας με καυτό σίδερο από το μπάρμπεκιου. Η συνοδεία ήταν χτυπημένη κρέμα και μούρα από την παταγονία.

The loud Buenos Aires

March 27 in Argentina ⋅ ⛅ 23 °C

Avenida 9de Julio. World's widest avenue! Μέτρησα 20 λωρίδες και 4 διαζώματα. αλλα ίσως το έχασα, γιατί σε κάθε σημείο αλλάζει ο αριθμός λωρίδων!

Επίσης πρώτη φορά βλέπω τόσα λεωφορεία και τόσα ταξί στην ζωή μου. Επίσης πρώτη φορά περπατάω και περνάω τόσα φανάρια. Επίσης όλα είναι σαν μια τεράστια λεωφόρος. Τέλος, οδηγούν σαν τρελοί, ίδια με τους Έλληνες, αλλά κάπως πιο συντονισμένα, με αποτέλεσμα να είναι πιο γρήγοροι. Αλλά βέβαια, έχουν και φαρδυτερους δρόμους. Μπήκαμε σε εμπορικά κέντρα και σε μαγαζιά που στην Ελλάδα βλέπεις το πολύ έναν υπάλληλο, εδώ έχουν τουλάχιστον 3, που το έχουν ρίξει στο κουτσομπολιό γιατί δουλειά δεν έχουν. Κάθε γωνιά και καφές, φαγητό, κάθε ισόγειο μαγαζί, ψιλικά, λουλούδια, ηλεκτρονικα, τα πάντα όλα είναι ένα συνεχές μαγαζί. Παθαίνεις υπερφόρτωση με τόσο μαγαζί, αλήθεια πρέπει να το δείτε για να τα καταλάβετε, είναι σοκαριστικό!!!! Κατά τις 4 το απόγευμα ένιωσα ότι ζούσα σε loophole, επειδή η φάση είναι η εξής. Πάρα πολύς κόσμος έξω, πολλή φασαρία από τα λεωφορεία και τον δρόμο, φανάρια& διαβάσεις κάθε ενάμιση με δύο λεπτά περπάτηματος, repeat!

Το τανγκό και οι τρεις έλληνες

March 26 in Argentina ⋅ ⛅ 22 °C

Το απόγευμα πήγαμε για καφέ και μετά στις 7:30 πήγαμε σε μία μιλόγκα για μάθημα τανγκό. Εγώ το πρωί είχα δει πως χορεύουν τανγκο στην πόλη, και ντράπηκα να λάβω μέρος στο μάθημα με τα ορειβατικά παπούτσια. Οπότε είχαμε την ευκαιρία απλά να χαζέψουμε το μάθημα τανγκό. Η μiλόγκα αυτή λέγεται ο καθεδρικός. La Catedral.

Και εκεί που μιλάει ο δάσκαλος, αρχίζει να μοιράζει τα κορίτσια στους άντρες για να κάνουν εξάσκηση. Και ακούω... Βασίλης nice to meet you! Χαχαχαχαχα. Και ήταν μία παρέα τριών αγοριών και οι τρεις έλληνες!

Μετά το μάθημα θα ακολουθούσε show tango και live μουσική. Μιλήσαμε με τους έλληνες και καθίσαμε όλοι μαζί. Ο βασίλης ο αδερφός του ο άγγελος και ο άρης. Ο βασίλης είναι 33 και μένει εδώ και 1,5 χρόνο στη βαρκελώνη. Δουλεύεις σαν πρόγραμματιστής και τώρα εδώ και δύο μήνες θα ταξιδεύει τη λατινική αμερική. Ο αδερφός του άγγελος είναι πολιτείς και ασχολείται με τον μπάσκετ σαν προπονητής και σαν ημιεπαγγελματικός παίκτης. Ο άρης δουλεύει σε μία εταιρεία που διαχειρίζεται μαρίνες. Γι αυτό και έρχεται φορά στη λατινική αμερική. Η παρέα ήταν πολύ καλή και έτσι καταφέραμε να σκοτώσουμε την ώρα μέχρι να ξεκινήσει το σόου του τανγκό στις 11:30 το βράδυ!! Και το μάθημα είχε τελειώσει από τις 9:30! Επειδή οι ντάμες των παιδιών από το μάθημα βαρέθηκαν και έφυγαν τους ρώτησα αν θέλει κάποιος να μου δείξει τα βήματα. Έτσι κι αλλιώς τα είχα ήδη δει μιάμιση ώρα που κάναν αυτοι τη μάθημα μπροστά μου. Και έτσι χορέψαμε με το βασίλη και τελικά χορεύω μια χαρά το τανγκό! Μετά εγώ είχα όρεξη να μπω στην πίστα αλλά τα παιδιά αποφάσισα να φύγουν και έτσι φύγαμε όλοι μαζί. Πάντως περάσαμε φανταστικά και ήρθαμε για ύπνο μία το πρωί.

Τόσο αργά που ήταν είχαμε ψοφήσει στην πείνα και ψάχναμε κάπου να πάρουμε μία μπανάνα ή ένα μήλο. Μας λέει ρεσεψιόν γίνεται στο επόμενο τετράγωνο έχει ένα ψιλικατζίδικο. Φυσικά το ψιλικατζίδικο φρούτα δεν είχε! Και στο δρόμο μέχρι εκεί, μιλάμε τώρα για 150 m από το ξενοδοχείο, αποφάσισε να μας πάρει στο κατόπι ένας άστεγος και να μας παρακαλάει για λεφτά και φαγητό. Τόσο επίμονος ήταν που μπήκε και μέσα στο ψιλικατζίδικο και περίμενε να του αγοράσουμε να φάει. Εμείς θέλουμε να φύγουμε αυτός εκεί να μας περιμένει... Ακόμα μία φορά όπως είθισται στην αργεντινή, ο υπάλληλος του μαγαζιού δεν έκανε τίποτα για να μας βοηθήσει. Η μαμά αισθανόταν πολύ άβολα και δεν ήξερε τι να κάνει. Εγώ άρχισα να μιλάω με λίγες φωνές στον άστεγο για την εκνευρίστηκα και ήθελα να πάω για ύπνο, πήρα τη μαμά από το χέρι και φύγαμε. Συνέχισε να μας μιλάει πήγε να μας ακολουθήσει αλλά τελικά δεν μας ακολούθησε. Στη ρεσεψιόν ζήτησα από τον υπάλληλο φρούτα και φυσικά η πρώτη του απάντηση ήταν ότι αύριο το πρωί στο πρωινό θα έχει πολλά φρούτα! Πήγα να του πω εσύ είσαι το φρούτο.... Άρχισε να μου προτείνει κάτι μαγαζιά εδώ τριγύρω πίτσα και κάτι τέτοια. Του λέω δεν μπορώ να φάω πάλι κάτι ψημένο χρειαζόμαστε απλά ένα φρούτο, μπορείς απλά να πας στην κουζίνα και να μας φέρεις;;; Δηλαδή πόσο δύσκολο πρέπει να είναι να το σκεφτεί από μόνος του!!! Αφού δυσκολεύτηκε να πιστέψει ότι αυτή είναι η λύση είπε, με καμία όρεξη, εντάξει θα δω τι μπορώ να κάνω και έψαξε τα κλειδιά της κουζίνας στο συρτάρι του και έφυγε σκυφτός και σκεπτικός για το τι πρόκειται να κανει.... Πιστεύω ότι του φάνηκε πάρα πολύ δύσκολο αυτό που του ζήτησα! Μου έφερε δύο μπανάνες και ησυχάσαμε. Ήταν μία γεμάτη ημέρα που η μαμά δεν μπορούσε να κοιμηθεί. Εμένα οι περισσότερες μου ημέρες ήταν έτσι σε αυτό το ταξίδι!

La Boca & Boca juniors!

March 26 in Argentina ⋅ ☀️ 23 °C

Το πρωί ξυπνήσαμε χαλαρά και πήγαμε για πρωινό. Εκεί που καθόμασταν ήρθε κάποια στιγμή και ένας άντρας να φάει και μου φάνηκε πάρα πολύ έλληνας όχι τόσο στην εμφάνιση κυρίως στο πώς κινείται στο χώρο αφού έχει ξυπνήσει. Τελικά δεν ξέρω αν είναι έλληνας ή όχι πάντως μένει στην αθήνα και μεγάλωσε στη βραζιλία. Ο david. Έρχεται πλέον εδώ στην λατινική αμερική για δουλειά είναι κάτι σαν τουριστικός πράκτορας και οργανώνει ταξίδια για τους εδώ για να έρχονται στην ελλάδα.

Έκλεισα μέσω internet ένα walking tουρ για τις 11:00 το πρωί στην περιοχή La Boca, με 10€ το άτομο. Όταν φτάσαμε μας πέτυχε ο ξεναγός Λούκας από το phoenix της αμερικής. Έχει μετακομίσει και μένει στο buenos aires εδώ και 15 χρόνια. Ήταν μία καταπληκτική ξενάγηση στο προάστιο αυτό το οποίο είναι ιστορικό για τα χρώματα του αλλά και για το στάδιο boca juniors τον φανατισμό με το ποδόσφαιρο και τον μαραντόνα. La Boca σημαίνει στόμα. Και έτσι λένε την περιοχή επειδή ο ποταμός εδώ κάνει μία εσοχή σαν στόμα. Ήταν το μέρος όπου όλα τα καράβια ξεφόρτωναν ή φόρτωναν πράγματα για το buenos aires. Μία περιοχή εργατικής τάξης.

Ο αρχικά ορφανός μετανάστης Quinquela Martin, στα 11 χρόνια του άρχισε να δουλεύει στην επιχείρηση κάρβουνου των θετών γονιών του. Όταν τελείωνε τη δουλειά έπαιρνε τα κάρβουνα και σχεδίαζε το λιμάνι και τους ανθρώπους. Όμως επειδή είχε πάρα πολλη φαντασία άρχισε να φαντάζεται όλο αυτό τον κόσμο με πολλά χαρούμενα χρώματα. Πήρε την τέχνη του στην ευρώπη και έγινε γνωστός. Έτσι λοιπόν αυτό το προάστιο απέκτησε σιγά-σιγά αυτά τα χρώματα. Ο μαρτίν επέστρεψε πίσω και δώρισε όλα του τα χρήματα στην κοινωνία τους ανθρώπους και τα κτίρια.

Η αργεντινή είναι μία χώρα η οποία δέχτηκε πάρα πολλούς μετανάστες κι όλοι έφτανναν στην La Boca. Εδώ γεννήθηκε και το τανγκό. Το τανγκό ήταν αρχικά ένας ανταγωνιστικός χορός μεταξύ 2 ανδρών. Ο ένας προσπαθούσε να πατήσει τα βήματα ή τα πόδια του άλλου και για αυτό το πάνω μέρος του σώματος είναι τόσο στιβαρό. Είναι μία ένδειξη δύναμης. Εξού κ το μόνιμο βλέμμα στα μάτια του άλλου. Το τανγκό λόγω της προέλευσης του από την εργατική τάξη απαγορεύτηκε στην αργεντινή. Πάλι όμως ήρθε ένας καλλιτέχνης αποφάσισε να βάλει στίχους στη μουσική του τανγκό και έφυγε για την ευρώπη όπου θα μπορούσε να είναι μουσικός του τανγκό ελεύθερα χωρίς να είναι παράνομος. φυσικά η ευρώπη λάτρεψε το ταγκό και τότε η αργεντινή θυμήθηκε να πει α αυτό είναι δικό μας! Το ένα έφερε το άλλο και το τανγκό έφτασε να είναι αυτό που είναι σήμερα. Στην αργεντινή οι άνθρωποι που θέλουν να χορέψουν τα γκολ πάνε στους λεγόμενους χώρους που λέγονται μιλόνγκα. Ο άντρας κάνει νόημα με τα μάτια ή το πρόσωπο από μακριά σε μία γυναίκα. Εάν η γυναίκα τού ανταποκριθεί, τότε επιτρέπεται να πάει στο τραπέζι της να την σηκώσει και να την φέρει στην πίστα. Εάν η γυναίκα κάνει ότι δεν τον είδε είναι μία απόρριψη. Απο σεβασμό πρέπει κάποιος να χορέψει 4 τραγούδια με τον παρτενέρ του. Εάν νωρίτερα σου πουν καληνύχτα σημαίνει ότι είσαι κακός χορευτής!!

Στο buenos aires θα βρεις πάρα πολλές ιταλικές επιρροές. Έχουν το δικό τους τρόπο να κάνουν πίτσα και έχουν φανταστικό παγωτό! Επίσης μιλάνε τα πιο περίεργα ισπανικά σε όλη τη λατινική αμερική. Είναι μία πόλη κατά τόπους επικίνδυνη, αλλά φαντάζομαι ότι πρέπει απλά να την μάθεις για να μπορείς να την κυκλοφορήσεις με ασφάλεια. Είναι η πρώτη φορά που επισκέπτομαι μεγαλοπόλη εκτός του βερολίνου και μου δίνει ενέργεια αντί να με αδειάζει. Βιέννη και Αθήνα δεν μετριούνται εδώ! Θα ήθελα τελικά πάρα πολύ να δω έναν ποδοσφαιρικό αγώνα αλλά είναι το σάββατο και θα έχουμε φύγει. Ακόμα ένας λόγος που πρέπει να γυρίσω στην αργεντινή! Μετά το tour γυρίσαμε στο ξενοδοχείο και κοιμηθήκαμε για λίγο.

La Semana Criolla

March 24 in Uruguay ⋅ ☀️ 25 °C

Την μεγάλη εβδομάδα στην ουρουγουάη για μία εβδομάδα κάνουν πανηγύρι και γιορτάζουν την κουλτούρα τους αλλά και την παράδοση και η ιστορία που έχουν ως καουμπόιδες, ραντζιερηδες. Δεν ξέρω πως ακριβώς μεταφράζεται η λέξη los Gauchos. Είναι αυτοί με τα άλογα, ζουν στην επαρχία και ζουν από τα ζώα. Κτηνοτρόφοι τύπου wild west? I guess so! Για να μπεις έχει μια μικρή είσοδο αλλά όταν φτάσαμε είχαν πέσει τα συστήματα από τον κόσμο και άνοιξαν τις πύλες έτσι, και μπήκαμε τσαμπα. Για να ανεβούμε στην αρένα πληρώσαμε 2,5ε το ατομο. Εγώ στεναχωρήθηκα για τα αλογα, κι αναρωτιέμαι τι τους κάνουν κι αν τα αγχωνουν η εκνευρίζουν πρωτύτερα. Οι γαουτσός επιδεικνύουν τα ταλέντα τους και ο νικητής κάνει το γύρο του θριάμβου, όπως ανέβασα και στο Facebook. Κάθε φορά που ανακοινώνουν το όνομα ενός διαγωνιζόμενου, τον τραγουδούν κιόλας. Με κάθε φορά το ίδιο τραγούδι και βάζουν μέσα το όνομά του και νομίζω το όνομα της οικογένειας η της χώρας του. Δεν καταλάβαινα και τέλεια.

Πετύχαμε και κάποια ΚΑΠΗ με χορούς κι ήταν πολύ ωραία. Μετά τις 6 το απόγευμα αρχίζει το γλέντι με μουσικές σε διάφορες σκηνές, παντού μπάρμπεκιου (η νηστεία άγνωστη λέξη!!!), και χορούς παντός είδους. Ξετρελαθηκα με την μπάντα των 10 αγροτικών κιθαρων και βρήκα ένα από τα τραγούδια τους, του γνωστού δικού τους παραδοσιακού τραγουδιστή Alfredo Zitarrosa. Σε μια άλλη ζωή ίσως ήμουν εδώ και ζούσα έτσι. Fantastic!

Εικόνες του Montevideo

March 23 in Uruguay ⋅ ⛅ 24 °C

Βρωμιά, γκράφιτι, παραλία, αέρας, ήλιος, παραλιακή, καφέ θάλασσα, μυρωδιά ούρων, κάμερες ασφαλείας, άνθρωποι που τρέχουν ή κάνουν Ρόλερς, άστεγοι, γειτονιές πιο πλούσιες, σαν το ψυχικό, shopping malls πλούσια, άνθρωποι που ψήνουν έξω στον δρόμο το βράδυ μπάρμπεκιου, γιαγιουλες έξω με πλαστική καρέκλα, παιδάκια που παίζουν ανέμελα,ακόμα και στις αρτιναζαναλε αγορές έχουν Pos για τις κάρτες, οι τουρίστες έχουν απαλλαγή ΦΠΑ σε όλα τα μαγαζιά εστίασης αν πληρώνουν με κάρτα!
    Τα είδαμε όλα.

Montevideo day 1

March 23 in Uruguay ⋅ 🌬 21 °C

Μένουμε στο κέντρο στην παλιά πόλη. Ουσιαστικά είναι μία μίνι χερσόνησος. Εδώ που μένουμε είναι οι δύο βασική πεζόδραμοι οι οποίοι μας θυμίζουν Εξάρχεια. Πήγαμε στην παλιά αγορά του λιμανιού, είναι μάλλον η μόνη αγορά λιμανιού στον κόσμο η οποία δεν έχει ψάρια και έχει αποκλειστικά κρέατα και ψησίματα. Καθίσαμε σε μία ψησταριά στο μπαρ. Γίναμε φίλοι με τον ραουλ, ο οποίος έχει για μπρελόκ 2 ελληνικές σημαίες και τη λέξη ελλάς. Από ό,τι κατάλαβα δεν έχει πάει ο ίδιος ποτέ, αλλά την αγαπά πολύ και κάποιος συγγενείς του του έχει φέρει αυτά τα αναμνηστικά δωράκια. Ίσως και να έχει πάει τελικά δεν κατάλαβα! Επίσης είναι ΠΑΟΚ. ΛΟΛ. Φάγαμε τυρί προβολονε και ψητά λαχανικά. Μέσα στην ψησταριά ήταν ένας κύριος ο οποίος έκανε την λάντζα, και δούλευε μανιωδως σε έναν χαμηλό νεροχύτη, σκυφτός, και με έπιασε η καρδιά μου. Μετά πήγαμε μία βόλτα να δούμε το ηλιοβασίλεμα, είναι έθιμο στην ουρουγουάη να χειροκροτούν όταν δυσει ο ήλιος. Εμείς φύγαμε 10 λεπτά πριν δύσει ο ήλιος άρα δεν ξέρουμε αν αυτό όντως ισχύει. Υποτίθεται ότι πριν από 10 χρόνια η περιοχή της παλιάς πόλης ήταν επικίνδυνη όταν έπεφτε η νύχτα. Το 2013 όμως ο δήμαρχος εγκατέστησε 300 κάμερες ασφαλείας για να καταπολεμήσει το έγκλημα τις μικροκλοπές. Από τότε τα πράγματα έχουν ηρεμήσει. Βέβαια μας σταμάτησαν ηδη μία φορά να μας ζητήσουν τσιγάρο. Στις 8:00 πήγαμε για δείπνο σε ένα από τα καλύτερα η ίσως το καλύτερο εστιατόριο θαλασσινών στην περιοχή. Πήραμε παέγια και είναι η καλύτερη που έχω φάει στη ζωή μου!Read more