South America

January - February 2019
Plníme si sny. Read more

Day 21

January 22, 2019 in Peru ⋅ ⛅ 5 °C

Ráno sa odchádza už o šiestej. Smer Condor Lookout. Zastávka v nejakej dedine s tanečníčkami hneď zrána s čudiacou sopkou, výhliadky a až nakoniec tie condory, lieta ich tam dosť a to docela blízko. Všetko prechádzame Colca Valley až do Colca Canyon, druhý najhlbší, prvý je niekde v Čínsku. Päťtisícky všade okolo a údolie plné predinkovských terás, Flóra vravela, že 25 tisíc, ale toľko ich prinajmenšom vidieť na každej výhliadke. Pekné, všetko zelené, myslím v údolí a relatívne čisté. Všade niečo pestujú, alebo chovajú, vidiek má úplne inú atmosféru ako mestá. Aj v Chivay ráno čaty nabehli a aj smetiar vyhrával nejakú Mozartovu. Z kaňonu späť výhliadkami cez mestečko, s tým kaktusovým džúsom čo sme mali včera. Obed formou bufetu v nejakej ďalšej diere a prechod najvyššieho bodu 4910 mnm, dnes sme nezastavovali a späť do Arequipa. Cestou krúpy sa pustili a potom už len pršalo. Za dažďa späť vo Flying Dog. Dali sme to až do vedľajšieho obchodu, asi 15 metrov, stále leje. Na izbe Google vraví, že coffee shop je hneď vedľa. Tak sme sa opäť premohli a za intenzívneho lejaku cez kaluže prekonávame asi 25 metrov do nemeckého coffee shopu. Pri popíjaní čerstvých džúsov prestáva liať. Späť do hostelu dopiť nejaké víno, zajtra sa ide skoro.Read more

Day 20

January 22, 2019 in Peru ⋅ ⛅ 20 °C

Dosť sa to vlečie. Serpentíny, kopce a to stále dookola. V dedinách mýta. Ešte za tmy sa pred nami vysvecuje veľkomesto. Za pribúdajúcej rannej žiary sa odkrývajú okolo mesta kopce s bielymi čapičkami. Prebalíme vo Flying Dog a rýchlovka na Plaza de Armas. Raňajky a späť bo na túru do Colca Canyon sa treba ponáhľať. Pred ôsmou nasadáme do minibusu a na prvej zastávke dopĺňame koka listy. Krátka inštruktáž a už ich aj žujeme, treba 30 až 40 minút. Arequipa je 2350 metrov nad morom druhým najväčším mestom v Peru. Vicuňa po ceste, divá alpaca, jemnejšia a hodnotnejšia srsť. Guanaco je divá lama. Koka čaj v štyroch tisícoch a fotky s lamami a alpacami. Najvyšší Point výletu 4910 mnm v obklopení sopiek. Bufet na obed. Už sa prejavuje nadmorská výška. Končíme v Chivay, 3600 mnm, hneď pri hlavnom námestí. Odchod na hot springs a vyhriati a vykúpaní späť. Nórske sestričky dávajú pivo v teplom bazéne, okolo 40°. Večera v rytme peruánskej hudby. Alpaca na taniery. Hromadný koniec na parkete.Read more

Day 23

January 24, 2019 in Peru ⋅ 🌧 14 °C

O siedmej sa vyráža na tripík. Nakladáme bajky, som sa zas dal nahovoriť. Raňajky sú po ceste údolím, pri St. Helene. Kamenné mestečko, ozaj má atmosféru, akú by som očakával v spojení s históriou a pôvodným obyvateľstvom. Kopírujeme Inka Trail aj s vlajkovým spojením a riekou. Všetko zelené, kopce v opare, stúpame do 4200. Čím bližšie k Amazónke, tým zelenšie, kopce potokov a vodopádov. Po prekľučkovaní sa cez 4200 sme v mlieku. Zastavujeme asi v 4000ke a presadáme na bicykel, vraj 55 kilákov downhill. Chrániče, korytnačku, helmy a rukavice si navliekame na výhliadke, odkiaľ sa v mlieku pred nami tu a tam objavujú zasnežené kopce, alebo to je ľadovec. Tažko povedať, bo to opäť rýchlo mizne. Prvá časť je diétna, po výhliadke to už púšťame bez obmedzení. Prechody cez rieky, serpentínami, takže durchom sme mokrí, už pred príchodom dažďa. Otepľuje sa, Valter najprv spravuje reťaz, asi 300 metrov pred cieľom aj pedál. Končíme v asi 1500 metroch. Preťal som pomyselnú cieľovú čiaru a zajtra pôjdem v žltom. Premočení v minibuse sme ďaleko neprešli. História sa opakuje, a ako aj minulý rok, most vzala voda, tak prechádzame po svojich na druhú stranu, kde nás čaká ďalší minibus. Obed v nejakom reagee klube a ide sa na rafting. Vraj tretia kategória, celkom svižné, ale trochu krátke. Na natiahnutie času sa hráme s pádlami. Presun pralesom s banánmi a iným ovocím cez hostel, kde nás veci čakali a angláni opustili. Nočným Peru si to v minibuse s ďalším tuctom backpeckerov brázdime v skale ponad clify za mrholiacej oblohy. Asi polhodinková jazda nad údolím, ešteže je tma, asi by nám vlasy dupkom stáli. Oblohu miestami osvetľuje svetelná show. Z bezmenného hostela v Huadqiňa za výdatného dažďa máme asi 10 minút na večeru, kde hrá z rádia Modern Talking. Opäť premočení. Grupa v reštike pozostáva z nás, Brazílčana Pedra a guida. Dosť zapadákov. Ale taxíky tu majú. Nie je flek na vysušenie vecí a obuvi.Read more

Day 22

January 24, 2019 in Peru ⋅ 🌧 21 °C

Znova treba skoro z postele, bus, dnes poschodový, nás zvezie na pumpu, pri ktorej si z lokálnych stánkov zadovážime raňajky. Okolo sopky Misti s bielou čapičkou smer Cusco. No my snáď ani z mesta dnes nevýjdeme. Ten istý smer, ako predvčerom na Colca Canyon, kľukatou cestou s tu a tam čmudiacim vulkánom. Slúchadla sa mi posrali, ma môže aj picnúť na nekonečnej ceste. Cesta je od štyroch do štyriapol nad morom, rýchla zastávka pri jazere Laguna Lagunillas, neďaleko Santa Lucie. Tu a tam aj nejaká kvapka spadne. A ide sa zelenou krajinou, rozpršalo sa aj krúpy dodali. Alpaky a lamy všade okolo, výrobky z nich na každom odstavisku. Obedná prestávka, aj tak nemáme tie ich slnká, soles. Za tmy v ďalšom veľkomeste, Cusco, bus nás vykopáva pred centrom, bo sa do uličiek nezmestí. V hosteli bookujeme tripy na pobyt, hneď zrána Inka Trail s downhillom a výstupom na Machu. Plus po návrate Rainbow Mountain. Klasika, hlavné námestie a priľahlé uličky. Mesto je v noci parádne, obrovské kostoly a stavby sú dosť zachovalé, obklopené kopcami a samozrejme vysvieteným ježišom. Sme asi 3400 metrov nad morom. Ukončujeme to v hostelovom bare The Point.Read more

Day 25

January 26, 2019 in Peru ⋅ ⛅ 15 °C

Tak pasy aj lístky máme. Skoro ráno treba ešte lístky na bus ísť kúpiť. Na recepcii nafasujeme studené raňajky a ide sa do dažďa. Rad tak akurát, ani na bus nie je zatiaľ veľká šóra. Prestáva liať a my sme vyvezení pred hlavný vchod a čakáme na guida. Prekrojená žemľa s plátkovým syrom bola schovaná v nafasofanom balíčku, super suché. Valter to mal preistotu aj bez syra. Aspoň, že sa žemlu obťažovali prekrojiť. O pol siedmej sme vo vnútri, Rebecca nám dá nejaké info o Machupicchu a o ôsmej začíname výstup na Mountain Machupicchu, asi 600 metrové prevýšenie, samé schody. 5 kilákov sme dali za hoďku a pol, výšku cítim, cez 3000 metrov. Pekný výhľad na celú osadu pod nami a okolie. Počasie nám praje, pri výstupe pod mrakom, hore slnko a zvyšok akurát. Po prehliadke dediny, fakt dosť veľké, asi 600 Inkov tu bývalo, pochod dole späť do Agua Calientes. Len čo sme do reštiky sadli sa rozpršalo. Neskásli nás, lepšie povedané len polovicu, tak si nás našli na markete, cestou na vlak. PeruRail nás povezie. No za 66 U$ to fakt nestálo, ošklbú turistov fakt na hocičom. Ešte nám aj čokoládu za 10 buckov ponúkli, pchá. Ani neviem ako sa dedina s konečnou zastávkou volala, ale minibus do Cusco tu čakal. Späť v The Point.Read more

Day 24

January 26, 2019 in Peru ⋅ 🌧 21 °C

Celú noc lialo, niet divu. Január v tropickom pralese, no, ten je vlastne hneď za rohom. Teplá voda netečie, ale to fakt nevadí. Sme v 1560 mnm obkolesení zelenými kopcami, ktorých vrchy sú zahalené bielou hmlou, stále poprchá. V údolí pod nami sa dve rieky stretávajú a spoločnými silami si predierajú cestu ďalej. Dedina je známa pestovaním kvalitnej peruánskej koky. Žuvajú ju všetci, asi ako miru v Keni. Dnes máme na menu ziplining experience. Dorazili sme na inštruktáž, hneď za dedinou. Helmy, harness a rukavice sme navliekli a šup do busu. Nedali sme to, zapadol. Posledných 50 metrov ideme v teple po svojich, prilbi sú, nič nehrozí. Po treťom spustení prechádzame lávkou nad údolím s dosť veľkými fugami medzi jednotlivými pričňami. Po ďalšom spustení lezieme pri vodopáde po skale hore, dalo sa aj bližšie k vode, ale boty sú furt vlhké. Posledný je Condor, letíme vo trojici ponad údolie. Odchod k hydroelektrárni, tu končí PeruRail. Ešte kus peši údolím pri trati a obed. Stretávame dvoch Slovákov, čo nevideli spoluobčanov už pol roka. Cestou ďalej chutnáme zmrzlinu s miestnej lukumi, ojedinelé ovocie. Po asi desiatich kilometroch končíme v Agua Caliantes, mestečko pod Machu Picchu. Ešteže Brazílec Pedro ide s nami, bo guide moc anglicky nedáva. Ubytko v moteli Gabriel, sakra vysoko po schodoch. Mestečko žije turizmom, čisté, pod zelenými skalami v tropickom pralese pohodené. Večeru dávame aj s guidovym kamošom, Talianom, vraj on nám nasledujúce detaily podá. Tu vzniká taký chaos, že Vladka začína preháňať a aj obloha slzy spustila. V jednom momente končíme bez lístkov na zajtra a aj bez pasov. Preháňať začína aj mňa.Read more

Day 26

January 27, 2019 in Peru ⋅ ⛅ 8 °C

O pol tretej zvoní budík. Tak to bol dosť krátky spánok. Expedícia Rainbow Mountain, raňajky po ceste okolo 6tej. Dosť oblakov a prví na kopci. Zrazu nás s koňmi prepadli, že altitude sikness. Využívame toho a pod kopec sa nechávame vyviesť koňmi. Zvyšok po svojich, a nebolo to také jednoduché, stúpame cez 5000, až do 5040 mnm. Ešte aj tu je pes. Oblaky sa rozchádzajú a vidíme ten kopec v plnej kráse. Za chrbtom sa zjaví veľký ľadovec. Tak počko opäť vyšlo objednávkovo. Údolie pod nami sa nám pomaly začína odkrývať. Prichádza aj guide a ruší idilku pár turistom zo skupiny Sexy Lama. Viac ako 45 minút by sme nemali byť hore. Opäť na kone, vedení pohoničmi späť na parkovisko. To praská vo švíkoch. Cválajúc dolu míňame asi tisícku turistov, za nami sa obloha zatiahla, tak nie som istý, či niečo zočili. Kone bola dobrá voľba. V Cusco sme už o tretej, zvyšok omamných látok sa šéruje so Švajčiarmi, zajtra prechádzame hranicu. Dosť času zaberá organizovanie zvyšku zájazdu. Sa aj zotmelo a nedostatok spánku z posledných nocí tiež zanechal stopu. A aj iné. Tak z mesta toho veľa nevidime, not enough of time. Ďalší Talian, tentoraz v reštike. Pred desiatou naskakujeme späť na hop in. Nočný presun do Puno, 3800 mnm. Vyhral som dvojsedačku pre seba.Read more

Day 27

January 28, 2019 in Peru ⋅ ⛅ 16 °C

Raňajky už pred šiestou v Puno a ide sa na Titikaka boat tour. Plávajúce ostrovy, Uros, cítiť hnijúcou slamou. Všetko porobené zo slamy, asi 120 ostrovov. No, zaujímavé, vlhko a chladno. Pokračujeme na bolívijskú hranicu a do Copacabana. Ubytko na pláži. No pláž je plná lodí a nástupíšť, skôr prístav, než pláž. Takže 3820 nad morom pri Titikaka. V hoteli siesta, nejak sa nám nedá adaptovať na túto nadmorskú výšku, bere nás na spánok. Budime sa a vyrážame vyloviť nejaký ATM, bez úspechu, nefungujú. Večera a za svetielkujúcej oblohy nad jazerom to pre dnešok balíme.Read more

Day 28

January 29, 2019 in Bolivia ⋅ ☁️ 7 °C

Konečne ráno netreba nikam vstávať. Len na raňajky, človek v týchto výškach fakt nevládze. Horko tažko sa vymotáme z hotela, pri checkoute chcú cash, čo nemáme. Tak sa v meste stretávame so Švajčiarmi, ktorí zohnali kontakt. Skukneme nejakú baziliku, pizza na obed a ide sa na plavbu na Isla del Sol. Povzbudení sadáme na asi najpomalšiu loď, túru vynechávame, ešte nie sme dobre adaptovaní na túto výšku. Spať do prístavu a ide sa busom smer La Paz. Ešte treba trajekt prekonať, už za tmy. V Tiquina vystupujeme a člnkom nás prevážajú na opačný breh. Kratučké, ale zaujímavé. Bus ide na takej plti s mantinelom. V hlavnom mestesme pred polnocou, vystupujeme pred hotelom. Trochu strašidelné, za svetla to bude určite lepšie.Read more

Day 29

January 30, 2019 in Bolivia ⋅ 🌧 12 °C

Noc v La Paz. Na raňajkách nebola teta zrovna príjemná. Golden Palace videl svoju slávu v 60tych rokoch. Nie je jediný, budovy sú tu v dosť dezolátnom stave. Aj smrádeček a výfukové plyny. Valíme si to mestom. Jemný dážď nás povzbudzuje cestou, sledujeme protestujúcich, až do momentu, kým sa to nerozbehne a do toho ešte slzný plyn. Prefrčali okolo nás s mávajúcimi obuškami, podaktorí to aj schytali. Tí protestujúci. Vdychujúc zbytky plynu sa prekráčame konečne na kávu. Ešte kus mestom a hop na lanovku. S niekoľkými prestávkami sa prelaníme až na nejakú konečnú. V údolí to vizeralo na obrovské mesto, ale keď sme dorazili nad kopec, na planine sa mesto ešte niekoľko krát zväčšilo. Tiež letisko, najvyššie položené, niečo nad 4 tisíc. Tak späť , aspoň sme cestou vyzistili, kde vystúpiť. Cestou do hotela ešte obed z lokálnych stánkov. V hoteli sa moc nezdržíme, bar pred odchodom do Uyuni. Pivo muselo byť fľaškové, bo z pípy to bolo dosť žalostné. Autobus sme našli, okolo deviatej začíname nočný presun. Začalo to vínom, potom večera a cup of tea, z koky. Takýto servis sme neočakávali.Read more